Skocz do zawartości

Recommended Posts

wiekszosc ktora widziala 60vs120hz wie jaka jest roznica.

Wiecie cos na temat 120vs144hz (chodzi mi o fakty, czy ktos mial przed soba 144hz testowal, o mitach sie naczytalem).

Podobno nawet producent zaleca tryb 120hz, jaki to ma sens sprzedajac i reklamujac 144hz? Czysty marketing?

Link to post
Share on other sites

144hz to już marketing, w modelu XL2411T przy 144Hz obraz migocze po lewej stronie ekranu (przy pulpicie), stad zalecenia aby trzymać się 120Hz. Znajdziesz parę recenzji na internecie które to potwierdza (nie mowie o recenzjach z np "Komputer Swiat")

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Trochę matematyki i człowiek się gubi:

 

(144 hertz) / 8 = 18 hertz
 
(60 hertz) / 8 = 7.5 hertz
 
To normalne że różnica będzie widoczna przy takich założeniach, teraz poproszę filmik 60hz vs 144Hz bez slow motion, w czasie rzeczywistym  ;)
 
Różnicy nie będzie dlatego że:
  
podczas gdy oko ludzkie nie rejestruje już błysków powyżej 45–53 na sekundę

 

 

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Oko

 

błyski to nic innego jak np. odświeżanie, żeby osiągnąć super płynność dla człowieka wystarczy 45-53hz powyżej to już nic nie daje, chyba że dzielimy ilość hz przez np. 8  ;)

Edytowane przez kuba83bb
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

To normalne że różnica będzie widoczna przy takich założeniach, teraz poproszę filmik 60hz vs 144Hz bez slow motion, w czasie rzeczywistym 

Filmik bez slowmotion nie ma sensu, ponieważ film, który ma 30 klatek nie zobrazuje różnic pomiędzy wyższymi wartościami.

Poza tym na filmikach efekt tej płynności słabo widać, to trzeba samemu zobaczyć.


 

 

Trochę matematyki i człowiek się gubi:   (144 hertz) / 8 = 18 hertz   (60 hertz) / 8 = 7.5 hertz

Po co dzieliłeś?

Różnica jest taka sama i niekumaty prędzej ją zauważy na okrągłych liczbach takich jak 60 :P

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Monitor 60Hz wyświetla 60 klatek na sekundę, a 120Hz wyświetla 120 klatek na sekundę. Jednak aby monitor faktycznie wyświetlił 120 różnych klatek to twój sprzęt musi być w stanie tyle fps'ów. Oczywiście efekt jest widoczny nawet przy 70-80 klatkach, ale im więcej tym efekt bardziej widoczny, przy 100-120 jest już bardzo dobrze.

Różnice w płynności najbardziej widać w bardzo dynamicznych scenach gdzie wyświetlany obraz zmienia się bardzo szybko, dlatego efekt jest najbardziej widoczny w grach FPS (np. COD, BF, CS, Quake), ale różnice można dostrzec nawet ruszając kursorem po ekranie.

 

Różnica pomiędzy 60Hz, a 120Hz jest i to ogromna.

Jeśli ktoś twierdzi inaczej i wmawia, że takie monitory to czysty marketing albo ma upośledzony wzrok, albo nigdy nie widział takiego monitora i nie jest w stanie uwierzyć, że obraz może być płynniejszy.

Takie info chyba jest wystarczające...

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy kiedyś zrobią 120hz na matrycy IPS lub jakiejś lepszej od TN-ki. Wtedy zapewne bym się skusił, tymczasem zostanę przy IPS i 60hz. 

 

Poza tym, pakowanie się w 120hz to tylko z naprawdę dużym budżetem na pc, aby wyświetlał te 120 klatek/s. Do tego już trzeba naprawdę mocnego pieca i czegoś pokroju Titanium czy sli gtx 780. Może i na średnich wyciągniemy te 120 klatek na takim sprzęcie jak GTX 680 czy GTX 770 itp., ale chyba nie po to kupujemy kompa, żeby grać na średnich :)

 

Mówię tu o grach pokroju BF3 przy np. 64 graczach, bo chyba nie kupujemy kompa i 120hz Tnki, aby grać w Quake czy Cs i inne tego typu mało wymagające gry.

 

 

IPS, a TN to dwie różne bajki pod względem obrazu.

Edytowane przez Youngman
Link to post
Share on other sites
bo chyba nie kupujemy kompa i 120hz Tnki, aby grać w Quake czy Cs i inne tego typu mało wymagające gry.

Właśnie, że tak! Nie rozumiem dlaczego sądzisz inaczej.

Poza tym BF3 nie jest bardzo wymagającą grą... wyłączasz AA i kilka innych zarzynających grafikę opcji i bez problemu generujesz tyle klatek... 

Ja nabyłem 120Hz ponieważ wcześniej siedziałem na CRT z odświeżaniem 100Hz.

Jak zobaczyłem LCD 60Hz to nie chciałem się na to przesiadać, bo właśnie CS przy 60 klatkach wyglądał słabo.

 

 

 

A takie gry jak LoL i CS:GO ?

 

W LoLu jest różnica, ale nie wpływa na twojego "skilla", na pewno gra się przyjemniej, ale takiej różnicy jak w CSGO nie ma, tutaj jest baaaardzo widoczna.

Team Fortress 2 też wygląda bajecznie na 120Hz i frajda z gry jest większa :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

pewnie, że jest i to jeszcze większa niż w przypadku monitorów

sygnał TV to nadal archaiczne 50 (lub 60 w przypadku stanów i kwitnącej wiśni) półobrazów na sekundę, co czytamy jako sygnał 50 lub 60Hz

z tych półobrazów tworzy się obraz wyświetlany, a jest wyświetlany w tempie 25 (lub 30) klatek na sekundę, co w dzisiejszych czasach bije po oczach i nie da się na to patrzeć, stąd już w latach '90 powstały tzw 100Hz TV, które przerabiały sygnał, skalując go i tym samym wyświetlając 50fps, a konkretnie tą samą klatkę po dwa razy, ale szybciej przez co oglądało się już całkiem znośnie

terminologia Hz w przypadku wyświetlaczy ciekłokrystalicznych i plazmowych ma się trochę jak piernik do wiatraka, ale się nadal stosuje, afaik współczesne TV tzw 200Hz robią dalej to samo tylko w bardziej zaawansowany sposób, tzn na każdą klatkę sygnału TV doklejają trzy od siebie i nie są to już tylko kopie, mają procesor, który tworzy w locie te klatki do wstawienia i czymś się tam się one różnią, że obraz jest płynny i zamiast w 25 oglądasz film w 100 fps

Link to post
Share on other sites

To miałem taki TV w 1991 roku  http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQmDqJQ5rHJKf9KBTuR9E2M7-7EmFNvvRAyzq3r-ABwxpqjh1Gx Właśnie 100 Hz, cyfrowy, chyba 32 cale. Oglądało się super, z przerwami co pół roku na miesięczny serwis, bo a to jakiś układ padł, a to powielacz i wsadzili zły...fajne czasy.

 

A jak w odświeżaniem w plazmach jest ? Ma taką 8 letnią, http://www.ceneo.pl/5876#tab=spec , podają też te 100Hz, myślisz, że też ma te 50 fps ?

Link to post
Share on other sites

plazma jest w ogóle zaje... fajna w stosunku do LCD (pod kątem wyświetlacza do filmów/TV), nie wiem jak tak konkretnie to rozwiązali, ale mniemam, że podobnie jak w LCD i tak jak pisałem te Hz zostały tylko po to by się ludziom kojarzyło, ani ciekły kryształ ani plazma w praktyce nie wymaga odświeżania

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

terminologia Hz w przypadku wyświetlaczy ciekłokrystalicznych i plazmowych ma się trochę jak piernik do wiatraka
 

Moim zdaniem powinni te "Hz" zastąpić po prostu skrótem "fps" i zamiast pisać 120Hz ---> 120fps. 

W sumie takie oznaczenie miałem na swoim pudle od 2233RZ.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...