Skocz do zawartości

Wybór technikum informatycznego


Recommended Posts

Czemu po technikum na studia zaoczne?

Niee, spokojnie można iść i znam wiele takich osób. Lecz jeżeli chcemy iść na studia, to lepiej do liceum, rok krócej, a no i bardziej z matmy przygotują :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak jest na innych uczelniach ale na PG na kierunkach informatycznych(ETI) to wszyscy studenci i nauczyciele z którymi rozmawiałem mówili, że najgorzej z fizyki zdać - matma jest do ogarnięcia. Zresztą ja pewnie za 2 lata wyrobię sobie własne zdanie ;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Ja jestem w 4 klasie technikum informatycznego i mogę Ci wszystko wypisać ładnie co chcesz napisz na PW to porozmawiamy. Od tego roku weszły nowe przepisy w związku z egzaminami zawodowymi gdyż stwierdzili, że stare były zbyt trudne, teraz masz 3-4 egzaminy w pierwszej albo drugiej klasie musisz złożyć komputer z części i zainstalować Windowsa masz na to chyba 2h. To jest pierwszy egzamin możesz go poprawić w połowie następnego semestru (ale to jest zbyt proste by oblać jeśli robiłeś to chociaż raz). 

Przedmioty masz normalne
-programowanie strukturalne i obiektowe (pascal, turbo pascal, c, c++, java)

-Oprogramowanie biurowe (word, excel, power point, acces ... )
- Systemy operacyjne i sieci (instalacja windowsa xp, 7, linuksa, dzielenie partycji, serwer 2003, przydzielanie uprawnień, zabawa routerami cisco)

-Specjalizacja ( miałem do wyboru programowanie stron WWW lub coś na wzór systemy operacyjne i sieci tu jestem, html znam, a php ogarniam  w stopniu edytuj znajdź w necie)

-Multimedia (nauka i obsługa programów graficznych np. Gimp i inkscape(wektorowy), dźwiękowych (edycja składanie do kupy nagrywanie audycji radiowych) oraz filmów (nagrywanie własnych reklam itp) i prostych gifów)

-UTK - urządzenia techniki komputerowych (nauka o rodzajach myszki, klawiatur, ogółem o wszystkim co tylko możesz podpiąć pod dział IT zaczynając od budowy komputera z prehistorii kiedy był budowane na "żarówkach")

- angielski zawodowy (tego przedmiotu nie musisz się uczyć on sam wchodzi jak woda a 90% wiesz z neta)

 

Co do matematyki jest taka jak w liceum nic innego poziom podstawowy z elementami rozszerzonymi to samo tyczy się również fizyki.

 

Ogólnie czego się nauczysz zależy od Ciebie i od wiedzy nauczyciela

 

Myślę że wszystko wyjaśniłem, jak coś to pisz. Mogą być małe błędy myślowe lecz wszystko pisałem bez dłuższego zastanowienia.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja jestem nowa podstawa jestem w technikum informatycznym i powiem szczerze zazdroszczę rocznikom starszym ;) , my programujemy tylko w Javie Script i PHP5 nic więcej ta nowa podstawa jest strasznie słaba jak się nie nauczę sam to mnie niczego nie nauczą w tej szkole to jest taka zmiana jeśli chodzi o nową i starą podstawę , dodatkowo my mamy 3 serie egzaminów zawodowych z klasyfikacji e12,e13,e14 i powiem szczerze że bd miał ciężko zdać praktykę z 1 i ostatniego bo nie umiem dobrze programować i nie umiem kopać w rejestrach straszna mordęga to jest dla mnie teraz tak każdy przedmiot jest podzielony na tak jakby 2 pracownię i podstawy u mnie wygląda to tak : Systemy operacyjne 1h + 3h Pracowni Systemów , 2h podstaw programowania + 2h pracowni programowania , 2h UTK + 2h Pracowni UTK , Aplikacje internetowe 1h , Pracownia sieci komputerowych 2h , Sieci komputerowe 2h , sam nie jestem orłem z matematyki ale daję radę jadę na 3 a do nauki nie siadam nawet na minutę bo uczę się już do zawodowego i trenuję więc przedmioty maturalne olewam i bd się ich uczył w 4 klasie. 

 

Zapomniałem dodać że fizyka i masa innych przedmiotów jest tylko rok ;) 

Edytowane przez dentor23
Link to post
Share on other sites

Matma rozszerzona , angielski rozszerzony 

Nie kończy się część przedmiotów przez rok bd miał tylko :

Biologię , fizykę , chemię , EDB , WOK , historia , wos i kilka innych 

Matmę , Polski , Angielski , Niemiecki (lub inny język) masz dalej. 

Potem po ostatnim egzaminie zawodowym e14 który ma się odbyć do końca 1 semestru 4klasy , masz 8 godzin maty , 6 godzin polskiego , 5 godzin angielskiego, fizykę techniczną itp. 

Link to post
Share on other sites

można ją porównać do tej z Liceum bo robimy to samo tylko woniej bo mamy więcej lat nauki , w 1 klasie jest 4 godziny w drugiej 3 w trzeciej też chyba 3 nie jestem pewny na 100% bo jestem dopiero w drugiej klasie , jak masz jeszcze jakieś pytania to możesz walić śmiało :D 

Link to post
Share on other sites

Raczej już wiem większość rzeczy jakich chciałem się dowiedzieć, tylko wciąż obawiam się tej matematyki. Wiem że nie powinienem, bo matma przecież jest bardzo ważna w informatyce. Zastanawia mnie ile tak średnio pracy domowej wam zadają? Teraz w gimnazjum to wiadomo, luz bo mam góra 3 zadania dziennie a jak w technikum będzie kilkanaście stron zadań i cały dzień będę robić tylko matmę a na nic innego nie będę miał czasu to trochę słabo :-(

Link to post
Share on other sites

Tak na prawdę to czy fizyka, angielski są na rozszerzeniu zależy od szkoły. Ja jestem w pierwszej klasie technikum na profilu technik informatyk i fizyka kończy mi się w tym roku (ufff?). Na pewno matma i informatyka muszą być na rozszerzeniu a reszta to zależy od szkoły.

 

Jak pisali koledzy wyżej: chemia, geografia, biologia, edb, fizyka (w moim przypadku), historia odpadają w pierwszej klasie, jak dla mnie bajka  :menda:   

 

 

P.S materiał rozszerzony dochodzi w drugiej klasie dopiero  ;)

Link to post
Share on other sites

Nie nie nie :D nie obawiaj się tak szkołą ;) ja Ci powiem tak jest jeszcze więcej luzu niż w gimnazjum i to nie jest fejk ;) , jak bd zdolny zgadasz się z nauczycielami to bd cały czas zwalniany do naprawy sieci w szkole itp :) , fizyka kończy się na każdym profilu wyjątek mają kierunki z rozszerzeniem gdzie fizyka jest stawiana na równi z matematyką np. u mnie w szkole mają tak mechatronicy gdzie mają 3 godziny maty i 3 godziny fizy , powiem szczerze że dla mnie szkoda że fiza i biola się kończą ;) bo z Biologii podchodzę do matury rozszerzonej i się muszę na własną rękę teraz jej uczyć a fizyka mi do glowy jakoś wchodziło gorze już z matą bo jej nie ogarniam do końca ;) , nie do końca w drugiej klasie się materiał rozszerzony zaczyna na matmie powinno być cały czas rozszerzenie ;) 

Link to post
Share on other sites

Ja jestem w pierwszej klasie i matmę mam rozszerzoną. Mam strasznie dziwną nauczycielkę, na lekcji banały, do domu trudniejsze a na sprawdziany daje co tylko ma najtrudniejszego, najczęściej 2-3 osoby mają pozytywne oceny (czyt. dop) reszta ndst. A tak to na zawodowych luz.

Link to post
Share on other sites

@up

Jak wyglądają u Ciebie pracownie UTK? Bo u mnie: sor coś daje nam w pdf-ie (zadania). 2 lekcje robienia i 1 lekcja nudów (mam trzy godziny pod rząd).
Zadania zazwyczaj wyglądają tak: Zrób A. Walnij screen'a jak robisz A. Wklej do worda. Przejdź do zadania 2.

Link to post
Share on other sites

Cześć! Jestem w technikum informatycznym na pierwszym roku w mojej rodzimej miejscowości. Postaram Ci się pokrótce opisać to co czeka Cię w pierwszym roku edukacji. Na chwilę obecną posiadam 3 przedmioty zawodowe + informatyka na poziomie rozszerzonym co po części kwalifikuje się do zawodu. Moje przedmioty to UTK (Urządzenia techniki komputerowej - teoria), DINUTK (Diagnostyka i naprawa urządzeń techniki komputerowej - praktyka poprzedniego przedmiotu) oraz systemu operacyjne. - teraz czego możesz się spodziewać:

 

Może Ci się wydawać, że czeka na Ciebie programistyka, czyli HTML (to nie język programistyczny ale podstawa, wprowadzenie), CSS, PHP, Java, JS itd. - podstawowy błąd. Informatyka to nie tylko tworzenie stron, grafiki, ale przede wszystkim poznanie komputera od podszewki, tego jak działa, jak powstawał, wszystkie komponenty, naprawa zepsutego sprzętu oraz jego diagnoza, instalowanie systemów operacyjnych itd. Na samym początku czekają Cię zamiany m.in z systemu binarnego na dziesiętny, szesnastkowy, ósemkowy... - jak to powiada mój nauczyciel to świętość. Tego możesz nauczyć się nawet w domu ale musisz mieć opanowaną matematykę, bo z pewnością natrafisz na rozszerzenie. Nie musisz być orłem z matematyki, ale musisz się uczyć. Szlifuj, ćwicz matmę bo bez niech nic nie osiągniesz. Jeżeli sam nie będziesz dawał sobie rady, proś lepszych kolegów, chodź na dodatkowe zajęcia, ew. zapisz się na korepetycje, ale to kwestia wydatków pieniędzy, a jak wiadomo, pieniądze w dzisiejszych czasach są drażliwym tematem. Na systemach operacyjnych uczyłem się o wszelkich licencjach, co jest legalne, co nie. Działania w cmd, instalacji systemów operacyjnych, linuxa, windowsa, ubuntu, działania w nich. Działania w BIOS'ie, rejestrze itd. Jeżeli będziesz uważał na lekcji to będzie banalnie proste. Jeżeli będziesz się uczył - dasz radę. Wszelkie pytania skieruj w temacie lub na priv, serdecznie zapraszam. 

 

@UP u mnie UTK to na początku systemy binarne etc. potem nauka o wszelkich komponentach komputera, historia powstawania itd. 

Edytowane przez Roths
Link to post
Share on other sites

W gimnazjum przedmiot zwany informatyką powinien się nazywać "obsługą komputera", nie informatyką. Prawdziwa informatyka zaczyna się na studiach.

 

Co do matematyki w technikum - mało tam nawiązań do zagadnień informatyki, jeśli już to jedynie algebra Boole'a i pochodne. Zresztą to banał, po to się chodzi do technikum, aby się tego nauczyć. Zresztą widzę, że obecnie zdjęli zajęcia programowania w technikach - bardzo źle dla osoby, która zamierza w przyszłości studiować [informatykę]. Za to widzę znaczenie więcej praktyki.

 

Jeśli chodzi o pracę po takiej szkole - nikt Ci jej nie da na zawołanie, chyba że mamy jakieś zaplecze. W technikum uczyłem się podstaw, lecz jeśli chcesz się wybić to musisz bawić się w rzeczy o których w szkole się nie uczy.

Link to post
Share on other sites

W gimnazjum przedmiot zwany informatyką powinien się nazywać "obsługą komputera", nie informatyką. Prawdziwa informatyka zaczyna się na studiach.

 

 

Mi udało się mieć nauczyciela informatyki z liceum w 6. klasie podstawówki i szczerze mówiąc, to był na oko załamany poziomem klasy. Na odpowiedź na pytanie "Co to jest komputer?" klasa potrzebowała chyba z 15 minut.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Moje technikum jest na pierwszym miejscu w województwie, a dziesiątym w Polsce. Uczucia co do tej szkoły mam mieszane. Mój profil to technik informatyk, ale jak na razie nie ma to wiele wspólnego z wybranym przeze mnie kierunkiem kształcenia. Pierwsza klasa to praktycznie powtórzenie z gimnazjum i kapka wiedzy dodatkowej. Masa przedmiotów ogólnych: biologia, chemia, geografia, wdż'ty i inne bzdety. Przedmioty zawodowe (w moim przypadku UTK i SO) to kpina. Na pierwszych rysujemy przez dwa tygodnie tranzystory ułożone w RAMie i całe strony w zeszycie zer i jedynek. Pierwsze dwa miesiące edukacji zajęło nam BHP. Ogólnie UTK to prawie sama teoria (niestety w większości nudna - ile czasu można słuchać o tranzystorach?) Na Systemach Operacyjnych luz - przygotowujemy zestawy komputerowe, bawimy się w pisanie "programów" pod DOSa, przypominamy budowę dysków twardych i działanie systemów plików. Zajmujemy się głównie teorią. 

Oczywiście z matmą jest cieniutko. Jak już ktoś wcześniej napisał, na lekcji banały, w domu nieco trudniej, a na sprawdzianie trójka to już jest nie lada wyczyn. Może jest to spowodowane stosunkiem nauczyciela do nauki przedmiotu, ale to jest już inna kwestia. 

Jest też przedmiot "informatyka", na którym to zajmujemy się głównie pakietem Office, edycją zdjęć i wideo, i nieco HTML. 

Co do samego wykształcenia: moi przedmówcy już napisali, że jeżeli chcesz w przyszłości zdobyć dobrą pracę musisz dokształcać się sam. Szkoła ma Cię tylko ukierunkować, a nie nauczyć. Jeżeli interesujesz się tą dziedziną, lubisz poczytać różne artykuły, pogrzebać przy komputerze, rozwiązywać problemy z nim związane, i chcesz to robić w przyszłości, to bierz się do roboty i na pewno coś osiągniesz. Nie będzie łatwo, ale uda się! ;)

 

Pozdrawiam serdecznie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...