Skocz do zawartości

solaris557

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    609
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Wpisy na Blogu dodane przez solaris557

  1. solaris557
    Firma Fractal Design jakiś czas temu rozszerzyła swoją ofertę gotowych chłodzeń wodnych, dodając do niej nową serię o nazwie Celsius. Do oferty producenta zostały dodane 2 modele – S24 i S36 z odpowiednio 240-milimetrową oraz 360-milimetrową chłodnicą. Są to następcy chłodzeń z serii Kelvin, aczkolwiek zabrakło tu odpowiednika dla Kelvina T12 z chłodnicą 120mm.
    Fractal Design Celsius S24 został w Polsce wyceniony na około 460 PLN, gdzie za wydajniejszy model przyjdzie nam zapłacić około 560 PLN.
    Według producenta produkty z serii Celsius bazują na zmodernizowanej konstrukcji, dzięki czemu możemy liczyć na lepszą wydajność oraz kulturę pracy w stosunku do Kelvinów.
     
    Do testów otrzymałem Fractal Design S24, czyli ta tańszą wersję. Dziękuję firmie Fractal Design za dostarczenie sprzętu do testów!
     
    Jakość wykonania, budowa
     
    http://i.imgur.com/An8rHZet.jpg http://imgur.com/KwKR0Aft.jpg http://i.imgur.com/Kp0WhNyt.jpg
     
    Chłodzenie przychodzi do nas w sporym, niebiesko-czarnym opakowaniu, na którym znajdziemy przede wszystkim zdjęcia produktu oraz jego najważniejsze zalety. Producent informuje nas między innymi o wysokiej wydajności, jakości wykonania czy kompatybilności z procesorami AMD Ryzen. Znajdziemy także podstawowe dane techniczne.
     
    http://i.imgur.com/SL1cE5It.jpg http://i.imgur.com/5L6l1zKt.jpg http://i.imgur.com/ziEftkGt.jpg
     
    W środku oprócz samego chłodzenia znajdziemy zestaw montażowy dla procesorów Intel i AMD, 2 wentylatory Fractal Design Dynamic X2 120mm oraz instrukcję obsługi.
     
    http://i.imgur.com/MUBrzi2t.jpg http://i.imgur.com/Hs6fN0bt.jpg http://i.imgur.com/VOu5folt.jpg
     
    Dołączone do zestawu Fractal Design Dynamic X2 to następcy wentylatorów Dynamic. Od poprzednika różni się tak na prawdę tylko zastosowanym łożyskiem typu LLS, które wydłuża żywotność wentylatora z 40 do 100 tysięcy godzin. Śmigła posiadają wtyczkę 4-pin PWM i zakres obrotów od 500 do 2000 RPM.
     
    http://i.imgur.com/s0BP4fqt.jpg http://i.imgur.com/JmNTwiHt.jpg http://i.imgur.com/673ovext.jpg
     
    W tej chwili przechodzimy do najważniejszego elementu Celsiusa S24, czyli bloko-pompki. Dlaczego najważniejszy? Ponieważ to tutaj firma Fractal Design poczyniła największe zmiany w stosunku do poprzednika. Zanim jednak do tych zmian przejdziemy to omówię pokrótce jej budowę. Bloko-pompka jest okrągłego kształtu w przeciwieństwie do swojego poprzednika. Do jej wykonania użyto tworzywa sztucznego. Na górze znajdziemy 2 złączki, które możemy bez problemu wykręcić i rozbudować nasze chłodzenie o dodatkową chłodnicę czy blok na kartę graficzną. Należy jednak pamiętać, że odkręcając złączki tracimy niestety gwarancję co moim zdaniem jest nieporozumieniem... Na samym topie znajdziemy także bardzo dobrze wyglądający, wytłoczony płatek śniegu, czyli dobrze znane "logo" Fractala. Pompka zasilana jest poprzez 4-pinowe złącze PWM.
     
    Pompka może pracować w 2 trybach - AUTO I PWM. Ich zmiana polega na przekręceniu bocznego "pierścienia" na bloko-pompce. W trybie PWM regulacja obrotów następuje normalnie poprzez BIOS płyty głównej. W przypadku trybu AUTO regulacja następuje automatycznie poprzez prawdopodobnie temperaturę płynu. Producent określa to jako " Inteligentny tryb automatycznego sterowania dostosowuje w czasie rzeczywistym obroty pompy i wentylatorów dla zachowania najlepszej równowagi wydajności i kultury pracy. Oczywiście sprawdzimy jak zachowują się oba tryby
     
    Najważniejszą sprawą jest jednak sama pompka. Pracuje ona w zakresie obrotów od 1950 do 3150 RPM. Obrotami sterujemy za pomocą PWM, gdzie w przypadku Kelvina regulacja obrotów odbywała się za pomocą napięcia. Zmianie uległa także głośność - w przypadku Celsiusa producent podaje 20 dB a przy Kelvinie jest to już 25 dB. Fractal Design chwali się użyciem najnowocześniejszych technologii oraz wysokiej jakości materiałów tłumiących dźwięk, czego efektem jest bardzo cicha praca pompki. Jak jest w rzeczywistości oczywiście zobaczymy podczas testów.
     
    http://i.imgur.com/h7TNPj9t.jpg http://i.imgur.com/6uDFFIzt.jpg http://i.imgur.com/yVA9NySt.jpg
     
    Podstawa bloku wodnego została wykonana z miedzi. Niestety nie jest ona wypolerowana ani niklowana za co leci niestety minus z mojej strony.
     
    Fabrycznie producent zaaplikował swoją pastę termoprzewodzącą, lecz starłem ją i użyłem Gelida GC-Extreme tak jak w przypadku pozostałych chłodzeń.
     
    http://i.imgur.com/jvgPexqt.jpg http://i.imgur.com/7yX45JKt.jpg http://i.imgur.com/p4If0RRt.jpg
     
    Węże są długości 400mm i co ciekawe w całości są oplecione co bardzo poprawia estetykę i dodatkowo zabezpiecza je przed uszkodzeniem.
     
    http://i.imgur.com/jzlGk31t.jpg http://i.imgur.com/QMOaULHt.jpg http://i.imgur.com/QBZMNVHt.jpg
     
    Fractal Design Celsius S24 został wyposażony w chłodnicę typu 240mm, co oznacza, że możemy na niej zainstalować maksymalnie 2 wentylatory typu 120mm po obu jej stronach. Sam radiator jest jednak nieco większych rozmiarów niż 2 wentylatory 120mm, ponieważ jego wymiary to 284*122*31mm, więc należy upewnić się czy zmieści się nam do obudowy. Obudowa jak i same finy zostały wykonane z aluminium i są lakierowane na czarno. Szkoda, że nie postawiono tu na miedź, która bardzo często gości w rozwiązaniach chłodzenia cieczą. Same finy są rozmieszczone blisko siebie więc teoretycznie chłodnica powinna rozpraszać sporo ciepła odbieranego z bloku wodnego. Podobnie jak przy pompce znajdziemy tu 2 standardowe gwinty 1/4'', w które są wkręcone złączki.
    Dużą zaleta jest zastosowanie blaszek przy otworach do wentylatorów, ponieważ w ten sposób producent zabezpieczył chłodnicę przed uszkodzeniem podczas przykręcania wentylatorów za pomocą zbyt długich śrub.
     
    http://i.imgur.com/MvLResHt.jpg http://i.imgur.com/lX7nZLFt.jpg http://i.imgur.com/NIq4tqut.jpg
     
    Ciekawą sprawą jest obecność HUBa dla wentylatorów. Jest on bezpośrednio połączony z bloko-pompką i zasilanie wentylatorów i pompki odbywa się za pomocą 1 przewodu, dzięki czemu możemy zachować większy porządek w okablowaniu. Należy pamiętać, że regulując sygnał PWM będziemy zmieniać obroty pompki i wentylatorów na raz, więc jeśli chcemy robić to osobno to będziemy musieli podłączyć wentylatory osobno pod płytę główną.
     
    http://i.imgur.com/gWoMbDnt.jpg http://i.imgur.com/1lQErAzt.jpg http://i.imgur.com/1dNA1xMt.jpg
     
    Montaż chłodzenia jest banalnie prosty. Polega na zamocowaniu backplate z tyłu płyty głównej. Następnie przykręcamy od drugiej strony 4 śrubki i na to mocujemy bloko-pompkę. Nic trudnego!
     
    Dane techniczne
     
    [table]

    Fractal Design Celsius S24













    [/table] 
    Platforma testowa
     
    [table]

    Platforma testowa
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/table] 
    Wydajność
     
    http://i.imgur.com/gqwBRYh.jpg
     
    http://i.imgur.com/18f0Xxt.jpg
     
    Kultura pracy
     
    http://i.imgur.com/6LQeklQ.jpg
     
    http://i.imgur.com/MsM3SJu.jpg
     
    http://i.imgur.com/LvQlcYs.jpg
     
    Podsumowanie
     
    Chłodzenia typu AiO kojarzone są z wysoką wydajnością ale także z głośna pompką i wentylatorami. Według mnie Fractal Design Celsius S24 to zmienia, oferując bardzo dobrą kulturę pracy oraz wysoką wydajność. Fractal wykonał duży krok w przód przede wszystkim w kwestii pompki. Samo chłodzenie jest także bardzo dobrze wykonane, aczkolwiek zabrakło mi tu kilku rzeczy. Chłodzeniu przyznaję ocenę 93/100. Poniżej możecie zobaczyć zalety i wady
     
    Strona producenta:
    http://www.fractal-design.com/home/product/water-cooling/celsius-s24
     
    Fractal Design Celsius S24 (460 PLN)
     
    Zalety (+)
    - bardzo dobra jakość wykonania
    - cicha i wydajna pompka
    - ciche wentylatory
    - bardzo wysoka wydajność
    - łatwy montaż
    - kompatybilny z podstawkami AMD i Intel
    - Hub dla wentylatorów
    - tryb AUTO i PWM
    - oplecione węże
    - możliwość rozbudowy
    - 5 lat gwarancji
     
    Wady (-)
    - przy rozbudowie tracimy gwarancję
    - podstawa bloku mogłaby być niklowana i polerowana
    - brak oprogramowania
    - chętnie bym zobaczył miedzianą chłodnicę
  2. solaris557
    Chyba firmy Noctua nikomu nie trzeba przedstawiać - słynie ona bowiem z innowacyjnych rozwiązań w swoich produktach, charakterystycznego wyglądu oraz… bardzo wysokich cen. Dziś przetestujemy chłodzenie Noctua NH-D15S, które jest reklamowane jako „bardziej kompatybilna wersja NH-D15” Jak jest w praktyce? Zapraszam na recenzję.
     
    Opakowanie, wyposażenie
     
    Opakowanie chłodzenia jest stosunkowo dużych rozmiarów i utrzymane jest w znanej już dla firmy Noctua kolorystyce. Z samego opakowania dowiadujemy się najważniejszych informacji o NH-D15S. Producent chwali się między innymi o doskonałej kompatybilności z pamięciami RAM, asymetrycznej wieży, aby maksymalnie zwiększyć kompatybilność z pierwszym slotem PCIe, o zastosowaniu 140mm wentylatora NF-A15 z kontrolą PWM oraz o montażu SecuFirm2.
     
    http://i.imgur.com/i1WdMkll.jpg?1
     
    Po otwarciu pudełka ukazują nam się 2 kartoniki – większy z chłodzeniem oraz mniejszy z akcesoriami. Na początek przyjrzymy się temu drugiemu.
     
    http://i.imgur.com/UlcgIxal.jpg?1
    http://i.imgur.com/yO6RDrdl.jpg?1
     
    W zestawie otrzymujemy:
    - Low-Noise Adaptor (L.N.A.) – do zmniejszenia maksymalnych obrotów wentylatora do 1200rpm
    - Klipy do zainstalowania drugiego, opcjonalnego wentylatora
    - Pastę Noctua NT-H1
    - Montaż SecuFirm2 – osobno na podstawki Intela oraz AMD
    - Wkrętak potrzebny do zamontowania chłodzenia
     
    http://i.imgur.com/Daeqn0el.jpg?1
     
    W drugim kartonie znajdziemy samo chłodzenie z zainstalowanym już wentylatorem NH-A15 PWM, który będzie trzeba niestety zdjąć, aby zamontować chłodzenie na płycie głównej.
     
    Budowa, jakość wykonania
     
    http://i.imgur.com/nSF2JP4l.jpg
     
    Noctua NH-D15S to potężne, dwuwieżowe chłodzenie. Jego wymiary to 165 x 150 x 135mm a waga wynosi aż 980g (1.150g z wentylatorem). Pomiędzy wieżami znajduje się wentylator NF-A15 z kontrolą PWM, którego maksymalne obroty wynoszą 1500rpm – możemy je zmniejszyć do poziomu 1200rpm po zastosowaniu Adaptera Low-Noise, natomiast maksymalny przepływ powietrza 140.2 m3/h (115.5 m3/h z Adapterem Low-Noise).
     
    http://i.imgur.com/70Cnw1Al.jpg
     
    Za przyjmowanie ciepła z procesora odpowiada duża miedziana podstawa, która jest pokryta dodatkową warstwą niklu oraz jest wypolerowana „na lustro” a za odprowadzanie ciepła do finów 6 rurek cieplnych o średnicy 6mm, które także są dodatkowo niklowane.
     
    http://i.imgur.com/uzotBKBl.jpg
     
    Jak wcześniej wspominałem, chłodzenie ma budowę asymetryczną, co ma zmniejszyć kolidowanie z slotem PCIe na niektórych płytach głównych. Aby to uczynić przesunięto cały system montażowy wraz z podstawą efektem czego chłodzenie po poprawnym zainstalowaniu jest skierowane bardziej ku górze obudowy.
     
    http://i.imgur.com/jq3F1lMl.jpg
     
    Finy są grube, dzięki czemu łatwo się nie wygną a dodatkowo są szeroko od siebie rozstawione, co z pewnością wpłynie na kulturę pracy.
     
    Na jednej, jak i na drugiej wieży chłodzenia po ich zewnętrznej stronie można zauważyć charakterystyczne wycięcia, które podnoszą kompatybilność z wysokimi radiatorami na naszych pamięciach operacyjnych, bowiem maksymalna ich wysokość wynosi aż 65mm! Lecz chwila, Noctua NH-D15 także takie wcięcia posiadała, lecz nie była w pełni kompatybilna z pamięciami RAM, więc co się tu zmieniło? Zmianę można zauważyć juz po wyjęciu coolera z opakowania – brak przedniego wentylatora, który zasłaniał swoimi gabarytami część slotów na pamięci.
     
    http://i.imgur.com/XW8Vdrjl.jpg
    http://i.imgur.com/5rGH9kql.jpg
     
    Montaż
     
    http://i.imgur.com/aBt5sknl.jpg
     
    Z różnych recenzji i testów chłodzeń firmy Noctua słyszałem o bardzo łatwym, wręcz intuicyjnym montażu zwanym SecuFirm 2. Instalując popularne konstrukcje, takie jak SilentiumPC Grandis XE1236 oraz Raijintek Triton nie pomyślałbym, że montaż chłodzenia może być jeszcze łatwiejszy – zmieniłem zdanie po instalacji Noctua NH-15S. Zestaw montażowy SecuFirm 2 oferuje nam bardzo szybki, intuicyjny oraz bezproblemowy montaż. Cały proces mamy maksymalnie zminimalizowany, nawet nie musimy wkładać śrub w backplate, ponieważ mamy je zainstalowane na stałe. Podsumowując, Noctua NH-d15 miała najbardziej przyjazną dla użytkownika instalacje z pośród wszystkich posiadanych przeze mnie coolerów.
    http://i.imgur.com/gbEpupAl.jpg
     
    http://i.imgur.com/fhoRdU7l.jpg
     
    Platforma testowa
     
    Intel i5 4690K @4,5GHz 1,185V
    MSI Z97 Gaming 5
    MSI GTX 970 Gaming 4G
    HyperX Savage 2400MHz
    Fractal Design Define S
    Corsair RM650
     
    Wydajność
     
    Do wygrzewania procesora użyłem programu OCCT z opcją Linpack z AVX przez ponad 40 minut. Wentylator na chłodzeniu był ustawiony na AUTO (sterowany przez BIOS). Obudowa podczas testów była otwarta.
     
    http://i.imgur.com/Co8Lkp4l.jpg
     
    Kultura pracy
     
    Poziom hałasu był mierzony sonometrem Voltcraft SL-100 z odległości 30cm od komputera.
     
    http://i.imgur.com/xV09P75l.jpg
     
    http://i.imgur.com/UCnx7mvl.jpg
     
    Jak widać Noctua NH-D15S poza tym, że jest wydajny to jest także bardzo cichy. Obroty wentylatora w spoczynku wynoszą ok 300-400rpm i chłodzenie pozostaje bezgłośne nawet po przyłożeniu do niego ucha! Podczas obciążenia w programie OCCT Noctua NF-A14 PWM rozkręca się do obrotów ok 1100rpm i już jest lekko słyszalna w postaci lekkiego szumu powietrza lecz nie jest to w ogóle uciążliwe. Także z pewnością NH-D15S jest chłodzeniem bardzo cichym.
     
    Podsumowanie
     
    Po bardzo udanym chłodzeniu NH-D14 Noctua zdecydowała się wypuścić na rynek jego następcę – NH-D15, które odniosło bardzo duży sukces, często doganiając wydajnością kompaktowe chłodzenia wodne, zwane AiO, lecz nie było to chłodzenie bez wad, ponieważ przede wszystkim swoimi gabarytami często zasłaniało slot PCIe, co uniemożliwiało zainstalowania karty graficznej. Widać, że producent zauważył wszystkie wady swojego „flagowego chłodzenia” i postanowił go maksymalnie ulepszyć, co mu się z pewnością udało. Dołóżmy do tego dobra wydajność, świetna kulturę pracy oraz wsparcie producenta i otrzymujemy produkt idealny, godny naśladowania. jedynym małym minusem jest cena tego chłodzenia, która wynosi ok. 340zł, lecz coś za coś, prawda? Chłodzenie otrzymuje ode mnie ocenę 4.5 / 5.
     
    ZALETY (+)
    -wysoka jakość wykonania
    -akcesoria
    -wysokiej jakości pasta
    -łatwa instalacja
    -nie koliduje z wysokimi radiatorami na pamięciach RAM
    -6 lat gwarancji
    -bardzo cicha praca
    -bardzo wysoka wydajność
     
    WADY (-)
    -wysoka cena
     
    Strona producenta: klik
    Ceny: klik
  3. solaris557
    Be quiet! to niemiecka firma, która w swojej ofercie posiada zasilacze, chłodzenia CPU, wentylatory a także od niedawna obudowę. Dziś przyjrzymy się wentylatorowi Pure Wings 2 120mm. Według producenta łączy on w sobie niezawodność, cichą pracę oraz idealną proporcje ceny do jakości. Czy jest wart zainteresowania? Przekonamy się o tym w recenzji.
     
    Pudełko

     
    Opakowanie wentylatora jest stosunkowo niewielkie. Utrzymane jest w ciemnych barwach co jest bardzo charakterystyczne dla tej firmy. Na pudełku możemy znaleźć podstawowe informacje takie jak najważniejsze technologie czy dane techniczne.

     
    Wyposażenie

     
    Wyposażenie jest dosyć ubogie. W opakowaniu poza wentylatorem znajdziemy tylko 4 śrubki montażowe.
     
    Budowa i jakość wykonania

     
    Wentylator wykonany jest bardzo dobrze. Absolutnie nie ma się do czego doczepić, obramówka jak i same łopatki są wykonane z dobrej jakości plastiku.

     
    Producent zdecydował się na zamontowanie dziewięciu łopatek.

     
    Tak jak w wentylatorach z serii Silent Wings znajdziemy tu charakterystyczne żłobienia na łopatkach, mają one za zadanie poprawić przepływ powietrza i ograniczyć generowany hałas.
     

     
    Niestety nie znajdziemy tu montażu podobnego do tego z serii Silent Wings. Montaż odbywa się za pomocą 4 śrubek dołączonych do opakowania. Na wentylatorze nie znajdziemy także żadnych gumowych podkładek antywibracyjnych.

     
    Przewód jest w kolorze czarnym, jego długośc wynosi ok 45cm i jest zakończony 3-pinowa końcówką. W sprzedaży nie ma dostępnej wersji z 4-pinowym PWM.
     
    Dane techniczne
     
    [table]

    be quiet! Pure Wings 2 120mm









    [/table] 
    Platforma testowa
     
    [table]

    Platforma testowa
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/font][/color]
    [/table] 
    Głośność
     
    Pierwszy test polegał na zmierzeniu poziomu głośności wentylatora. Prędkości obrotowe były ustawione na 3 wartości - 800, 1100/1200 i 1500. Hałas mierzyłem sonometrem Voltcraft SL-100. Poziom głośności otoczenia wynosił 33,2dB a sonometr był ustawiony w odległości 15 cm od wentylatora. Głośność porównuje z oryginalnym wentylatorem z chłodzenia SilentiumPC Grandis XE1236.
     
    800 obr/min

     
    1100/1200 obr/min

     
    1500 obr/min

     
    Jak widać wentylator od be quiet! jest o wiele cichszy od wentylatora SilentiumPC. Moje odczucia co do głośności są bardzo bardzo dobre. Przy obrotach ok. 800 rpm wentylatora praktycznie nie słychać. Dopiero przy ok. 1200 rpm słychać lekki szum powietrza a przy 1500 zdecydowanie jest słyszalny ale nadal pozostaje cichy a do SilentiumPC nie ma porównania.
    Łożysko spisuje się wyśmienicie. Bez żadnych obaw można wentylator zamontować w pozycji poziomej - nie słychać żadnych dźwięków wydobywających się z łożyska co jest bolączką większości tanich wentylatorów. Pure Wings 2 na to nie cierpi.
     
    Temperatury
     
    Drugi test polega na pomiarze temperatur. Wentylator zamontowałem po środku chłodzenia SileniumPC Grandis XE1236 i ustawiłem na maksymalne obroty. Procesor był obciążany przez 10 minut przez program OCCT Linpack z AVX. Obudowa była otwarta a temperatura otoczenia wynosiła 24°C. CPU podkręcone do 4,5GHz z napięciem 1,185V. Podawane wartości to średnia z 4 rdzeni.

     
    Wentylator bez problemu poradził sobie z przedmuchaniem powietrza przez 2 wieże chłodzenia. Temperatury były bardzo podobne a nawet można rzec - identyczne. Na Pure Wings temperatura była wyższa o 1 stopień na jednym z rdzeni.
     
    Podsumowanie
     
    Wentylator be quiet! Pure Wings 2 zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Jego cena wynosi około 30 zł i za tą cenę otrzymujemy świetnie wykonany, cichy i wydajny produkt. Może nie otrzymamy tu antywibracyjnego montażu, rozgałęźników czy innych akcesoriów lecz powiedzmy sobie szczerze - za to się płaci a tu chodziło aby wentylator był tani. Myślę, że za tą cenę ten wentylator nie ma sobie równych. W cenie około 30 zł widzę tylko jeden produkt wart kupna - be quiet! Pure Wings 2 !
     
    Plusy (+)
    - jakość wykonania
    - cicha praca
    - wydajność
    - ciche łożysko nawet w pozycji poziomej
    - 3 lata gwarancji
    - cena
    Minusy (-)
    - w tej cenie brak
     
    CENA: ok 30zł
     
    Wideorecenzja:


    Rozpakowanie + krótkie porównanie z Silent Wings 2
  4. solaris557
    be quiet! Silent Wings 2 140mm PWM
    Wentylator jest zapakowany w stosukowo duże opakowanie. Znajdziemy na nim najważniejsze informacje takie jak specyfikacja techniczna, zastosowane technologie oraz lista zdobytych nagród. Dodatkowo po otwarciu przedniej części opakowania mamy dodatkowo podgląd na zastosowane technologie oraz na sam wentylator wraz z akcesoriami.
     
    http://i.imgur.com/nyNekeGm.jpghttp://i.imgur.com/dBPDxsam.jpg
     
    Specyfikacja techniczna:
    Rozmiar – 140x140x25mm
    Napięcie – 4-14V
    Prędkość obrotowa – 1000rpm
    Głośność – 16,4dB(A)
    Przepływ powietrza – 102,6m3/h / 60,4cfm
    Ciśnienie powietrza – 0,81mm/H2O
    Łożysko – FDB
    Żywotność – 300.000h
     
    http://i.imgur.com/m2FjyNMm.jpghttp://i.imgur.com/ErAUbmpm.jpg
     
    W opakowaniu znajdziemy:
    - Wentylator be quiet! Silent Wings 2 140mm PWM
    - 2 systemy montażu wentylatora
    - śrubki oraz kołki do montażu
    - krótką instrukcję instalacji
     
    be quiet! Silent Wings 2 140mm PWM to wentylator o rozmiarze 140mm. Utrzymany jest w czarnej kolorystyce, co jest charakterystyczne dla wszystkich produktów niemieckiej firmy. Wentylator jest wykonany bardzo dobrze i nie ma absolutnie się do czego przyczepić, materiały użyte do jego budowy są dobrej jakości i widać, że mamy do czynienia z produktem high-end.
     
    http://i.imgur.com/11arS8Lm.jpghttp://i.imgur.com/RWJtrrtm.jpg
     
    Producent zdecydował się zainstalować 9 łopatek, które są od siebie dosyć szeroko rozstawione. Na każdej z nich można zauważyć charakterystyczne żłobienia, które według producenta zapewniają cichą pracę oraz zwiększają przepływ powietrza. Jak jest w praktyce? Testując wcześniej model o rozmiarze 120mm przekonałem się, że to po prostu działa i mam nadzieję, że w tym przypadku będzie podobnie
     
    http://i.imgur.com/QgazzEwm.jpghttp://i.imgur.com/oa3uVeQm.jpg
     
    Wentylator możemy zamontować na 2 sposoby. Pierwszy klasycznie za pomocą śrubek, natomiast drugi za pomocą kołków i gumowych narożników, aby maksymalnie ograniczyć wibracje. Na samej ramce wentylatora, po jednej jak i drugiej stronie znajdziemy także gumową obramówkę.
     
    http://i.imgur.com/24w1gWTm.jpghttp://i.imgur.com/xUKiiEVm.jpg
     
    be quiet! Silent Wings jest także wyposażony w najwyższej jakości łożysko FDB, które pozwala wentylatorowi pracować nawet przez 300.000 godzin a dodatkowo jest bezgłośne.
     
    be quiet! Shadow Wings SW1 140mm PWM
     
    Opakowanie Shadow Wings jest znacznie mniejszych rozmiarów niż Silent Wings lecz to nie przeszkodziło producentowi w wypisaniu na nim najważniejszych cech swojego produktu. Kolorystyka także nie uległa zmianie.
     
    http://i.imgur.com/4Wc5jS0m.jpghttp://i.imgur.com/AcVD39Im.jpg
     
    Specyfikacja techniczna:
    Rozmiar – 140x140x25mm
    Napięcie – 5-12V
    Prędkość obrotowa – 1000rpm
    Głośność – 18,4dB(A)
    Przepływ powietrza – 102,6m3/h / 60,4cfm
    Ciśnienie powietrza – 0,81mm/H2O
    Łożysko – Rifle
    Żywotność – 200.000h
     
    http://i.imgur.com/qy78ZLdm.jpghttp://i.imgur.com/o0bzteKm.jpg
     
    W opakowaniu znajdziemy:
    - Wentylator be quiet! Shadow Wings SW1 140mm PWM
    - Kołki do montażu wentylatora
     
    be quiet! Shadow Wings SW1 140mm jest to wentylator o rozmiarze 140mm. Podobnie jak Silent Wings 2 ce**** go ciemna kolorystyka oraz świetna jakość wykonania. Nie można mu odmówić także atrakcyjnego wyglądu. W przeciwieństwie do tego co nam pokazuje zdjęcie na opakowaniu znajdziemy tu 9 łopatek o zoptymalizowanym kształcie. Krawędzie rotora po obu stronach pokryte są antywibracyjną, gumową warstwą. Wentylator od strony designu jest bardzo podobny do Silent Wings 2.
     
    http://i.imgur.com/h9XJ89Sm.jpghttp://i.imgur.com/1vxB9TFm.jpg
     
    Różnicę znajdziemy natomiast przy montażu wentylatora, ponieważ możemy go zamontować tylko na 1 sposób – za pomocą kołków, które wkładamy w gumowe narożniki. Zmiana nastąpiła także w zastosowanym łożysku, które nosi nazwę Rifle, które ma mniejszą aczkolwiek nadal bardzo wysoką żywotnością wynoszącą aż 200.000 godzin. Shadow Wings według specyfikacji jest także trochę głośniejszy od Silent Wings (18,4 dB vs 16,4dB) co jest zapewne spowodowane wykorzystaniem innego łożyska, ponieważ ciśnienie statyczne i przepływ powietrza pozostają takie same co daje do zrozumienia, że wyższy poziom hałasu nie jest spowodowany konstrukcją łopatek oraz prędkością obrotową.
     
    http://i.imgur.com/6LdgLuLm.jpghttp://i.imgur.com/QZETqEUm.jpg
     
    Fractal Design Venturi HP-14 PWM
     
    Wentylator zapakowany jest w małe pudełko, na którym znajdziemy informacje między innymi, że jest to wentylator zoptymalizowany pod wysokie ciśnienie statyczne, dzięki czemu idealnie nadaje się na chłodnice i radiatory. Z tyłu zawarte są także dane techniczne. Pudełko możemy otworzyć od przedniej części podobnie jak w przypadku Silent Wings 2. Zawarte są tam dodatkowe informacji o zastosowanych technologiach oraz możemy podejrzeć sam wentylator.
     
    http://i.imgur.com/tokijnUm.jpghttp://i.imgur.com/MeNDPLtm.jpg
     
    Specyfikacja techniczna:
    Rozmiar – 140x140x25mm
    Napięcie – 7-12V
    Prędkość obrotowa – 1500rpm
    Głośność – 30,1dB(A)
    Przepływ powietrza – 78,1cfm
    Ciśnienie powietrza – 1,94mm/H2O
    Łożysko – FDB
    Żywotność – 150.000h
     
    http://i.imgur.com/sKPcK4em.jpghttp://i.imgur.com/BiVZWwKm.jpg
     
    W opakowaniu znajdziemy:
    - Wentylator Fractal Design Venturi HP-14 PWM
    - 4 śrubki montażowe
    - rozgałęźnik typu Y PWM
    - wymienne gumowe narożniki z możliwością instalacji w miejsce wentylatora 120mm
     
    Wentylator wykonano z czarnego, matowego plastiku bardzo dobrej jakości. Po wyjęciu z pudełka od razu w oczy rzucają się łopatki wentylatora, jest ich 7 sztuk i są one bardzo duże i szerokie. Dodatkowo od wewnętrznej ich strony znajdziemy 3 wcięcia, które redukują hałas.
     
    http://i.imgur.com/Xya9bmGm.jpghttp://i.imgur.com/VZBL7XVm.jpg
     
    Narożniki wentylatora są w pełni wykonane z gumy oraz można je swobodnie wyjąć oraz wymienić na mniejsze, dołączane do opakowania, które pozwolą nam zamontować wentylator 140mm w miejscu gdzie można zamontować tylko konstrukcje 120 milimetrowe – jest to świetne rozwiązanie!
     
    http://i.imgur.com/xjxC6Rnm.jpghttp://i.imgur.com/IUPfswsm.jpg
     
    Przewód do zasilania jest cały czarny a dodatkowo opleciony więc nie będzie problemu z prześwitywaniem przewodów przez oplot. Zakończenie jest 4-pinowe PWM.
    Zastosowane łożysko to Fluid Dynamic Bearing (FDB), którego żywotność wynosi 150.000 godzin.
    Montaż odbywa się za pomocą 4 śrubek, które wkręcamy w gumowe narożniki.
     
    Fractal Design Venturi HF-14
     
    Opakowanie wentylatora nie różni się za bardzo od tego co znajdziemy w HP-14. Jesteśmy informowani o tym, że Venturi HF-14 jest zoptymalizowany pod jak najwyższy przepływ powietrza więc nadaje się bardziej do obudów.
     
    http://i.imgur.com/0k9FeGIm.jpghttp://i.imgur.com/lRLg4vPm.jpg
     
    Specyfikacja techniczna:
    Rozmiar – 140x140x25mm
    Napięcie – 4-12V
    Prędkość obrotowa – 1200rpm
    Głośność – 26,5dB(A)
    Przepływ powietrza – 118,2cfm
    Ciśnienie powietrza – 0,95mm/H2O
    Łożysko – FDB
    Żywotność – 150.000h
     
    http://i.imgur.com/H57R32xm.jpghttp://i.imgur.com/7r4olq0m.jpg
     
    W opakowaniu znajdziemy:
    - Wentylator Fractal Design Venturi HF-14
    - 4 śrubki montażowe
    - przewód Low Speed Adaptor, który reukuje maksymalne obroty wentylatora do 850rpm
    - wymienne gumowe narożniki z możliwością instalacji w miejsce wentylatora 120mm
     
    Wentylator jest wykonany z identycznych materiałów jak HP-14, więc bardzo dobrych. Po wyjęciu go z opakowania od razu widać pierwszą zmianę w konstrukcji - łopatki wentylatora. Są one mniejszych rozmiarów lecz jest ich więcej, a dokładnie aż 11! Dzięki temu można było maksymalnie zwiększyć przepływ powietrza. Na samych łopatkach znajdziemy także wcięcia, które redukują hałas.
     
    http://i.imgur.com/AEoI1Hym.jpghttp://i.imgur.com/cBmegD7m.jpg
     
    Znajdziemy tu także wymienne gumowe narożniki tak jak w przypadku HP-14 PWM. Wentylator jest zasilany poprzez przewód 3-pin.
     
    http://i.imgur.com/cz85wynm.jpghttp://i.imgur.com/XF4HYBim.jpg
     
    Zastosowane łożysko to Fluid Dynamic Bearing (FDB), którego żywotność wynosi 150.000 godzin.
    Montaż odbywa się za pomocą 4 śrubek, które wkręcamy w gumowe narożniki.
     
    Fractal Design Dynamic GP-14
     
    Kolejny wentylator od Fractal Design to Dynamic GP-14. Został on zapakowany w małych rozmiarów opakowanie, bardzo podobne do tego z serii Venturi lecz nie możemy go otworzyć aby podejrzeć wentylator. Do testów dostałem czarną wersję wentylatora, lecz możemy kupić wersję z białymi łopatkami.
     
    http://i.imgur.com/FDFxvxvm.jpghttp://i.imgur.com/EYkQljxm.jpg
     
    Specyfikacja techniczna:
    Rozmiar – 140x140x25mm
    Napięcie – 4-12V
    Prędkość obrotowa – 1000rpm
    Głośność – 18,9dB(A)
    Przepływ powietrza – 68,4cfm
    Ciśnienie powietrza – 0,71/H2O
    Łożysko – Hydraulic
    Żywotność – 40.000h
     
    http://i.imgur.com/3NEDw8Mm.jpghttp://i.imgur.com/dcxPR6Bm.jpg
     
    W opakowaniu znajdziemy:
    - Wentylator Fractal Design Dynamic GP-14
    - 4 czarne śrubki montażowe
     
    Dynamic GP-14 to wentylator typu 140mm i jak już wspominałem koloru czarnego. Wykonany jest tak samo dobrze jak seria Venturi. Podobnie jak w HP-14 mamy tu 7 łopatek lecz są one trochę mniejszych rozmiarów i inaczej rozstawione. Nie zabrakło także wcięć na każdej łopatce, które redukują hałas.
     
    http://i.imgur.com/9l4mlsAm.jpghttp://i.imgur.com/zFS4uIlm.jpg
     
    Zmiany w stosunku do serii Venturi zaszły przede wszystkim w łożysku - mamy tutaj łożysko Hydrauliczne, które oczywiście jest gorszej jakości od FDB oraz jest głośniejsze. Następna zmiana to brak wymiennych, gumowych narożników oraz bardzo mało akcesoriów dołączanych do wentylatora. Przewód zasilania jest koloru czarnego, lecz nie jest opleciony.
     
    http://i.imgur.com/30DlZqfm.jpghttp://i.imgur.com/B2UZIM0m.jpg
     
    Fractal Design Silent Series R3 140mm
     
    Ostatni wentylator od Fractal Design - Silent Series R3 został zapakowany w opakowanie z szarego kartonu, znajdziemy na nim podstawowe informacje na temat wentylatora. Wentylator jest dostępny w wersji z białymi łopatkami i taki otrzymałem do testów.
     
    http://i.imgur.com/Q9b1uTfm.jpghttp://i.imgur.com/eFe0akPm.jpg
     
    Specyfikacja techniczna:
    Rozmiar – 140x140x25mm
    Napięcie – 6-12V
    Prędkość obrotowa – 1000rpm
    Głośność – 21,6dB(A)
    Przepływ powietrza – 56,1cfm
    Ciśnienie powietrza – 0,87/H2O
    Łożysko – Rifle
    Żywotność – 40.000h
     
    http://i.imgur.com/fc8hp7pm.jpghttp://i.imgur.com/yk3MhHLm.jpg
     
    W opakowaniu znajdziemy:
    - Wentylator Fractal Design Silent Series R3 140mm
    - 4 czarne śrubki montażowe
     
    Fractal Design Silent Series R3 to wentylator kierowany przede wszystkim na cichą pracę. Otrzymał on 9 łopatek o stosunkowo małym rozmiarze. Nie znajdziemy na nich żadnych elementów aerodynamicznych. Pomimo niższej ceny wentylator jest wykonany bardzo dobrze!
     
    http://i.imgur.com/Bpsc9oom.jpghttp://i.imgur.com/xIzC2j1m.jpg
     
    Zastosowano tu łożysku typu Rifle, którego żywotność wynosi 40.000 godzin. Przewód jest koloru czarnego, nieopleciony. Montaż wentylatora odbywa się za pomocą 4 śrubek - nie znajdziemy antywibracyjnego montażu.
     
    http://i.imgur.com/v46hS2Wm.jpghttp://i.imgur.com/m9z6S0cm.jpg
     
    Noctua NF-A14 PWM
     
    Noctua NF-A14 PWM - jeśli Noctua to także charakterystyczna kolorystyka Wentylator został zapakowany w sporych rozmiarów opakowanie o znanych już każdemu kolorach. Noctua chwali się swoimi technologiami praktycznie w każdej części opakowania. Na przodzie od razu mamy informacje o zaletach, technologiach wentylatora NF-A14 oraz, że jest on idealny do chłodnic/radiatorów 140mm. Na tylnej części opakowania znajdziemy opis wentylatora w różnych językach oraz dane techniczne. Możemy także podejrzeć sam wentylator podobnie jak w przypadku be quiet! Silent Wings oraz Fractal Design Venturi.
     
    http://i.imgur.com/GyvO3Bam.jpghttp://i.imgur.com/JSNDfZam.jpg
     
    Specyfikacja techniczna:
    Rozmiar – 140x140x25mm
    Napięcie – 12V
    Prędkość obrotowa – 1500rpm
    Głośność – 24,6dB(A)
    Przepływ powietrza – 140m3/h
    Ciśnienie powietrza – 2,08/H2O
    Łożysko – SSO2
    Żywotność – 150.000h
     
    http://i.imgur.com/OP2NbInm.jpghttp://i.imgur.com/jmOss9cm.jpg
     
    W opakowaniu znajdziemy:
    - Wentylator Noctua NF-A14 PWM
    - Low-Noise Adaptor (L.N.A.) redukcja maksymalnych obrotów do 1200rpm
    - rozgałęźnik typu Y PWM
    - przedłużka 4pin PWM 30cm
    - 4 gumowe kołki służące do montażu
    - 4 śrubki montażowe
    - podziękowania od firmy Noctua
     
    http://i.imgur.com/Pc461bOm.jpghttp://i.imgur.com/54KkC4Dm.jpg
     
    Wentylator posiada 7 łopatek o dość dużym rozmiarze. Na końcach łopatek wirnika od strony ssącej znajdują się specjalne kanały dla zwiększenia prędkości przepływającego powietrza. Dzięki temu strumień powietrza w tych miejscach jest szybszy co pozwala eliminować jego rozdzielanie się i zawirowania.
    Na ramce zastosowano specjalny kształt strony napływającego powietrza, dzięki któremu napływającemu powietrzu nadany zostaje ruch turbulentny, nielaminarny.
    Od wewnętrznej strony ramki znajdziemy także miniaturowe rowki, które polepszają oddzielanie zasysanego powietrza i ograniczają jego niepożądane zawirowania.
    Sama jakość wykonania wentylatora stoi na najwyższym poziomie.
     
    http://i.imgur.com/NwZ7d3Em.jpghttp://i.imgur.com/fZojNUEm.jpg
     
    Na narożniki wentylatora są nałożone gumowe nakładki, które oczywiście ograniczają wibracje przenoszone na obudowę. Przewód zasilający jest opleciony czarnym oplotem. Zastosowane łożysko to SSO2 o bardzo wysokiej jakości.
     
    http://i.imgur.com/1fLVFbSm.jpghttp://i.imgur.com/p7UUXYfm.jpg
    http://i.imgur.com/YmzeKnqm.jpghttp://i.imgur.com/y7UlkSdm.jpg
     
    Noctua NF-P14s redux-1500 PWM
     
    Noctua NF-P14s redux-1500 PWM należy do "nowej" serii wentylatorów Noctua pod nazwą Redux. Nowa seria nie oznacza jednak, że uświadczymy w niej zupełnie nowe produkty - są to wentylatory, które były już na rynku i zostały po prostu odświeżone. Firma postanowiła zredukować maksymalnie wyposażenie aby cena była jak najbardziej przystępna. Zmianie uległy także kolory samych wentylatorów oraz bardziej minimalistyczne opakowania.
    Opakowanie utrzymane jest w szarej kolorystyce. Na przodzie znajdziemy tylko nazwę produktu a z tyłu - dane techniczne. do testów otrzymałem 2 wentylatory.
     
    http://i.imgur.com/d9xHgJMm.jpghttp://i.imgur.com/kmjJDSrm.jpg
     
    Specyfikacja techniczna:
    Rozmiar – 140x140x25mm
    Napięcie – 12V
    Prędkość obrotowa – 1500rpm
    Głośność – 25,8dB(A)
    Przepływ powietrza – 133,7m3/h
    Ciśnienie powietrza – 1,91/H2O
    Łożysko – SSO
    Żywotność – 150.000h
     
    http://i.imgur.com/nglqnMmm.jpghttp://i.imgur.com/IGTZ1hrm.jpg
     
    W opakowaniu znajdziemy:
    - Wentylator Noctua NF-P14s redux-1500 PWM
    - 4 śrubki montażowe
     
    http://i.imgur.com/bLu6NiIm.jpghttp://i.imgur.com/nwrAUo2m.jpg
     
    Jak wcześniej wspominałem Noctua NF-P14s redux to odświeżony produkt. Wcześniej na rynku mieliśmy do czynienia z wentylatorem o nazwie NF-P14 FLX lecz był on dostępny tylko w wersji z okrągłą ramką (wentylator 140mm z montażem na 120mm) a teraz mamy wentylator z klasyczną ramką z montażem 140mm.
    Wentylator jest kolory szarego, łopatki trochę ciemniejsze od samego rotora, oraz posiada 9 łopatek z zoptymalizowanym kształcie tak, aby zapewniły maksymalne ciśnienie statyczne potrzebne do chłodzenia radiatorów i chłodnic. Dodatkowo na końcu każdej łopatki znajdziemy po 2 nacięcia, których zadaniem jest rozdzielanie powietrza w efekcie czego następuje redukcja hałasu.
     
    http://i.imgur.com/cXOEwj0m.jpghttp://i.imgur.com/58yurG6m.jpg
     
    Łożysko użyte w wentylatorze to SSO. Noctua NF-P14r nie posiada antywibracyjnego montażu, wentylator mocujemy za pomocą 4 śrubek dołączanych do opakowania. Przewód zasilający jest w całości opleciony na czarno.
     
    http://i.imgur.com/P2eD4HTm.jpghttp://i.imgur.com/ODJtgFcm.jpg
     
    Platforma testowa
     
    Intel i5 4690K @4,5GHz 1,185V
    MSI Z97 Gaming 5
    MSI GTX 970 Gaming 4G
    HyperX Savage 2400MHz
    Fractal Design Define S
    Corsair RM650
     
    Metodologia testowa
     
    Długo się zastanawiałem w jaki sposób przetestować wydajność oraz kulturę pracy wentylatorów i postanowiłem, że:
    - wydajność i kultura pracy będą mierzone zawsze na tej same prędkości obrotowej wentylatorów (w ramach ciekawostki będzie także test na maksymalnej prędkości, którą oferuje wentylator - 12V)
    - testy będą przeprowadzone na chłodnicy Phobya G-Changer 280 V2 (układ chłodzenia cieczą dla CPU + GPU)
    - pomiar głośności będzie przeprowadzony w trakcie, gdy wentylator będzie zamontowany na chłodnicy aby jak najbardziej oddać rzeczywistość (Voltcraft SL-100) oraz z odległości 30cm od wentylatora
    - testy wydajności i kultury pracy będą przeprowadzone w konfiguracji Push, Pull oraz dla dwóch wentylatorów w konfiguracji Push & Pull.
    - karta graficzna będzie obciążana benchmarkiem Valley przez 30 minut
     
    Testy - wydajność wentylatorów
     
    http://i.imgur.com/kbDDSEil.jpg
     
    http://i.imgur.com/n0ExTL8l.jpg
     
    http://i.imgur.com/CRRWf52l.jpg
     
    http://i.imgur.com/ed9jFtdl.jpg
     
    Testy - kultura pracy
     
    http://i.imgur.com/rF4mxdjl.jpg
     
    http://i.imgur.com/RXrddoWl.jpg
     
    http://i.imgur.com/qu1GFzkl.jpg
     
    http://i.imgur.com/jhK4KUvl.jpg
     
    Podsumowanie
     
    be quiet! Silent Wings 2 140mm PWM
     
    be quiet! Silent Wings 2 to wentylator bardzo dobrze wykonany, cichy oraz posiada dobre wyposażenie. Łożysko FDB podczas pracy jest niesłyszalne. Według mnie to idealny kompromis między wydajnością a kulturą pracy. Małym minusem jest cena, która wynosi ok 90zł.
     
    Strona producenta: http://www.bequiet.com/pl/casefans/321
     
    Zalety (+)
    - świetna jakość wykonania
    - bogate akcesoria
    - montaż antywibracyjny
    - najcichszy z testowanych wentylatorów!
    - dobry stosunek wydajność/kultura pracy
    Wady (-)
    - cena
     
    be quiet! Shadow Wings SW1 140mm PWM
     
    be quiet! Shadow Wings jest nadal świetnie wykonany oraz cichy. Zredukowane zostały akcesoria i zastosowano inne łożysko typu Rifle, które niestety słychać podczas pracy wentylatora. Mamy także do wyboru tylko 1 system montażowy. Cna wentylatora to ok 70zł.
     
    Strona producenta: http://www.bequiet.com/pl/casefans/264
     
    Zalety (+)
    - świetna jakość wykonania
    - wydajność taka jak w Silent Wings
    - montaż antywibracyjny
    - kultura pracy
    Wady (-)
    - słyszalne łożysko (słychać tarcie)
     
    Fractal Design Venturi HP-14 PWM
     
    Venturi HP-14 jest wentylatorem bardzo dobrze wykonanym oraz posiada bogate akcesoria. Bardzo zdziwił mnie wynik wydajności w konfiguracji Pull, gdzie HP-14 zajmuje pierwsze miejsce. Trochę gorzej wypada w konfiguracji Push. Świetnym rozwiązaniem jest także zastosowanie wymiennych, gumowych narożników i dostasowania ich do montażu 140 oraz 120mm. Niestety podczas pracy słyszalne jest łożysko FDB w postaci "terkotania". Cena wynosi ok. 75zł.
     
    Strona producenta: http://www.fractal-design.com/home/product/casefans/venturi-series/venturi-hp-14-pwm
     
    Zalety (+)
    - świetna jakość wykonania
    - bogate akcesoria
    - wymienne, gumowe narożniki
    - montaż na 140 i 120mm
    - świetna wydajność w konfiguracji Pull oraz dobra w Push
    Wady (-)
    - słyszalne łożysko "terkotanie"
    - kultura pracy
     
    Fractal Design Venturi HF-14
     
    Venturi HF-14 jest przeznaczony przede wszystkim do obudów, lecz pomimo tego dobrze rodzi sobie na chłodnicach. Niestety pod względem kultury pracy wypada gorzej od HP-14. Słyszalne jest także łożysko lecz w znacznie mniejszym stopniu niż w HP-14 i trudno będzie je usłyszeć podczas, gdy wentylator będzie zamontowany w obudowie. Posiada także wymienne narożniki. Przy kupnie należy więc zwrócić uwagę na to, że ten wentylator o wiele lepiej sprawdzi się pod względem chłodzenia obudowy niż chłodnic, radiatorów. Cena wynosi ok. 70zł.
     
    Strona producenta: http://www.fractal-design.com/home/product/casefans/venturi-series/venturi-hf-14
     
    Zalety (+)
    - świetna jakość wykonania
    - bogate akcesoria
    - dobra wydajność w konfiguracji Push
    - wymienne, gumowe narożniki
    - montaż na 140 i 120mm
    Wady (-)
    - słyszalne łożysko "terkotanie"
    - głośna praca
     
    Fractal Design Dynamic GP-14
     
    Wentylator Dynamic GP-14 zrobił na mnie duże wrażenie pod względem kultury pracy wypadając podobnie do wentylatorów be quiet!, lecz z wydajnością jest już gorzej - wypadł on najsłabiej z pośród testowanych wentylatorów.Do jakości wykonania nie można się przyczepić. Tak jak w HP-14 i HF-14 jest słyszalne łożysko. Cena ok. 50zł
     
    Strona producenta: http://www.fractal-design.com/home/product/casefans/dynamic-series/dynamic-gp-14
     
    Zalety (+)
    - przystępna cena
    - dobra jakość wykonania
    - bardzo cicha praca
    Wady (-)
    - słyszalne łożysko
    - słaba wydajność
     
    Fractal Design Silent Series R3 140mm
     
    Wentylator Fractal Design z cichej serii można powiedzieć, że jest średniakiem - średnia wydajność, średnia kultura pracy. Jest to budżetowy wentylator i niestety tak jak w pozostałych wentylatorach Fractal Design słychać łożysko aczkolwiek myślę, że przy cenie, która wynosi ok 35zł jest to dopuszczalne.
     
    Strona producenta: http://www.fractal-design.com/home/product/casefans/silent-series-r3/silent-series-r3-140mm
     
    Zalety (+)
    - dobra jakość wykonania
    - przyzwoita wydajność
    - przyzwoita kultura pracy
    - niska cena
    Wady (-)
    - słyszalne łożysko
     
    Noctua NF-A14 PWM
     
    Noctua NF-A14 PWM jest świetnie wykonana, bardzo wydajna oraz posiada bardzo bogate akcesoria. Niestety posiada według mnie dużą wadę - nie nadaje się do konfiguracji Pull oraz Push-Pull, ponieważ wydaje przy pracy bardzo nieprzyjemne dźwięki w postaci "pisku". Łożysko spisuje się wyśmienicie, w ogóle go nie słychać. Cena wynosi ok 90 zł i według mnie jest trochę za wysoka.
     
    Strona producenta: http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=65&lng=en
     
    Zalety (+)
    - świetna jakość wykonania
    - bogate akcesoria
    - 6 lat gwarancji
    - dobra wydajność
    - montaż antywibracyjny
    - niesłyszalne łożysko
    Wady (-)
    - cena
    - kultura pracy
    - nie nadaje się do konfiguracji Pull (głośność) oraz Push-Pull (wydajność)
     
    Noctua NF-P14s redux-1500 PWM
     
    Odświeżona wersja wentylatora NF-P14 zrobiła na mnie pozytywne wrażenie - pod względem wyglądu, wydajności oraz przyzwoitej kultury pracy. Łożysko podobnie jak w NF-A14 jest niesłyszalne podczas pracy. Według mnie jak na cenę ok 65-70 zł wentylator powinien mieć bogatsze wyposażenie a nie tylko 4 śrubki montażowe...
     
    Strona producenta: http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=86&lng=en
     
    Zalety (+)
    - świetna jakość wykonania
    - świetna wydajność
    - kultura pracy
    - niesłyszalne łożysko
    - 6 lat gwarancji
    Wady (-)
    - cena (przy takiej cenie spodziewałbym się trochę więcej po wyposażeniu)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...