Skocz do zawartości

Dysk SSD- prawidłowa konfiguracja bios i system, długi czas odpalania systemu


Recommended Posts

Witam, od ok. miesiąca jestem posiadaczem nowego komputera, który pomogli mi złożyć użytkownicy z tego forum. Przechodząc do konkretów i głównego zapytania dotyczącego dysku SSD, jestem posiadaczem tego dysku, bo to chyba było dla mnie najważniejsze aby komputer był szybki i wydajny. Dysk SSD jaki posiadam to Plextor M5S ( http://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-2-5-128gb-sata-iii-520-200mb-s-9-5mm-px-128m5s-506401/ ). Na początku prędkość mega, nawet nie zauważyłem kiedy system się załadował. Wiadomo człowiek po czasie się już przyzwyczaja i nie robi to takiego wrażenia jak na początku, z ciekawości sprawdziłem czas, jaki potrzebuje komputer na odpalenie systemy. Stoper włączyłem od razu po wciśnięciu przycisku uruchamiającego komputer, za pierwszym razem wyszło ok. 35-36 sekund, więc przeczytałem poradnik na benchmarku a dokładnie ten ( http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-przyspieszyc-dysk-ssd-w-windows-7-3230/strona/10924.html ) jak przyspieszyć dysk SSD, większości ustawień było prawidłowych takich jak TRIM czy AHCI, resztę musiałem pozmieniać według tego poradnika. Pomogło oczywiście i system przyspieszył o jakieś 3-4 sekundy, ale nadal było powyżej 30 sekund. Wszedłem z ciekawości jeszcze w BIOS i wyłączyłem bootowanie napędu, usb oraz  ( o ile nie mylę się) czegoś wspólnego z kartą sieciową (słabo co się znam na tym) oraz odpaliłem funkcje szybkiego bootowania, która posiada płyta ASROCK (była opcja Super Fast ale tylko dostępna dla systemu Windows 8). Po tym zmierzyłem kolejny raz czas stoperem i wyszło ok. 27 sekund. Największy czas komputer poświeca podczas gdy zniknie Logo Windowsa i wtedy przez ok. 4-5 sekund jest czarny ekran i dopiero pojawia się pulpit i system jest gotowy. Poprosił bym  o jakieś wskazówki, które pomogły by poprawić szybkość włączania się systemu.

Parametry komputera:

system operacyjny : Windows 7 Ultimate

procesor: i5-4670k 3,4
grafika: GF GTX 780Ti

płyta główna: Asrock z87 Extreme 4
pamięc ram: G.Skill RipjawsX DDR3 2x4GB 1600 CL9
Dysk SSD: Plextor M5S

Dysk II : WD Caviar Blue 1TB

ps. wstawiam parę fotek z biosu:

http://s9.postimg.org/6l9ub5ii3/IMG_20140409_161521.jpg
http://s27.postimg.org/h86b1k4of/IMG_20140409_161604.jpg

 


Jest ktoś w stanie pomóc ?

Link to post
Share on other sites

Dysk podłączony pod kontroler Intel'a ? 

 

Czy na początku wszystko było ok ? Jeśli tak, to najprawdopodobniej masz jakiś srogi syf w systemie.

Tak na początku było ok, system szybko się odpalał teraz ok. 27 sekund... Ogólnie ja go nie składałem, był składany w sklepie :)

Nie wiem czy jest podłączony pod kontroler intela, to co wiem to wymieniłem wyżej ;) i dodatkowo wstawiłem fotki z Biosu

Link to post
Share on other sites

Więc tak, problemem chyba był drugi dysk, w biosie odłączyłem go z boota i system teraz odpalił się w 23 sekundy. To jest normalny wynik ?
 

 

To sugerowałbym sprawdzić, bo to dość istotne. 

Nie mam kontrolera intela, obydwa dyski są podpięte pod SATA 3

Link to post
Share on other sites

Masz kontroler Intel'a w chipsecie, który obsługuje 6 portów SATA, oraz kontroler zewnętrzny do pozostałych 2 portów.

 

Według instrukcji do tej płyty, aby zapewnić najszybsze bootowanie należy podłączyć dysk do któregoś z tych portów :

 

10153124_10203343518569346_9220895162096

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, zobacze jak to tam wygląda ;)


Więc tak, przełączyłem na ten port pierwszy od lewej strony, akurat obydwa dyski były podłączone pod ten trzeci port gdzie zrobiłeś krzyżyk :) Więc sprawdziłem czas odpalania się systemu nadal 23 sekundy nie poczułem żadnej różnicy, największy czas poświęca komputer przy ukazaniu się pulpitu, podczas gdy ładuje się ikonka Windowsa, która błyskawicznie znika(nawet nie zdążyła cała się pojawić) robi się czarny ekran i po 8-10 sekundach dopiero pojawia się pulpit i komputer jest dopiero wtedy gotowy do pracy, normalnie to powinno być już jak jest 17-18 sekunda tak mi się zdaję ;)

Edytowane przez Energy_drink
Link to post
Share on other sites

Tam gdzie zrobiłem krzyżyk powinien być podłączony dysk bootujący.

 

 

 

aby zapewnić najszybsze bootowanie należy podłączyć dysk do któregoś z tych portów

 

Jeśli tak było, to niepotrzebnie ruszałeś.

 

Jeśli dysk jest odpowiednio podpięty, na początku było ok, a teraz jest lipa, to najzwyczajniej oznacza, że masz syf w systemie, bo wina na 99% nie leży po stronie hardware'u. Przeskanuj kompa jakimś lepszym antywirusem a antimalware'm, a w ostateczności szykuj się na format. 

Link to post
Share on other sites

No to jednak był dobrze podłączony, ale nie zmieniło się nic jeśli chodzi o prędkość odpalania systemu taka sama była jak przed przełożeniem do innych portów, więc może wina leży po stronie systemu, jeśli chodzi o programy mam tylko 25GB zajęte na SSD, większości to są sterowniki, internet security (norton pełna wersja ) , przeglądarka, programy typu HW monitor, AS SSD benchmark itp. żadnych gier i innego syfu nie mam na tym dysku ;) a jeśli chodzi o dyski to podłącze je z powrotem tam ;)

Temat uważam za zamknięty ;)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...