Skocz do zawartości

Dziwne skoki temperatur


Recommended Posts

Witam.

Złożyłem wczoraj PC, z małymi komplikacjami (pierwsza konstrukcja w życiu), ale się udało.

Wrzuciłem mu HWMonitor, żeby sobie sprawdzać temperatury.

No i co się dzieje - mam straszne skoki temperatur na procesorze w idle. Rdzenie różnią się raz o 3 stopnie, potem o 1 stopień.. ogólnie "skaczą" niezależnie od siebie o 2-3 stopnie. Średnio mam 24-25 stopni. 

 

Czemu takie skoki?

 

Drugie pytanie - w HWMonitorze w zakładce "Temperatures" od płyty głównej mam wszędzie ok. 20-30 stopni prócz TMPIN1, który ciągle wynosi 127 stopni.. o co chodzi?

 

Pozdrawiam


Teraz doczytałem co do drugiego problemu i podobno jest to dość znane na płytach Gigabyte. Dotykałem mostka na płycie i jest taki.. normalny, ani nie zimny, ani nie ciepły.

Link to post
Share on other sites

Te skoki to nic nadzwyczajnego, nie oczekuj że temperatura nie drgnie ani o stopień.

Jeśli chodzi o tą wartość 127st. to również nic niezwykłego, po prostu to ignoruj.

Nie z każdą płytą główną taki program dobrze współpracuje, więc mogą się czasem pojawić takie ekstremalne wartości.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety nie wszystkie programy diagnostyczne działają prawidłowo wynika to z tego, że nie obsługują w pełni danego chipsetu płyty głównej, karty graficznej, wersji biosu, płyty itp. Najlepszym oprogramowaniem pokazującym temperatury jest AIDA64 lub oryginalny soft do płyty głównej. Inne programy mogą pokazywać różne dziwne rzeczy nie koniecznie zgodne z prawdą. Dlatego najlepiej pobierać najnowszą wersję programu, nawet wersję beta jeśli nadal mamy problem z uzyskaniem jakiegoś wyniku, lub przetestować inny podobny program diagnostyczny dla pewności. Co do temperatur to na boxowym chłodzeniu takie skoki o kilka stopni to norma. Mogą one też wynikać z czasu odczytu programu diagnostycznego np. program czyta czujniki co 5 sek. w tym czasie temperatura może się zmienić nawet o kilka stopni. Ważne w jakiem przedziale mieści się dana temperatura i czy jest prawidłowa. Bez obaw temp. procesora masz w porządku.  

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Byc moze byloby chlodniej, aczkolwiek jak wspominalem - to moja pierwsza konstrukcja w zyciu (na hardware PC nie znam sie kompletnie, dopiero sie ucze, bardziej rozbieralem i skladalem laptopy), nie obylo sie bez problemow i chyba troche niepoprawnie zalozylem radiator..

Link to post
Share on other sites

Na poczatku nie zalozylem go dokladnie, 2 z 4 klipsow nie kliknely, poza tym kilka razy go sciagalem przed kompletnym, ostatecznym zalozeniem (fabrycznej pasty nie naruszylem ani razu). Dopiero za ostatnim razem zalozylem, a po 20 minutach odwrocilem mobo i zauwazylem, ze bolce nie sa do konca docisniete i wtedy docisnalem mocniej i kliknely. Balem sie, ze zlamie mobo.. ;)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...