Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

 

Często spotykam się z poradami, aby nie brać 120hz monitorow do słabych kart, ale przeciez w jednej grze karta wykorzysta 60fps/hz, a innej 100hz i wychodzi na to, że przy takim monitorze zawsze bedzie zysk płynności w stosunku do 60hz...

Są gry gdzie każda dodatkowa klatka jest odczuwalna i te 70-80fps już czuć, zawsze podkreślam że dużo zależy od gry, im bardziej dynamiczna tym większa różnica. Jeśli obraz na monitorze wolno się zmienia to różnicy nie zauważysz.

 

 

jak lightboost czy inna symulacja impuls type

Negatywny wpływ? 

Link to post
Share on other sites

Witam,

Dolacze sie do dyskusji bo zastanawiam sie nad wymiana mojego benQ G2420HDBL 24'' na cos 120-144hz. 

glownie gram w BF4 (czekam na Watch dogs) na ultra i fps (mierzony przez gre) wynosi 90~120. przy tym karta grzeje sie do ~91 stopni C. Teraz pytanie jesli kupie monitor 120-140hz to jak to bedzie dzalac przy fps ponizej 120 i czy podwojenie taktowania bedzie mialo znaczacy wplyw na dalsze grzanie karty?

 

Druga sprawa: jesli taka zmiana jest oplacalna i bez szkody dla karty (temp w okolicach 91 stopni) to jaki 24" monitor byscie polecali najlepiej do 1500 PLN (ASUS VG248QE czy cos od benQ czy jeszcze cos innego) 

Link to post
Share on other sites

 

 

eraz pytanie jesli kupie monitor 120-140hz to jak to bedzie dzalac przy fps ponizej 120 i czy podwojenie taktowania bedzie mialo znaczacy wplyw na dalsze grzanie karty?

Przecież karta i tak generuje maksymalną liczbą klatek, tylko że monitor wyświetla 60.

Po zmianie na monitor 120-144Hz karta będzie robić to samo, tylko monitor wyświetli nawet 144 klatki jeśli tyle mu dostarczy GPU.

Różnicy brak.

Gdybyś grał na v-sync to różnica z wiadomego powodu by występowała.

 

BTW grając na 60Hz szkoda karty i prądu, trzeba było zablokować klatki. 

Link to post
Share on other sites

odpowiedz Cacka i pozniej dlugo dlugo nic :) zablokowalem v-sync i faktycznie roznicy zadnej nie widze :) poza death/kill ratio ale to raczej moja wina ;)

Poszperalem w necie i z rozsadnych monitorow 120-144Hz 24" wydaja mi sie benq oraz asus, ktos mial moze z nimi stycznosc i moglby podpowiedziec ktory lepszy? Lepszy = "ladne" kolory, mniej awaryjny i co tam sie jeszcze bierze pod uwage.

Link to post
Share on other sites

 

 

zablokowalem v-sync i faktycznie roznicy zadnej nie widze poza death/kill ratio ale to raczej moja wina

V-sync powoduje lekkie opóźnienie i być może to jest wina, ja na tym wcale nie gram :P 

 

 Osobiście brałbym pewnie Benq, ale to jest subiektywna ocena ;)

Link to post
Share on other sites

Zadałem już takie pytanie w komentarzu pod postem 120hz vs IPS, zadam to samo pytanie tutaj:

 

Jakie monitory z obydwu rodzajów byście polecili tj. jaki IPS (do gier typu WoW), oraz jaką 120hz / 144hz (gry typu BF).

 

W moim przypadku gdzie gram w wowa na 6 letnim laptopie i w porywach osiągam 30 fpsów na najniższych detalach 1440x900, przesiadka na nowy sprzęt z monitorem FullHD IPS będzie zapewne prównywalna do orgazmu, niezależnie czy będzie to WoW czy BF3/4. Stąd raczej skłaniam się w stronę IPSów, potem liczę że z czasem może kupię drugi (120hz) lub wymienię na sławetnego eizo fortisa i ponownie będę się cieszył różnicą w ilości wyświetlanych FPSów. Jaki zatem monitor IPS polecacie? Zależy mi na żywych kolorach, głębokiej czerni i przystępnym czasie reakcji (najlepiej poniżej 5ms), 1920x1080 ok 23-24".

 

Z tych szybszych możliwe że monitor na który bym się zdecydował to ASUS VG248QE, z upgradem o g-sync w najbliższej przyszłości.

Swojego czasu dużo grywałem w Enemy Territory, także mam również chrapkę na szybkie FPSy.

 

Z góry dzięki za wszelaką pomoc :)

Link to post
Share on other sites

 

 

Z tych szybszych możliwe że monitor na który bym się zdecydował to ASUS VG248QE, z upgradem o g-sync w najbliższej przyszłości.

 

Sam posiadam 3 sztuki miałem 5 ale nie ogarniałem wzrokiem .

G-Sync mi nie potrzebny tobie też nie będzie  144Hz 1ms robi swoje ale nie jest to IPS pod względem soczystości obrazu 

Link to post
Share on other sites

powiedzcie mi, taka rzecz, bo ja nawet nie wiem czy potrzebuje te 120hz. (szczerze nie gram tyle w fps) Wiem, ze aby uzyskac 120 hz - 120 fpsow to musze miec taki monitor i najlepiej karty w SLI, ALE posiadajac monitior w 60gz i 2 karty to jestes jakos ograniczony? tylko tym, ze nie uzyskam tyle fpsow, ale gry ktore by nie dzialaly na jednej 770 to na tych dwoch w SLI juz by ruszyly tak? dobrze rozumiem?

Link to post
Share on other sites

A co tutaj jest do rozumienia?

Monitor 60Hz potrafi wyświetlić 60 klatek.

Monitor 120Hz analogicznie potrafi wyświetlić 120Hz. 

Wyświetla tyle klatek ile komputer jest w stanie wytworzyć.

Wyższe ilości klatek dają największą różnicę w bardzo dynamicznych grach gdzie scena zmienia się bardzo szybko.

 

Wszystkie odpowiedzi na twoje pytania są tutaj zawarte...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pierwsza kwestia jest taka, że już faktycznie różnice pomiędzy 120Hz, a 144Hz praktycznie nie istnieje i faktyczna granica znajduje się tutaj.

Druga sprawa, tenmonitor ma 120Hz, tryb turbo działa na zasadzie interpolacji, wstawia sztucznie resztę klatek, a jak wiadomo na przykładzie TV, zwiększa się input lag, więc powodu do korzystania z tej funkcji nie widzę.

Link to post
Share on other sites

Zaletą tego monitora nie jest 240hz tylko matryca VA. I za to się tu płaci.
Natomiast te mistyczne 240hz jak powiedział Cacek, to tryb który ma wyeliminować smużenie (blur) i zrobić z monitora dawne CRT (tj. np. Lightboost hack który jest barbarzyńską wersją tegoż trybu).

Link to post
Share on other sites

Jak napisał sid bardziej chodzi o matryce va i 120 hz a tryb turbo jako dodatek. Poczytałem trochę i wszędzie jest napisane ze ta matryca jest lepsza niż tnka chociaż teraz taka mam i wydaje mi sie rewelacyjna ale nie mam żadnego porównania do innych. Raczej kupie ten monitor tylko najpierw motor dla mojej lubej zeby lepiej to zniosła :) a moze jeszcze trochę cena spadnie.

Edytowane przez KRKgadget
Link to post
Share on other sites

 

Wyższe ilości klatek dają największą różnicę w bardzo dynamicznych grach gdzie scena zmienia się bardzo szybko.

 

Wszystkie odpowiedzi na twoje pytania są tutaj zawarte...

 

 

Odnoszę wrażenie że po kablach audio za "fafnaście" przyszła nowa religia na Hz w monitorze.

Oglądałem filmik  o różnicy 60 vs 120: wygląda pięknie.

Jak powstaną monitory 500Hz pokażą się analogiczne filmiki pokazujące wyższość 500 nad 120. Będą po prostu w jeszcze bardziej zwolnionym tempie. Bo w normalnej to dalej nikt nie zauważy różnicy... czy będzie to 50 czy 500Hz...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...