Skocz do zawartości

Własny projek obudowy z plexi i stalil nierdzewnej - pomoc w realizacji


Recommended Posts

Witam  wszystkich forumowiczów

tak jak w temacie poszukuje pomocy-porad- w stworzeniu obudowy która wyśniła mi sie jakiś czas temu. Miałem ostatnio przez święta trochę wolnego czasu i stworzyłem coś, w stylu totalnie amatorskiego projektu :

 

http://s30.postimg.org/rb69d5zj1/projekt_1.png

http://s30.postimg.org/gpme15t7h/projekt_2.png

 

pierwszą rzecz jaką sie zaopatrzyłem to plexi- wyczaiłem w promocji na necie za 60PLN 106x46cm bardzo dobrej jakości 5mm (ale ukruszona delikatnie na brzegu w jednej strony da odległości 20 cm).

 

1. Tylko teraz pytanie jak dociąć plexi tak by stworzyć to co narysowałem. nie jestem architektem i przydała by mi sie pomoc w doborze wymiarów poszczególnych elementów.

 

do cięcia używam małej piłki z drobnym zębem(wiem robota głupiego ale chce zrobić to dokładnie,

przy czym nie wiem jak wyciąć otwory na wentylatory które będą na górze i ewentualnie z boku obudowy

 

2. szare części mają byc kątownikami i kolejne pytanie z czego je zrobić? jak?? a może kupić gotowe?

 

3.boki komputera mają być ze stali nierdzewnej polerowanej w jedną stronę ale nie gładkiej wiecie o co mi chodzi.

 

4,5,6..... - kolejne pytania zapewne pokażą sie z czasem jak zacznę robić obudowę ;-)

 

EDIT

 

tak wygląda mój komp aktualnie:

 

http://postimg.org/image/kbvxcc3kj/

Edytowane przez macwod
Link to post
Share on other sites

W najprostszy sposób zrobić makietę z kartonu, przymierzyć sobie, dociąć i ustalić potrzebne wymiary,

są różne profile z aluminium i tworzyw pozwalające łączyć plexi, lecz może dobrze byłoby je skleić ze sobą.

Jednak wtedy musiałbyś mieć ładnie przycięte krawędzie do kąta.

Może w Twoim mieście (??) jest jakaś firma, która zajmuje się taką obróbką i by Ci jakoś pomogła. Spróbuje coś poszukać w sieci o tych systemach.

Link to post
Share on other sites

Jeśli jesteś z mojej okolicy to może mógłbym Ci jakoś pomóc (plexi, przycięcie laserem...), w razie czego.

Jak będziesz miał jakieś wymiary, to mogę rozrysować to jakoś.

Link to post
Share on other sites

Mieszkam w okolicy Wrocławia. a pomysł z kartonem- czemu na to wcześniej nie wpadłem!! ;-)


Doszedłem do wniosku że boki wszystkich trapezów powinny mieć 180 mm, podstawy trapezów bocznych 120 i 325mm a podstawy trapezów przedniego i tylnego 445 i 240mm. na górę wrzucę dwa niebieskie wentylatorki 92 mm. gdybym chciał dać większe wentyle to musiał bym powiększyć trapezy z plexi i proporcje obudowy były by zachwiane(wielka obudowa a w środku kupe pustego miejsca).

powiedzcie mi teraz czy naklejenie taśmy malarskiej  przed cięciem i  narysowaniem na niej lini nie będzie głupim pomysłem ?? nie widzę szybszego i prostszego sposobu na dokładne rozrysowanie rzeczy na plexi i jej ochrony podczas cięcia

Link to post
Share on other sites

Zamaskować możesz, jednak nie wiem czy nie będzie krawędź plexi wyszczerbiona po samym cięciu piłką.

Spróbuj najpierw na jakimś kawałku. Po prostu najlepiej jak by Ci ktoś pociął np.frezem.

Link to post
Share on other sites

Piłka bardzo ładnie  tnie. moze faktycznie delikatnie brzegi sa postrzępione ale i tak bede pod kontownikami. co do tej blachy stwierdziłem ze okleje po prostu tanią blache folią o tej strukturze podkradłem  pomysł z tematu o foliach.


no W końcu o 00:30 skończyłem wycinać elementy i skleiłem jako tako w paru miejscach żeby się wszystko "trzymało kupy". Jeszcze pozostało wyciąć dziury w daszku. teraz co do kątowników które zamaskują wszelkie niedoskonałości z cięcia pleksi bo śpieszyło mi sie i tu jest  ukruszone, tu ułamane , tu nie równe- macie konkretne propozycje?. jutro w dzień wrzucę fotki jak wygląda moja amatorszczyzna ;-)

Edytowane przez macwod
Link to post
Share on other sites

Możesz też zrobić projekt w Corelu i wysłać do:

 

 

http://allegro.pl/ciecie-laserem-pleksi-sklejki-kartonu-tektury-i3836107549.html

(to nie jest reklama :)

 

Zrobi Ci wycene. Plexi będziesz miał idealnie wyciętą i nie będziesz musiał polerować żeby uzyskać piękne krawędzie ;)

 

 

 

 

 

Pozdrawiam,

Michał

 

 

 

ps.: spóźniłem się z postem - ale jak uznasz, że będziesz chciał jeszcze coś "rzeźbić" z plexi/akrylu to może Ci się ta informacja powyżej przyda ;)

 

Będę śledzić wątek jako fan plexi i akrylu ;)

Edytowane przez softendo
Link to post
Share on other sites

Taka mała uwaga. Jak ewentualnie będziesz miał wycinane krawędzie laserem lub opalone na lustro, to nie używaj żadnego środka na bazie alkoholu, bo popękają Ci krawędzie.

Tak samo przy klejeniu (nie wiem czym kleisz), lepiej jak powierzchnia jest zmatowiona.

Link to post
Share on other sites

Taka mała uwaga. Jak ewentualnie będziesz miał wycinane krawędzie laserem lub opalone na lustro, to nie używaj żadnego środka na bazie alkoholu, bo popękają Ci krawędzie.

Tak samo przy klejeniu (nie wiem czym kleisz), lepiej jak powierzchnia jest zmatowiona.

 

 

Potwierdzam, już to wypróbowałem - nigdy do plexi nie używajcie alkoholi do odtłuszczania.

 

Najlepszy jest środek na bazie octu!

Link to post
Share on other sites

benzyna ekstrakcyjna też będzie ok. to nie alkohol a tłuszcze super rozpuszcza.


Potrzebuje pomocy z kątownikami !!!!!! proszę o konkretne propozycje. chciałbym zastosować małe nakrętki na zewnątrz DIN 1587  ( nie wiem czy są tako o średnicy powiedzmy 2 cm) i zwykłe małe śruby.

Link to post
Share on other sites

" teraz co do kątowników które zamaskują wszelkie niedoskonałości z cięcia pleksi bo śpieszyło mi sie i tu jest  ukruszone, tu ułamane , tu nie równe- macie konkretne propozycje?. jutro w dzień wrzucę fotki jak wygląda moja amatorszczyzna "

 

to mi nie pomorze w ukryciu dużych niedoskonałości takich jak za krótkie przycięcie plexi o 2-4 mm. muszę całkowicie zamaskować wszystkie łączenia plexi i na górze i kąty

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...