Skocz do zawartości

Gigabyte GA-P35-DS3R + Core2 Duo E8400 - podkręcanie


Recommended Posts

Cześć.

 

Ostatnio jak tutaj pisałem mój problem został rozwiązany, więc pisze tutaj jeszcze raz.

 

Mam płytę główną i procesor Gigabyte GA-P35-DS3R + Core2 Duo E8400.

Czy da się to podkręcić i czy jest to bezpieczne?

 

Jeśli się da, to w jaki sposób?

Link to post
Share on other sites

Podaj najpierw jakie masz chlodzenie na procesorze, jakie masz teraz temperatury i jakie masz pamieci ram (co na nich pisze).

 

Jak pisales w poprzednich postach - srednio znasz sie na komputerach wiec radze zebys jednak to robil z tym twoim znajomym.

 

Jesli jednak chcesz sprobowac samemu to jak zawsze przypominam robisz to na wlasne ryzyko :D

Szansa uszkodzenia sprzetu jest bardzo mala (prawie wcale jesli nie bedziemy podnosic napiec).

 

Skopiuje ustawienia biosu jakie podalem w tym temacie jakis czas temu

viewtopic.php?f=5&t=8250&start=40

 

(u Ciebie powinno byc praktycznie tak samo, tylko tam mial inny procesor dlatego podam ustawienia dla twojego... zakladam ze pamieci masz DDR2 400MHz):

 

W menu "Advanced BIOS Features":

 

"CPU Enhanced Halt (C1E)" ustaw na "Disabled"

"CPU Thermal Monitor 2 (TM2)" ustaw na "Enabled"

"CPU EIST Function" ustaw na "Disabled"

"Full Screen LOGO Show" ustaw na "Disabled"

 

W menu "Integrated Peripherals":

 

Moze byc tam taka opcja jak "Legacy USB storage detect" lub "USB Storage Function" (w zaleznosci od wersji biosu) - ustaw na "Disabled"

 

W menu "Power Management Setup":

 

"ACPI Suspend Type" ustaw na "S1(POS)" (narazie...)

"HPET Support" ustaw na "Enabled"

"HPET Mode" ustaw na taki w zaleznosci jaki masz system... - "32-bit" jesli masz wersje x86 windowsa, "64-bit" jesli masz wersje 64-bitowa windowsa.

 

W menu "MB Intelligent Tweaker(M.I.T.)":

 

"Robust Graphics Booster" ustaw na "Auto"

"CPU Clock Ratio" ustaw na "9.0"

"CPU Frequency" - to bedzie tylko pokazywac czestotliwosc procka (docelowa)

 

******** Clock Chip Control ********

>>>>> Standard Clock Control

 

"CPU Host Clock Control" ustaw na "Enabled"

"CPU Host Frequency (Mhz)" ustaw na "401"

"PCI Express Frequency (Mhz)" ustaw na "101" (nie na auto...)

"C.I.A.2" ustaw na "Disabled"

 

******** DRAM Performance Control ********

"Performance Enhance" ustaw na "Standard"

"System Memory Multiplier (SPD)" ustaw na "2.0" (bedzie tam jakas literka za tym, ale chyba tam bedzie tylko jedno 2.0)

 

"Memory Frequency (Mhz)" - to samo obliczy

"DRAM Timing Selectable (SPD)" ustaw na "Auto"

Reszte ustawien pamieci zostaw w spokoju... jakby cos sie dzialo to bedziemy kombinowac... ale tak powinno byc ok.

 

"CPU Vcore" ustaw na "Auto"

No i powinno smigac

 

Po tych zmianach mozliwe ze bedziesz mial tzw podwojny boot... czyli komputer zresetuje sie tak jakby dwa razy (i za drugim razem powinno juz dzialac). Nie zawsze sie tak dzieje ale sie nie zdziw

Jesli bedzie sie bootowac trzy lub wiecej razy to znaczy ze cos sknocilismy i trzeba bedzie resetowac bios zworka.

 

=========================

 

Te ustawienia przetaktuja twoj procesor na 3600MHz (standardowo masz 3000MHz).

Nawet jesli masz standardowe boxowe chldzenie to powinno dac sobie rade.

Sciagnij program Prime95, Orthos lub OCCT i za ich pomoca przetestuj stabilnosc.

 

Jesli komputer z jakiegos powodu nie bedzie dzialal po przetaktowaniu - zresetuj ustawienia biosu za pomoca zworki lub wyciagniecia bateryjki (juz to robiles przy rozwiazywaniu poprzedniego problemu)

 

Jakbys mial jeszcze jakies pytania to pisz.

 

P.S.

Co bylo powodem ostatnich Twoich problemow??

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ale tak naprawde najpierw powiedz nam jaki masz zasilacz, oraz czy posiadasz miernik aby móc sprawdzac napiecia na zasilaczu. Przy slabszych jakosciowo konstrukcjach wypadaloby miec napiecia pod kontrolą (programy kłamią w tej kwestii, nie mozna im ufać), a przy najgorszych zasilaczach odradza sie podkrecanie sprzetu i w zasadzie w ogole ich połączanie :D

Link to post
Share on other sites

On ma Chieftec 400W.

Pisal o tym w poprzednim jego poscie (a konkretnie w linku ktory tam zalaczyl)

 

Z drugiej strony Veron... pisz wszystkie informacje jakie jestes w stanie podac.

Nie kazdy odwiedzajacy Twoj nowy post musial czytac Twoje starsze...

 

Im wiecej informacji podasz tym szybciej/bardziej sprawnie ktos bedzie w stanie pomoc.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wiesz, linka zadnego nie podał, w profile tez nie ma wiec wolalem spytac :D

 

W takim razie zrob to co powiedzial wczesniej, a jakbys czegos nei rozumial/nie widzial to pytaj śmiało :D Lepiej sie spytac wczesniej niz potem martwic sie czy nie zostalo cos uszkodzone, choc obecnie ciężko coś uszkodzic :sciana:

Link to post
Share on other sites

Podkręcanie udało się :D

 

Frog01:

Dzięki za ustawienia. Musiałem poprosić znajomego o pomoc, bo kilka opcji się trochę różniło, ale ogólnie wszystko się zgadzało. Teraz chodzi tak jak pisałeś na 3600MHz.

Czy to jest optymalne podkręcenie dla tego procesora, czy należy więcej lub mniej?

Ściągnąłem również program Orthos. Jak ten program działa? Daje start i coś tam chyba liczy, ale nie jestem pewien. Napis "GO" miga cały czas. Zostawiłem tak na kilka minut i wyłączyłem bo nic się nie działo.

 

Jeśli chodzi o mój poprzedni problem z włączaniem komputera, to nie mam pojęcia. Po przeczyszczeniu i włożeniu spowrotem do obudowy zaczą działać.

 

Kowdipapo:

Przepraszam, że nie podałem wszystkich informacji.

Zasilacz mam Chieftec 400W.

Niestety nie mam miernika. Czy napięcia są ważne do podkręcania? W jaki inny sposób mogę sprawdzić napięcia? W Biosie jest zakładka z napięciami i temperaturami i mój znajomy powiedział, że wszystko jest w porządku, temperatura procesora podobno jest również w pożądku po podkręceniu.

Link to post
Share on other sites

3600MHz to rozgrzewka dla tego procesora (one spokojnie chodzą powyżej 4GHz).

 

Orthos służy do sprawdzania stabilności podkręconego procesora. Ustaw go na tryb Blend, priorytet 9 i jeżeli przez godzinę nie wyskoczy błąd lub komputer nie sypnie BSoDem możesz liczyć, że procesor jest stabilny i możesz iść dalej z OC.

 

 

Sprawdź teraz ustawienia:

CPU Host Frequency: 423MHz (co powinno dać 3.8GHz)

CPU Vcore: 1.35V

 

Jeżeli to będzie stabilne:

CPU Host Frequency: 445MHz (co powinno dać 4GHz)

CPU Vcore: 1.35V lub więcej w zależności od stabilności.

 

PS. Pamiętaj by kontrolować temperatury w CoreTemp lub RealTemp.

PS2. Docelowe ustawienia testuj Orthosem 2-3 godziny by upewnić się w 100% co do stabilności procka.

Link to post
Share on other sites

Jesli pamieci masz standardowo 800MHz, to ustawiajac CPU Host Frequenc na wiecej niz 400 - zaczynasz podkrecac rowniez pamieci, poniewaz CPU Host Frequenc i taktowanie pamieci jest ze soba powiazane (CPU Host Frequenc*System Memory Multiplier (SPD)=Memory Frequency (Mhz)... czyli taktowanie pamieci)

 

Nie podales nam jakie masz pamieci i co na nich pisze.

Powinno na nich byc czestotlliwosc (np 667MHz, 800MHz, lub 1066MHz) oraz timingi (cos w stylu 4-4-4-12, 5-5-5-15 lub podobnie).

Jesli pamieci masz 1066MHz to przy CPU Host Frequenc ustawionym na 401, System Memory Multiplier (SPD) mozna ustawic na 2.6 (powinna tam byc taka opcja).

Natomiast jesli bedziesz zwiekszal CPU Host Frequenc powyzej 400 tak jak kubbak pisal, to zostaw System Memory Multiplier (SPD) tak jak jest na 2.0

 

Rowniez... dalej nie podales nam jakiego chlodzenia na procesorze uzywasz i jakie masz temperatury na procesorze.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sporo się nauczyłem na temat podkręcania przez ostatnie kilka dni.

Po przeczytaniu tego postu, do którego Frog01 dał linka:

viewtopic.php?f=5&t=8250&start=40

oraz dodatkowo znalazłem temat na innym forum:

http://forum.pclab.pl/t197951.html

to już chyba posiadam minimalne podstawy. :D

Sporo tam tego jest, ale systematycznie będę się uczył. :D

 

Spróbuje w tym tygodniu większych częstotliwości jak Kubbak polecił, ale tak jak pisze Frog01 to będą mnie ograniczały pamięci, chyba że bym je podkręcał.

Pamięci mam KVR800D2N5K2/2G i po wpisaniu tego w google.pl dowiedziałem się, że są to pamięci Kingston DDR2 2x1024MB 800MHz CL5.

 

Moje chłodzenie jest standardowe z tego co mi wiadomo.

Czy muszę zmieniać na jakieś inne jeśli podkręcam?

Program Core Temp pokazuje mi temperatury zaraz po włączeniu:

Tj. Max: 100*C

Core #0: 39*C

Core #1: 40*C

Natomiast jak włącze program Orthos to Tj. Max dalej zostaje na 100*C, a Core #0 i #1 zwiększają się do 63-65*C po kilkunastu minutach. Dłużej nie sprawdzałem.

 

Czy te teperatury są w porządku?

Z tego co wiem to Tj. Max to nie jest temperatura, tylko jakieś ograniczenie pomiaru tak?

Link to post
Share on other sites

hehe... czuje sie jak nauczyciel :D

 

ten post na forum pclaba jest calkiem dobry tylko pamietaj ze on moze byc stary... i jak bedziesz cokolwiek zmienial to pamietaj ze mozesz miec inny procesor i plyte glowna niz oni.

 

Pamieci nie sa najgorsze... chociaz jest to raczej budzetowe rozwiazanie i srednia nadaja sie one do krecenia.

Narazie mozesz sprobowac ustawic je na auto nawet jak zwiekszasz CPU Host Frequency.

Czasami te kingstony sie niezle podkrecaja :D

 

Temperatury chyba masz w porzadku jak na boxowe chlodzenie. Tj. max sie nie przejmuj... wazne zeby zawsze bylo na 100.

Chlodzenia raczej nie musisz wymieniac... chociaz zawsze jak ma sie lepsze to jest i chlodniej i ciszej :sciana: Nie wiem czy z tym chlodzeniem dasz rade podkrecic procka do 4GHz, ale sprobowac mozesz. Jakby jednak temperatura w stresie zaczela przekraczac 70-75 stopni to ja bym zmniejszyl taktowanie.

Jesli temperatury beda dochodzily do takich wartosci i bedziesz chcial miec na stale 4GHz lub wiecej to pewnie nalezalo by sie zastanowic nad nowym chlodzeniem.

 

Musisz sie rowniez zastanowic czy to podkrecanie zwieksza w ogole wydajnosc w programach ktore uzywasz.

Jak masz ustawione wszystko w biosie tak jak Ci pisalem to wszystkie funkcje oszczedzania energii sa wylaczone. Szczegolnie chodzi mi o CPU Enhanced Halt (C1E) i CPU EIST Function.

Moga one nie dzialac jak masz procka podkreconego... ale mozesz sprobowac.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Frog01 bardziej mi pomógł. Kubbak również mi pomógł z ustawieniami Orthosa i podpowiedział jaki program do monitorowania temperatur użyć, jednak Frog01 mi wszystko tłumaczył.

Dlatego jeśli to ja przyznaje punkty to daję jednego dla Frog01, a pół punkcika dla Kubbak. :/

 

Sugestja Frog01 w moim poprzednim temacie z wyciągnięciem płyty głównej z obudowy i dokładnym jej wyczyszczeniem również pomogła, ale do tej pory nie wiem o co tam chodziło, dlatego tam nie wiem kto mi pomógł. :)

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...