Skocz do zawartości

Logitech G500s - problem bólu przy użytkowaniu


Recommended Posts

Ponad trzy tygodnie temu zdecydowałem się na zakup nowej myszki. Wybór padł na Logitech G500s. W owym czasie napisałem również pytanie na Zatrybi.pl z prośbą o poradę przy wyborze. Wątek dostępny tutaj: http://zatrybi.pl/82310/najlepsza-mysz-waszym-zdaniem

Początkowy byłem bardzo zadowolony z myszy, ilość przycisków, precyzja, możliwość programowania przycisków, oprogramowanie Logitech oraz wykonanie było dla mnie zdecydowanie na plus. 

Problem zaczął pojawiać się się po jakichś dwóch tygodniach umiarkowanego użytkowania. Zacząłem odczuwać ból i drętwienie dłoni. Do uzyskania przykrych dolegliwości wystarczyło kilkunastominutowe używanie myszki. 

Drętwienie pojawia się w dwóch palcach dłoni, z której korzystam używając myszy - palcu serdecznym oraz małym. Przebiega od środkowego przegubu do więzadła dłoni. 

Oprócz tego doznaję uczucia skręcenia ręki od łokcia do nadgarstka oraz ucisk i tępy ból w okolicy łokcia po wewnętrznej stronie dłoni. Lokalizację bólu i drętwienia zaznaczyłem na poniższym zdjęciu:

http://files.tinypic.pl/i/00515/ux6h7ceo3obn.jpg

http://files.tinypic.pl/i/00515/ux6h7ceo3obn.jpg

 

Przed zakupem G500s używałem najzwyklejszej myszy Logitech bez jakichkolwiek dodatkowych przycisków z sensorem optycznym. Stara mysz ma zdecydowanie inne gabaryty oraz profil. Jest mniejsza, nieco krótsza i zdecydowanie niższa. Jej kształt bardzie przypomina łezkę, w przeciwieństwie do G500s.

 

http://images.tinypic.pl/i/00515/4gpasjnzvxxp.jpg

http://images.tinypic.pl/i/00515/4gpasjnzvxxp.jpg

 

Używam chwytu fingertip grip, czasami lekko cofam palce, co daje coś pomiędzy fingertip a claw grip. Mysz przesuwam trzymając ją kciukiem oraz palcem serdecznym, natomiast palec mały spoczywa obok na podkładce. 
Sposób trzymania starej myszy ukazuje poniższy obrazek:

http://images.tinypic.pl/i/00515/b3bix3f5phtq.jpg

http://images.tinypic.pl/i/00515/b3bix3f5phtq.jpg

 

Nową myszkę staram łapać się tak samo jak starą, gdyż tak jestem przyzwyczajony, lecz pomimo tego ból nie ustępuje. Łapię ją w sposób ukazany poniżej:
http://files.tinypic.pl/i/00515/nox8izwjgr95.jpg
http://files.tinypic.pl/i/00515/nox8izwjgr95.jpg
 

Ból jest mocno doskwierający i pomimo tego, że staram się łapać mysz inaczej (palm grip), skręcam nadgarstek, unoszę łokieć, kombinuję na różne sposoby, to i tak na niewiele się to zdaje. 
Staram się również wmawiać sobie, że być może to kwestia przyzwyczajenia i być może powinienem nauczyć się innego chwytu. 

Wyczytałem, że jest to mysz zdecydowanie do palm gripa, lecz dla mnie ten chwyt jest straszliwie nieprecyzyjny. W pracy w programach projektowych typu AutoCad itp. rysowanie palm gripem to, dla mnie, porażka. 

Czy problem rzeczywiście może tkwić w kształcie myszy? Czy jest szansa na to, żeby wyrobić sobie chwyt i czy ten ból w końcu po pewnym czasie ustąpi? 

Jakie są wasze doświadczenia z tą myszką i/lub inną o takim samym bądź zbliżonym kształcie? Czy korzystaliście z tej myszy, a Waszym chwytem jest fingertip grip? 

Czy doświadczyliście podobnych dolegliwości i wiecie jak się z nimi uporać?


Bardzo proszę o pomoc, jestem z jednej strony zadowolony, a z drugiej zawiedziony. Mysz nie była tania, wszystko jest z nią bardzo dobrze, ale ból i drętwienie ręki uniemożliwia użytkowanie.

Czekam na pomoc.
Kamil

 
Link to post
Share on other sites

Moja propozycja:

 

1.Przestań używać nowej myszy na ok. 2 tygodnie.Leć na starej i zobacz co się będzie działo z ręką.

2.Weź nową mysz i idź do lekarza i powiedz mu co się dzieje.Ten drugi punkt powinien być właściwie pierwszy.

Myślę,że przyczyną podstawową jest Twoja ręka /jej budowa/,może pojawiły się jakieś zwyrodnienia koniecznie to sprawdź z pomocą lekarza.Powiedz czy nigdy wcześniej nie miałeś podobnych objawów?

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Właśnie sęk w tym, że nigdy nie odczuwałem tego typu dolegliwości. Być może jest to tymczasowe nadwyrężenie i problem zniknie, a być może jest to zapowiedź kłopotów z ręką, które dopiero teraz się ujawniają. 

Obecnie odczuwam drętwienie przedramienia oraz w środku dłoni. W przedramieniu jest to uczucie podobne do tego, gdy uderzymy się w nerw. Promieniujący ból rozpoczynający się w dłoni, idący do łokcia do punktu zaznaczonego na pierwszym zdjęciu czerwoną kropką. 

Próbowałem już z nową myszką różnych pozycji, obniżania i podwyższania fotela, podkładania miękkiego materiału pod nadgarstek celem wyrównania nadgarstka (aby był w jednej linii z palcami). Ze względu na to, że drętwienie towarzyszy mi teraz bez przerwy nie jestem w stanie stwierdzić czy odstawienie nowej myszy i używanie starej, rozwiązuje problem. 

Jednakże zdecydowanie odstawię G500s na jakiś czas i będę posługiwał się starą myszką. Jeżeli problem nie zniknie to zamówię wizytę u lekarza. Mam nadzieję, że to nic poważnego.

Link to post
Share on other sites

Pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa na myśl, to kto Ci polecił tą myszkę do clow'a/finger'a. Ona kompletnie się do tych chwytów nie nadaje.

 

Bez względu na kształt myszy tak nie powinno być :/

 

Spróbuj potrzymać ją palm'em na próbę i sprawdź, czy ból będzie wracał.

Link to post
Share on other sites

Pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa na myśl, to kto Ci polecił tą myszkę do clow'a/finger'a. Ona kompletnie się do tych chwytów nie nadaje.

 

Bez względu na kształt myszy tak nie powinno być :/

 

Spróbuj potrzymać ją palm'em na próbę i sprawdź, czy ból będzie wracał.

 

Właśnie tego nie sprawdziłem. Nie sprawdziłem do jakiego chwytu jest ona dedykowana. Na początku jak mierzyłem rękę na myszy to wydawało mi się, że jest wygodna, ale wszystkie problemy wyszły przy użytkowaniu. 

 

Jak wcześniej napisałem, dam odpocząć ręce korzystając umiarkowanie ze starej myszy, a później sprawdzę znów G500s. 

Coś jednak przeczuwam, że będę zmuszony ją sprzedać i poszukać czegoś, co będzie dla mnie bardziej odpowiednie. Szkoda, ale nie zawsze trafia się w 100%. :/

Link to post
Share on other sites

Ile masz ciężarków w środku? Ja miałem podobny problem i musiałem wyjąć wszystkie - problem jak ręką odjął.

 

Pzdr

 

Wszystkie wyjęte. Uświadomiłeś mi, że być może mysz nadal jest o wiele cięższa niż ta, której używałem poprzednio i mięśnie kciuków i dłoni są przeciążone, co sugerowało by poniekąd, że może być to kwestia przyzwyczajenia.  

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak Ty, ale ja mam manierę podnoszenia myszy od czasu do czasu z powierzchni blatu/podkładki. I właśnie na początku ciężar nowego sprzętu powodował takie objawy jak opisywałeś, ale ja sobie na poczaku wrzuciłem jeszcze 3x5g do gryzonia bo wydawał się lekki. Po wyjęciu ciężarków było o niebo lepiej, a po około 3tygodniach bez ciężarków juz jest bezproblemowo całkowicie - mięśnie przyzwyczaiły się do innego ciężaru.

 

Pzdr

Link to post
Share on other sites

to jest dosyć częsty problem u graczy, sam tak mam np. trzymając logitecha g9x z tą dużą nakładką ;D uciskasz prawdopodobnie nerw na palcu serdecznym.
Może to być przyczyna zmiany wagi (bo bardziej dociskasz palec do myszki, aby lepiej ją trzymać)

 

Zrób sobie taki test, że obwiniesz w miejscu gdzie masz kostkę na palcu serdecznym (tam gdzie nerw przebiega) czymś miękkim np. chusteczką i zaklej plastrem, tak, że miejsce styku myszki z placem będzie oddzielać ta chusteczka i zobacz czy pojawiają Ci się dalej dolegliwości :) . Właśnie ucisk na ten punkt na palcu jest najczęstszym tego powodem :)

jeżeli pomoże to będziesz potrzebował mniejszej myszki o niższym profilu, np zowie ec 2 evo :)

Bo na takim g500s to szykuj się do przejścia na palm grip, aby podpierać śródręcze i mieć bardziej wyprostowane przedramię-dłoń. Bo prędzej czy później zaczniesz mieć objawy cieśni nadgarstka, skoro to już masz (często od tego się zaczyna) mówię z niemiłego doświadczenia ;) ale ogólnie przejście na palma dobrze mi wyszło, bo lepiej się gra jak się przyzwyczaiłem, także nie ma co się bać ;)

Edytowane przez ezzio
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Bo na takim g500s to szykuj się do przejścia na palm grip, aby podpierać śródręcze i mieć bardziej wyprostowane przedramię-dłoń. Bo prędzej czy później zaczniesz mieć objawy cieśni nadgarstka, skoro to już masz (często od tego się zaczyna) mówię z niemiłego doświadczenia ale ogólnie przejście na palma dobrze mi wyszło, bo lepiej się gra jak się przyzwyczaiłem, także nie ma co się bać

 

A jak w przypadku palm gripa wypada podparcie przedramienia? Skoro przedramię- dłoń jest bardziej wyprostowane w palmie to gdzie wypada punkt podparcia przedramienia? Czy wisi ono w powietrzu, a jedynym punktem oparcia dłoni i przedramienia jest właśnie dłoń spoczywająca na całej długości na myszce?
 

Jeśli przedramię wisi w powietrzu to czy nie wypadałoby w takim wypadku siedzieć nieco wyżej i blat biurka mieć niżej? Obecnie jeżeli chwytam mysz palmem to moje przedramię opieram na krawędzi biurka mniej więcej w 3/4 jego długości od nadgarstka. Czy to prawidłowy chwyt palm? 
Na jakiej wysokości masz mniej więcej blat biurka? Ja mam blat na wysokości 75 cm, i gdy położę przedramię na blacie to tworzy ono w łokciu kąt prosty z ramieniem. Gdybym chciał w takiej pozycji chwycić mysz palmem i bardziej wyprostować rękę to muszę nienaturalnie unosić ramię i bark w górę. 

Co do ogólnego stanu mojej ręki i nadgarstka w dniu dzisiejszym to czuję znaczną poprawę. Być może dlatego, że wczoraj korzystałem jedynie ze starej myszy. Przez tydzień pozostanę przy starej myszce, a później spróbuję znów z G500s. 
Zastanawiam się jeszcze nad obniżeniem blatu biurka. 

Link to post
Share on other sites

Miałem identyczny ból cytuję : "Drętwienie pojawia się w dwóch palcach dłoni, z której korzystam używając myszy - palcu serdecznym oraz małym. Przebiega od środkowego przegubu do więzadła dłoni.", pojawiał się on głównie już po użytkowaniu myszy gdy nie robiłem nic przy komputerze, pierwszy raz odczułem ten ból bardzo wyraźnie i nie przyjemnie podczas rąbania drewna siekierą ból przypominał zwyrodnienie stawów promieniując od palców aż pod nadgarstek, przestało mnie boleć gdy porzuciłem intensywne granie w jedną z gier, nie wiem jak można temu inaczej zapobiec i co jest dokładnie przyczyną, wydaje mi się że złe ułożenie dłoni na płaszczyźnie biurko-dłoń i zbyt intensywne długie użytkowanie myszy w tej sztucznie wymuszanej pozycji dłoni.

Link to post
Share on other sites

obwiń palec serdeczny czymś miękkim i zobacz czy Ci znowu będzie drętwieć ;) Będziesz chociaż znać przyczynę.

 

Co do palma to głównie chodzi oto aby ruchy wykonywać przedramieniem a nie samym nadgarstkiem, druga sprawa to to, że opierając całą dłoń wraz ze śródręczem nie spinasz tak dłoni jak przy fingerze/claw co jest bardzo istotne, gdyż jesteś ciągle w bardziej naturalnej pozycji, po trzecie minimalnie zmniejszasz kąt nachylenia nadgarstka. Stąd sugeruje się używać te poduszeczki pod nadgarstek, tyle, że nie powinno używać się ich stricte pod samym nadgarstkiem a gdzieś na 1/3 przedramienia, aby tego nadgarstka nie uciskać, wtedy masz całkiem prostą rękę. Tyle, że gra się fatalnie w takiej pozycji :D. Z reguły sam chwyt palm w zupełności wystarcza aby uniknąć wszelkich problemów. Ważne, żebyś nie miał za nisko dłoni. Ustaw się tak aby Ci przedramię leżało na blacie, możesz myszkę bliżej monitora podsunąć jak ci miejsca brakuje ;) Ja mam właśnie tak (w łokciu ze 100-110 stopni), że praktycznie całe przedramię leży na blacie i całą ręką wykonuje ruchy (stąd wykorzystuje praktycznie całą powierzchnię podkładki - 43 cm, wziąłbym większą jakby zowie takie robiła :P)

 

ps. takie bóle niestety najczęściej pojawiają się u fingertipowców i claw gripowców, właśnie przez to, ze w takiej pozycji ręka jest non stop mocno napięta :(

 

ps2. pierwszy z brzegu filmik na którym widzisz jak większość trzyma prawie całe przedramię na blacie i palmują.

Edytowane przez ezzio
Link to post
Share on other sites

Witam ponownie. 

Tak, jak napisałem przez ostatnie dwa dni odstawiłem starą mysz. Wczoraj postanowiłem znów spróbować z G500s. Wcześniej też obniżyłem blat biurka, który teraz jest na wysokości 72 cm. Od początku zacząłem trzymać mysz palmem oraz, jak radził ezzio, owinąłem palec serdeczny miękkim materiałem. Opieram całą dłoń na myszy, a nie tylko palce. Nie odczułem drętwienia palców serdecznego i małego, lecz czuje lekkie napięcie mięśni w przedramieniu. 

Doszedłem też do wniosku, że chyba mógłbym się przyzwyczaić do tego chwytu. Wczoraj rysowało się średnio w AutoCadzie, ale myślę, że z czasem wyrobię sobie pamięć mięśniową ruchów z użyciem tego chwytu. 

Zrobiłem też pewien test. Mianowicie w pozycji stojącej, trzymając w dłoni niewielkie obciążenie (hantla 4 kg) przedramieniem ugiętym pod kątem prostym w stosunku do ramienia, obracałem dłoń skierowaną palcami do góry w nadgarstku, tak aby palce były skierowane w dół. Przy tym czułem silny nerwoból i uczucie przeskakiwania. Miałem wrażenie jakby mięsień w pewnej fazie ruchu wracał na "swoje miejsce", towarzyszył temu silny nerwoból.

Wyczytałem w Internecie, że istnieje schorzenie, w którym nerw łokciowy "wypada" z kanału nerwowego i przy tym możliwe jest odczuwanie tzw. nerwobóli. Zdecydowałem, że jeżeli bóle wrócą przy użytkowaniu myszy to lecę do lekarza po poradę. 

Generalnie chyba jednak pozostanę przy nowej myszce i będę ćwiczył palmowanie :D Szkoda byłoby się z nią rozstawać po tak krótkiej znajomości.   

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Mam pytanie do autora , bo właśnie przerzuciłem się na na nową mysz która wymusza palm grip do tej pory uzywałem fingertip. Mniej więcej ile czasu Ci zajęło przyzwyczajenie się do nowej myszy, mam na myśli ten ból po jakim czasie ustał ?

Witam.

Ból pojawiający się przy użytkowaniu mimo obstawiania myszki na jakiś czas oraz zmiany chwyty nadal pozostawał. Do myszy się nie przyzwyczaiłem ponieważ ją sprzedałem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...