Skocz do zawartości

Podwójne uruchamianie się PC


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez gepardmak,

Recommended Posts

Witam,

 

Dzisiaj zauważyłem, że po wciśnięciu guzika "power" komputer się włącza (wentylatorki się kręcą itp. brak obrazu na monitorze) i wyłącza, natomiast po chwili samoczynnie się włącza już normalnie. Tak jakby za pierwszym razem nie mógł "zaskoczyć".

Podejrzewam, że problem mógł wystąpić podczas braku prądu, gdy komputer był włączony. Grając później (bardzo mało wymagająca gra) komputer się zawiesił, a po restarcie wyskoczył błąd BIOSu i musiałem przywrócić ustawienia domyślne. Od tej chwili włączając lub restartując komputer włącza się 2 razy.

Dodam, że nic innego dziwnego się nie dzieje. W grze Tomb Raider również wszystko ładnie działa.

Podkręcenie procesora również nie gra roli, bo zarówno z nim jak i bez niego dzieje się to samo przy starcie.

Może coś trzeba w BIOSie przestawić? Choć nie przypominam sobie, żebym wcześniej coś przestawiał.

 

Sprzęt z sygnaturki, wersja BIOSu UA9(UEFI BIOS) (płyta ma rev. 2.0)

 

Liczę na pomoc i pozdrawiam,

Sir R

Link to post
Share on other sites

Jest to prawdopodobnie dual-boot. Dziwne że wcześniej tego nie miałeś. Nie robiłeś jakieś aktualizacji sterowników, update'u BIOSu albo coś w tym stylu? Czy jedynym wydarzeniem przed pojawieniem się tego "zjawiska" był nagły zanik prądu? 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Update BIOSu robiłem kilka miesięcy temu, gdy chciałem podnieść mnożnik turbo procesora, bo na starszych wersjach się nic nie dało zrobić. Wszystko chodziło elegancko. Nic takiego przed dzisiejszym wydarzeniem nie miało miejsca.

 

W sumie nie przeszkadza mi to. Chcę się tylko upewnić, czy wszystko jest ok i dlaczego tak się teraz dzieje.

Edytowane przez Sir R
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

W bios z bootowaniem zawiązane są dwie funkcje Quick boot ta funkcja musi być włączona i EFI CD/DVD Boot Option domyślnie auto ale może lepiej ją wyłączyć(disabled). Inne funkcje pływające na rozruch to ustawienia kontrolera SATA opcja PCH Sata Control Mode ustaw AHCI(win 7,8) lub IDE (winXP). I wyłącz opcję OROM UI and Banner(disabled).   

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

U mnie takie rzeczy zdarzają się w 90% przypadków uruchamiania komputera. Dwa albo trzy próby rozruchu zanim zaskoczy, czasem nawet muszę ponownie wcisnąć przycisk POWER żeby komp wystartował. Są to tzw dual-booty kiedy płyta główna sprawdza sobie wszelkie podsystemy itp. Dziwne że u Ciebie pojawiło się to znikąd, i dziwne że na płycie Gigabyte, bo dual-booty są ponoć najczęstsze na płytach ASRock'a. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Problem wydaje się już wyeliminowany i włącza się za pierwszym razem. 

Musiałem tylko zaznaczyć opcję "Fast boot" jako enabled i po problemie.

 

Dzięki wszystkim za pomoc i zainteresowanie się tematem,

Sir R

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam. Miałem podobny problem (pisałem o nim na odrębnym wątku). Otóż na płytach Gigabyte (w moim przypadku) to zjawisko nie jest niczym groźnym. Świadczy tylko o "lekkim bałaganie w BIOSie". Nie trzeba się tym przejmować, autor już znalazł rozwiązanie, z którego nie omieszkam skorzystać :) 
Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...