Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Jestem posiadaczem płyty głównej MSI 990FXA-GD65. Wymieniałem dzisiaj cooler CPU z boxowego na Silentium Fortis 2 XE1226. Po wyżej wspomnianej wymianie i podłączeniu wszystkiego jak należy płyta główna zaczęła się niesamowicie przegrzewać w przeciążeniu (osiągnęła imponujący wynik 81 °C!). Co mogę zrobić z tym fantem? Nie chcę wracać do boxowego chłodzenia, bo jest po prostu beznadziejny.

Komponenty komputera:

-AMD FX-8350 (podkręcony do 4.4 Mhz)

-MSI Radeon R9 270x 4GB

-VP PRO 700W 80 Plus

-8 BG ram

Obudowa - PGS Aerocool VS-4

Poniżej załączam zdjęcia wnętrza komputera oraz screena z temperaturą :

http://www.iv.pl/images/93925874941768997571.png

http://w488.wrzuta.pl/obraz/4fmnYzWPhaN/komp

Jestem pewien, że program SpeedFan nie kłamie - płyta główna była bardzo nagrzana (szczególnie radiator z napisem MSI, pod coolerem).

Jeśli napisałem w złym dziale to proszę o informację.

Dzięki za pomoc!

Edytowane przez bjodr
Link to post
Share on other sites

Witam.

 

A ten radiator, chipset, wcześniej sie nie grzał? Moim zdaniem tak i nic z tym nie zrobisz, możesz tam jakoś zamontować wyjca 50mm ale temperatura słabo spadnie. Najlepiej poszukaj info o swojej płycie do ilu stopni sie nagrzewa chipset, jak jesteś przezorny to zmień paste na tym chipsecie, dla mnie nie warto.

   Ja mam mobo asusa p5b i965 na s775 i tam chipset, mostek północny grzeje się do max 127st i mam to gdzieś! I tak już od 6 lat się grzeje, kiedys zamontowałem wyjca ale sam się odkleił i telepał po obudowie wiec go wymontowałem. Jak firma tak zbudowała to tak powinno być, gware miałem 5-letnią, już minęła jak coś padnie (w co wątpie) to żalu nie bedzie; bedzie za to okazja kupić coś lepszego.

Link to post
Share on other sites

A to 81 stopni to faktycznie 81 stopni? Dotknij albo chociaż spróbuj przyłożyć dłoń. Czuć przecież różnicę między 40 a 80 stopniami. 

 

Btw ten zasilacz to chyba z deczka niepewny. 

 

Popatrz też czy dobrze założyłeś chłodzenie, bo wg mnie na 90% tu leży problem.

Link to post
Share on other sites

To 81 stopni to faktycznie 81 stopni. Delikatnie parzy. Chłodzenie jest w 100% założone tak, jak instrukcja każe. 

Przed wymianą coolera chipset nigdy nie zbliżył się do 70 °C.

Edytowane przez bjodr
Link to post
Share on other sites

Jak delikatnie parzy to na bank nie jest 81 stopni. Jeśli nie mieszkasz w bloku tylko w domu jednorodzinnym to zapal sobie w piecu centralnym, zagrzej wodę do ~80 stopni, potem biegiem do łazienki, odkręcasz kran i przykładasz. Gwarantuję Ci, że zobaczysz różnicę :D

 

A pastę rozsmarowałeś dobrze? Nie rozsmarowałeś jej przypadkiem po sockecie?

 

 

Ed: zrób sobie jeszcze pomiary temperatury za pomocą HWMonitor. Też tak raz miałem, że mnie oszukiwał jeden program z temperaturami.

Edytowane przez Klikacz
Link to post
Share on other sites

A ja już wiem z czego to się wzięło. 

 

Zamontowałeś cooler żeberkami równolegle do podstawy obudowy. Przez to żeberka są bardzo zbliżone do punktu pomiarowego temperatury płyty głównej (tej blaszki z napisem MSI). Gdy grasz w dajmy na to Far Cry 3 procesor nagrzewa się i oddaje ciepło do coolera. Fortis jak widać na screenach działa prawidłowo, procek ma eleganckie temperatury. Ale zauważ jedno: skoro procesor oddaje ciepło, to nagrzewa się cooler i żeberka. Masz tylko 1 wentylator 120mm, więc nie wyrabia on ze schłodzeniem równomiernie całej powierzchni (niby ciepłe idzie do góry, ale tylko powietrze, zatem żeberka nagrzewają się równomiernie). Góra chłodzenia jest chłodna, natomiast dół rozgrzany i to od niego płyta łapie temperature. Moja rada: obróć chłodzenie o 90 stopni w prawo względem wentylatora od coolera, tak żeby strumień powietrza przebiegał od prawej do lewej. Na 90% zauważysz efekt. Oczywiście jeśli do tego się zastosujesz to napisz, czy miałem racje bo sam jestem ciekaw :D

 

W dodatku to sprawdź sobie, czy ten wentylator w ogóle jest dobrze zamontowany, a nie do góry nogami, bo wtedy to już by wszystko wyjaśniało.

Edytowane przez Klikacz
Link to post
Share on other sites

Niestety nie da się obrócić radiatora o 90°. Cooler można zamontować tylko i wyłącznie w następujący sposób przy tej płycie głównej.

Jedyne, co zrobiłem, to zmieniłem położenie wiatraczka z górnej części na dolną. Robiłem taką zamianę już 2 razy - nie było większej różnicy w temperaturach. 


Postanowiłem potrzymać komputer w przeciążeniu przez godzinę - wynik mnie załamał:

http://www.iv.pl/images/84591390839268022803.png

91°C. Praca była stabilna.

Edytowane przez bjodr
Link to post
Share on other sites

Sluchaj plyty pod fx-y maja strasznie gorace chipsety i moim zdanie poki Ci sie komp nie resetuje i nie wiesza to chipset powinien wytrzymac :) Tak jak mowil poprzednik mozesz tam zamontowac jakis malutki wentylator cos to napewno da i bedziesz spokojniejszy o mobo :)

Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Możliwe, że całą przyczyną jest płyta MSI 990FXA-GD65.

Posiadam taką płytę i stwierdziłem, że płyta zdecydowanie przegrzewa procesor i to dosyć sporo!

Szybko wróciłem do starej płyty GA 970A-UD3 na której temperatura w spoczynku procesora AMD FX-6100 oraz AMD FX-8350 wynosiła 30-35 stopni, a w stresie około 60 stopni. Natomiast na płycie MSI 990FXA-GD65 temperatura w spoczynku wynosiła 45 stopni, a w stresie właśnie 70-80 stopni! dodatkowo cały cooler (freezer 13 PRO) był dosłownie gorący, ale to jeszcze nic, powyższa płyta posiada dodatkowo zbugowane wszystkie wersje Bios, a dokładnie moduł od portów USB3.0. Niebieskie porty nie widzą w biosie Pendrive'ów USB3.0.(Otrzymałem bug fixa dopiero po miesięcznej konwersacji z supportem MSI)

Możliwe, że sekcje zasilania dla CPU działają nieprawidłowo.

W końcu dałem sobie spokój z tą płytą i wróciłem do starego GA 970A-UD3, a skoro większość płyt pod AM3+ mają te same mostki, to wydajność pomiędzy płytami jest taka sama. Zakup płyt z chipsetem 990FX ma cel tylko i wyłącznie gdy montujemy więcej niż jedną kartę grafiki.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...