Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czołem!

 

Za 3 dni wypłata, dlatego też postanowiłem sobie sprawić nowy monitor, mój ma już swoje lata, nadal działa jednak chciałbym już coś większego, lepszego. 

Dodam że już zapoznałem się z tematem : "Chcę monitor za... / chcę monitor do..."

 

Budżet to jakieś 600 zł. Jeśli trzeba będzie, jestem w stanie dołożyć jakieś 50 zł/ max 100, ale MUSI być naprawdę warto. 

 

Moje skromne wymagania :

Wielkość : fajnie jakby coś dało rade z 24", jest to wymóg konieczny, ale minimum to 21". 

Cena jak już mówiłem, +/- 600 zł. 

Myślę, że dobrym wyborem była by matryca IPS. 

Fajnie jeśli dało by rade też przymocować go do ściany, jednak nie jest to konieczne.

 

Moja obecna karta graficzna to GeForce GTX 550 Ti, jednak w najbliższym czasie zastąpi już ją coś nowego. 

Zastosowanie monitora to gry i filmy. 

 

Na koniec takie zapytanie, jaka jest różnica między zewnętrznym zasilaczem do monitora a wewnętrznym?

 

Bardzo dziękuje za wszelkie odpowiedzi i życzę udanego weekendu.

Link to post
Share on other sites

Do filmów lepsze będzie BENQ ze względu na matryce VA,na IPS czerń będzie szara,więc będzie to przeszkadzać podczas seansów,jeśli chodzi o gry IPS będzie "szybsza".

Na matrycy VA (w Benq) może wystąpić smużenie,którego u AOCa (IPS) zaznać nie powinieneś.

Edytowane przez GRAABI
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Tak jak napisał GRAABI, IPS może przy wieczornych filmach prezentować się co najmniej nieciekawie. Przy pewnych gatunkach filmów(gier) osadzonych w ciemnej scenerii może nawet psuć klimat. Jeśli więc priorytetem są filmy dobrą opcją jest BenQ na AMVA.

Do grania też się nada, ma niski input lag ale wyższe czasy reakcji co przy dynamiczniejszych grach może być zauważalne.

 

GW2460HM jest ponadto "zdrowszy", gdyż korzysta z mniej obciążającego zmysł wzroku sterowania podświetleniem - tzw. flicker free. Warto czytać opis i wybierać właśnie monitory z tego korzystające.(nie każdy GW2460HM jest flicker free)

 

 

Jeśli bardziej gry niż filmy to AOC i2360phu będzie ok, ma całkiem niezłe czasy reakcji(lepsze niż BenQ) oraz niski input lag.(tutaj podobnie jak BenQ) Nie jest flicker free, no ale na IPS w tej cenie żaden monitor tego nie ma.

 

Można też rozważyć AOC i2369Vm jeśli nie potrzebujesz tak ergonomicznej podstawki(pivot itd.). Kosztuje mniej niż 600zł, a w grach i filmach sprawdzi się bardzo podobnie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A więc tak, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny nie będę sie rozpisywać bo można znaleźć multum zdjęć i filmików z tym monitorem. 

 

Jeśli chodzi o ogólną funkcjonalność, to nie bawiłem się w żadne zmienianie ustawień kolorów. Podpiąłem, włączyłem i tak jak narazie korzystam.

 

Obraz jest naprawdę przyjemny dla oka, kolory ciepłe, nie męczą oka. Dla mnie to ogromny przeskok między moim starym poczciwym philipsem lcd który ma jakieś 10 lat. Żadnego smużenia w grach, (testowane w bf3), filmy ogląda się naprawdę dobrze.

 

Jedyna rzecz która jak narazie mnie drażni to niedopasowanie przeglądarek do rozdzielczości, mam 1920x1080 i na każdej stronie internetowej po bokach mam pustą przestrzeń, ale myślę że to kwestia przyzwyczajenia.

 

Aaa, jeszcze jedna mała wada, przy naciskaniu przycisków monitora aby wejść w menu, monitor cały się kołysze na boki. Wiadomo, nikt nie będzie non stop bawić się tymi przyciskami.

 

Jeśli macie jakieś pytanie to walcie śmiało. 

Od siebie dodam jeszcze że monitor jak dla mnie jest wart każdej złotówki. Zamawiałem w sklepie X-kom.pl, szybka dostawa, profesjonalna obsługa i dobra cena monitora. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dwie rady:

1. Przez jakiś tydzień nie oszczędzaj monitora, niech pracuje nawet gdy nie ma nikogo przed nim. Zasadniczo chodzi o to, że część wad może uwidocznić się po kilkunastu / kilkudziesięciu godzinach pracy. Masz 10 dni na zwrot bez podania przyczyny i jeśli wada się uwidoczni możesz monitor oddać bez jakiegokolwiek problemu. Jak pojawi się jakiś jasny punkt, martwy piksel itp. to producent zazwyczaj może się od tego wyłgać i nie podchodzi to pod reklamację / gwarancję. Dlatego najlepszą opcją jest zwykłe odstąpienie w ciągu 10 dni od umowy. Bez pytań, bez tłumaczeń - szybko, prosto i pewnie.

2. Ustawienia kontrastu i gammy - warto je odpowiednio ustawić.(poniżej opisane w skrócie jak)

plansze testowe:
 
Właściwie do regulacji z tej strony wystarczy "Contrast"(manipulujesz kontrastem z poziomu OSD monitora tak aby prostokąciki się nie zlewały i były wszystkie widoczne), oraz Gamma(regulujesz ustawieniem Gammy, tak aby z odległości ok 1m-1,5m przy wartości 2,3 zewnętrzne paski zlewały się ze środkiem) 
 
Ustawiasz przy zgaszonym świetle zewnętrznym, siedząc na wprost do monitora(oczy na wysokości górnej krawędzi monitora, ew. co najmniej na środku)
 
Jasność to ustawienie które sobie będziesz regulował w zależności od oświetlenia(w dzień wyższa jasność, w nocy niższa) - jasność nie powinna wpływać na kontrast i gammę więc przy kalibracji ustaw ją sobie np. na 50%.

Edytowane przez gregotsw
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...