Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Dysk M.2 PCIe NVMe pytanie do eksperta

Dysk Nvme M.2 pcie bios

Najlepsza odpowiedź siwyck, 29 maj 2020 - 07:03

Ewentualnie można bootować nie wprost na system co siedzi na NVMe, a na inny dysk na AHCI z którego będzie bootował system co siedzi na NVMe. Powinno być to możliwe i przy pomocy np. grub-a, czy windowsowego boot loadera ( sam nie testowałem bo nie mam po co ).

Przepłaciłeś za adapter, one po 16zł chodzą

A jak to zrobić jeśli nie zadziała edycja biosu bo będę to robił. Miejsca nie zabrakło i jest to UEFI :) Zobaczymy co dziś się stanie.

A czy przepłaciłem? Dysk ma temperaturę 45 stopni, pamiętaj że do adaptera jest radiator

EDIT:
Pliki wgrane, dysk w biosie czyta (a raczej adapter bo slota na dysk w płycie nie ma)

Dziękuje i pozdrawiam, w razie czego pomogę :)

Jak ktoś ma ASUS SABERTOOTH 990 FX to dodaję 2 pliki
AMD FX 8350 :)
Oryginalny Bios oraz już Podmieniony z NVME
Wszystko działa jak należy

IMG-1805.jpg IMG-1806.jpg

Oryginal Bios
Modificated Bios
Przejdź do postu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 siwyck

siwyck
  • Nowicjusz

• 8 postów

Napisano 28 maj 2020 - 19:08

Witam. Płyta główna Asus Sabertooth 990 FX
Bios zaktualizowany do najnowszego tj. Version 1604  2012/10/24
Zakupiłem dysk Dysk
Niestety płyta nie posiada gniazda M.2, lecz zakupiłem adapter Adapter
Podpiąłem do gniazda PCI-e 16 x4 no i niestety bios nie wykrywa dysku
Proszę o pomoc co wgrać i w jaki sposób zeby można było postawić system WIn 10 Pro na tym dysku
PS. Dysk w Windowsie jest aktywny i śmiga, lecz jak w temacie bios go nie wykrywa
pozdrawiam i dziękuję za każdą pomoc

• 0

#2 MiK

MiK
  • Mangosjep.

• 7196 postów
  • Miejscowość:Tarnów

Napisano 28 maj 2020 - 20:15

Problem polega na tym, że windows wykrywa ten dysk lecz bios już nie, bo kiedy ta płyta powstawała takie dyski jeszcze nie istniały. Pomimo zastosowania adaptera bios nie jest w stanie rozpoznać dysku ani uznać je za urządzenie umożliwiające zainstalowanie i uruchomienie windowsa. 

Teoretycznie możesz poszukać możliwości edycji biosu lub może już istnieje takowy pod twoją płytę. Słyszałem, że ludzie tak właśnie kombinują. 

Użytkownik MiK edytował ten post 28 maj 2020 - 20:16

• 0

#3 wodego

wodego
  • Zapaleniec

• 1482 postów

Napisano 28 maj 2020 - 21:23

W przypadku intela można dodawać obsługę NVMe od chipsetu Z68 (sam edytowałem). Na wcześniejszych generacjach nie da rady. Jak jest z AMD tego nie wiem.

• 0

#4 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 12124 postów
  • 3DMark 06:24404

Napisano 28 maj 2020 - 22:49

Co do edycji bios, to jest to możliwe tylko jeśli jest to już UEFI, tam można próbować dograć moduły NVMe i liczyć że miejsca nie braknie i płyta będzie dalej sprawna po jego wgraniu. Ewentualnie można bootować nie wprost na system co siedzi na NVMe, a na inny dysk na AHCI z którego będzie bootował system co siedzi na NVMe. Powinno być to możliwe i przy pomocy np. grub-a, czy windowsowego boot loadera ( sam nie testowałem bo nie mam po co ). Ewentualnie poczytaj o np clover, działa na takiej samej zasadzie, tzn bootowanie nie wprost na system na NVMe, a na pendrive z clover i z niego dopiero na system NVMe. Fizycznie wsparcie NVMe było już dawno, jedynie z bootowaniem bezpośrednio jest problem. Są jednak wyjątkowe SSD NVMe co mają legacy boot rom i możesz takiego bootować w legacy mode, jak np ja to robię. Wtedy też Windows nie wymusza GPT. Mam system cały postawiony na SSD NVMe na MBR. Ps. Przepłaciłeś za adapter, one po 16zł chodzą
  • 0

#5 siwyck

siwyck
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 8 postów

Napisano 29 maj 2020 - 07:03   Najlepsza odpowiedź

Ewentualnie można bootować nie wprost na system co siedzi na NVMe, a na inny dysk na AHCI z którego będzie bootował system co siedzi na NVMe. Powinno być to możliwe i przy pomocy np. grub-a, czy windowsowego boot loadera ( sam nie testowałem bo nie mam po co ).

Przepłaciłeś za adapter, one po 16zł chodzą

A jak to zrobić jeśli nie zadziała edycja biosu bo będę to robił. Miejsca nie zabrakło i jest to UEFI :) Zobaczymy co dziś się stanie.

A czy przepłaciłem? Dysk ma temperaturę 45 stopni, pamiętaj że do adaptera jest radiator

EDIT:
Pliki wgrane, dysk w biosie czyta (a raczej adapter bo slota na dysk w płycie nie ma)

Dziękuje i pozdrawiam, w razie czego pomogę :)

Jak ktoś ma ASUS SABERTOOTH 990 FX to dodaję 2 pliki
AMD FX 8350 :)
Oryginalny Bios oraz już Podmieniony z NVME
Wszystko działa jak należy

IMG-1805.jpg IMG-1806.jpg

Użytkownik siwyck edytował ten post 29 maj 2020 - 07:27

• 0

#6 MiK

MiK
  • Mangosjep.

• 7196 postów
  • Miejscowość:Tarnów