miniRecenzja Shuttle XPC Nano NC01U - test
Z Firma Shuttle miałam już styczność na swoim blogu, podczas testu jednego ich produktu – Shuttle XPC Barebone SH97R6.
Tym razem dzięki Firmie Shuttle na mój warsztat trafił ich miniaturowy komputer - Shuttle XPC Nano NC01U oparty na procesorze Intel Celeron. Przyjrze się mu pod kwestią jakości wykonania oraz zobaczymy jak wygląda on od wnętrza . Nie zapomnę też o testach wydajności, poborze prądu i kulturze pracy – ponieważ w tego typu urządzeniach (szczególnie dwie ostatnie) są bardzo istotne. Zapraszamy Was do mojej najnowszej publikacji!
Specyfikacja techniczna:
• Procesor: Intel Celeron 3205U,
• Karta graficzna: Intel HD Graphics,
• Pamięć RAM: dwa sloty na pamięć DDR3L SO-DIMM 1333/1600Mhz (Maksymalnie 16GB),
• Dyski twarde: możliwość instalacji jednego dysku 2,5” (SATA III) + dysk SSD M.2 ,
• Audio: Realtek ALC 269Q-VC3,
• Interfejsy sieciowe: 1 x Gigabit LAN oraz karta Wi-Fi/Bluetooth 4.0 802.11b/g/n/ac,
• Wejścia/wyjścia: 1 x COM, 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x RJ45, HDMI, Mini-DP, Audio i czytnik kart SD,
• Możliwość zabezpieczenia – Kensington Lock,
• Cooler: Aktywny, oparty na rurkach cieplnych,
• Wymiary: 141(L) x 141(W) x 29(H) mm,
• Waga: 1,26 kg,
• Gwarancja: standardowo 2 lata, 3 lata przy zakupie produktu u wybranych dystrybutorów należących do Shuttle Reseller Program.
Możliwość rozszerzenia zestawu o dodatkowe moduły:
1) Moduł z Karta graficzna: AMD R7 M370 "Litho XT"
2) Moduł z portami: 1x Gigabit LAN, 2x USB 2.0, 1 zatoka 2.5" (SATA III)
3) Moduł z portami: 3x RS232 COM port, 1 zatoka x 2.5" (SATA III)
Na początku warto się nieco przyjrzeć z czym mamy tak naprawdę do czynienia. Shuttle XPC Nano Barebone NC01U jest miniaturowym komputerem typowo nastawionym na multimedia. Recenzowany produkt oparto na dwurdzeniowym procesorze Intel Celeron 3205U, który bazuje na architekturze Broadwell (5th Generacja Intel Core).
Każdy z jego rdzeni pracuje z częstotliwością 1,5 GHz, dodatkowo procesor posiada 2 MB pamięci L3, wykonano go w technologii 14 nm, a jego TDP oszacowane jest na jedynie 15W – co robi duże wrażenie. Na czymś oczywiście musimy przechowywać nasze dane oraz zainstalować system operacyjny – model ten oferuje do naszej dyspozycji jedną zatokę 2,5 cala dla dysków twardych oraz jeden slot M.2, w którym możemy umieścić np: dysk SSD. Dodatkowo oprócz dysku (i systemu) aby uruchomić nasz komputer będziemy potrzebować pamięci ram.
Urządzenie te posiada dwa sloty na pamięć DDR3L SO-DIMM, maksymalne ich taktowanie może wynosić 16000Mhz, a pojemność 16GB.
Warto na końcu wspomnieć ze seria tych komputerów występuje w czterech wersjach różniących się od siebie zamontowanym we wnętrzu konstrukcji procesorem: recenzowana przez mnie wersja NC01U oparta na Intel Celeron 3205U, NC01U3 z Intel Core i3-5005U, NC01U5 który wyposażono w Intel Core i5-5200U oraz najwydajniejsza wersja NC01U7 z Intel Core i7-5500U.
Opakowanie i jego zawartość
NC01U do użytkownika trafia w kartonowym opakowaniu z czarnymi akcentami. Na pudełku znajdziemy nazwę, logo oraz stronę internetową producenta.
Na jednym z boków opakowania znajdziemy specyfikacje techniczną produktu.
Nie musimy się obawiać o uszkodzenie urządzanie w czasie transportu ponieważ całość została solidnie zabezpieczona- urządzenie zostało zapakowane w worek oraz w dwie piankowe wkładki, a akcesoria znalazły się w osobnym tekturowym opakowaniu.
Akcesoria
Oprócz Shuttle XPC Nano Barebone NC01U w pudełku znajdziemy następujące akcesoria:
• Instrukcję obsługi,
• Płytę z oprogramowaniem,
• Zasilacz wraz z kablem,
• Śrubki montażowe do dysków 2,5” wraz z adapterem i przewodem,
• Stopkę pionową,
• Uchwyt montażowy na tv/monitor.
Zasilacz, który otrzymujemy wraz z Shuttle XPC Nano Barebone NC01U jest dość mały oraz dwuczęściowy.
Wygląd zewnętrzny
Shuttle XPC Nano Barebone NC01U wykonano z błyszczącego i matowego tworzywa. Cała konstrukcja sprawia wrażenie bardzo solidnie wykonanej i spasowanej – nic nie ugina się i nie trzeszczy. Produkt ma następujące wymiary 141 x 141 x 29mm, waży 1,26kg, a producent udziela na niego dwóch lat gwarancji. Na górze urządzenia nie mogło zabraknąć loga producenta.
Z przodu możemy zauważyć ładnie wkomponowany przycisk zasilania oprócz tego znajdziemy tu także dwa porty USB 3.0, diody sygnalizujące stan systemu/dysku oraz czytnik kart pamięci (SD).
Po prawej stronie urządzenia znajdziemy otwory wentylacyjne aktywnego systemu chłodzenia oraz system montażowy urządzenia (Kensington Lock).
Na przeciwległym boku producent umieścił otwory wentylacyjne wraz z jednym portem COM.
Tyl urządzenia prezentuje się następująco, od prawej strony znajdziemy tutaj kolejno: złącze Audio, 2 x USB 2.0, LAN, HDMI, mini-DP, oraz złącze DC do podłączenia zasilacza.
Recenzowany produkt możemy zamontować na monitorze lub TV – wraz z recenzowanym produktem otrzymujemy również elegancką stopkę (z gumowymi elementami), dzięki czemu urządzenie może pracować również w pozycji poziomej jak i pionowej.
Spód urządzenia wygląda następująco, mamy tutaj cztery gumowe stopki oraz specjalne wejście umożliwiające podłączenie dodatkowych modułów wyposażonych w dodatkowe porty lub nawet dedykowaną kartę graficzną.
Na tą chwile producent wspomina o trzech modułach które będą dostępne w niedalekiej przyszłości:
• Moduł z Karta graficzna: AMD R7 M370 "Litho XT",
• Moduł z portami: 1x Gigabit LAN, 2x USB 2.0, 1 zatoka 2.5" (SATA III),
• Moduł z portami: 3x RS232 COM, 1 zatoka x 2.5" (SATA III).
Oczywiście według mnie moduł z dodatkową dedykowaną kartą graficzną jest najbardziej interesujący.
Po zdemontowaniu dwóch gumowych stopek, które skrywają śrubki – po ich odkręceniu otrzymamy możliwość dostania się do wnętrza konstrukcji.
Po zdjęciu „dołu obudowy” możemy zauważyć wnętrze konstrukcji – na laminacie możemy dostrzec jedno gniazdo na pamięci ram typu DDR3L, oraz dwa złącza – w jednym z nich standardowo producent umieścił moduł WLAN, natomiast drugie złącze służy do zamontowania dysku 2,5” – sam proces montażu opisze w dalszej części recenzji.
Po odkręceniu trzech kolejnych śrub możemy zdemontować płytę główną aby przyjrzeć się drugiej stronie laminatu na której znajdziemy dużo ciekawych rzeczy.
Na bocznej krawędzi możemy zauważyć port M.2 służący do montażu dysku SSD. Na tym samym laminacie znalazł się też czytnik kart SD.
Po odkręceniu tego elementu zauważymy drugi port na pamięci typu DDR3L.
Jak wspominałem system chłodzenia jest tutaj aktywny, składa się na niego wentylator wraz z obudową oraz w pełni miedziany układ chłodzenia oparty na jednej rurce cieplnej. Procesor tutaj zamontowany jest bardzo energooszczędny więc mogę mieć nadzieje, że układ ten będzie chodzić bardzo cicho. Oczywiście poddam to testom w dalszej części recenzji.
Montaż
Montaż pamięci typu DDR3L nie stanowi tutaj problemu ponieważ instalujemy je w identyczny sposób co w laptopach.
Montaż dysku 2,5” również jest łatwy, wystarczy przykręcić do dysku specjalny adapter który trzyma dysk, następnie przy pomocy dwóch śrub montujemy dysk na laminacie oraz podpinamy go specjalnym przewodem do płyty głównej.
Dysk SSD w złączu M.2 montujemy równie wygodnie co pamięci DDR3L z tą różnicą że po włożeniu dysku musimy go przykręcić jedną śrubką.
Po zamontowaniu pamięci oraz dysku SSD/HDD, Shuttle XPC Nano Barebone NC01U jest gotowy do pracy – wystarczy przy pomocy pena zainstalować na nim system operacyjny. Recenzowana konstrukcja wspiera następujące systemy: Windows7, Windows8 oraz Windows 10 (wspierane są zarówno wersje 32 jak i 64-bitowe).
Dodatkowo na stronie producenta znajdziemy w jednym miejscu wszystkie potrzebne sterowniki – link.
Bios
Bios Shuttle XPC Nano Barebone NC01U jest standardowy – na próżno w nim szukać jakichkolwiek opcji OC lub zmiany samych napięć. Na szczęście mamy możliwość monitorowania napięć, czujników temperatury, a dodatkowo sam bios możemy zabezpieczyć hasłem.
Poniżej prezentuje zrzuty ekranu z najnowszej wersji biosu dla urządzenia (wersja 1.08):
Testy wydajności
Jednym z wielu czynników, którym kierują się przyszli użytkownicy jest wydajność. Postanowiłem sprawdzić wydajność w dwóch popularnych aplikacjach: PC MARK 07. Wynik uzyskany przez produkt prezentuje Wam poniżej.
Pobór mocy
Dzięki watomierzowi sieciowemu Voltcraft SBC-500 byłem w stanie zmierzyć dokładny pobór mocy jednostki podczas spoczynku, w trybie czuwania, podczas oglądaniu filmu FullHD oraz długo trwałego obciążenia CPU jak i GPU (OCCT oraz gra WOT).
Recenzowana konstrukcja pod względem energooszczędności wypada bardzo dobrze, zastosowany we wnętrzu dwurdzeniowy procesor Intel Celeron jest w stanie zadowolić się bardzo małą ilością prądu – przy długotrwałym obciążeniu CPU/GPU (OCCT test power supply) watomierz wskazywał wartość 32W (po 30min), a natomiast w czasie spoczynku 11W a w trybie czuwania tylko 0,5W. Podczas rozgrywki w bardzo popularną grę internetową World of Tanks – Shuttle pobierał około 26W energii. Gdy zachce się nam oglądać film w rozdzielczości FullHD recenzowana konstrukcja zadowala się średnio 18W energii – co jest niezłym wynikiem. Warto tutaj zaznaczyć, że zastosowane przeze mnie dyski SSD nieco przyczyniły się w uzyskaniu tak dobrych wyników ponieważ pobór prądu z dyskiem talerzowym byłby na pewno odrobinę wyższy ale nadal bardzo niski.
Kultura pracy
Dodatkowo postanowiłem sprawdzić za pomocą sonometru firmy UNI-T UT351 kulturę pracy urządzania Shuttle. Zarówno w czasie spoczynku jak i przy jego długotrwałej pracy – ponieważ urządzenie jest chłodzone aktywnie lecz zastosowany wentylator nie kręci się zbyt szybko to zarówno w spoczynku jak i podczas obciążenia kultura pracy jest jak najbardziej akceptowalna.
Temperatury pracy
Testy temperatur zostały przeprowadzone z fabrycznymi ustawieniami CPU – czyli 1,5GHz. Do obciążenia procesora oraz wbudowanego GPU wykorzystałem program OCCT w wersji 4.4.1.
Wykres przedstawia temperatury najcieplejszego rdzenia.
• Minimalna temperatura była odczytywana podczas spoczynku – 10 min wyświetlania pulpitu;
• Maksymalna temperatura dla procesora była odczytywana po 30 minutowym teście w programie OCCT.
Podczas spoczynku temperatura CPU/GPU oscylowała w granicach 35 stopni natomiast po 30 min teście w programie OCCT cieplejszy rdzeń dobił do 71 stopni – co jest zadowalającym wynikiem. Warto też tutaj wspomnieć o tym, że obudowa urządzenia podczas obciążenia była tylko lekko ciepła.
Wrażenia z użytkowania
Jako wielki fan popularnej gry sieciowej WOT, nie mogłem oprzeć się pokusie zagraniu w nią na urządzeniu Shuttle. Przy rozdzielczości obrazu (1366×768) i detalach ustawionych na max przy „niepoprawionej” grafice rozgrywka w World of Tanks była możliwa. Oczywiście średnia liczba FPS oscylowała na granicy 45 klatek/s, lecz zdarzały się zarówno sytuacje gdzie było ich aż 70 (WOW!) lub też i 21. Oczywiście XPC od Shuttle może nie nadaje się do wymagających aplikacji 3D, lecz w roli centrum multimedialnego, odtwarzacza filmów FullHD czy podczas przeglądania Internetu lub słuchania muzyki spisuje się należycie odpowiednio.
Podsumowanie
Recenzowany komputer Shuttle XPC Nano Barebone NC01U pozytywnie mnie zaskoczył. Konstrukcja została wykonana z dobrych materiałów, do tego posiada odpowiednią ilość portów oraz wyjść obrazu (w tym HDMI). Jedyne do czego mogę się tu przyczepić to to, że zastosowany tutaj błyszczący plastik szybko zbiera odciski palców, oraz sprawia wrażenie mało odpornego na nawet drobne zarysowania. Kultura pracy urządzenia jak i energooszczędność stoją na bardzo wysokim poziomie, ponieważ jednostka jest chłodzona aktywnie lecz zastosowany wentylator pracuje cicho, zastosowany tutaj procesor wraz z integrowaną grafiką Intel HD nie jest zbyt łakomy na energie elektryczną.
Shuttle XPC Nano Barebone NC01U może pracować zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej, dodatkowo w zestawie otrzymujemy uchwyty montażowe, które umożliwia nam montaż komputera za ekranem lub TV. Kolejnymi atutami jest obsługa dużej liczby systemów operacyjnych (Windows7, Windows8 oraz Windows10.) oraz standardu SATAIII wraz z USB 3.0, a dodatkowo dzięki wbudowanej karcie WLAN, od razu na starcie mamy możliwość dostępu do bezprzewodowego Internetu bez dodatkowych zewnętrznych akcesoriów.
Shuttle XPC Nano Barebone NC01U, kolejny dodatkowym atutem jest modułowa budowa dzięki czemu urządzenie możemy rozszerzyć o dodatkowe porty, a także zewnętrzną kartę graficzną.Recenzowany produkt kosztuje u nas około 850zł – co moim zdaniem jest kwotą nieco za wysoką.
Recenzowane przeze mnie urządzanie może nie nadaje się do wymagających aplikacji 3D, lecz w roli centrum multimedialnego, odtwarzacza Filmów FullHD czy podczas przeglądania Internetu spisuje się należycie dobrze, a do tego zajmuje bardzo mało miejsca. Producent udziela standardowo na swój produkt dwóch lat gwarancji, lecz gdy zakupimy produkt u dystrybutora należącego do Shuttle Reseller Program, okres ten zwiększa się do trzech lat.
Recenzowanego Shuttle XPC Nano Barebone NC01U w roli salonowego centrum multimedialnego moge Wam z czystym sumieniem polecić. Produkt w moim osobistym mniemaniu zasłużył na ocenę 4/5. Dzięki licznym zaletą przyznaje mu odznaczenie „dobry produkt”.
Shuttle XPC Nano Barebone NC01U
OCENA: 4/5
plusy:
• Jakość wykonania,
• Niski pobór energii,
• Zadowalające temperatury pracy,
• Port LAN Gigabit oraz łączność WLAN,
• Wsparcie dla SATAIII, dysków M.2 oraz portów USB 3.0,
• Czytnik kart pamięci,
• Duża ilość złączy oraz wyjść obrazu (w tym HDMI),
• Możliwość montażu na monitorze/TV,
• Port COM (dla urządzeń starszego typu),
• Odpowiednio duża wydajność do multimedialnych zastosowań,
• Możliwość dokupienia modułu z dodatkowymi portami lub kartą graficzną,
• Trzy lata gwarancji przy zakupie produktu u dystrybutora należącego do Shuttle Reseller Program.
minusy:
• Wydajność w wymagających aplikacjach/grach 3D jest bardzo niska,
• Dość wysoka cena,
• Błyszczący plastik szybko zbiera odciski palców, i wydaje się być mało odporny na zarysowania.
Podziękowania dla Firmy Shuttle za wypożyczenie sprzętu do testów! Bez Waszego wsparcia ta recenzja by się nie ukazała!
- 2
1 komentarz
Rekomendowane komentarze