Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na pewno znajdzie się na forum osoba bądź grono osób, które na polu chłodzenie komputera ma większe doświadczenie niż ja ...

 

Mianowicie, potrzebuje fachowej opini na temat chłodzenia mojego komputera ...

 

Całość bazuje na obudowie Thermaltake Matrix Black.

 

We wnętrzu procesor AMD Athlon X2 6000+ na płycie Gigabyte GA-M57SLI-S4. GeIL Dual Ultra 2x 1GB DDR2 800 MHz. GPU EVGA e-GeForce 8800 GTS KO ACS3. HDD Samsung SpinPoint 400GB.

 

Procesor chłodzony jest poprzez BOX'owe rozwiązanie (tymczasowe) i tu prośba o poradę jakie chłodzenie najlepiej się tu sprawdzi (przy rozsądnej cenie powiedzmy do 100-120zł). Dodatkowo chciałbym zmienić (chyba, że uważacie, że to niekonieczne) istniejące coolery w środku. Obecnie na tyle (wyciąg) zamontowany mam 120mm Fander'a z regulacją obrotów. Na froncie przed HDD jakiś mały arctic cooling 80mm. W środku nad HDD (z nawiewem na GPU żeby chłodził radiator karty graficznej 120mm Xthermal BTF 120 mm PRO LED. Grafika się grzeje to fakt i tu szukam lepszego rozwiązania niz obecny nawiew na nią.

 

Obecnie komputer pracuje na otwartej obudowie a zależy mi na jej zamknięciu i zachowaniu odpowiedniego obiegu powietrza, temperatury i ciszy przede wszystkim.

 

Za wszelkie uwagi i pomysły jak poprawić obieg powietrza i zachować rozsądne temperatury i odpowiednią ciszę z góry dzięki.

 

Zdjęcia mojego zestawu poniżej dla lepszego zobrazowania sprawy ...

 

http://i41.tinypic.com/vzgc5i.jpg

 

http://i39.tinypic.com/25tzqrq.jpg

 

http://i42.tinypic.com/2m76n36.jpg

Link to post
Share on other sites

Myślę, że chlodzenie masz w miarę dobrze rozwiązane, ale... Co można zrobić? Na pewno Ninja na procesor, z wiatrakiem skierowanym do tyłu. Poza tym gorącą grafikę dobrze schładzają wentylatory umieszczone na bocznej ścianie, którą masz zdjętą - masz tam chyba miejsce na zamocowanie wiatraka?

Nie zaszkodzi wyjąć dwóch lub trzech śledzi pod grafiką, powinna dostać trochę chłodnego powietrza, o ile ten wiatrak 120mm (ten nad dyskiem) nie okaże się silniejszy. W ogóle to on mi się nie podoba zbytnio, może wystarczy go przełożyć na bok?

No i na koniec - prosty regulator obrotów. Będziesz miał w budzie 4 lub 5 wiatraków, trzeba je ładnie zestroić, aby osiągnąć niskie temperatury i rozsądny poziom hałasu.

Powodzenia :)

Link to post
Share on other sites

Dokładnie, najpierw wywal te śledzie nad grafiką. A to rozwiązanie z wentylatorem nad dyskiem jest dość ciekawe, tylko może spróbuj go powiesić niżej, żeby bardziej celował w grafikę i wypychał powietrze przez wyrwane wcześniej śledzie. A właściwie jakie masz temperatury? Bo wątpię, żeby było aż tak tragicznie :)

Link to post
Share on other sites

Na dwurdzeniowy procesor, zwłaszcza Athlona 6000+ dobrym rozwiązaniem będzie Pentagram AlCu-120 Karakorum. Przez jakiś czas chłodził mojego Phenoma II na zegarach 3.6GHz, dopóki nie kupiłem chłodzenia cieczą. Temperatura na Karakorum podczas obciążenia (gra w GTA IV) wynosiła 52 stopnie max, więc na Athlonie X2 6000+ będzie jeszcze lepiej, biorąc pod uwagę to, że cooler musi schłodzić dwa rdzenie mniej, pracujące z niższą częstotliwością. Dobry cooler za niewielkie pieniądze :)

Link to post
Share on other sites

Chyba nic dodać ponadto, co już powiedzieli inni a w ogóle to dlaczego trzymasz otwartą budę? przy tak zorganizowanym wnętrzu obudowy temperatury powinny być w normie, tym bardziej jeśli procesor nie jest kręcony. Jeśli jesteś skłonny wydać więcej na cooler (ok. 200 zł) to weź NOCTUA NH-U12P - wydajny i cichy nawet na maksymalnych obrotach wiatraka (1300 obr./min.).

Link to post
Share on other sites

Co do wentylatora na CPU to zastanawiałem się nad Scythe Katana 2, która moim zdaniem powinna wystarczać na nie podkręcony procesor a przy tym będzie cicha ...

 

Tylne zaślepki pod i nad grafiką na pewno wywalę to dobry pomysł.

 

Co do zamontowania bocznego chłodzenia czyt. nawiewu na grafikę na bocznej ścinie obudowy to może być problem bo jest tam tylko miejsce na jeden cooler 80mm (jaki byście polecali za rozsądne pieniądze i cichy). Frontowy cooler na HDD jednak zostawię ze względu na dość wysoką temp. na radiatorze karty graficznej.

 

Zmienię faktycznie cooler na froncie obudowy na większy 120mm ...

 

Bok obudowy tymczasowo mam zdjęty ponieważ boxowy cooler po jej założeniu rozkręca się do ponad 5000obr./min co mówi samo za siebie.

Link to post
Share on other sites

Frontowy cooler na HDD jednak zostawię ze względu na dość wysoką temp. na radiatorze karty graficznej.

Zmienię faktycznie cooler na froncie obudowy na większy 120mm ...

 

Ale to nie jest tak, że im więcej wiatrakow w obudowie, tym lepsze chlodzenie podzespołow. W obudowie musi być obieg powietrza - chłodne wciągane przodem i dołem, gorące wypychane tyłem i górą. Przeważnie jest tak, że wystarczą same wiatraki tylne - ten z zasilacza i drugi nad grafiką, wówczas obieg tworzy się samoistnie. Dodatkowe wentylatory mogą to zakłócać i powodować zawirowania... trzeba mieć to na uwadze. w takich przypadkach przydaje się regulator, który to odpowiednio zestroi.

Proponowałem cooler Ninja, ponieważ na nim mocuje się wiatrak na jego bocznej ściance, dmuchający na tył obudowy - Katana 2 jest taka sama, więc śmiało możesz kupować.

Zamontuj Katanę, wyłacz te wiatraki z przodu i obserwuj temperatury - być może nie będzie potrzeba więcej wiatraków?

I daj znać jak poszlo :)

Link to post
Share on other sites

Czyli tak ...

 

Montuje na CPU Katane 2. Zostawiam tylny wentylator. Zmienię sobie front na 120mm żeby chłodził mi HDD i jednocześnie zasysał zimne powietrze z frontu ... Demontuje frontowy cooler wiejący na GPU, zakładam boczną ścianę i obserwuje co i jak ... ewentualnie jesli grafika bedzie się nagrzewac to dodam boczny cooler na ścianke ...

 

Jesli coś pokręciłem to proszę o sprostowanie ...

Link to post
Share on other sites

Jeśli możesz przeznaczyć troszkę więcej kasy na cooler dla CPU to polecam Ninje 2 albo Mugena 2 - oczywiście produkcji Scythe.

Noctuy niestety teraz nie kupi się za 200zł a za około 240-250zł.

Link to post
Share on other sites

Właśnie nie chce przeznaczać większych pieniędzy na CPU. Cooolerek do 100zł spokojnie mi wystarcza a w tym przypadku padło na Katane 2 ... Mugen i Ninja są diabelnie duże a to mi się nie podoba, bo dla mnie komputer tez się ma prezentować ... Katana 2 będzie odpowiednia do tego procesora. Dzisiaj właśnie widziałem ją u kumpla i chodzi gładziudko ... w stresie trochę ponad 50C więc jest bardzo dobrze a przy tym cichutka. jutro kupuje i zobaczę jak się u mnie będzie sprawować.

Link to post
Share on other sites

Ja bym wybrał Pentagram Karakorum, do 100zł to najlepszy wybór, zamiast 80mm rzeczywiście lepiej 120mm na przód i zamknięcie obudowy :)

 

Nie zgadzam się, że wywalenie śledzi to dobry pomysł, śledzie powinny być zawsze montowane (podobnie jak złym pomysłem jest nie zamykanie obudowy).

 

Można za to ten cooler 80mm zamontować pod grafiką (przymocować go tam gdzie są śledzie) i wtedy wyjęcie śledzi ma sens - ja tak mam w swojej budzie, tylko uszzczelniłem miejsce nad i pod tym coolerem, bo nie może być takich dziur. Jakby co mogę fotkę przesłać.

Link to post
Share on other sites

Jak byś mógł szczelić fotkę jak masz ten coolerek pod GPU rozwiązany to chętnie zlookam. Chętnie też zlookam jak inni maja rozwiązane chłodzenie w swoich kompach, zawsze można podpatrzeć jakieś rozwiązania i się czegoś nauczyć.

Link to post
Share on other sites

Nie zgadzam się, że wywalenie śledzi to dobry pomysł, śledzie powinny być zawsze montowane

Oj kolego, zdziwiłbyś się, jak ten prosty zabieg czasem pomaga obniżyć temperaturę grafiki... Sprawdza się to w konstrukcjach, które mają zabudowane chłodzenie - wentylator karty zaciaga sobie od dołu chłodne powietrze z zewnątrz, po czym wyrzuca je na zewnątrz. Ty masz chłodzenie otwarte, a to całkiem inna sprawa.

Oczywiście skuteczność bywa różna, ale spróbować nie zaszkodzi, śledzie zawsze można przykręcić z powrotem :)

Link to post
Share on other sites

Nie zgadzam się, że wywalenie śledzi to dobry pomysł, śledzie powinny być zawsze montowane

Oj kolego, zdziwiłbyś się, jak ten prosty zabieg czasem pomaga obniżyć temperaturę grafiki... Sprawdza się to w konstrukcjach, które mają zabudowane chłodzenie - wentylator karty zaciaga sobie od dołu chłodne powietrze z zewnątrz, po czym wyrzuca je na zewnątrz.
Hmm, ciekawe. Muszę sam to sprawdzić :)
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...