Skocz do zawartości

vitavision

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralny

O vitavision

  • Tytuł
    Nowicjusz
  • Urodziny 07.11.1982

Informacje

  • Płeć:
    Mężczyzna
  • Miejscowość:
    katowice
  • Zainteresowania:
    fotografia : www.jedrysik.com
    zarządzanie barwą : www.vitavision.pl
  1. I gdzie to widać na zdjęciu? Najważniejsze żeby monitor nie "świecił" na tle, nie wybijał się. Ważniejsze jest oświetlenie za monitorem niż samego stanowiska przed nim. Jeśli jednak świecimy na całe pomieszczenie to najłatwiej dopasować całość tak, by biała kartka i monitor miały podobną jasność.
  2. Oczywiście. Nijak to się ma do gamutu. To wynika z zastosowanego podświetlenia, którego widmo wpływa na gamut. LUT wpływa na dokładność przeliczenia w granicach owego gamutu. Gamut nie jest zależny od sygnału to fizyczna wartość określana barwami podstawowymi na które główny wpływ ma zastosowane podświetlenie. Dokładniej - jego widmo. Idąc tym tropem - jak rozpatrywać bitowość gamutu (sic?!) drukarki? Gamut AdobeRGB można opisać w 2 bitach ale będzie lekki banding...
  3. Ale ta bitowość nie wpływa w żaden sposób na gamut urządzenia.
  4. Gamut to nie sygnał, to fizyczna możliwość reprodukcji koloru. Na monitorze, papierze - czymkolwiek. Rozdzielczość/ilość tonów opisujących gamut to dopiero wartości sygnału.
  5. Się wtrącę się: To głupoty są trochę. Gamut to określenie maksymalnej możliwości reprodukcji koloru, paleta. W bitach można określić rozdzielczość poszczególnych odcieni zawartych w tym zakresie. Tak ProPhoto jak i AdobeRGB czy sRGB mogą być opisane w 2, 4, 8 czy 16 bitach. Różnice będą wówczas w dokładności. Wyświetlanie to druga bajka.
  6. W tej kategorii monitorów problemem jest nawet stałość międzyegzemplarzowa na poziomie jednego modelu. Co dopiero innych, mniejszych (byc może z innym dyfuzorem w różnych rozmiarach jak w serii EV Eizo). Niedawno kalibrowałem 5 sztuk U2412. Każdy świecił lekko inaczej, każdy wymagał innej korekty. Jeden poleciał do wymiany bo świecił na tęczowo. Każdy z osobna wyglądał ok, postawione obok siebie pokazały wszelkie wady.
  7. One muszą i będą się różnić choćby z racji charakterystyki spektralnej podświetlenia.
  8. Różnica jest w temperaturze bieli i widmie podświetlenia (zapewne led/ccfl). Żeby zestawić dwa takie monitory do podobnego wyświetlania pozostaje kalibracja. W większości przypadków powinno jednak pomóc ustawienie bieli na oko. Takie wagi kolorów mogą być jeśli oczy nie szaleją i widzisz podobnie
  9. Kontrastu nie ruszaj wcale (od wartości domyslnej po resecie). Zjedź z jasnością i to tyle co można zrobić w kontekście świecenia bez pogorszenia parametrów. Rozdzielczość to chyba najlepiej taką w której gra daje radę oraz, która odpowiada proporcji 16:9
  10. Kontrastu w LCD się nie rusza gdyż matryca sama w sobie nie umożliwia zmiany tego parametru. To co robi ustawienie w monitorze to tylko wrażenie spowodowane sztucznym ograniczeniem możliwości matrycy. W skrócie - ustawić na default i nie dotykać Jeśli za jasny, pozostaje zjechać brightness albo dać trochę oświetlenia w pokoju. Po ciemku to tylko mordowanie oczu. W kwestii kolorów - na oko można z tym zrobić niewiele niestety.
  11. Ten software ewdług tego co widziałem robi tyle, ile w każdym normalnym monitorze możemy zrobić w menu. Najważniejszą cechą kalibracji sprzętowej jest poprawa linearyzacji dzięki czemu jest ona dokonana w dokładniejszym LUT monitora a nie karty graficznej. Tego Dell nie umożliwia.
  12. Gdzie ten Dell jest ambitniejszy? Nie ma programowalnego LUT tylko marketingową protezę. Szeroki gamut? Po co jeśli nie pracujemy w takim środowisku? A z rozmowy wynika, że zalety szerokiego gamutu zostaną szybko przysłonięte przez jego wady. Szczególnie, że padło na mocno taki sobie monitor. Zawsze ten egzemplarz może być wyborem gamingowym a do grafiki wybierze się coś odpowiedniego Jak wyżej - tego Della da się tylko protezować. To co najważniejsze i najbardziej krytyczne poleci do LUT karty. A to już niestety prawda, dziwna dziura powstała na rynku. W przyszłym
  13. Efekt migotania jest dużo bardziej widoczny na LEDach z powodu ich szybkości. Tak mi się wydaje przynajmniej. Świetlówka nie reaguje całkowitym wygaśnięciem pomiędzy kolejnym cyklem, LED gaśnie natychmiast. No nic, czekam na monitory i zobaczymy. Szkoda by było, żeby tak dobrze zapowiadający się EA244Wmi odpadł z mocnej grupy przez niedoskonałości podświetlenia.
  14. Wykłada się w wielu przypadkach na tyle, że nie warto sobie nim zawracać głowy. Do tego gorsza ergonomia niż niewiele droższego EV. A 244 przetrzepię
  15. Ja biorę EVkę na warsztat w weekend lub w przyszłym tygodniu. Sprawdzę co tam siedzi w środku i jak sobie radzi równolegle z E244WMI. W NEC (jeszcze raz, jak rozumiem 244?) dokucza Ci migotanie podświetlenia, tak? Będzie też CX240, ale deczko wychodzi ponad założony pułap cenowy FS odpuść, tam się dzieją cuda na kiju w innych zastosowaniach niż multimedia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...