Skocz do zawartości

Monitor dla studenta (trochę grafiki) +/- 1000zł


Recommended Posts

Sam na razie skłaniam się ku pierwszej opcji. Zarówno kolory, jak i proporcje matrycy i komfort pracy mnie przekonywały do NECa. Jakieś sugestie Panowie?

 

Jeżeli Cię ten NEC przekonuje, to bierz NECa. Na siłę Cię na EIZO przecież nie będę namawiać. :D

Link to post
Share on other sites

Jesteśmy na forum, więc śmiało możesz przedstawić swoje argumenty :)

 

Wiesz - jak pisałem nie tylko w tym wątku - ja znam dobrze modele EIZO. I tu wiem co wybrać, co polecić pod dane zastosowania. Nie będę Ci pisał, że NEC jest gorszy / lepszy, gdyż go po prostu w łapkach nie miałem. A ja się kretyńsko nie podłożę patrząc li tylko na cyferki w specyfikacji, gdyż za dobrze wiem, jaka jest rzeczywista wartość owych cyferek w zderzeniu z rzeczywistością. :D

 

NEC jako tako nie jest złym wyborem. Może tak - przymierzając się do monitora dla siebie sprawdzałbym ofertę EIZO i NECa, całkowicie odpuszczając sobie maketową masówkę czy typowo biurowe konstrukcje np. Della.

Link to post
Share on other sites

Lepiej mówić o preferencjach, bo zastosowania mogą być mylące (ja powiem grafika - ty powiesz: "grafika ? O, to szeroki gamut musi być, bo grafika=kolory, wiadomo" - co nie musi być prawdą).

Preferencje zaś są takie:

1. Ma być przyjazny dla oczu (nisko schodzić z jasnością, nie migotać)

2. Ma mieć możliwie duży obszar roboczy (obrabiam duże plansze a ciągłe zoomowanie i przesuwanie spowalnia i utrudnia robotę)

Link to post
Share on other sites

Lepiej mówić o preferencjach, bo zastosowania mogą być mylące (ja powiem grafika - ty powiesz: "grafika ? O, to szeroki gamut musi być, bo grafika=kolory, wiadomo" - co nie musi być prawdą).

Preferencje zaś są takie:

1. Ma być przyjazny dla oczu (nisko schodzić z jasnością, nie migotać)

2. Ma mieć możliwie duży obszar roboczy (obrabiam duże plansze a ciągłe zoomowanie i przesuwanie spowalnia i utrudnia robotę)

 

To już Ci odpowiadam, precyzując jednocześnie, czym się głównie zajmuję. Otóż pracuję przy składzie publikacji do druku. Wymagam od monitora przede wszystkim dobrego odwzorowania barw szczególnie w zakresie ogólnie przyjętym do softproofingu - czyli temperatura rzędu 5000K i jasność w zakresie 80-120 cd/m2. Przy czym ja akurat pracuję przy 80 cd/m2. Wymagam płynnych i nieprzebarwionych przejść tonalnych, a tutaj wrednym testem są neutralne odcienie szarości. Szeroki gamut - chętnie. Na przyzwoitym, szerokogamutowym monitorze całkiem nieźle można sobie poradzić z symulacją CMYK. A o to właśnie chodzi w softproofingu. Zresztą zerknij sam (o wtyczce Cortona3D już wspominałem - jak ją zainstalujesz w przeglądarce, to będziesz mógł sobie tymi modelami obracać na wszystkie strony :D).

L568 zgubi mi się w zieleniach i niebieskim, częściowo w żółtym. S2432W ma lekki problem z odcieniami żółtego, ale całą resztę ogarnia dosyć konkretnie. :)

 

Jak wobec tego widzę SX2262W i EV2736W? Oba z nich niestety są kompromisem. Oceniając obie konstrukcje.

 

SX2262W

  • układ kontroli równomierności podświetlenia - na plus
  • niezależna regulacja nie tylko RGB, ale również CMY - na plus
  • szeroki gamut - na plus
  • rozdzielczość 1920×1200 - na plus
  • przekątna 22" - na minus

EV2736W

  • obszar roboczy i rozdzielczość 2560×1440 - na plus, szczególnie jeżeli pracuje się w konfiguracji jednomonitorowej
  • brak DUE, brak niezależnej regulacji 6-kolorów - na minus
  • gamut - z tego co kojarzę - raczej sRGB. Nie jakoś makabrycznie i dyskwalifikująco, ale dla mnie - na minus

Pytanie, o jakim budżecie rozmawiamy. :)

Link to post
Share on other sites

Te monitory są w podobnej cenie (~3k PLN) i oczywiście że są kompromisem (jak wszystko u Eizo poza CG).

Moja ocena wynika z innych założeń/oczekiwań:

 

SX2262

- "ostatni Mohikanin" na PVA - na plus

- dobra regulacja jasności - na plus (jest PWM ale na podświetleniu CCFL)

- DUE - na plus

- 22"@1920x1200 - na minus

 

EV2736

- 27"@2560x1440 - na wielki plus

- jasność minimalna aż 75cd/m^2 (niżej już z PWM) - na wielki minus

 

I tak źle i tak nie dobrze.

Chyba lepiej wziąć jakiegoś taniego DELLusia 24" i się na nim przebujać przez 2 lata (tyle chyba wytrzyma) aż Eizo wypuści coś sensownego  :/

Link to post
Share on other sites

Te monitory są w podobnej cenie (~3k PLN) i oczywiście że są kompromisem (jak wszystko u Eizo poza CG).

Moja ocena wynika z innych założeń/oczekiwań:

 

SX2262

- "ostatni Mohikanin" na PVA - na plus

- dobra regulacja jasności - na plus (jest PWM ale na podświetleniu CCFL)

- DUE - na plus

- 22"@1920x1200 - na minus

 

EV2736

- 27"@2560x1440 - na wielki plus

- jasność minimalna aż 75cd/m^2 (niżej już z PWM) - na wielki minus

 

I tak źle i tak nie dobrze.

Chyba lepiej wziąć jakiegoś taniego DELLusia 24" i się na nim przebujać przez 2 lata (tyle chyba wytrzyma) aż Eizo wypuści coś sensownego  :/

 

75 cd/m2 to mi akurat bardzo pasuje. :)

 

Co do przebujania się. Ja tam twierdze, że oczy mam tylko jedne, do tego monitor jest jednym z moich podstawowych narzędzi pracy. Wobec czego tutaj nie uznaję aż tak dużych kompromisów. :) Pamiętaj, że sensownie użytkowanego, niezajechanego EIZO wcale nie będzie trudno sprzedać. Może Ci też pozostać jako drugi monitor do pracy, czy monitor dla TŻki. :)

Link to post
Share on other sites

oświetlenie mam zrobione tak, by nie mieć zbyt dużego kontrastu między ekranem, a otoczeniem.

I gdzie to widać na zdjęciu? ;)

 

Najważniejsze żeby monitor nie "świecił" na tle, nie wybijał się.

Ważniejsze jest oświetlenie za monitorem niż samego stanowiska przed nim.

Jeśli jednak świecimy na całe pomieszczenie to najłatwiej dopasować całość tak,

by biała kartka i monitor miały podobną jasność.

Link to post
Share on other sites

Miałem sie trochę wstrzymać z tym postem, ale to chyba nie ma sensu. Zamówiłem znów NECa, w innym sklepie, dotarł do mnie 2 dni temu.

 

Jeśli chodzi o te "migotanie" to efekt ten jest dużo mniejszy niż w poprzednim, dodatkowo niezauważalny przez 2 osoby, którym to pokazałem, a 1 określiła to jako "minimalistyczne". Dodam też, że specjalnie przed zakupem udało mi się pożyczyć BenQ GL2450, żeby upewnić się, że problem nie jest po mojej stronie. Na BenQ nic nie zauwazyłem, a obrazy testowe:

http://monitory.mastiff.pl/images/mva/frc1.gif

http://monitory.mastiff.pl/images/mva/frc2.gif

wyglądały w miarę dobrze, bez jakichś pasów itd.

 

Jednak w NECu na drugim obrazku takie drżenie/falowanie jest widoczne i nie tylko przez mnie.

Ale z racji tego, że w zwykłym użytkowaniu to "migotanie/falowanie" jest małe byłbym gotów nawet zostawić ten egzemplarz.

 

Okazało się jednak, że ma on inną wadę.

W przypadku jeśli przez dłuższy czas wyswietlany jest jakiś kontrastowy obraz (ciemne tło i jasne elementy) to na niektórych obszarach ekranu powstaje coś na zasadzie powidoku - żółtawa poświata z "wypalonymi" miejscami po jasnych elementach. Zauważyłem to bo mam ciemną tapetę. Dobrze widoczne jest to na niebieskim tle naszego forum.

Udało mi się zrobi parę zdjęć, niestety telefonem, ale trochę się z nimi pobawiłem, żeby pokazać o co chodzi:

 

 

http://i.imgur.com/HLrh0xz.jpg

dolny lewy róg, niebieski tło forum, widoczne "wypalone" miejsca gdzie są ikonki na pulpicie, w rzeczywistości widać nawet miejsca po literach w nazwach plików

 

http://i.imgur.com/DaipA5X.jpg

szare tło, ten sam efekt co wyżej

 

http://i.imgur.com/bhgzq9V.jpg

szare tło, cały ekran, te 4 prostokąty w górnej częsci (obok kursora) to miejsca gdzie wczesniej wyswietlony był otworzony folder z miniaturkami obrazków w róznych kolorach - użyłem ich do sprawdzenia badpixeli itp

 

 

 

Ta poświata znika po ok kilkunastu minutach, jednak wystarczy na parę minut zostawić wyswietlony pulpit czy inną kontrastową rzecz i jest to widoczne.

 

Z racji tego, że po formacie pobiera mi sie BF3, włączyłem sobie CODa MW2, a w nim na ekranie wstrzymanej są jasne napisy na ciemnym tle w górnej części ekranu. Musiałem na kilkanaście minut wtrzymać grę, wracam i:

 

 

http://i.imgur.com/XYOZQvj.jpg

 

trochę dłuższa przerwa:

http://i.imgur.com/cu3Li33.jpg

nie muszę chyba wyjaśniać o co chodzi

 

 

Ten efekt jak wspomniałem po kilkunastu minutach znika, ale nie mam pojęcia czy np za rok nie okaże się że na stałe będzie część ekranu taka.

 

W weekend postaram się jeszcze sprawdzić na innym monitorze, czy na pewno nie jest to wina po mojej stronie (to migotanie). Tego NECa chyba nie ma sensu chyba zatrzymywać, prawda? Mam zamiar skorzystać znowu z prawa zwrotu w ciągu 10 dni i jeśli wszystko sie uda to do 3 razy sztuka :) z tym, że trzeci wybór to na 100% będzie mniejszy Eizo. Chyba nie ma sensu na siłę pchać się w 16:10. Teraz mam ferie więc studia na tym nie ucierpią :)

 

Sorry za długi post ;)

Edytowane przez BlueMike
Link to post
Share on other sites

I gdzie to widać na zdjęciu? ;)

 

Najważniejsze żeby monitor nie "świecił" na tle, nie wybijał się.

Ważniejsze jest oświetlenie za monitorem niż samego stanowiska przed nim.

Jeśli jednak świecimy na całe pomieszczenie to najłatwiej dopasować całość tak,

by biała kartka i monitor miały podobną jasność.

 

Czego wymagasz od zdjęcia gównianą Nokią E52? :)

 

W praktyce nie jest tak tragicznie, jak by się mogło wydawać. Albo inaczej - na oświetlenie jestem wyczulony. Dość powiedzieć, że pracując swego czasu w jednym biurze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym cierpiałem katusze. Górne oświetlenie w postaci jarzeniówek, okna wychodzące na północ. W kasetonie nad swoim biurkiem drugiego dnia pracy tam wykręciłem startery, a najszczęśliwszy byłem, jak się zdecydowana większość mojego działu zbierała do domu (jak było jeszcze coś do dokończenia). Porządna lampka na biurku i od razu przyjemniej się pracowało. Ze względu na ciepłotę bieli - również. :)

 

W każdym razie - przy owych świetlówkach po dwóch godzinach piekły mnie oczy, przy swoim aktualnym biurku mogę siedzieć dłuuuuugie godziny bez żadnych problemów.

Miałem sie trochę wstrzymać z tym postem, ale to chyba nie ma sensu. Zamówiłem znów NECa, w innym sklepie, dotarł do mnie 2 dni temu.

 

(ciach…)

 

Ten efekt jak wspomniałem po kilkunastu minutach znika, ale nie mam pojęcia czy np za rok nie okaże się że na stałe będzie część ekranu taka.

 

W weekend postaram się jeszcze sprawdzić na innym monitorze, czy na pewno nie jest to wina po mojej stronie (to migotanie). Tego NECa chyba nie ma sensu chyba zatrzymywać, prawda? Mam zamiar skorzystać znowu z prawa zwrotu w ciągu 10 dni i jeśli wszystko sie uda to do 3 razy sztuka :) z tym, że trzeci wybór to na 100% będzie mniejszy Eizo. Chyba nie ma sensu na siłę pchać się w 16:10. Teraz mam ferie więc studia na tym nie ucierpią :)

 

Sorry za długi post ;)

 

Nie no - czego jak czego, ale takich cudów, to ja u siebie nigdy nie widziałem… :-O

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Witam,

NEC-a mam chwilę, więc dokładnie go jeszcze nie przetestowałam (profesjonalnie nie mam nawet szans przetestować, więc to będą uwagi laika :).

Ale dodam od siebie parę słów. Podczas użytkowania nawet przy zjechanej jasności do 20% migotania nie zauważam.

Na 100% nie ma też migotania na obrazach testowych z wątku (chodzi o frc1 i frc2). Poniżej tej wartości już się pojawia jakby migotanie, ale tylko na obrazie frc2. I nie jest stałe. To dziwne, bo czasem zanika to migotanie, a czasem się pojawia, przynajmniej przy obrazach otwartych w firefoxie.

Przy czym zauważyłam, że jest mniejsze przy wyłączonej funkcji Eco (Eco Mode 1 i 2).

Żadnego powidoku nie zauważyłam, a sprawdzałam po zostawieniu na jakiś czas strony Worda choćby lub gry. Plansze testowe potem były "czyste". Może efekt jest, ale nie jestem w stanie go wyłapać. 

Może gdyby zostawić na godzinę, dwie?

Ale mam włączoną funkcję ściemniania ekranu po odejściu użytkownika, nie wiem, czy to ma jakiś wpływ, bo czyści ekran?

Jeszcze go posprawdzam, bo też go mogę oddać w ciągu 10 dni.

Link to post
Share on other sites

spróbuj poustawiać jak sugerują w tym poradniku

http://www.lagom.nl/lcd-test/

 

Dziękuję, przydało się. Korzystałam jeszcze z programiku do ustawiania monitorów Eizo. Myślę, że to też dobry zbiór plansz testowych, choć nie ma do nich opisu, a stronka nieco rozjaśnia wszystko. W moim wątku dodam parę uwag na temat Nec-a.

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...