Skocz do zawartości

solaris557Blog

 • wpisów
  4
 • odpowiedzi
  23
 • wyświetlenia
  144216854

Fractal Design Celsius S24 - rewolucja wśród AiO?


solaris557

26119904 wyświetleń

blog-0785125001500311212.jpg

Firma Fractal Design jakiś czas temu rozszerzyła swoją ofertę gotowych chłodzeń wodnych, dodając do niej nową serię o nazwie Celsius. Do oferty producenta zostały dodane 2 modele – S24 i S36 z odpowiednio 240-milimetrową oraz 360-milimetrową chłodnicą. Są to następcy chłodzeń z serii Kelvin, aczkolwiek zabrakło tu odpowiednika dla Kelvina T12 z chłodnicą 120mm.
Fractal Design Celsius S24 został w Polsce wyceniony na około 460 PLN, gdzie za wydajniejszy model przyjdzie nam zapłacić około 560 PLN.
Według producenta produkty z serii Celsius bazują na zmodernizowanej konstrukcji, dzięki czemu możemy liczyć na lepszą wydajność oraz kulturę pracy w stosunku do Kelvinów.

 

Do testów otrzymałem Fractal Design S24, czyli ta tańszą wersję. Dziękuję firmie Fractal Design za dostarczenie sprzętu do testów!

 

Jakość wykonania, budowa

 

http://i.imgur.com/An8rHZet.jpg http://imgur.com/KwKR0Aft.jpg http://i.imgur.com/Kp0WhNyt.jpg

 

Chłodzenie przychodzi do nas w sporym, niebiesko-czarnym opakowaniu, na którym znajdziemy przede wszystkim zdjęcia produktu oraz jego najważniejsze zalety. Producent informuje nas między innymi o wysokiej wydajności, jakości wykonania czy kompatybilności z procesorami AMD Ryzen. Znajdziemy także podstawowe dane techniczne.

 

http://i.imgur.com/SL1cE5It.jpg http://i.imgur.com/5L6l1zKt.jpg http://i.imgur.com/ziEftkGt.jpg

 

W środku oprócz samego chłodzenia znajdziemy zestaw montażowy dla procesorów Intel i AMD, 2 wentylatory Fractal Design Dynamic X2 120mm oraz instrukcję obsługi.

 

http://i.imgur.com/MUBrzi2t.jpg http://i.imgur.com/Hs6fN0bt.jpg http://i.imgur.com/VOu5folt.jpg

 

Dołączone do zestawu Fractal Design Dynamic X2 to następcy wentylatorów Dynamic. Od poprzednika różni się tak na prawdę tylko zastosowanym łożyskiem typu LLS, które wydłuża żywotność wentylatora z 40 do 100 tysięcy godzin. Śmigła posiadają wtyczkę 4-pin PWM i zakres obrotów od 500 do 2000 RPM.

 

http://i.imgur.com/s0BP4fqt.jpg http://i.imgur.com/JmNTwiHt.jpg http://i.imgur.com/673ovext.jpg

 

W tej chwili przechodzimy do najważniejszego elementu Celsiusa S24, czyli bloko-pompki. Dlaczego najważniejszy? Ponieważ to tutaj firma Fractal Design poczyniła największe zmiany w stosunku do poprzednika. Zanim jednak do tych zmian przejdziemy to omówię pokrótce jej budowę. Bloko-pompka jest okrągłego kształtu w przeciwieństwie do swojego poprzednika. Do jej wykonania użyto tworzywa sztucznego. Na górze znajdziemy 2 złączki, które możemy bez problemu wykręcić i rozbudować nasze chłodzenie o dodatkową chłodnicę czy blok na kartę graficzną. Należy jednak pamiętać, że odkręcając złączki tracimy niestety gwarancję co moim zdaniem jest nieporozumieniem... Na samym topie znajdziemy także bardzo dobrze wyglądający, wytłoczony płatek śniegu, czyli dobrze znane "logo" Fractala. Pompka zasilana jest poprzez 4-pinowe złącze PWM.

 

Pompka może pracować w 2 trybach - AUTO I PWM. Ich zmiana polega na przekręceniu bocznego "pierścienia" na bloko-pompce. W trybie PWM regulacja obrotów następuje normalnie poprzez BIOS płyty głównej. W przypadku trybu AUTO regulacja następuje automatycznie poprzez prawdopodobnie temperaturę płynu. Producent określa to jako " Inteligentny tryb automatycznego sterowania dostosowuje w czasie rzeczywistym obroty pompy i wentylatorów dla zachowania najlepszej równowagi wydajności i kultury pracy. Oczywiście sprawdzimy jak zachowują się oba tryby ;)

 

Najważniejszą sprawą jest jednak sama pompka. Pracuje ona w zakresie obrotów od 1950 do 3150 RPM. Obrotami sterujemy za pomocą PWM, gdzie w przypadku Kelvina regulacja obrotów odbywała się za pomocą napięcia. Zmianie uległa także głośność - w przypadku Celsiusa producent podaje 20 dB a przy Kelvinie jest to już 25 dB. Fractal Design chwali się użyciem najnowocześniejszych technologii oraz wysokiej jakości materiałów tłumiących dźwięk, czego efektem jest bardzo cicha praca pompki. Jak jest w rzeczywistości oczywiście zobaczymy podczas testów.

 

http://i.imgur.com/h7TNPj9t.jpg http://i.imgur.com/6uDFFIzt.jpg http://i.imgur.com/yVA9NySt.jpg

 

Podstawa bloku wodnego została wykonana z miedzi. Niestety nie jest ona wypolerowana ani niklowana za co leci niestety minus z mojej strony.

 

Fabrycznie producent zaaplikował swoją pastę termoprzewodzącą, lecz starłem ją i użyłem Gelida GC-Extreme tak jak w przypadku pozostałych chłodzeń.

 

http://i.imgur.com/jvgPexqt.jpg http://i.imgur.com/7yX45JKt.jpg http://i.imgur.com/p4If0RRt.jpg

 

Węże są długości 400mm i co ciekawe w całości są oplecione co bardzo poprawia estetykę i dodatkowo zabezpiecza je przed uszkodzeniem.

 

http://i.imgur.com/jzlGk31t.jpg http://i.imgur.com/QMOaULHt.jpg http://i.imgur.com/QBZMNVHt.jpg

 

Fractal Design Celsius S24 został wyposażony w chłodnicę typu 240mm, co oznacza, że możemy na niej zainstalować maksymalnie 2 wentylatory typu 120mm po obu jej stronach. Sam radiator jest jednak nieco większych rozmiarów niż 2 wentylatory 120mm, ponieważ jego wymiary to 284*122*31mm, więc należy upewnić się czy zmieści się nam do obudowy. Obudowa jak i same finy zostały wykonane z aluminium i są lakierowane na czarno. Szkoda, że nie postawiono tu na miedź, która bardzo często gości w rozwiązaniach chłodzenia cieczą. Same finy są rozmieszczone blisko siebie więc teoretycznie chłodnica powinna rozpraszać sporo ciepła odbieranego z bloku wodnego. Podobnie jak przy pompce znajdziemy tu 2 standardowe gwinty 1/4'', w które są wkręcone złączki.
Dużą zaleta jest zastosowanie blaszek przy otworach do wentylatorów, ponieważ w ten sposób producent zabezpieczył chłodnicę przed uszkodzeniem podczas przykręcania wentylatorów za pomocą zbyt długich śrub.

 

http://i.imgur.com/MvLResHt.jpg http://i.imgur.com/lX7nZLFt.jpg http://i.imgur.com/NIq4tqut.jpg

 

Ciekawą sprawą jest obecność HUBa dla wentylatorów. Jest on bezpośrednio połączony z bloko-pompką i zasilanie wentylatorów i pompki odbywa się za pomocą 1 przewodu, dzięki czemu możemy zachować większy porządek w okablowaniu. Należy pamiętać, że regulując sygnał PWM będziemy zmieniać obroty pompki i wentylatorów na raz, więc jeśli chcemy robić to osobno to będziemy musieli podłączyć wentylatory osobno pod płytę główną.

 

http://i.imgur.com/gWoMbDnt.jpg http://i.imgur.com/1lQErAzt.jpg http://i.imgur.com/1dNA1xMt.jpg

 

Montaż chłodzenia jest banalnie prosty. Polega na zamocowaniu backplate z tyłu płyty głównej. Następnie przykręcamy od drugiej strony 4 śrubki i na to mocujemy bloko-pompkę. Nic trudnego!

 

Dane techniczne

 

[table]

Fractal Design Celsius S24

[/table]

 

Platforma testowa

 

[table]

Platforma testowa
[/font][/color]
[/font][/color]
[/font][/color]
[/font][/color]
[/font][/color]
[/font][/color]
[/font][/color]
[/table]

 

Wydajność

 

http://i.imgur.com/gqwBRYh.jpg

 

http://i.imgur.com/18f0Xxt.jpg

 

Kultura pracy

 

http://i.imgur.com/6LQeklQ.jpg

 

http://i.imgur.com/MsM3SJu.jpg

 

http://i.imgur.com/LvQlcYs.jpg

 

Podsumowanie

 

Chłodzenia typu AiO kojarzone są z wysoką wydajnością ale także z głośna pompką i wentylatorami. Według mnie Fractal Design Celsius S24 to zmienia, oferując bardzo dobrą kulturę pracy oraz wysoką wydajność. Fractal wykonał duży krok w przód przede wszystkim w kwestii pompki. Samo chłodzenie jest także bardzo dobrze wykonane, aczkolwiek zabrakło mi tu kilku rzeczy. Chłodzeniu przyznaję ocenę 93/100. Poniżej możecie zobaczyć zalety i wady :)

 

Strona producenta:
http://www.fractal-design.com/home/product/water-cooling/celsius-s24

 

Fractal Design Celsius S24 (460 PLN)

 

Zalety (+)
- bardzo dobra jakość wykonania
- cicha i wydajna pompka
- ciche wentylatory
- bardzo wysoka wydajność
- łatwy montaż
- kompatybilny z podstawkami AMD i Intel
- Hub dla wentylatorów
- tryb AUTO i PWM
- oplecione węże
- możliwość rozbudowy
- 5 lat gwarancji

 

Wady (-)
- przy rozbudowie tracimy gwarancję
- podstawa bloku mogłaby być niklowana i polerowana
- brak oprogramowania
- chętnie bym zobaczył miedzianą chłodnicę

 • Popieram 4

3 komentarze


Rekomendowane komentarze

Ciekawa recenzja. Podałeś temperaturę procesora w hardcorowym teście z AVX ale brakło tego samego testu bez AVX lub w czymś podobnie obciążającym system jak np render video/3D.

Zastanawia mnie jaki byłby wynik tego chłodzenia... pewnie jakieś 59*C?
Ogólnie plusik leci :)

Odnośnik do komentarza

I've been using Annotatedbibliographymaker for a while, and my essays always been professionaly, quick and originaly written. Price is affordable for students. Can't thank enough https://www.annotatedbibliographymaker.com service for their hard work. I already recommended them to my friends, who have been struggling to write assignments for university.

Odnośnik do komentarza

Hello everyone! I really have a great day every time when I read cool essay works at the best and the most professional online the best custom writing reviews company where you can buy essay papers online. It is very informative and you have the power to persuade your visitors. I expect they will always update their projects, so we can see what is the latest interesting news they can share with us.

Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...