Skocz do zawartości

Czy karta mi sie aby nie przegrzewa?


Recommended Posts

Czesc mam taki problem: mam karte ATI RAdeon HD 4670 1GB pamieci i sadze ze mi sie przegrzewa: http://img228.imageshack.us/img228/1882/grafjr.jpg Na tym screenie widac (zaznaczylem) ze po grze przez godzine (gralem w half life 2 na wysokich) temperatura osiaga nawet 100C. Co najbardziej mnie martwi, że w tym momencie wykorzystanie karty nie jest maxymalne, a wrecz przeciwnie, bardzo małe, takie same jak mam wylaczone wszystkie gry itp (165/250) przy czym max jakie moze wyciagnac to 750/1004 albo na odwrot. Czy to nie oznacza ze mi sie przegrzewa. W dodatku po tej godzinie fpsy mi zaczely spadac w nawet malo wymagajacych miejscach, co jest najprawdopodobniej efektem tego ze karta nie dawala z siebie wszystkiego, jakby sie zmeczyła. Nie uwazacie ze tak nie powinno byc? Zauwazcie ze predkosc wiatraczka to 100%. W czym tkwi problem? Jak go rozwiazac? Dzieki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Nie uzupełniony profil, nie podany model karty w poście. Niby jak mamy odpowiedzieć?

To jest karta z pasywnym chłodzeniem, czy aktywnym?

 

Tak, karta się przegrzewa. Zrób zdjęcie środka obudowy i wklej. Dzięki temu będziemy mogli określić prawdopodobną przyczynę takiego stanu rzeczy.

Link to post
Share on other sites

Czesc mam taki problem: mam karte ATI RAdeon HD 4670 1GB pamieci

Jak to jest niepodany model karty to ja nie wiem co ci jeszcze mam podać. A z profilem to juz calkiem nie wiem o jaki ci chodzi. Zaraz zrobie fote wnetrza kompa i pokaze.

Link to post
Share on other sites

Musiałbym sie POPAŻYĆ więc nie, dziekuje za takie "pomysły". Nawet jakby nie była taka goraca to jak wyjasnisz ze akurat w tym samym momencie co mi takie dane pokazało, akurat wtedy zaczeły spadać fpsy, jakbym nagle miał kijową grafike? IMO grafika zwolniła, bo wyczuła że jest za goraca, chyba ze faktycznie sensor ja ZMYLIŁ. Sam juz nie wiem. Niech ktos jeszcze napisze co moglbym poradzic.

Link to post
Share on other sites

Dobra to nie dotykaj, tylko zbliż rękę do niej, ciepło promieniuje, więc wokół niej powinno być bardzo gorąco. Sprawdź inaczej nie będziesz wiedział.

 

EDIT: Od kiedy Ci się to dzieje? Przeinstaluj sterowniki na wersję 10.4 (na 10.5 ponoć jakieś problemy są z obniżaniem zegarów w idlu).

Link to post
Share on other sites

Dzieje sie to od jakichs 3 tyg. ze takie spadki fps sa. Wersje mam 8.5 wiec to na pewno nie przez stery (te mialem dolaczone do karty). Zrobie tak ze sprawdze ta temp reka, ale pozniej bo nie mam teraz na to czasu, a potrzeba co najmniej godziny na to wiec zrobie to pozniej i powiem co i jak.

Link to post
Share on other sites

Zrób tak jak napisałem. Najpierw sprawdź ręką remperaturę, a później przeinstaluj sterowniki. Może temperatura jest OK, a coś sterowniki szwankują. A temperature ręką sprawdź, dotknij nawet. Nie chodzi o to, zeby trzymać na niej łape 5 minut, ale żeby określić "jej stan" :/

Link to post
Share on other sites

Wchodzisz w tryb awaryjny (przy uruchamianku kompa dajesz F8), później usuwasz w Panelu Sterowania / Dodaj/Usuń Programy. Resetujesz kompa, ściągasz DriverCleaner (taki programik), wchodzisz w tryb awaryjny, instalujesz go, potem z listy wybierasz ATi/ AMD. Resetujesz kompa. Teraz ściągsz stery ze strony AMD (10.4), instalujesz je, resetujesz kompa, i patrzysz w sterach jaką masz temperaturę i nam tutaj podajesz :/ Dużo pisania, ale czynność bardzo prosta, na pewno sobie poradzisz :/

Link to post
Share on other sites

Masz okropny bałagan w komputerze. Koniecznie zrób porządek z kablami.

Czy używasz tych wszystkich wejść/wyjść z tyłu obudowy które masz wyprowadzone na śledzie? Jeśli nie to wywal je w cholerę.

Dodatkowo powinieneś zainstalować wentylator pod zasilaczem. Nie wiem jaki Ci tam wejdzie, 80mm?

 

Zepnij kabel ATA składając go na 3/4 części tak aby był węższy i nie tamował tak obiegu powietrza, po czym zepnij go zaciskami do kabli.

No i jeszcze raz.. wywal z obudowy to co Ci nie jest potrzebne!

 

_____________________________________________________

 

Odpal GPU-Z będąc na pulpicie gdy masz pozamykane inne programy i sprawdź jaką podaje temperaturę. Daj screen'a z tego programu na zakładce Sensors.

Link to post
Share on other sites

Zdziwiłbyś się jak bardzo może podnieść temperaturę obudowa bez obiegu powietrza. Nie dość że w tej brakuje jakiegokolwiek wentylatora to w dodatku powietrze wokół grafiki jest zatrzymywane przez kable.

Daj zdjęcie twojej grafiki od dołu. Nie jest przypadkiem zakurzona?

Link to post
Share on other sites

46st. w idle to o jakie 50st wyżej jak normalnie?

To że pod obciążeniem nagrzewa się zdecydowanie bardziej niż normalnie to tak jak napisałem już parę razy - zerowy obieg powietrza! W takiej obudowie nawet z Accelero S1 miałby wysokie temperatury.

Link to post
Share on other sites

nawet bez jakiegokolwiek obiegu w najgorszej budzie ta karta z dzialajacym wentylatorem nie ma nigdy wiecej niz max 60 bez OC

 

- albo wentyl sie rozpadl albo cuda nie z tej ziemi;)

jesli wentyl dziala to na gware ją szkoda tego ruszac czy smarowac to jest grubo za duzo

Link to post
Share on other sites

46st. w idle to o jakie 50st wyżej jak normalnie?

To że pod obciążeniem nagrzewa się zdecydowanie bardziej niż normalnie to tak jak napisałem już parę razy - zerowy obieg powietrza! W takiej obudowie nawet z Accelero S1 miałby wysokie temperatury.

http://img228.imageshack.us/img228/1882/grafjr.jpg

 

Tu masz łądnie zaznaczone na czerwono, jakbyś chciał zobaczyć :/ Pierwszy post sobie zobacz... Przy tej karcie to spoooro za dużo. Mnie tylko zastanawia dlaczego te na samej górze temperatury są mniejsze. GPU w idlu. Pobierz to:

 

http://www.techpowerup.com/downloads/17 ... 0.4.3.html

 

I włącz monitoring temperatury - mierz temperature jak grasz.

Link to post
Share on other sites

Odczytując te dane wcześniej zwróciłem uwagę jedynie na temperatury, zakładając że ~100st to pod pełnym obciążeniem. My bad. :oops:

 

Tak więc popieram - niesprawny czujnik, sterowniki, lub nieprzylegające chłodzenie do karty. Takiej temperatury w Idle to ona nawet bez wentylatora nie powinna osiągnąć. :/

Link to post
Share on other sites

Temperatura po stesie to też raczej nie jest. Za wolno spada. Ja stawiam na uwalony wentylator albo błędy w sterownikach. Masz jeszcze gwarancje na tą grafike?

 

EDIT:

 

W Catalystach masz taką opcje jak Resetowanie GPU, coś w tym rodzaju nie pamiętam nazwy, bo już nie siedze na Win XP, pokombinuj i to kliknij. Może w tym jest kłopot. Wąpie, ale spróbować warto. I stery przeinstaluj koniecznie.

Link to post
Share on other sites

46st. w idle to o jakie 50st wyżej jak normalnie?

To że pod obciążeniem nagrzewa się zdecydowanie bardziej niż normalnie to tak jak napisałem już parę razy - zerowy obieg powietrza! W takiej obudowie nawet z Accelero S1 miałby wysokie temperatury.

http://img228.imageshack.us/img228/1882/grafjr.jpg

 

Tu masz łądnie zaznaczone na czerwono, jakbyś chciał zobaczyć :/ Pierwszy post sobie zobacz... Przy tej karcie to spoooro za dużo. Mnie tylko zastanawia dlaczego te na samej górze temperatury są mniejsze. GPU w idlu. Pobierz to:

 

http://www.techpowerup.com/downloads/17 ... 0.4.3.html

 

I włącz monitoring temperatury - mierz temperature jak grasz.

Już spiesze z wyjasnieniem. Dlaczego taki nagly wzrost temp tam jest na tym ss? Zobacz na godzinę po lewej stronie. Robiłem tego loga właśnie tym programem co pisałeś żebym sciagnal i on w logu zostawia chyba najmniejsza i najwieksza wartosc temp, ale nie wiem czy aby na pewno, być może początek i koniec robienia loga (od pierwszej minuty do tam powiedzmy 10 kolejnych i ostatnich 10~5). Wiec na 100% tym programem mi to wyszło. Ps. tak to jest temp. po stresie, jak ktos to wczesniej negowal, ale i tak to jest za duzo bo karta jak widac przegrzewa sie do 100C i wtedy "zwalnia" (czyt. nie korzysta z zasobow dostepnych) zeby sie nie sfajczyc i sa spadki fps (zrozumiałe). Ale wyjde z gry, dam ochlonac kompowi wejde w nia, wczytam dokladnie ten sam moment i fps nie spadaja czyli wyraznie wina karty. Dobra troche tych postow tu popisaliscie i juz sam nie wiem od czego zaczac. Za co sie najpierw zlapac?

 

Edit: Co do gwary to nie wiem, jak to sprawdzic? Ps. oczywiscie grafa bez OC.

Edit2: http://img59.imageshack.us/img59/5707/grafao.jpg Tak to wyglada po wlaczeniu kompa, bez zadnych aplikacji itp.

Link to post
Share on other sites

Wpierw wywal wszystkie niepotrzebne kable z obudowy i dodaj wentylatory. Oczywiście wygląda na to że karta jest w jakimś stopniu uszkodzona(a raczej chłodzenie), ale zrób to, a zobaczysz że będzie lepiej.

Sprawdź także czy chłodzenie nie chwieje się mocno na niej, tylko sprawdzaj to delikatnie bo ukruszysz rdzeń.

Jak sprawa wygląda przy otwartej obudowie, odsuniętej od ścianki biurka?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...