Skocz do zawartości

Recommended Posts

Siemanko!

Dzisiaj zamawiam dysk 1TB WD Blue..

I pojawiają się w mojej głowie pytania, bo jako że będzie to moja pierwsza instalacja mam kilka wątpliwości.

Mam obecnie jeden HDD na którym mam windowsa i programiki.. chodzi on bodajże na IDE.

Czy podczas instalacji nowego HDD i windowsa będę musiał odczepic tamten dysk? Czy nie bedzie jakichś komplikacji z OC karty graficznej? Jej oc sie zapisuje w jej biosie?

Czy bede musial w biosie coś kombinowac z ustawieniami (ide, ahci i z cd-romem)?

I która opcja jest lepsza? Ahci czy IDE?

 

Czy jeśli chciałbym instalować jeszcze np. linuxa, to dla niego musialbym zrobic kolejna partycje sytemową?

I jakby to działało? Jeśli zapisalbym coś na D, korzystając z windowsa, to czy bede mogl odczytać ten plik na linuxie?

 

Narazie tyle. Z gory dzieki za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy podczas instalacji nowego HDD i windowsa będę musiał odczepic tamten dysk?

Nie musisz odczepiać, ale jeśli tego nie zrobisz, a na starym dysku zostanie system, to zostanie on dopisany do bootloadera.

 

 

Czy nie bedzie jakichś komplikacji z OC karty graficznej?

Jedna z drugim nie ma nic wspólnego.

 

 

Czy bede musial w biosie coś kombinowac z ustawieniami (ide, ahci i z cd-romem)?

Odpowiednio trzeba będzie ustawić bootowanie dysków, żeby system odpalał z właściwego.

 

 

I która opcja jest lepsza? Ahci czy IDE?

Przy AHCI działa np. funkcja kolejkowania (NCQ).

 

 

Czy jeśli chciałbym instalować jeszcze np. linuxa, to dla niego musialbym zrobic kolejna partycje sytemową?

Jeden system = jedna partycja.

 

 

I jakby to działało? Jeśli zapisalbym coś na D, korzystając z windowsa, to czy bede mogl odczytać ten plik na linuxie?

Będziesz mógł, al epamiętaj przy okazji, że Linuxa zwykle stawia się na innym systemie plików niż Windowsa.

W związku z tym zawartość partycji z Linuxem nie będzie widoczna na Windowsie, chyba że się doinstaluje odpowiednie oprogramowanie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki wielkie.

A jeśli chodzi o dzielenie na partycje.

To odrazu muszę podzielić na ileśtam po ileśtam miejsca czy moge później? I jak by to wyglądało..

Mam na początku 1TB, dziele to na 100GB na systemówke i dajmy na to 300GB na D.. To te pozostałe 600 jest jakby nietykalne i później mogę je dodać do danej partycji lub zrobić z nich nowe?

Albo jakbym miał te 100 na systemowej i 300 na D, 300 na E i 300 na F.. ale potrzebował dodatkowych 50 na systemowa, to moge odjac od ktorejsc z partycji?

Chodzi mi o to, że czytałem jakie to jest niebezpieczne- pod względem możliwości utraty danych i błędów...

Link to post
Share on other sites

 

 

To te pozostałe 600 jest jakby nietykalne i później mogę je dodać do danej partycji lub zrobić z nich nowe?

Jak najbardziej jest to możliwe.

 

 

dodatkowych 50 na systemowa, to moge odjac od ktorejsc z partycji?

To już jest trudniejsze i często skutkuje utratą danych.

Generalnie wykonywanie operacji na istniejących partycjach nie jest zalecane.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

to był tylko przykład.. na system zamierzam dać 120-150GB.. raczej nie potrzeba więcej.. nawet taka ilość jest ponad wystarczająca (słowotwórstwo yea :D )


Pozatym 1000GB =/= 1000GiB :)


O co chodzi z tym bootowaniem i bootloaderem? Przez Bootloader wybieramy na początku który system odpalimy?
I jeśli podczepilbym stary dysk, a później sformatowal to w bootloaderze nie byloby go?
I jak z tymi partycjami.. do :c przypisuje win7, a do :e przypisuje linuxa.. Tak to działa? I czy wtedy gdy korzystam z windowsa widzę partycje z drugim OS'em? I czy można w niej coś zmieniać?
Tak samo, jeśli miałbym Tak jak podałem, winde na c i linuxa na e i dodatkowo partycje d i f. To korzystając z windowsa moge zainstalować program zarówno na d jak i na f? Czy dodatkową partycje (d/f) przypisujemy do danej partycji systemowej?

A co do karty: chodziło mi o to, że teraz mam msi afterburner i nim podkrecalem karte graficzna. Jesli zformatowalbym to oc dalej siedzi w karcie czy musze ustalic jeszcze raz? I czy jesli zostaje, a zainstalowalbym asus gpu tweak to czy byłyby jakieś komplikacje?

Link to post
Share on other sites

 

 

Przez Bootloader wybieramy na początku który system odpalimy?

Tak

 

 

I jeśli podczepilbym stary dysk, a później sformatowal to w bootloaderze nie byloby go?

W bootloaderze jest system, a nie dysk.

 

 

I jak z tymi partycjami.. do :c przypisuje win7, a do :e przypisuje linuxa.. Tak to działa?

Przy pierwszej instalacji system sam sobie przypisze literę dysku.

 

 

I czy wtedy gdy korzystam z windowsa widzę partycje z drugim OS'em? I czy można w niej coś zmieniać?

Partycja Windowsa będzie widoczna pod Linuxem, ale możesz nie mieć prawa dostępu do niektórych plików.

W drugą stronę jest gorzej, ponieważ aby Windows widział partycję Linuxową, to trzeba będzie doinstalować odpowiedni program.

 

 

To korzystając z windowsa moge zainstalować program zarówno na d jak i na f?

Tak możesz robić.

 

 

Czy dodatkową partycje (d/f) przypisujemy do danej partycji systemowej?

Nie, montuje się ona automatycznie, chyba, że będziesz się bawił prawami dostępu.

 

 

A co do karty: chodziło mi o to, że teraz mam msi afterburner i nim podkrecalem karte graficzna. Jesli zformatowalbym to oc dalej siedzi w karcie czy musze ustalic jeszcze raz?

Trzeba będzie jeszcze raz zainstalować.

 

 

I czy jesli zostaje, a zainstalowalbym asus gpu tweak to czy byłyby jakieś komplikacje?

IMHO program MSI jest lepszy.

Link to post
Share on other sites

Tylko z msi muszę przy każdym włączeniu komputera zgadzać sie.(Ta ramka z zezwol/nie zezwol).

To juz prawie wszystko wiem, jeszcze tylko to; "Nie, montuje się ona

automatycznie, chyba, że

będziesz się bawił prawami

dostępu."

- Czyli chodzi Ci o to że przy instalacji systemu wybieramy która partycja należy do np. :c ? Bo nie wiem czy nie pomieszalyby sie pliki gdyby partycja z plikami należała do dwóch systemowek.

Link to post
Share on other sites

Tak tylko dodam od siebie 2 rady

1: Najpierw instaluj windowsa a później Linuxa ponieważ przy instalacji Windowsa on usuwa MBR dla linuxa a trudno to naprawić

2: w którymś poście wspomniałeś coś o 5 partycjach a tyle podstawowych nie można więc musisz zrobić 3 podstawowe a później rozszerzoną a z niej już może zrobić partycji logicznych ile chcesz

Link to post
Share on other sites
Tylko z msi muszę przy każdym włączeniu komputera zgadzać sie.(Ta ramka z zezwol/nie zezwol).

Powinna być chyba też gdzieś opcja, żeby to wyłączyć.

 

 

Czyli chodzi Ci o to że przy instalacji systemu wybieramy która partycja należy do np. :c ? Bo nie wiem czy nie pomieszalyby sie pliki gdyby partycja z plikami należała do dwóch systemowek.

Tu chodzi o zarządzanie prawami dostępu.

Ale żeby tu coś namieszać, to najpierw trzeba wiedzieć jak  ;)

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Uwierz, ze szukałem tej opcji i nic nie dzialalo.. jak po formacie dalej Tak bedzie, to poszukam w necie.

A co do tych partycji; wytlumaczysz pojęcie, czym sie roznia i jak sie je robi:

- podstawowa

-rozszerzona

-logiczna

..

I czemu tylko trzy podstawowe? Gdybym mial dwa dyski, to mógłbym mieć 6 podstawowych itd.?

Link to post
Share on other sites

Proszę mnie skontrolować(LOL jakbym mówił do kanara ;D );

Czyli przy uzyciu jednego dysku moge uzyskać 3 partycje systemowe i jedną partycje rozszerzona. Czy ta rozszerzona też bylaby widoczna? i na jakiej zasadzie w takim razie dzialaja te logiczne.. Bo tak troche dziwnie to jest wytlumaczone.. działały by jak np. D?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...