Skocz do zawartości

5000 zł - cisza i wydajność


Recommended Posts

Czas na jakieś zmiany w kwestii komputera, stąd założyłem temat - szczegóły poniżej.

  • Zastosowanie komputera : gry, filmy, programowanie
  • Maksymalna kwota : 5000-5200 zł
  • Których części potrzebuję : potrzebuję PieCa, chyba, że ktoś będzie mnie namawiał na wymianę monitora w tej cenie
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : będę i chcę osiągnąć wynik rzędu 4,5 Ghz
  • Rozdzielczość mojego monitora : obecne 17 cali ma tylko 1280x1024
  • Specjalne wymagania : względna cisza, obudowa z oknem 
  • Części z poprzedniego komputera : brak
  • Własna propozycja zestawu http://www.morele.net/inventory/info/snHGIk/
  • Inne : Nie wiem, czy przy tej kwocie byłby sens jechania po wydajności kosztem kupna monitora, a też nie wiem czy to byłoby możliwe bo solidne 120 hz zaczyna się chyba od 1000 zł. Nie jestem maniakiem gier, ale czasami jakiś nowszy tytuł tytuł mnie wciągnie i chciałbym móc komfortowo grać, tym bardziej, że w tym roku ma być Wiesiek 3 i nie chce grać na niskich ;)

 

Link to post
Share on other sites

ten monitor to nieporozumienie z komputerem za 5k i GTX780.
Odświeżaniem 120Hz ja sobie głowy nie zawracam, duża przekątna to i tak większy komfort niż mała przekątna + wysoka częstotliwość.

Moja propozycja
http://www.morele.net/inventory/info/tr9oly/

Za pozostałą kasę dokup dysk HDD (nie dodałem bo jestem zwolennikiem samsunga, którego w morele już nie oferują)

Możesz też wyskubując jeszcze 500 zł kupić zamiast GTX770 lepszą i tańszą od GTX 780 kartę R9 290 OC http://icomp.pl/produkty.php?sid=karty_graficzne-3343&utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=icomp&utm_content=karty_graficzne-3343

 

tutaj jej test

http://pclab.pl/art55886-5.html

 

i ważna uwaga, jeśli zignorujesz moja propozycję, to pamiętaj żeby w swoim koszyku zamienić wersję procesora BOX na OEM (bo chłodzenie i tak kupujesz dodatkowe)

 

i oczywiście taniej kupisz w innym serwisie niż morele

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Mam wątpliwości czy na tym fortisie z Twojego zestawu bym podkręcił 4670k do tego 4,5 ghz. Po za tym gladius nie ma okna a i zasilacz wydaje mi się średni. Żeby nie było, że zignorowałem Twoją propozycje ale zawsze miałem budżetowe zasilacze i obudowy, stąd wolałbym mieć coś solidnego na dłuższy czas. Mam cholerny dylemat z monitorem, bo te 600-700 zł mógłbym z czasem wydać na nowy monitor a jakby nie patrzeć - jeśli bym kupił go już teraz kosztem np. karty graficznej, to już bym nie miał gtx 780 ghz i na wymianę karty musiałbym trochę poczekać, odsprzedawać ją - tak samo z chłodzeniem. 

Link to post
Share on other sites

Jeśli zależy Ci na ciszy, zastanów się nad Corsair RM550 - bardzo cichy (wentylator nie pracuje do 40% obciążenia), całkowicie modularny, świetny elektrycznie (stabilne napięcia, DC-DC, 80+ Gold). Możesz również wziąć słabszego CSa. 550W zupełnie wystarczy do tego zestawu. ;)

Link to post
Share on other sites

Przekonaliście mnie by teraz zainwestować w silną jednostkę a kupno monitora odłożyć na później. A tak po drodze spytam, co jest lepsze: granie na ultra w 1280x1024, czy średnie-wysokie w 1920x1080 ? Bo zmiana z wsvga na full hd urwie trochę klatek.

Czyli zamienić w moim zestawie psu na Corsair rm650 i 780 ghz na r9 290 ? Wtedy bym się spokojnie zmieścił w budżecie, ale jakoś mam większe zaufanie do Nvidii, szczególnie w kwestii driver'ów. Po za tym nie wiem "o co chodzi"  z architekturą Mantle, z czym to się je itp. 

Link to post
Share on other sites

Liteon iHAS122 SATA (black)

Intel Core i5-4670K /3.4GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

AsRock Fatal1ty H87 Performance /intel H87, LGA1150/

Seasonic SSR-550RM 550W 80+ Gold

Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600

Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix

MSI Radeon R9 290 Gaming 4GB DDR5 512bit (1007/5000)

Fractal Design ARC R2 Midi Tower (b/z)

bequiet! Dark Rock 3 Pro

Benq GW2460HM (VA, 4ms, HDMI, LED, głośniki)

 

5375 zł + kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówieniaX98TY2AZ + dostawa

 

Zestaw razem z monitorem 24 cale FullHD na VA. R9 290 to wydajność GTX 780 w niższej cenie. Asrock H87 Fatal1ty pozwoli na porządne OC (tutaj kwestia danej sztuki CPU). Wydajne oraz ciche chłodzenie od BQ, zasilacz z certyfikatem GOLD oraz MSI z chłodzeniem Gaming. Jeżeli taniej o te 100 zł to zmiana zasilacza na Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

kajitsu

 

Raczej się nie zdecyduję na opcję z monitorem, na swój LG nie narzekam, do filmów mam Tv, więc ten zakup mogę odłożyć i wole sie skupić na jednostce centralnej. W Twoim zestawie jest dysk 1TB a ja potrzebuję 2TB, i płyta nie ma wsparcia do SLI.

 

Odrobinę zmieniłem ten koszyk, czy wszystko współgrałoby w tym zestawie ? 

http://www.morele.net/inventory/info/salsVB/

 

Ciekawi mnie czy warto płacić 350 zł za cooler Phanteksa, gdy Bequiet! Dark rock 3 pro jest trochę tańszy, jednak jak mówiłem - liczę po prostu na OC rzędu 4,4-4,5 Ghz przy względnych temperaturach w stresie(<60°). I co z zaśliniaczem z nowego koszyka, jest w porządku? Nie widziałem w opisie jaki ma certyfikat Może i obecnie te 700W by się trochę marnowało, ale na forum jest zawsze promowane hasło by nie oszczędzać na zasilaczu, i wydaje mi się, że ten Cooler Master by wystarczył do SLi z 780, bądź innych kart, które by nie były jakimiś pożeraczami prądu.

Edytowane przez Darczez
Link to post
Share on other sites

 

 

Rozdzielczość mojego monitora : obecne 17 cali ma tylko 1280x1024
 

 

 

 

Raczej się nie zdecyduję na opcję z monitorem, na swój LG nie narzekam, do filmów mam Tv

 

Nie odkładaj tylko za daleko tego zakupu nowego szkiełka pod gry, inaczej sam sobie strzelisz w piętę.

 

 

 

liczę po prostu na OC rzędu 4,4-4,5 Ghz przy względnych temperaturach w stresie(<60°)

 

Tutaj możesz się ostro przejechać z takimi założeniami.

 

 

 

I co z zaśliniaczem z nowego koszyka, jest w porządku? Nie widziałem w opisie jaki ma certyfikat Może i obecnie te 700W by się trochę marnowało, ale na forum jest zawsze promowane hasło by nie oszczędzać na zasilaczu, i wydaje mi się, że ten Cooler Master by wystarczył do SLi z 780

 

Najpierw odnieś się do kwestii monitor pod gry. Ile zamierzasz na niego wydać, myślisz o 120 / 144 Hz ? Jeżeli nie to całą koncepcję SLI pod FullHD 60Hz możesz schować między bajki.  

Link to post
Share on other sites

Jeśli zależy Ci na ciszy, zastanów się nad Corsair RM550 - bardzo cichy (wentylator nie pracuje do 40% obciążenia), całkowicie modularny, świetny elektrycznie (stabilne napięcia, DC-DC, 80+ Gold). Możesz również wziąć słabszego CSa. 550W zupełnie wystarczy do tego zestawu. ;)

 

Mam Corsair CS 550M cichutki, nic nie słychać nawet pod obciążeniem.  

 

Chłodzenie doradzam coś od Noctuy. W zależności od obudowy nh-d14 -> nh-u14s -> nh-u12s 

 

Przy takim budżecie rozważanie czegoś mniej niż FHD to nieporozumienie

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

W Twoim zestawie jest dysk 1TB a ja potrzebuję 2TB, i płyta nie ma wsparcia do SLI.
 

 

Wrzuć więc G550M i zaoszczędzone 100 zł dołóż to dysku 2TB. Płyta nie musi posiadać wsparcia SLI ponieważ tam jest karta AMD pod CF  ^^

Link to post
Share on other sites

kajitsu

 

Dlaczego mogę się przejechać z takimi założeniami OC ? Masz na myśli te 4,5 ghz czy temperatury ? I co z tym coolerem phanteksa, warty zachodu ?

Odniosę się do zasilacza, chodzi o to bym za np. 3-4 lata nie musiał zmieniać zasilacza, by kupić jakieś 2 karty ? A z kolei bardziej niż 700 w nie biorę na razie pod uwagę bo jak mi wiadomo, rynek hardware idzie w stronę coraz mniejszego zużycia energii. 

Na pewno za daleko nie będę odkładał, jednak tu zależnie od budżetu - albo kupię 24 cale FHD za 600-700 zł, albo dozbieram te 400 stówy więcej na 120 hz, jednak z tym też najpierw przejdę się do kolegi, by zobaczyć czy warto brać monitor z takim odświeżaniem, bo nie jestem jakimś "hardkorowym" graczem fps'ów - bardziej mi zależy na ładnych kolorach i obrazie. 

Bądź co bądź zestaw nie będzie na wstępie się "marnował", bo mam tv 42 calowe FHD i na nim będę grał w niektóre gry na padzie.

 

BTW. Jakoś bardziej mnie ciągnie w stronę 780 ghz bo nie kosztuje więcej niż 2 tyś, a wydajność z tego co widziałem ma większą od r290, i w tym roku powinny wejść głębiej w rynek monitory z g-sync a to chyba będzie dostępne tylko z kartą nvidii.

Edytowane przez Darczez
Link to post
Share on other sites

Za 3- 4 lata będzie bez sensu dokładanie drugiej karty.  Generalnie do monitora FHD pchanie sie w SLI czy CF to przerost formy nad treścią. Moim zdaniem bez sensu. Jeśli chcesz ładne kolory to weź monitor na dobrym IPS, a takie tylko 60 hz

Link to post
Share on other sites
Masz na myśli te 4,5 ghz czy temperatury ?

 

Temperatury

 

Odniosę się do zasilacza, chodzi o to bym za np. 3-4 lata nie musiał zmieniać zasilacza, by kupić jakieś 2 karty ?

 

Za 3 - 4 lata lepiej będzie sprzedać obecnie posiadany model i kupić najświeższy dostępny na rynku.

 

I co z tym coolerem phanteksa, warty zachodu ?

 

Ja bym spokojnie został przy BQ, chociaż Phanteks wart zachodu.... tutaj akurat moje indywidualne kwestie

 

nie jestem jakimś "hardkorowym" graczem fps'ów - bardziej mi zależy na ładnych kolorach i obrazie. 

 

Monitor na dobrej matrycy VA 120 Hz kosztuje ponad 2000 zł więc zapewne skończysz na 60 Hz VA / IPS. Myślenie o jakimkolwiek SLI GTX 780 pod takie szkiełka to granica ostatecznego absurdu, tuż przed głupotą (bez urazy)

 

Proponuję Ci wyjść na dwór, przewietrzyć się, zapomnieć na chwilę o temacie i na spokojnie przemyśleć później wszystko od samego początku. Na chwilę obecną nie jestem w stanie zgodzić się z Twoimi założeniami. Oczywiście zrobisz jak będziesz uważał .... póki co wydaje mi się że masz spory mętlik w głowie 

 

 

w tym roku powinny wejść głębiej w rynek monitory z g-sync a to chyba będzie dostępne tylko z kartą nvidii.

 

Z drugiej strony AMD ma Mantle które zaczyna raczkować, jak to będzie z g-sync jeszcze nie wiadomo. Póki co chyba ASUS wykupił wyłączność na monitory z tą technologią, ciekawe jaka będzie ich cena w momencie monopolu.  

Link to post
Share on other sites

Ja po ostatnim artykule na PClabie o FCACie jestem bardziej za Nvidą jednak. Jeśli chodzi o Mantle. Licze ze technologia się rozwinie, ale wchodzenie teraz w AMD tylko i wyłącznie ze względu na Mantle jest bez sensu (tym bardziej ze tracimy physx od nvidi). Jeśli technologia będzie powszechna w grach to nie wcześniej jak za dwa lata. Ponadto Mantle odciąża procesor, a jak teraz ktoś sobie składa kompa do gier to zazwyczaj ma procesor mocny - więc i tak na tym nie zyska. Być może za te 2, 3,  lata z Mentla będzie pożytek, może dzięki niemu procesor będzie się wymieniać rzadziej niż obecnie ale potrzeba na to jeszcze czasu.

Link to post
Share on other sites

Czyli proponujesz zostać finalnie przy Twoim zestawie z monitorem i r9 290 ? Czy ten zasilacz wystarczy na każdą kartę ? Tzn. będę np. chciał sprzedać obecną, kupić jakąś inną pojedynczą(wiem, że nie jesteś wróżką i nie możesz wiedzieć ile będą pobierały W karty za rok czy dwa lata, stąd pytam o obecną sytuację), to czy będą musiał się bać o spalenie kompa i wymieniać psu na lepsze ? 

Co nie tak z tym OC ? Jaki trzeba mieć sprzęt żeby wykręcić Hasswela na 4,5 ghz i nie przekraczać 60-65 stopni ?

Co do monitora, jeśli już bym go brał to raczej na stałe. Czy znajdzie się w tej cenie coś 23-24 calowe z cienką ramką ? Wiem, że to tylko wygląd ale chciałbym by się jakoś prezentował.

Co do tego ślepego kroczenia w stronę wydajności, to każdy piszę, że r9 290, bądź gtx 780 wystarczy do każdej gry Full HD. Miałem podobną sytuację, gdy w sierpniu kuzynowi składałem PC opartego na radeonie 7870 i i5 3350p i o ile pamiętam - sam mi pisałeś, że przy rozdzielczości 1280x1024 wystarczy karta na dłuższy czas do tego Ultra, a choć kuzyn nie narzekał zbytnio na wydajność to testowałem tam bf3, metro last light i przy całkowicie wymaksowanych detalach doświadczałem przycinek - tu z większym naciskiem na metro - w bf3 spontanicznie.

Link to post
Share on other sites

 

 

Mam wątpliwości czy na tym fortisie z Twojego zestawu bym podkręcił 4670k do tego 4,5 ghz

Kręcenie haswella, a konkretnie jego temperatury mają niewielki związek z zastosowanym coolerem, zerknij tutaj

http://chlodzenie.net/reviews/thermalright-hr-22-macho-w-wersji-ekskluzywnej/11/

przeczytaj komentarz pod wykresem

tutaj test ferry

http://pccentre.pl/article/show/silentiumpc-fera-2-he-1224/id=18129;page=3

 

tutaj porównanie głośności

http://forum.pclab.pl/topic/887219-HR02-Macho120-vs-Fortis-HE1225/

 

tutaj wypowiedzi użytkowników tego chłodzenia

http://itpc.net.pl/index.php?/topic/15371-oc-mojego-i5-4670k/

http://www.forumpc.pl/topic/301274-fortis-do-4670k-wystarczy/

 

 

 

 

miałem budżetowe zasilacze

proponowany przeze mnie zasilacz BQ to nie jest budżetowa opcja.
Wybrany przez Ciebie zasilacz to dobra opcja, ale ma niepotrzebnie duży zapas mocy, a Ty się ciągniesz z pieniędzmi

Koledzy już wyraźnie napisali, że SLI/CF nie ma żadnego sensu na jednym monitorze, a tym bardziej mikrusie jak Twój.
Dlatego zasilacz rzędu 450-500W w zupełności wystarczy, dokładanie pieniędzy tytułem sprawności gold, gdy jest krótko z kasą to moim zdaniem chybiony pomysł.

We wszystkich proponowanych konfiguracjach brakuje dysku SSD, który znacząco przyspiesza działanie komputera i zwiększa komfort pracy.

Karta R9 290 w wersji z autorskim chłodzeniem to pod każdym względem lepszy wybór niż GTX780

 

Na koniec monitor, ja długo upierałem się, że mój 19" BenQ 4:3 z matrycą PVA jest absolutnie wszystkim czego mi potrzeba.

Żyłem w przeświadczeniu, że jest idealny, tym mocniej w to wierzyłem, bo dałem za niego w momencie premiery 1300 zł, bo miał świetne kąty widzenia i dobrze odwzorowywał barwy. Wszystko się zmieniło jak córce kupiłem telewizor, a właściwie monitor z tunerem, był to tani Samsung P2770HD z matrycą TN FullHD, 27" 60Hz. Na tydzień podłączyłem go do komputera i już nigdy nie odłączyłem (córce zaś kupiłem kolejny)

Zwykły tani monitor okazał się o niebo lepszy od drogiego monitora profesjonalnego producenta, ponieważ oferował dużo większy obraz.

Wydać 5,5k na komputer i nie zmienić monitora to grzech w moim przekonaniu i po co? po to żeby się napawać widokiem z CPU-Z :D???

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...