Skocz do zawartości

Gdyby wodę zastąpić olejem mineralnym???


Recommended Posts

Chłodzenie wodne jest dużo wydajniejsze od powietrznego, ma jednak zasadniczą wadę (oprócz ceny) -możliwość uszkodzenia komputera poprzez zalanie. Stąd moje pytanie dotyczące zamiany tegoż chłodziwa innym płynem nieprzewodzącym prądu, np olejem mineralnym.

niektórzy idą na całość i zanurzają całą płytę główną w akwarium z takim płynem i PC działa... tylko co do rozbudowy pojawiają się problemy ze stykami, parowaniem oleju i wilgotnością samego powietrza... dlatego sama wymiana wody na olej... tylk jak wyglądałoby wtedy chłodzenie (jak olej przekazuje ciepło i czy chłodnice, pompkik rezerwuary i cała reszta jest do takiej cieczy przygotowana). Taka zmiana płynu chłodzącego wyeliminowałaby możliwość uszkodzenia PC (przynajmniej zmniejszyłaby znacząco ryzyko uszkodzenia, nawet zalanie płynem procesora nie powoduje jego uszkodzenia) czy już ktoś to stosuje? a jeśli tak to jak to wygląda w praktyce...

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&feat ... wdCn1nlAkA

Link to post
Share on other sites

chlodzenie wodne ma druga zasadnicza wade w idlu nie mozna go wylaczyc i czy w nocy czy w czasie filmu czy w czasie ... i tak musi szumiec - nie jest cichsze od dobrego powietrza w dobrej budzie w stresie a glosniejsze w idlu

Jedyne co przemawia za, to zdeko lepsza wydajnosc chlodzenia - ktora jest i tak bez znaczenia kiedy ma sie na odpowiednio dobrym poziomie powietrzne

 

jedyna jego "zaleta" to podswietlanie rurek niczym w cyrku i bajer ale zadna du.. na to i tak nie poleci wiec w praktyce zalet nie ma:p

Link to post
Share on other sites

Feser nie jest zly co fakt to fakt. Ja sam mysalem zrobic LC wstepny koszt to okolo 700zl

Blok cpu 150-200

rez 100

pompka 200(przyszlosciowo)

chlodnica 2x 120/140 - 150-200

Weze na poczatek nie musi byc pozadnego typu tygon :P

Zlaczki - no idze dostac cos kolo 10zl sztuka prosta -15 90 stopni. Ale kolo 8 zlaczek nam potrzeba, chyba ze na choinke co duzo taniej nie wychodzi.

 

 

Rodzi sie pytanie czy 2 wentyle 120/140 pchajace powietrze brzez dosc gesta chlodnice beda ciszej chodzily niz obecnie - nie wydaje mi sie - do tego pompka. Ale mam ciut wiecej miejsca.

Swiecace weze to dla mnie zaden bajer chyba ze sobie komputer na wystawe zaniose. Ja na nim gram. pracuje? czy siedze i patrze jak wezyki swieca. Do tego komp bez okna pod biurkiem wiec po co. Jedyna korzysc dla mnie to OC :P:D

Link to post
Share on other sites

chlodzenie wodne ma druga zasadnicza wade w idlu nie mozna go wylaczyc i czy w nocy czy w czasie filmu czy w czasie ... i tak musi szumiec - nie jest cichsze od dobrego powietrza w dobrej budzie w stresie a glosniejsze w idlu

haha... znowu mnie rozbawiles. pompka ~16dB tyle, ze siedzi wewnatrz obudowy i jej nie slychac. wentyle przewaznie skrecone do 800-900 to kolejne 11 dB ( oj strasznie glosno!!! ).

jak ty ogladasz film bez dzwieku to albo jestes gluchy wiec i tak nic nie slyszysz albo masz cos z glowa ( takie mialem podejrzenia od momentu kiedy zaczales wypisywac tutaj swoje fantazje ) lub szkolisz sie na agenta specjalnego ktory czyta z ruchu warg ( tych gornych ). LC halasuje tak samo czy to idle czy stres w przeciwienstwie do AC. przy chlodzeniu powietrzem musi byc wiekszy przewiew w obudowie ( chlodzenie mobo ) = wieksze obroty wentyli = glosniej. dobre LC pokrywa wiekszosc grzejacych sie elementow - cpu, gpu, mobo, ram, opcjonalnie dysk.

Link to post
Share on other sites

daft

no to masz tyle samo z glowa co ja bo nikt nikomu nie karze krecic wentyli na wiecej niz 1000 na procu i i mniej jeszcze na grafie - dolne przedni i gorny na 800 i tego nie slychac ani w stresie a w idlu mozna i mniej (praktycznie wogole ich nie trzeba) - Twoje pompki sa tak samo ciche wiec o co Ci chodzi ? chyba napisalem ze zysku nie ma wiec pokaz mi ze jest a nie wymyslasz sobie agentow od powietrza a moze Ty jestes agentem od wody?

kupa zachodu i tyle a to czy ja czytam z ruchu warg czy mam inne fantazje to co to ma do rzeczy - fakt jest faktem w idlu nic nie pracuje

Link to post
Share on other sites

haha... znowu mnie rozbawiles. pompka ~16dB tyle, ze siedzi wewnatrz obudowy i jej nie slychac. wentyle przewaznie skrecone do 800-900 to kolejne 11 dB ( oj strasznie glosno!!! ).

jak ty ogladasz film bez dzwieku to albo jestes gluchy wiec i tak nic nie slyszysz albo masz cos z glowa ( takie mialem podejrzenia od momentu kiedy zaczales wypisywac tutaj swoje fantazje ) lub szkolisz sie na agenta specjalnego ktory czyta z ruchu warg ( tych gornych ). LC halasuje tak samo czy to idle czy stres w przeciwienstwie do AC. przy chlodzeniu powietrzem musi byc wiekszy przewiew w obudowie ( chlodzenie mobo ) = wieksze obroty wentyli = glosniej. dobre LC pokrywa wiekszosc grzejacych sie elementow - cpu, gpu, mobo, ram, opcjonalnie dysk.

U mnie wszystko chodzi prawie na minimum i jest cicho. Głośno robi się, kiedy odpalam grę, ale tylko ze względu na kartę graficzną - reszty wentylatorów nie podkręcam. Natomiast na pewno wydajność LC jest większa, niż AC i można zrobić mocniejsze OC.

Link to post
Share on other sites

daft

no to masz tyle samo z glowa co ja bo nikt nikomu nie karze krecic wentyli na wiecej niz 1000 na procu i i mniej jeszcze na grafie - dolne przedni i gorny na 800 i tego nie slychac ani w stresie a w idlu mozna i mniej (praktycznie wogole ich nie trzeba) - Twoje pompki sa tak samo ciche wiec o co Ci chodzi ? chyba napisalem ze zysku nie ma wiec pokaz mi ze jest a nie wymyslasz sobie agentow od powietrza a moze Ty jestes agentem od wody?

kupa zachodu i tyle a to czy ja czytam z ruchu warg czy mam inne fantazje to co to ma do rzeczy - fakt jest faktem w idlu nic nie pracuje

Jest zysk, moje wentyle to Gelidy skręcone na 500RPM najmniej jak sie da i prawie wogole nie slychac ale jak wylaczam je to jest zupelna cisza, pompka jest w piwniczce na macie wyciszającej. Nie mówie już o skręceniu pomki na 70% np.
Link to post
Share on other sites

Po co te kłótnie... Był test na benchmarku AC vs LC i zdecydowanie LC wygrał. A jeśli szkoda wam pieniędzy na LC lub nie potraficie tego ogarnąć to nie znaczy, że musicie denerwować każdego kto ma LC. Mam na chacie komp z LC i komp z AC i nikt mi nie powie że LC jest tak samo głośne jak AC, tym bardziej w stresie.

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie "wodne" to jest tylko z nazwy - najczęściej używa się coś w stylu Fesera.

Swoją drogą - woda destylowana nie przewodzi prądu...więc się teoretycznie nadaje ale destylka ma to do siebie, że po pewnym czasie przestaje być destylką :wariat: Do tego ma niskie pH i zerową twardość ogólną oraz węglanową więc może niszczyć elektronikę.

Link to post
Share on other sites

To ja odpowiem ci jako mechanik i komputerowiec

 

Zamiana wody (płynu Fesera) w instalacji WC na olej mineralny przyniesie mizerne skutki.

Wynika to z niskiej przewodności cieplnej oleju tj. 0,1-0,2W/mK gdzie woda itp ma 0,55W/mK

Instalacja będzie słabo odbierać ciepło z bloku i słabo oddawać w chłodnicy.

 

Olej jako chłodziwo sprawdza się się w technikach zanurzeniowych (transformatory, wzmacniacze itp.) i to najczęściej przy jego wymuszonym ruchu.

Jako zamiennik do układów WC się nie sprawdzi

Link to post
Share on other sites

Popieram przedmówce i dodam, że musiałbyś mieć bardzo mocną pompę żeby Ci pociągła olej. Raczej odpada praca 24/7 bo olej szybciej przyjmuje ciepło jak oddaje (przynajmniej nauczyciel od fizyki tak mówił bo też się chciałem bawić w chłodzenie olejem ale miałem trochu inną koncepcję).

 

 

9800gx2 Feser nie przewodzi prądu jak jest czysty. W układzie możesz mieć luks torpeda czysto ale jak wyleję Ci się na zakurzoną np. kartę graficzną to już najprawdopodobniej będzie przewodził prąd. Lecz nie każdy wyciek kończy się tragedią. A poza tym trzeba być "zdolnym" aby mieć wycieki w LC. A co do nazwy to chłodzenie "wodne" powinno nazywać się chłodzenie cieczą.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...