Skocz do zawartości

MSI GeForce GTX 780 - Karta działa w trybie PCI-E 8x, zamiast 16x


Recommended Posts

Witam,

 

Mam problem ze swoją kartą graficzną. Otóż ostatnio zauważyłem w programie GPU-Z, że mój GTX 780 nie pracuje w trybie PCI-E 16x 3.0, zamiast tego działa jako PCI-E 8x 3.0, które zmienia się na 1.1 w zależności od obciążenia. Jednak obciążając kartę, zmienia się tylko tryb 1.1 na 3.0 i odwrotnie, natomiast sama magistrala pozostaje bez zmian, cały czas pokazuje 8x. Nie wiem co mogę zrobić z tym faktem. Próbowałem zaktualizować UEFI w swojej płycie głównej (AsRock Z87 Extreme 4) z wersji 2.30 na 2.60, jednak to też nie przyniosło żadego rezultatu.

 

Karta jest obsadzona w slocie PCI-E 16x i nie ma mowy o błędnym umiejscowieniu. Dla testu sprawdziłem też dwie inne karty - Galaxy GeForce 7600GS oraz XFX Radeon HD6850 i obie karty pracują normalnie w trybie PCI-E 16x, więc nie wiem gdzie leży problem.

 

Mój config:

 

CPU - Intel Core i7 4770k

GPU - MSI GeForce GTX 780 OC 3GB

RAM - Crucial BallistiX 16GB 1600MHz CL9

MoBo - AsRock Z87 Extreme 4

PSU - XFX PRO650W XXX Edition Semi Modular

 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek rady :).

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź :)

 

Tylko pytanie - co przestawić? :) Przegrzebałem już całe UEFI, wszystkie opcje związane z power saving mam wyłączone. Jedyne co mogę zmienić odnośnie PCI-E to PCI-E GEN - wartość od 1 do 3 dla każdego slotu PCI-E, ale ustawienie najwyższej wartości dla slotu w którym obsadzona jest karta, nic nie daje. Reset UEFI zworką czy przyciskiem też nic nie dają. Nie mam zielonego pojęcia co jest grane i dlaczego np. stary GF 7600GS pracuje normalnie w trybie 16x, tyle że 1.1 albo Radeon HD6850 @ 16x w 2.0 i nie ma problemu. Wkładam GTXa 780 i robi się 8x 1.1 ze skokiem do 3.0 pod obciążeniem.

 

http://obrazki.elektroda.pl/8257450400_1388199542_thumb.jpg

Edytowane przez Razor509
Link to post
Share on other sites

A próbowałeś zmieniać porty PCI-E

 

 

3 x PCI Express 3.0 x16 slots (PCIE2/PCIE4/PCIE5: single at x16 (PCIE2); dual at x8 (PCIE2) / x8 (PCIE4); triple at x8 (PCIE2) / x4 ) (PCIE4) / x4 (PCIE5)

 

Może tu coś nie tak PCI-E nr 2 x16 jako pojedyncza karta a niższe nr 4 i 5 mają elektrycznie jako x8

Link to post
Share on other sites

Właśnie przed chwilą próbowałem przełożyć kartę do slotu niżej, jednak problem nie ustąpił... GPU-Z nadal pokazuje PCI-E 3.0 x 16 @ x8 1.1.. Krew człowieka zalewa, karta kosztująca przeszło 1800 zł i płyta za prawie 500 zł sprawiają takie problemy :sciana:. Po niższych gniazdach widać, że mają 8x/4x elektrycznie.. Natomiast PCI-E nr 2 ma 16x, ale karta z niewiadomego powodu nie chce działać 16x @ 16x.. Nie mam podobnej konfiguracji do sprawdzenia karty, jedyny dostępny sprzęt jaki mam pod ręką to Phenom II 965 ale na płycie, która ma max PCI-E 16x 2.0. Może pokuszę się o sprawdzenie.. ale będę musiał rozbierać pół jednego i drugiego kompa + przekładka PSU, bo na 400W OCZ Fatal1ty, który ciągnie Phenoma chyba nie warto ryzykować z tym GTXem.

Link to post
Share on other sites

Zobacz co pokazuje CPU-Z w zakładce "Mainboard" powinno byc "LInk Width"  x16  "Max Suported" x 16.  U mnie w GPU-z pokazuje PCI-E 3.0 x 16 @ x16 1.1  hm ciekawe. Może  oprócz grafiki masz jeszcze coś innego włozonego w PCI ? np karte dzwiękową ? http://images63.fotosik.pl/505/a092a33a1eb55ac5m.jpg

 

rozumiem że grafike masz w zaznaczonym porcie  ? :D

Edytowane przez shakal84
Link to post
Share on other sites

Masz włożone w slot PCI-E 2?

To spróbowanie na innej płycie to dobry pomysł. Może gdzieś jest coś wadliwego.

Tak, cały czas mam kartę w slocie PCI-E nr 2, dla testu przełożyłem ją do innego PCI-E ale problem nie ustąpił.

 

Zobacz co pokazuje CPU-Z w zakładce "Mainboard" powinno byc "LInk Width"  x16  "Max Suported" x 16.  U mnie w GPU-z pokazuje PCI-E 3.0 x 16 @ x16 1.1  hm ciekawe. Może  oprócz grafiki masz jeszcze coś innego włozonego w PCI ? np karte dzwiękową ? 

CPU-Z pokazuje dokładnie to samo co GPU-Z. Link Width x8, Max Supported x16. Nie mam obsadzonego żadnego innego gniazda poza tym jednym PCI-E.

 

EDIT:

 

Widzę, że masz bardzo podobny config. Powiedz mi, czy gniazda SATA3 na płycie nie utrudniają Ci montażu Twojego GTXa 780?

Edytowane przez Razor509
Link to post
Share on other sites

Chodzi mi tutaj o odpowiedni docisk karty, bo u mnie jest tak, że karta niby wchodzi do gniazda, mogę przesunąć ten taki mały zaczep blokujący wysunięcie się karty, więc teoretycznie karta jest dobrze zamontowana.. ale, mam wrażenie, że tak nie jest, właśnie ze względu na te odstające gniazda SATA3, które troszkę przytrzymują PCB karty i w rezultacie brakuje jakichś 1-2mm, aby ją wsunąć głębiej. Wydaje mi się, że skoro karta działa to chyba moje spostrzeżenia nie są do końca trafne? Chociaż mogę się mylić, bo wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. W sumie to już nie wiem co robić, ręce człowiekowi opadają.. To jest chyba problem sprzętowy a nie programowy, bo myślałem jeszcze o aktualizacji wszystkich sterowników od płyty głównej, ale chcąc je pobrać z oficjalnej strony AsRocka mam download na poziomie 20kb/s.

 

Apropo screena wyżej, tak w tym złączu mam umieszoną kartę :).

Link to post
Share on other sites

Hm dziwne zeby PCB karty wadziło o porty SATA. Może to nie płytka pcb tylko obudowa chłodzenia karty wadzi o porty ? Jeżeli grafika nie wchodzi do końca tak jak powinna to może własnie to jest przyczyna ? Jeżeli masz możliwość to sprawdz grafike na innej płycie.  u kumpla. Robiłeś reset biosu ? 

 

EDIT 

po włożeniu innej grafiki przypatrz sie jak ona głęboko wchodzi w ten slot, pózniej porównaj czy 780 wchodzi tak samo głęboko w slot jak wczesniejsza karta. Nie  powinno być widać żadnych wystających pinów od karty.

Edytowane przez shakal84
Link to post
Share on other sites

Dziwne problemy, mam tą sama płytę główną (oprogramowanie starsze 2.30 ale po co zmieniać jeśli wszystko działa :P i VapporX 7950 wchodzi bez problemów (nie jest to mała karta) z dostępnością do portów SATA  3 i 4 jest problem ale po wsadzeniu karta nie leży na złączach SATA.W slocie wyżej nad PCI Expres 3.0 jest wsadzona dźwiękówka., w GPU-Z jest rozpoznawane jako PCI-E x 16 3.0@ x16 1.1(w spoczynku)

Jeśli inne karty są wykrywane bez problemowo wychodzi że wina karty, ale ten werdykt można dopiero wydać po sprawdzeniu karty na innej płycie głównej. Gdyby się potwierdziło zostaje reklamacja karty graficznej ( bo na płycie z innymi kartami program GPU-Z wykrył tryb pracy prawidłowo).

Link to post
Share on other sites

Hm dziwne zeby PCB karty wadziło o porty SATA. Może to nie płytka pcb tylko obudowa chłodzenia karty wadzi o porty ? Jeżeli grafika nie wchodzi do końca tak jak powinna to może własnie to jest przyczyna ? Jeżeli masz możliwość to sprawdz grafike na innej płycie.  u kumpla. Robiłeś reset biosu ? 

 

EDIT 

po włożeniu innej grafiki przypatrz sie jak ona głęboko wchodzi w ten slot, pózniej porównaj czy 780 wchodzi tak samo głęboko w slot jak wczesniejsza karta. Nie  powinno być widać żadnych wystających pinów od karty.

Karta może nie tyle wadzi, co opiera się na tych portach przez co mam wrażenie, że nie można jej docisnąć do końca w gnieździe PCI-E.

 

Tak to wygląda:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cf192db3a90d0cc9.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e823439c24bbbd46.html

 

Mam drugi, gorszy zestaw z Phenomem II 965, spróbuję na nim jutro coś zdziałać, chyba że mogę odpalić kartę na zasilaczu 400W OCZ? Posiada 360W na 12V, to sprawdziłbym to nawet teraz, bo tak to będę zmuszony robić przekładkę XFXa 650W do tego Phenoma, co z kolei wiąże się z długą zabawą z rozwalaniem kabli w obecnym zestawie. Restet BIOSu robiłem nie zliczoną ilość razy, nic to jednak nie daje. Problem jest o tyle ciekawy jak już wcześniej pisałem, że wkładałem dwie inne karty - 7600GS oraz HD6850 i obie pracowały jako 16x, więc coś musi być tutaj na rzeczy. Gorzej jak wyjdzie, że karta na innym kompie będzie działać i okaże się, że to wina płyty (odstających gniazd SATA), wtedy podejrzewam że będzie problem z reklamacją sprzętu... Musiałbym wtedy zmienić MB na jakieś inne ew. kartę.

 

Dziwne problemy, mam tą sama płytę główną (oprogramowanie starsze 2.30 ale po co zmieniać jeśli wszystko działa :P i VapporX 7950 wchodzi bez problemów (nie jest to mała karta) z dostępnością do portów SATA  3 i 4 jest problem ale po wsadzeniu karta nie leży na złączach SATA.W slocie wyżej nad PCI Expres 3.0 jest wsadzona dźwiękówka., w GPU-Z jest rozpoznawane jako PCI-E x 16 3.0@ x16 1.1(w spoczynku)

Jeśli inne karty są wykrywane bez problemowo wychodzi że wina karty, ale ten werdykt można dopiero wydać po sprawdzeniu karty na innej płycie głównej. Gdyby się potwierdziło zostaje reklamacja karty graficznej ( bo na płycie z innymi kartami program GPU-Z wykrył tryb pracy prawidłowo).

 

Zazdroszczę, że nie masz takich problemów... Mnie już ręce opadają :). Też miałem UEFI w wersji 2.30, ale sflashowałem go wczoraj na 2.60 i niestety nic to nie dało. Zastanawiam się tylko, czy werdykt będzie jednoznaczny jeżeli karta ruszy na płycie, która posiada PCI-E 16x 2.0? Bo taką tylko dysponuję, a nie mam dostępu do jakiejś innej płyty z PCI-E 3.0. Może wystąpić taki wariant (zakładając czysto teoretycznie), że karta będzie działać poprawnie na PCI-E 16x @ 16x, tyle że w 2.0? Chodzi mi o zależność - czy może być tak, że karta uruchomi się poprawnie jako 16x @ 16x 2.0 ale jako 16x @ x16 3.0 już nie?

Link to post
Share on other sites

Coś dziwnego, mam ten sam procek i kartę, pokazuje mi gpu-z 3.0x16 , w spoczynku 16x1.1 Mam tylko gtx780 wepchanego do górnego slotu. Spróbuj może zresetować bios, lub wgrać najnowszy. Jak to nie pomoże, to chyba pasuje popytać u pomocy technicznej producenta płyty co oni powiedzą. Ja mam płytę z87-gd65 gaming z msi.

Link to post
Share on other sites

Coś dziwnego, mam ten sam procek i kartę, pokazuje mi gpu-z 3.0x16 , w spoczynku 16x1.1 Mam tylko gtx780 wepchanego do górnego slotu. Spróbuj może zresetować bios, lub wgrać najnowszy. Jak to nie pomoże, to chyba pasuje popytać u pomocy technicznej producenta płyty co oni powiedzą. Ja mam płytę z87-gd65 gaming z msi.

 

Wgrałem już najnowsze UEFI, resety też nie pomagają. Jutro postaram się przetestować kartę na drugim kompie. Tak przy okazji - zrobiłem test wydajności w 3DMarku 11. Możecie na to zerknąć i ocenić?

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d64149109fc80752.html

 

Zero OC, została wyjęta tylko jedna kość 8GB RAM, ale nie sądzę żeby to miało znaczący wpływ na wynik końcowy. Byłem ciekawy jak wyjdzie test przy tym nieszczęsnym PCI-E 8x.

Edytowane przez Razor509
Link to post
Share on other sites

To mój wynik świeży dla porównania

Nic nie widzę :D. Chyba nie dodałeś żadnego załącznika? Albo to moja przeglądarka szwankuje...

 

EDIT:

 

To może spróbuj wrzucić screena na jakiegoś hosta typu fotosik, imageshack lub coś innego? Jestem bardzo ciekaw Twoich wyników. Niektórzy mówią, że nie ma dużej różnicy w wydajności między PCI-E 16x a 8x, jednak mnie to bardzo kłuje w oczy, tym bardziej że taki sprzęt troszkę kosztuje...

Edytowane przez Razor509
Link to post
Share on other sites

Osiągasz na GTX 780 13tys. pkt. to jest naprawdę świetny wynik.

Poza tym radziłbym sprawdzić innym programem niż tylko GPU-Z, on też czasami ma problemy z wykryciem (ja z nim miałem wiele problemów).

Natomiast wynik procka jest za słaby, tylko 7,6k co przy i7 4770k jest dziwne.

Link to post
Share on other sites

Są jeszcze jakieś inne programy oprócz GPU-Z/CPU-Z w których mógłbym sprawdzić tryb pracy karty? Bo jeden i drugi pokazuje mi PCI-E 16x @ 8x. Odnośnie wyniku procesora nie mam pojęcia dlaczego jest taki niski, mam goły system bez zbędnych śmieci, żadnych programów działających w tle. Kolega @carroarmato był uprzejmy i wykonał dla mnie test w 3DMarku 11 na praktycznie takiej samej platformie. Uzyskał on lepszy wynik ode mnie nawet pomimo tego, że jego karta ma niższe taktowania od mojej.. Coś tu jednak nie gra.. :/

 

Mój wynik:
3DMark Score - P11256
Graphics Score - 13639
Physics Score - 7614
Combined Score - 7070

Wynik carroarmato:
3DMark Score - P11727
Graphics Score - 12919
Physics Score - 9333
Combined Score - 8973

 

http://www.3dmark.com/3dm11/7733936

 

Tak w ogóle to bardzo dziękuje wszystkim zaangażowanym użytkownikom za zainteresowanie moim tematem! :) Na innych forach ciężko o jakąkolwiek pomoc.. Nie wspominając już o zainteresowaniu.

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem teraz jeszcze dwa razy test i wyniki były następujące:

 

Pierwsza próba:

3DMark Score - P11701
Graphics Score - 13625
Physics Score - 8263
Combined Score - 8157

 

Druga próba:

3DMark Score - P11762
Graphics Score - 13598
Physics Score - 8456
Combined Score - 8252

 

Jedyne co zmieniłem to aby procesor pracował cały czas z pełnym taktowaniem pod obciążeniem, bez żadnych redukcji. Użyłem do tego programu A-Tuning od AsRocka i przełączyłem w zakładce Operation Mode - tryb "Standard Mode" na "Performance Mode".

 

Tak czy siak ten wynik jest chyba nadal mały? Wrzucę zaraz drugą kość RAM i przetestuję na 16GB. BTW Całkowite wyłączenie pamięci wirtualnej w systemie może mieć jakiś wpływ na te wyniki?

Link to post
Share on other sites

Faktycznie zastanawia troche słabszy wynik "Physics Score" za który odpowiada procesor. . Natomiast wynik grafiki jest prawidłowy. Mój wynik w 3D marku 2011 ==> http://images64.fotosik.pl/417/6e201f6cbdc0c66dm.jpg

 

z tym że procek krecony na 4 GHz grafika natomiast nie ruszana.

Edytowane przez shakal84
Link to post
Share on other sites

Dołożyłem drugą kość 8GB RAM, tak aby było 16GB i wyniki są zdumiewające...

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/0b3100e4030a7ea4.html

 

3DMark Score - P12386

Graphics Score - 13610

Physics Score - 9969

Combined Score - 9450

 

Nie sądziłem, że RAM aż tak bardzo wpłynie na wyniki tych testów... Wyjąłem jedną kość wcześniej, ponieważ miałem problem z rozruchem kompa.

Link to post
Share on other sites

Przełożyłem kartę do drugiego komputera z PCI-E x16 2.0 i objaw jest taki sam.. Karta pracuje w trybie 8x zamiast 16x, czyli wychodziłoby na to że coś z kartą jest nie tak albo to GPU-Z/CPU-Z nawala. BTW Nie wiem dlaczego ale jak wsadziłem kartę do drugiego kompa, to był problem z rozruchem PC tzn. wszystko startowało, normalnie było słychać pojedynczy beep z głosniczka, system się ładował itp. ale nie było w ogóle obrazu na ekranie. Reset BIOSu nie pomagał, dopiero jak wsadziłem spowrotem HD6850 do niego i potem znów GTX 780 to obraz normalnie się wyświetlił. Podobną sytuację miałem w pierwszym zestawie z Core i7 - komputer uruchamiał się normalnie, ale nie było obrazu na ekranie.. W sumie nie wiem w jaki sposób rozwiązałem ten problem, zresetowałem kilka razy UEFI, wyjąłem jedną kość RAM i wtedy pojawił się obraz. Może to coś ze złączem PCI-E karty jest nie tak? Na drugim zestawie (Phenom II 965 + Gigabyte GA-MA770T-UD3) przyjrzałem się na jaką głębokość karta wchodzi do gniazda PCI-E i stwierdzam, że tak samo wchodziła na AsRocku Z87 Extreme 4 pomimo tego, że karta opierała swoim PCB na gniazdach SATA3.

 

Teraz pytanie co robić - olać to i zostawić tak jak jest, reklamować kartę czy może jeszcze sprawdzić na innym zestawie? Wg. 3D Smarka wydajność jest OK, ale nie pasuje mi to, że karta nie zawsze startuje po wyciągnięciu/włożeniu do PCI-E i to, że działa w trybie PCI-E 8x. Można to uznać jako podstawę do reklamacji? Karta była zakupiona w sklepie morele.net i jest praktycznie nowa (ma zaledwie kilka dni), jeszcze nawet w nic na niej nie grałem z powodu tego PCI-E :D. Zastanawiam się też czy może to być wina zasilacza? Co prawda posiada 636W / 53A @ 12V (jedna linia), ale z niedoboru mocy takie rzeczy chyba też mogą się zdarzać? Nie uważam, że zasilacz jest za słaby, bardziej mi chodzi o to żeby go wyeliminować jako potencjalnego winowajcę, ponieważ w tym momencie testuję kartę na dwóch zestawach, ale z jednym zasilaczem (XFX PRO650W). Mógłbym załatwić do testów OCZ SXS 500W lub 550ZS, tylko kwestia czy warto próbować?

 

Poniżej screen robiony na drugim zestawie:

 

http://img440.imageshack.us/img440/5862/cf8d.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...