Skocz do zawartości

Nowy monitor a spadek wydajności w grach.


Recommended Posts

Witam.

Zastanawiam się nad kupnem nowego monitora a dokładniej myślałem o tym modelu http://www.morele.net/monitor-led-benq-gw2450hm-9h-l8rlb-qbe-476520/. Natomiast aktualnie posiadam monitor CRT (dokladnie to LG Flatron ez T710BH) który ma rozdzielczość maksymalna 1280x1024. I teraz moje pytanie - czy mogę stracić trochę na wydajności w grach jeżeli przesiądę się na tego Benq? Dodam ze moja karta graficzna to Palit GeForce GTS 250 E-Green.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

No właśnie głownie o oczy mi tutaj chodzi, bo przy moim odświeżaniu 60hz to oczy sobie tylko męcze.

Jesli chodzi o oczy to kluczowe znaczenie(obok jakosci monitora/matrycy) ma tutaj wielkosc plamki. Nie jest tak jak moze sugerowac wpis leto ze wiekszy monitor=ulga dla narzadow wzroku. Trzeba pamietac ze na wiekszy monitor nie oznacza ze wszystko bedzie wieksze ale ze wiecej sie zmiesci na ekranie. Wiele osob o tym zapomina.

Generalnie najlepszym wyborem jest to co Ty wybrales- 24" full hd, bo sa monitory ~22" ktore maja taka sama rozdzielczosc i w pracy z nimi wzrok bedzie meczyl sie znacznie szybciej.

Co do pytania o wydajnosc to jasne roznica bedzie ogromna ale za to po przesiadce w zyciu nie zatesknisz juz za mniejszym monitorem. Ja zmienialem rok temu 17" crt na 24", czytalem opinie w internecie, czulem ze na poczatku pewno bedzie mi z nim dziwnie. Okazalo sie ze od pierwszego dnia uzytkuje mi sie go idealnie, napewno nie jest za duzy, to 17" byl zdecydowanie za maly ;).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gdzie ja cos takiego sugerowalem?

Po pierwsze: co to ma do tematu i ogolnie jakie ma znaczenie?

Po drugie, nie zalamuj mnie bo obraza dla Ciebie bedzie jesli bede musial tlumaczyc Ci nie tylko co ja ale takze Ty napisales...

Dlatego proponuje zakonczyc ten temat a gdybys koniecznie chcial mi jeszcze cos napisac niezwiazanego z tematem to po prostu wyedytuj wiadomosc- obiecuje nie przeoczyc.

Link to post
Share on other sites

60Hz jest bardzo przykre dla oczu... Z resztą 1280x1024 jest bez sensu na 17 calach nie tylko z tego powodu, że nie jesteś w stanie dostrzec tych detali, ale proporcje ekranu są złe. Monitor ma 4:3,a wyżej wymieniona rozdzielczość 5:4.

Zjedziesz z rozdzielczości i uzyskasz 100Hz. Wtedy można mówić o komfortowym korzystaniu z monitora CRT.

 

Wracając do tematu GTS250 może wymięknąć przy FHD, będziesz musiał w niektórych przypadkach ostro zjechać z detalami.

Na monitorach LCD najlepiej wygląda rozdzielczość natywna, przy innych obraz wydaje się być lekko rozmazany (chociaż nie koniecznie musi to przeszkadzać).

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

60Hz jest bardzo przykre dla oczu... Z resztą 1280x1024 jest bez sensu na 17 calach nie tylko z tego powodu, że nie jesteś w stanie dostrzec tych detali, ale proporcje ekranu są złe. Monitor ma 4:3,a wyżej wymieniona rozdzielczość 5:4.

Zjedziesz z rozdzielczości i uzyskasz 100Hz. Wtedy można mówić o komfortowym korzystaniu z monitora CRT.

 

Wracając do tematu GTS250 może wymięknąć przy FHD, będziesz musiał w niektórych przypadkach ostro zjechać z detalami.

Na monitorach LCD najlepiej wygląda rozdzielczość natywna, przy innych obraz wydaje się być lekko rozmazany (chociaż nie koniecznie musi to przeszkadzać).

Zjechałem do 1024x768 , 85hz i od razu widać różnice - ekran nie miga ale tak jak napisałeś obraz w niektórych miejscach jest jakby lekko rozmazany (szczególnie na środku ekranu). Ale i tak lepsze to niż te 60hz.

 

 

EDIT

 

A i jeszcze tak zapytam przy okazji - dobre monitory robi firma Benq ? Czy ma ktoś jakieś doświadczenie z monitorami owej firmy? Bo przymierzam się do zakupu tego monitora który podałem na początku.

Edytowane przez Varmit56
Link to post
Share on other sites

 

 

czy mogę stracić trochę na wydajności w grach jeżeli przesiądę się na tego Benq?
Sama przesiadka tego nie spowoduje ale ustawienie wyższej rozdzieczości niz obecna na pewno to spowoduje. Wydajnośc zależy od rodzielczości a nie od samego monitora.

 

Co do samej rozdzielczości CRT to lepiej ustawić 1280x960, bo jest w formacie 4:3 albo owe 1024x768. Na 17" nie widac między nimi różnicy, chyba że się blisko siedzi ale lepiej nie siedzieć nosem w CRT :)

 

 

 

60Hz CRT :o jak ty możesz patrzeć na taki wyświetlacz, przecież od takiego odświeżania oczy łzawią po 10 minutach
Wczoraj tak grałem 2 godz. w Alien Rage... Znasz się na monitorach ale strasznie zamitologizowałeś. Wgl CRT jest poddane negatywnej mitologii. Może w internecie gdzie jest dużo białego (migotanie) tak ale jeśli piszemy o grach to jest ok. Jest nieco bardziej męczący od LCD ale tylko trochę.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

60Hz CRT ryje beret jest to udowodnione naukowo i nie tylko, osobiście nie jestem w stanie wytrzymać przed takim wyświetlaczem 10 minut, oczy mnie bolą, głowa mnie boli, a dynamiczny obraz nie wiele tu poprawia i to żadna mitologia, jak tobie nie przeszkadza to ok, ale tobie wiele rzeczy nie przeszkadza za to przeszkadzają inne, a ja nie znoszę migoczącego obrazu poza tym on jest szkodliwy dla zdrowia czy przeszkadza czy nie

 

BTW miałem w swoim życiu 3 monitory CRT, ostatni odszedł do krainy wiecznych pikseli dopiero w 2006

Link to post
Share on other sites

 

 

Sama przesiadka tego nie spowoduje ale ustawienie wyższej rozdzieczości niz obecna na pewno to spowoduje. Wydajnośc zależy od rodzielczości a nie od samego monitora.

Może źle to ująłem ale właśnie chodziło mi o spadek wydajności przy zmianie rozdzielczości na wyższa (czyli te 1980x1024). Raczej wezmę ten model i po prostu będę siedział na podobnej rozdzielczości co teraz.
 

Link to post
Share on other sites

 

 

czyli te 1980x1024

Jeśli już to 1920x1080 :D

No i tak jak napisałem i wyżej jeszcze raz to zrobił drachen

 

 

Na monitorach LCD najlepiej wygląda rozdzielczość natywna, przy innych obraz wydaje się być lekko rozmazany

 

 

 

Wczoraj tak grałem 2 godz. w Alien Rage... Znasz się na monitorach ale strasznie zamitologizowałeś.

Organizm potrafi się przyzwyczaić do dużych ilości alkoholu i innych substancji co nie znaczy, że nie będą wtedy negatywnie oddziaływać ;)  

Link to post
Share on other sites

natywna czyli naturalna, domyślna, CRT nie miały natywnej rozdzielczości miały cały zestaw wraz z przypadającą im częstotliwością odświeżania, LCD nie mają odświeżania, ale mają natywną rozdzielczość czyli tą jedną, w której wyświetlają obraz prawidłowo

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli jak ustawie rozdzielczość mniejszą niż 1920x1080 to może to źle wpłynąć na wyświetlany obraz?

 

Edit:

 

 

 

Na monitorach LCD najlepiej wygląda rozdzielczość natywna, przy innych obraz wydaje się być lekko rozmazany
Ok już wszystko wiem, moje niedopatrzenie. Edytowane przez Varmit56
Link to post
Share on other sites

Tak jest, wplynie napewno i wlasnie tutaj dochodzimy do indywidualnych odczuc. Jednego moze to strasznie kluc w oczy, a np dla mnie nie ma az takiej roznicy i problemu jesli chodzi o gre w rozdz 1600x900 na monitorze FHD. Tak wiec obraz jak zyleta bedzie tylko przy 1920x1080 ale w razie czego bedziesz mogl probowac np grac w nizszej... Na ile bedzie Ci to przeszkadzac to juz trudno orzec.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...