Skocz do zawartości

Mocny komputer a gry mają lagi


Recommended Posts

Witam!

Pize w pewnej sprawie, która dotyczy mojego komputera od pewnego czasu. Mianowicie w listopadzie 2013r. wymieniłem starą kartę graficzną (Radeona  HD5770) na nową (Radeona HD7870). Wymianę spowodowałem chęcią zagrania w BF4 ale do tej pory tego nie zrobiłem bo sprzęt mi na to nie pozwala. Na starej grafice zauwazałem już lagi w grach, wyglądałe to tak że na chwilę zwalnial lub zatrzymywał mi sie obraz i dalej to szło i tak co kilka sekund. Po wymianie grafiki na nową nadal to występuje choć nowa jest 2 razy lepsza od poprzedniczki. Próbowałem na starszych gach typu CoD MW3, NFS MW2, BF3 i bez rónicy jakie ustawie wymagania w grze czy ultra czy małe tnie się nadal, moge powiedziec że nawet bardziej niż na tej starej grafice. Radeona mam od firmy Gigabyte czyli jest on już fabrycznie podkrecony i nic przy nim nie ruszałem, procesor swój podkrecałem bo myślałem że to jego wina ale tez to nic nie dało, co prawda podkreciłem malo bo z 3,2GHz na 3,6GHz alo w ogóle różnicy nie było. Co może być przyczyną zacinania się nawet starszych gier, które powinny chodzić na ultra bo CoD nie ma wymagającej grafiki a się tnie. Czytałem, że może to być wina kondensatorów w grafice ale to małe prawdopodobieństwo, chociaz wiadomo że gigabyte nie słynie z najlepszej jakości produktów. Dodatkowo tez dodam, ze ze zmianą grafiki był też robiony format systemu więc to raczej nie jest spowodowane kolidowaniem programów ze sobą. Nie mam jak sprawdzić, na innej grafice komputera bo starą sprzedałem a ta nie wiem czy oddac na gwarancję bo nie jestem pewien że to jest jej wina. Prosże o pomoc co mam dalej zrobić. Uważam, że sprzęt jaki posiadam powinien dac jeszcze rade na obsługe tych nowych jak i starych gier, choć nie jest on najnowszy. Poniżej specyfikacja mojego komputera:

 

-Procesor: AMD Phenom II X4 955 Processor (4 CPUs), ~3.2GHz

-Grafika: AMD Radeon HD 7870 OC DDR5 2GB 256-bitowa

-Płyta główna: Gigabyte GA-770TA-UD3

-RAM: Corsair Vengeance 8GB 1600MHz CL9 2x4GB

-Zasilacz: Corsair TX 750W

Link to post
Share on other sites

Sprzęt masz dobry, spokojnie powinien dać radę. Na początek - przeskanuj dysk, sprawdź czy nie ma bad sectorów, zmierz temperatury CPU i GPU pod obciążeniem, sprawdź RAM MemTestem. To na początek, potem będziemy gdybać. Może to być nawet wina zasilacza, ale najpierw podstawy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem w tym zestawie procesor nie wyrabia (czyt. nie jest w stanie obsłużyć grafiki)

szczegolnie ze 7870 obsluguje mantle...jaki masz cooler do porcesora? Patrzyles moze na temperatury? Podaj tez jaki masz dysk

Edytowane przez bossk
Link to post
Share on other sites

Więc po kolei według postów. Defragmentacje zrobiłem choć nie jest ona potrzebna zwłaszcza jak ma się zajęte tylko 100GB na dysku. Test RAMu zrobiłem i nie wykazało mi rzadnych błędów. Odpaliłem dziś BF3 i nadal to samo, dodatkowo właczyłem Burnout Paradise z 2009r. i nawet tu jest przycinanie się obrazu. Temperatury na grafice i procku są w normie, wentylatory sa podpięte pod panel AEROCOOL MODERN-V, który monitoruje temperature procesora i grafiki, nie przekraczając 50 stopni C na procku i 45 stopni C na grafice. Obudowe mam bardzo przewiewną Aerocool VS-9 z wentylatorami na przodzie i z tyłu w dodatku stoi w przewiewnym miejscu z dala od grzejników a na samym procesorze jest chłodzenie Arctic Cooling Freezer Xtreme Rev.2, które spokojnie daje radę. Dodatkowo jezeli chodzi o dysk to posiadam Seagate Barracuda 7200 500GB. Dysk nie ma bad sectorów i jest w pełni sprawny, robiłem test HD Tune. Na jutro umówłem się ze znajomym, który ma gorszy sprzęt troszkę od mojego i wstawimy moją grafikę do niego, sprawdzając czy to nie jest jej wada. Jeżeli u niego bedą się ciąć gry to oznacza, że musze oddać grafikę do serwisu na gwarancję. A jak ktoś ma jeszcze jakieś propozycje to prosze pisać, moze uda się rozwiązać problem. Co do procka to nie wydaje mi się aby nie dawał rady z mocą obliczeniową, Jak dla mnie ma jej sporo a nie chcę podkrecać do 4GHz rdzeni bo nie wiem czy to bedzie stabilne wszystko poprzez mnożnik + RAM nie jest jakiś PRO aby krecić procek tak mocno. Aaa... jeszcze o procku, dodam że jest to wersja Black edition czyli ma odblokowany mnożnik i można go samemu swobodnie kręcić. Podkręcałem go do 3,6GHz bo wiem że jest to limit stabilności tego Phenoma bez ustalania jakiś napięć itp. Do grafiki dostałem program w zestawie do kręcenia ale uważam że i tak jest fabrycznie podkrecona wystarczająco aby starsze gry na niej śmigały bezproblemowo. Po za tym nie za bardzo wiem jak tego Radeona krecić aby się dobrze zachowywał. To tyle jak na razie :)


Cześć!

Wróciłem niedawno od kolegi z moją grafiką. Ona jest sprawna, u niego testowaliśmy na FARCRY 3 i GTA IV na full ustawieniach i nic się nie przycięło. On ma Phenoma II 6 rdzeniowego i 4GB RAMu i wszystko śmiga. Przypomniało mi się, że miałem kiedyś problemy z płytą główną, wywalała mi blue screeny i oddałem na gwarancję, powiedzieli że ją naprawili a nie wymienili na nową. Teraz nie mam blue screenów ale może usterka wróciła?  Płyta już po gwarancji niestety. Ktos wie co moze być winą zacinania się obrazu w grach?

Link to post
Share on other sites

Może to niezbyt mądre ale mało kosztuje,czyli nic.Pierwsze co bym zrobił teraz do odłączył bym wszystkie,dokładnie wszystkie przewody w komputerze i podłączył bym od nowa(wentylatory też).Jeśli masz jakieś inne wpięte karty poza graficzną wyjął bym.Jaki masz system a jaki ma kolega u którego sprawdzałeś?Ja u siebie trzy lata temu naprawiłem bardzo podobny problem właśnie w ten sposób choć dalej nie wiem co było bezpośrednią przyczyną....

Link to post
Share on other sites

zobacz też może procesy. może masz jakieś dziadostwo co ci obciąża system i komponent/y. przeskanuj system np. malwarebytes.

poza tym, jak up, sprawa z podłączeniem wszystkiego na nowo. niby nic a jednak. zobacz też czy może nie zostały Ci jakieś pozostałości po starych sterach.

 

p.s. jak masz ciut czasu i mało danych do backupu do może najpewniej postaw winde od nowa i tyle

Link to post
Share on other sites

Windows 7 mam w takiej samej wersji co mój kolega :) W sobotę postawiłem Windowsa na nowo na dysku po wcześniejszym formacie dysku oczywiście. Wszystkie sterowniki są najświeższe, próbowałem już od strony softwerowej wszystkiego tak na prawdę. Sprawdzę to podłączenie zasilania na nowo, choć ciężko mi w to uwierzyć, ale wszystko możliwe :)

Link to post
Share on other sites

Jeśli po przepięciu przewodów dalej będzie to samo to pożycz od kolegi na pół godziny zasilacz i sprawdź.Mimo siły i jakości zasilacza mogą wchodzić sprawy "falowania" napięcia...No bo w tej chwili to jest tak że:

-karta dobra bo sprawdzona

więc trzeba szukać dalej,niestety..

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem to co pisaliście czyli odłączyłem totalnie zasilacz od wszystkiego i na nową go wpiąłem, bez efektów, jest tak jak było. Co do zasilacza to nie wiem zbytnio co on może mieć wspólnego ale ok. Nie wiem kiedy to będzie możliwe ale jak pozwoli to sprawdzę.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Hejka. Piszę teraz bo nadeszło rozwiązanie mojego problemu. Może komuś też się do kiedyś przyda dlatego dokończe ten temat. Kupiłem nową płytę główną Gigabyte 990FXA-UD3 i włożyłem, postawiłem na nowo cały system, najnowsze sterowniki, zainstalowałem Sprinter Cella Black Lista oraz BF3 i wszystko śmiga tak jak należy.  Gry nie mają zacinek itp, pracują płynnie tak jak powinny. Ustawienia Ultra nie mają żadnych problemów. Jestem bardzo zadowolony. Jak widać przyczyną była płyta główna tak jak sadziłem. Wady innych podzespołów zostały wykluczone u kolegi dlatego tylko to pozostawało. Akurat trafiła mi się bardzo tanio ta płyta z czego jestem również zadowolony bo nie miałem dużych kosztów naprawy. Teraz niestety produkują rzeczy tylko tak aby przezyły gwarancje :/. Nowa płyta powinna posłużyć te 3 lata, jakie na nią udziela producent. Tak więc to tyle w tym temacie. Problem został rozwiazany i usterka zdiagnozowana.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...