Skocz do zawartości

I5 2500k + HD 7970 - na co wymieniać?


Recommended Posts

WItam

 

Aktualny sprzęt w sygnaturce. 7970 to "genialna" wersja Windforce 3 w rewizji 2.1 z zablokowaną możliwością zmiany napięcia (praktycznie uniemożliwia jakikolwiek mocniejszy oc - max co z karty wyduszę to 1100 rdzeń 1540 pamięci). Gram na razie w 1080p ale chciałbym w niedługim czasie zakupić monitor 1440p, więc "pary" może zacząć brakować,a czasami brakuje już obecnie (lubie mieć 60 fps :) ).

 

Zakładając  że ze sprzedaży mojego radka dostanę  może z 900-1000zł, dysponowałbym budżetem do maksymalnie 2000zł na nowe GPU (wolałbym wręcz z tej ceny coś zostawić w portfelu). I tu zaczynają się schody ..... Na razie moja rozkmina wygląda tak:

 

- Radeony R9 290 - za słabe żeby poczuć wyraźny przyrost po przesiadce. Poza ty prądożerne i baaaardzo słaby potencjał OC

- GTX 780 - ocierają się o maksymalny wymiar budżetu, solidna wydajność, w miarę się jeszcze je da podkręcić, tylko którą ewentualnie wybrać (zawsze miałem wyroby Gigabyte ale podobno piszczą cewki i ogólnie jakość spadła)

- Radeon R9 290x - zerowy potencjał OC, prądożerne i drogie. Do tego wydajność nie specjalnie większa niż gtx780 (po solidnym OC obydwu kart nawet niższa).

- GTX 780 TI - tu wszystko ładnie pięknie ale cena urywa 4 litery....

 

Co  byście polecali w mojej sytuacji? Im więcej czytam testów i porównań tym jestem głupszy i dalej od podjęcia decyzji. Gdyby nie chore ceny to rozważałbymRadeony 290 i 290x ale ceny od premiery poszybowały dośc mocno do góry (WTF??!) o przynajmniej 200zł. Czy ogólnie pomęczyć się z radkiem  i poczekać na nową generację kart?

 

A i jeszcze jedno - czy opłacami się przesiadać na 4670k ( oczywiście po kupnie nowego GPU)? Mój 2500k na co dzień pracuje na 4,6 GHz a max to 4,8 (tylko wtedy już temperatury wysokie).Chyba można jeszcze z  rok platformę potrzymać i nie ograniczy ona nowej karty??

 

Pozdrawiam i proszę o porady na rozwiązanie moich dylematów. :)

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Swojego 7970 WF3 (rev. 1.0) sprzedałem około 3 tygodni temu i przez długi czas miałem ten sam problem. Po bardzo burzliwych rozważaniach i przeczytaniu pierdyliona testów, stanęło u mnie na 780-tce GHz Edition. Kartą jestem oczarowany. Po ponad 10 latach posiadania Radeon'ów wróciłem do NV i była to jedna z najlepszych decyzji, jakie w sprawie sprzętu w życiu podjąłem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie chce zniechęcać do kupna "króla" wydajności 780-tek, bo też kupiłem GHz edition i niestety miałem drobne problemy, (w sumie to dalej mam...) Jeden z wentylatorów na karcie czasem terkocze, co irytuje, tym bardziej, że karta nowa i nie ma nawet 2 tygodni. Chyba coś faktycznie Gigabyte podupadł z jakością, bo jak na karte za 2k mogła być staranniej wykonana. 

Link to post
Share on other sites

i5 2500k to sprzęt bajeczka, nie ma żadnych wymiernych korzyści z przesiadki na haswella jeżeli nie korzystasz ze stockowych zegarów, może jedynie mniejsze zużycie prądu, a po podkręceniu SB powinien być na tym samym poziomie o ile nie kręci się lepiej. Swoją drogą wątpię czy jeden 780 wykorzysta moc Twojego procesora, bo narazie to karty są spowalniaczami w grach(chyba, że grasz w ROME II, tam procesor dostaje ostre ********).

W grudniu miałem okazję przesiąść się z hd7970 od gigabyte(kolega potrzebował karty) na r9 290, karta spodobała mi się na tyle, że zakupiłem drugą :) dodam, że mam wersje referencyjną - jak to zwoduję będzie konkretna moc bo temperatura obcina zegry. Nowe chłodzenia od szafirka podobno dają radę z tą bestią. Jeżeli chodzi o OC, to przy otwartym oknie :D chodziło mi spokojnie 1100/1450, dalej nie kręciłem, bo mocy aż nadto a w zupełności wystarczą mi zegary stockowe. Ja na Twoim miejscu brałbym 290, bardziej opłacalny zakup względem r9 290x, dodatkowo powinien być lepszy na tle 780 w rozdzielczościach powyżej HD

Pozdrawiam :)

Edytowane przez nivr1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok dzięki za utwierdzenie w przekonaniu że jeszcze nie czas na zmianę platformy :) Chyba jedyna sensowna rzecz to kupić właśnie GTX 780 (jakoś te r9 290 do mnie nie przemawia zupełnie....i po "udanym" 7970 chyba odpuszczę sobie radeony).

 

I pytanie kolejne - czy wersja "zwykła" gtx 780 różni się od wersji GHZ tylko zegarem (to można sobie samemu poprawić :) ) czy są jakieś inne różnice?

Link to post
Share on other sites

 

 

czy wersja "zwykła" gtx 780 różni się od wersji GHZ tylko zegarem

 

Nope. Zwykła wersja od GB zbudowana jest na referencyjnym PCB, GHz posiada mocniejszą sekcję zasilania, chip w wersji B1, zamiast A1 (większa podatność na OC) i fabryczny backplate.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie ma za co :) Mi Asus nie pasował wizualnie do wnętrza kompa (czerwone wstawki), ale jest to bardzo udana karta, której posiadacze bardzo ją sobie chwalą.

 

Można dostać na głowę przy wyborze karty ;)

Link to post
Share on other sites

Mogę tylko od siebie dodać i potwierdzić, że tak jak Nowaj pisze gtx780 to bardzo solidna karta, ja mam zwykłego referenta z evga, ale wersja ghz edition będzie na pewno super. Swoją kartę podkręcałem do wartości 1ghz to ładnie to chodzi :) Co do procesora to podkręcony i5 2500k to spokojnie da sobie rade jeszcze długo. Sens ma przesiadka z core2quadów czy może 1 generacji I5 jak ja to zrobiłem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie - sory że odgrzebuje stary temat ale myślę że nie ma sensu zakładać nowego.

 

Miałem już zamówioną gtx 780 GHZ od Gigabyte ale miałem niezłe perturbacje ze sklepem. Przysyłali mi dwa razy kartę ale zwykłą nie GHZ.... Szkoda słów.

 

Zamawiam po raz 3 ale Asusa Direct CU II ale z Agito. Miałbym pytanie czy ktoś miał stycznośc z gwarancją Agito - niby door to door i problemów być nie powinno ale jednak....

 

A i zapomniałem się spytać czy mój zasilacz podoła uciągnąć kartę razem z kręconym 2500K. Wg specyfikacji ma jedną linię 12v do 52A. Chyba wystarczy co? Model to Corsair TX650W.


Sory że odświeżam po raz kolejny  - chciałem tylko poinformować że kupiłem używkę gtx 780 TI Windforce 3. Powinna do weekendu przyjść.

 

Dałem 2300zł. Karta z grudnia 2013. 2 lata gwarancji sklepu PC Project i 3 lata producenta. Sam nie wiem czy to był dobry deal..... :(

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

 

 

Chyba coś faktycznie Gigabyte podupadł z jakością, bo jak na karte za 2k mogła być staranniej wykonana.

 

Po czesci sie z toba zgodze , skladalem tydzien temu koledze komputer z min. Gigabyte 780ti.WF3. Nie mialem szczerze wczesniej stycznosci z karta wlasnie tego producenta, ale nawet "na oko" jakosc wykonania jest ...srednia. Patrzac na radiator jak jest wykonany i tak jakos ogolnie czuc "taniosc" ,porownujac np. do mojego referencyjnego R7990 lub MSI GTX760  ktore sa poprostu staranniej wykonane. Mialem kiedys R7970 Sapphire dual-x to ten wygladal jeszcze gorzej i karta dodatkowo nie miala odpowiedniej sztywnosci wiec zwisywala lekko z tylu. 

Link to post
Share on other sites

też miałem problemy z windforce 2x na 660, wymieniłem na gwarancji 3 tygodnie to trwało i dalej po 3 tygodniach znowu terkotało i dałem sobie spokój, sprzedałem. Coś z tymi wentylatorami nie za bardzo mają.

joker5513 w sumie 5 lat gwarancji to słyszałem że daje Zotac ale Gigabyte ? może 2 lata sklep i rok producent w sumie 3 lata ?

780 ti nie może być złym wyborem tylko kupowanie używki trochę ryzykowne a jak ktoś ją oc do wartości nieprzyzwoitych ?

Link to post
Share on other sites

Nie nie - pierwsze 2 lata gwarancja sklepu a później jeszcze przez rok gwarancja Gigabyte - karta według numeru seryjnego wyprodukowana w 49 tygodniu 2013 czyli do listopada 2016 ma gwarancję.

 

no wiem - zaryzykowałem oszczędziłem 200zł w porównaniu do nówki- zobaczymy.

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

No tak myślałem z tą gwarancją, ja kupiłem 780 ti z chłodzeniem Nvidii głośniej na pewno niż windforce ale nie dużo i wyrzuca powietrze na zewnątrz więc w odbudowie tylko 2 stopnie więcej podczas grania niż w pokoju , a temperatura karty do 63 stopni więc luz, ale mam dobre chłodzenie w obudowie inaczej byłoby 84. Ale super karta jestem zadowolony bardzo myślę że ty też :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...