Skocz do zawartości

solaris557Blog

 • wpisów
  4
 • odpowiedzi
  23
 • wyświetlenia
  144216755

Be quiet! Pure Wings 2 - tani, cichy i wydajny?


solaris557

44330893 wyświetleń

blog-0864413001426012297.jpg

Be quiet! to niemiecka firma, która w swojej ofercie posiada zasilacze, chłodzenia CPU, wentylatory a także od niedawna obudowę. Dziś przyjrzymy się wentylatorowi Pure Wings 2 120mm. Według producenta łączy on w sobie niezawodność, cichą pracę oraz idealną proporcje ceny do jakości. Czy jest wart zainteresowania? Przekonamy się o tym w recenzji.

 

Pudełko
DSC_0450.JPG

 

Opakowanie wentylatora jest stosunkowo niewielkie. Utrzymane jest w ciemnych barwach co jest bardzo charakterystyczne dla tej firmy. Na pudełku możemy znaleźć podstawowe informacje takie jak najważniejsze technologie czy dane techniczne.
DSC_0452.JPG

 

Wyposażenie
DSC_0449.JPG

 

Wyposażenie jest dosyć ubogie. W opakowaniu poza wentylatorem znajdziemy tylko 4 śrubki montażowe.

 

Budowa i jakość wykonania
DSC_0442.JPG

 

Wentylator wykonany jest bardzo dobrze. Absolutnie nie ma się do czego doczepić, obramówka jak i same łopatki są wykonane z dobrej jakości plastiku.
DSC_0448.JPG

 

Producent zdecydował się na zamontowanie dziewięciu łopatek.
DSC_0441.JPG

 

Tak jak w wentylatorach z serii Silent Wings znajdziemy tu charakterystyczne żłobienia na łopatkach, mają one za zadanie poprawić przepływ powietrza i ograniczyć generowany hałas.

 

DSC_0440.JPG

 

Niestety nie znajdziemy tu montażu podobnego do tego z serii Silent Wings. Montaż odbywa się za pomocą 4 śrubek dołączonych do opakowania. Na wentylatorze nie znajdziemy także żadnych gumowych podkładek antywibracyjnych.
DSC_0443.JPG

 

Przewód jest w kolorze czarnym, jego długośc wynosi ok 45cm i jest zakończony 3-pinowa końcówką. W sprzedaży nie ma dostępnej wersji z 4-pinowym PWM.

 

Dane techniczne

 

[table]

be quiet! Pure Wings 2 120mm

[/table]

 

Platforma testowa

 

[table]

Platforma testowa
[/font][/color]
[/font][/color]
[/font][/color]
[/font][/color]
[/font][/color]
[/font][/color]
[/font][/color]
[/table]

 

Głośność

 

Pierwszy test polegał na zmierzeniu poziomu głośności wentylatora. Prędkości obrotowe były ustawione na 3 wartości - 800, 1100/1200 i 1500. Hałas mierzyłem sonometrem Voltcraft SL-100. Poziom głośności otoczenia wynosił 33,2dB a sonometr był ustawiony w odległości 15 cm od wentylatora. Głośność porównuje z oryginalnym wentylatorem z chłodzenia SilentiumPC Grandis XE1236.

 

800 obr/min
800obr.jpg

 

1100/1200 obr/min
1200obr.jpg

 

1500 obr/min
1500obr.jpg

 

Jak widać wentylator od be quiet! jest o wiele cichszy od wentylatora SilentiumPC. Moje odczucia co do głośności są bardzo bardzo dobre. Przy obrotach ok. 800 rpm wentylatora praktycznie nie słychać. Dopiero przy ok. 1200 rpm słychać lekki szum powietrza a przy 1500 zdecydowanie jest słyszalny ale nadal pozostaje cichy a do SilentiumPC nie ma porównania.
Łożysko spisuje się wyśmienicie. Bez żadnych obaw można wentylator zamontować w pozycji poziomej - nie słychać żadnych dźwięków wydobywających się z łożyska co jest bolączką większości tanich wentylatorów. Pure Wings 2 na to nie cierpi.

 

Temperatury

 

Drugi test polega na pomiarze temperatur. Wentylator zamontowałem po środku chłodzenia SileniumPC Grandis XE1236 i ustawiłem na maksymalne obroty. Procesor był obciążany przez 10 minut przez program OCCT Linpack z AVX. Obudowa była otwarta a temperatura otoczenia wynosiła 24°C. CPU podkręcone do 4,5GHz z napięciem 1,185V. Podawane wartości to średnia z 4 rdzeni.
temp.jpg

 

Wentylator bez problemu poradził sobie z przedmuchaniem powietrza przez 2 wieże chłodzenia. Temperatury były bardzo podobne a nawet można rzec - identyczne. Na Pure Wings temperatura była wyższa o 1 stopień na jednym z rdzeni.

 

Podsumowanie

 

Wentylator be quiet! Pure Wings 2 zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Jego cena wynosi około 30 zł i za tą cenę otrzymujemy świetnie wykonany, cichy i wydajny produkt. Może nie otrzymamy tu antywibracyjnego montażu, rozgałęźników czy innych akcesoriów lecz powiedzmy sobie szczerze - za to się płaci a tu chodziło aby wentylator był tani. Myślę, że za tą cenę ten wentylator nie ma sobie równych. W cenie około 30 zł widzę tylko jeden produkt wart kupna - be quiet! Pure Wings 2 !

 

Plusy (+)
- jakość wykonania
- cicha praca
- wydajność
- ciche łożysko nawet w pozycji poziomej
- 3 lata gwarancji
- cena
Minusy (-)
- w tej cenie brak

 

CENA: ok 30zł

 

Wideorecenzja:


Rozpakowanie + krótkie porównanie z Silent Wings 2
 • Popieram 3

7 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Na przyszłość. Prezentując zestawienie dwóch pomiarów nie ustawiaj skali tak żeby na pierwszy rzut oka wartość 79,75 stopnia wyglądała jak niecała połowa 80 stopni. Albo oznaczamy coś takiego dla czytelności wyłomem w słupku wartości albo przedstawiamy to na wyskalowanej do zera osi- wtedy wykres na pierwszy rzut oka oddaje rzeczywistość czyli praktyczny brak różnicy w wydajności pomiędzy dwiema konstrukcjami. W przypadku tego wykresu, ktoś mądry inaczej mógłby zacząć twierdzić że wentylator z grandisa jest blisko 3 razy wydajniejszy niż PW2 ;) Skala też jest tu ledwie czytelna. Ogólnie jednak leci plusik.

Odnośnik do komentarza

ANTEC TWO COOL 140x140 cena 29zł !

800 rpm / 1200 rpm - Dwustopniowa, niskie i wysokie obroty

 

poszukajcie recki na temat tego TANIEGO wentylatora nie ma równego sobie do 30zł no i jest 140mm !

Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...