Skocz do zawartości

Laptops Samsung RF510 - przegrzewa się, czy tak może być?


Recommended Posts

chciałbym abyście wypowiedzieli się w pewnej kwestii i doradzili jak rozwiązać sprawę.

 

Otóż mam laptopa samsung RF510 i od pewnego czasu mam z nim problemy , przegrzewa się. Problem pojawił się po około roku użytkowania.

 

Problem prezentuje się następująco, gram sobie np w jakąś grę i po jakimś czasie zaczyna się przycinać dzwięk oraz obraz , takie metaliczne dzwięki w tym czasie obraz tez przycina (w momencie gdy dzwiek charczy). Dodatkowo czasem podczas ladowania kolejnej mapy komputer gdy wczytuje (pracuje dysk) w tle leci muzyczka także zacina i po prostu cały laptop wyłącza się. (wcześniej coś takiego nie miało miejsca)

Przyjrzałem się sprawie czemu pojawia się ów metaliczny dzwięk, sprawa wygląda następująco, gdy temp rdzeni osiągają temp bliskie 100C komputer automatycznie zaniża taktowanie do minimalnego 1200 MHZ (standardowe 2400 MHZ) logiczne jest wtedy iż w grze pojawia się nagłe zacięcie gdyż procesor po prostu nie może przemielić danych przy tak niskiej częstotliwości.

Testowałem komputer programem OCCT i tam także zauważam tę zależność podczas testu samego procesora temp rdzeni skaczą prawie do 100C po czym następuje spadek taktowania procesora i po chwili temp spada po czym taktowanie znow podnosi się.

 

Dodam iż podczas kontaktów z samsung wysyłąłem im logi programów diagnostycznych a nawet filmiki np. nagrywałem od momentu włączenia się komputera do momentu zacięć i w finale kompetnego wyłączenia się laptopa. Wiem że na filmiki nawet nie zerkneli, gdyż uploadnąłem je na prywatne konto youtube więc mam podglą na listę wyświetleń a ta wskasuje 0.

 

Laptop niedawno był na serwisie gdyż po jednej z pratii w grę nie chciał w ogóle wstać (nie włączał się). Zgłosiłem to razem z przegrzewaniem się, po powrocie z serwisu laptop znacznie rzadziej wyłącza się jednak zacięcia pozostały.

 

Próbowałem już różnych cudów, reinstal systemu nowe drivery. Mam nawet podkładkę chłodzącą firmy Zalman z 2 wentylatorami dla laptopów 17" jednak zastosowanie podkładki powoduje to że da się komfortowo pograć tylko nieco dłużej, gdyż po 2 wentylatory podkładki odprowadzają sporo ciepła. Niemniej jednak nie usuwa to problemu a jedynie nieco opóźnia.

 

 

Teraz kwestia odpowiedzi samsung na jednego z moich maili do nich

 

"Nadmienię że serwis nie sprawdza sprzętu pod kątem gier, dlatego że firma Samsung stosuje zasadę tworzenia odpowiednich modeli laptopów do gier ( Modele z serii "Gamer"

Pragnę zaznaczyć, że jeżeli serwis stwierdzi usterkę pozagwarancyjną, bądź brak usterki sprzętu, może Pan zostać obciążony kosztami transportu oraz sprawdzenia. "

 

Dzwoniłem wczoraj także na infolinię Samsung i Pan stwierdził iż taka sytuacja jest rzeczą całkiem normalną.

 

Wszystko bym zrozumiał gdyby sytuacja ta miała miejsce od czasu do czasu, a nie co kilkanaście kilkadziesiąt sekund.

 

czyli że co grać mogę wyłącznie na laptopach z serii gamer? inne zaś służą wyłącznie do worda , excela i przeglądania internetu ? Jeśli tak to po co dają do nich przeróżne karty graficzne u mnie np Geforce 330M GT.

Tak samo każdy producent kart graficznych mógłby powiedzieć iż ich najtansze modele mogą się przegrzewać i powodować wyłączenie gier gdyż do gier przenzaczone są wyłącznie modele za minimum 2000 zł. A tak przecież nie jest. Komputer to komputer każdy ma służyć do podobnych celów, wybiera się go według własnego uznania i potrzebnych parametrów. Gdyby nie interesowało mnie granie to kupiłbym najtańszy model laptopa za 1400 zł ,a nie za ponad 3000 , a na serie Gamer.... niestety mnie nie stać.

Edytowane przez xiveris
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

wez go wyczysc w srodku z kurzu. jak to nie pomoze, to zmien mu paste termoprzewodzaca na procku i gpu. jak to zrobic zobaczysz na yt.

tylko po tym mozesz stracic gwarancje, ale skoro dziala ona jak dziala, to nie wiem czy warto ją mieć :D

Edytowane przez wujashek
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Tak jak jw. oddaj jeszcze raz na gw. i powiedz żeby ci wymienili pastę. Bo pewnie za pierwszym razem już ci go wyczyścili. Chociaż i tak podejrzewam, że wymiana nic nie da bo widać ze notebook Throlttuje i powinni ci go porządnie naprawić, a jak się nie da to wymienić na nowy sprzęt.

 

A takie tlumaczenie

"Nadmienię że serwis nie sprawdza sprzętu pod kątem gier, dlatego że firma Samsung stosuje zasadę tworzenia odpowiednich modeli laptopów do gier ( Modele z serii "Gamer" Pragnę zaznaczyć, że jeżeli serwis stwierdzi usterkę pozagwarancyjną, bądź brak usterki sprzętu, może Pan zostać obciążony kosztami transportu oraz sprawdzenia. "

jest co najmniej śmieszne i nie poważne dla takiej firmy jak Samsung.

 

A jaką masz konfigurację laptopa? I w jakich grach pojawia ci się ten problem?

Edytowane przez radelgar
Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Autor dawno tu nie zaglądał więc raczej Ci nie odpowie.

 

 

 Żeby nie było takich akcji to musisz jak już wyżej było wspomniane wymienić pastę termo przewodzącą (na dobrą a nie na jakąś kaszanę) i ewentualnie kupić dobrą podkładkę chłodzącą (ceny lepszych zaczynają się od 130-150 zł). Ile da podkładka ? W każdym laptopie inne będą efekty. Zazwyczaj od 3 do nawet 9 stopni mogą temperatury spaść.

 

Dodatkowo przeczyścić koniecznie cały laptop sprężonym powietrzem (najlepiej na początku). Można jeszcze pokombinować z modyfikacjią dolnej kalpy (powiększyć otwory) itd ale to już inwencja twórcza się kłania.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy komuś się przyda, ale ja w swoim samsungu RC530 miałem parę lat temu ten sam problem, podkładka parę minut tylko pomagała, jednak... Rozkręciłem sprzęt dokładnie go odkurzyłem i problem zniknął jak ręką odjął, bez zmiany pasty termo przewodzącej. Trzeba od czasu do czasu sprzęt odkurzyć, no chyba że macie system DUST DEFENDER.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...