Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, którą płytę byście mi doradzili wybrać pod amd r5 3600??

 

grafa - gtx1070 g1 8gb

ram hyperx predator 2x8g 3200 cl16 (moze tutaj jakas zmiana w ty mprzedziale cenowym)

psu seasonic 850w

ssd Adata su800 256gb

chłodzenie nzxt x62 v.2

 

Do wyboru mam

1. https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-x470-aorus-ultra-gaming-980414/

lub

2. https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x470-gaming-plus-4101945/

3, https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x470-gaming-pro-4101944/ czy

4. https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x570-a-pro-5938608/ (w cenie 645 zł)

 

a może warto dołożyć 100zł i wziąć płytę z nowszym chipsetem, jedną z tych dwóch poniżej lub coś jeszcze innego?

 5. https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-mpg-x570-gaming-plus-5938607/

 6. https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-x570-gaming-x-5938856/

Link to post
Share on other sites

Jeżeli ma być MSI to Tomahawk B450 Max spokojnie temat ogarnie.

 

A tak na marginesie jeszcze, skoro już ktoś podpytał.

Raczej na 90% będę szedł w platformę intela, ze względu właśnie na fakt, iż nie moglem znaleźć satysfakcjonującej mnie płyty pod ryzena.

Wszyscy piszą jak to fajnie pięknie i tanio wychodzi platforma na ryzenie, ale mi to się nie wydaje takie proste.

Po pierwsze, skoro chipset B450 to raczej marne szanse na rozbudowę do 8R/16H, a w szczególności o przyszłą generację? Do tego chciałbym płytę, która równolegle obsłuży mi 2 szybkie dyski M.2 bez utraty nie wiadomo ilu portów sata czy prędkości pcie. Czy wśród B450 jest w ogóle taka płyta? Nie wspominam już nawet o ewentualnych problemach B450 z biosem pod najnowszą generację. Pod intela 800zł załatwia sprawę bez problemu na najwyższym chipsecie z390.

Żeby mieć szansę na rozwojową platformę do ryzena next gen i do tego obsługę 2x M.2 musiałbym chyba minimalnie kupić ASUS PRIME X570-PRO, która kosztuje bagatela 1100zł i jest chyba o zgrozo najtańszą opcją oferującą możliwość upakowania w niej tego, co chcę. A więc sumarycznie 9700k+mobo to jakieś 1700zl+800=2,5k, a ryzen 3700x+mobo daje 1500+1100= 2,6k. :( Kupowanie procka za 800zł (r5 3600) i płyty za 1100 też nie wydaje się zbyt logiczne. A jeśli next gen będzie z obsługą lepszej pamięci to tak samo jak u intela i tak płyta byłaby do wymiany...

Dylemat masakryczny.

Nie jestem fanem ani żadnej ze stron, po prostu chce kupić dobrą platformę do gier, i jeśli się da to rozwojową. Intel nawet jeśli droższy, to lepiej rokuje cenowo, bo nawet jeśli za rok przyjdzie wymieniać płytę+procek+pamięć, to ceny topowych modeli długo się trzymają wysoko, więc jest spora szansa, że odsprzedając sprzęt nie straci się wiele. Co myślisz? Czy jest coś wartego uwagi poniżej ASUS PRIME X570-PRO aby platforma faktycznie wyszła taniej niż intel? Tylko obiektywnie proszę. :)

Link to post
Share on other sites

Asus Prime X470 pro - dwa gniazda M.2 (PCIE gen3 x4 i gen3 x2), jeśli obydwa są obsadzone nvme to żaden port SATA (z 6) nie jest blokowany. Nie wiem jakie jeszcze masz wymagania, ale płyta daje radę i nie jest specjalnie droga.

Edit: oczywiście płyta nie jest bez wad. Te, które najbardziej mi dokuczają to brak czujnika temperatury przy VRM i tylko 3 gniazda wentylatorów do obudowy.

Edytowane przez Navier
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Asus Prime X470 pro - dwa gniazda M.2 (PCIE gen3 x4 i gen3 x2), jeśli obydwa są obsadzone nvme to żaden port SATA (z 6) nie jest blokowany. Nie wiem jakie jeszcze masz wymagania, ale płyta daje radę i nie jest specjalnie droga.

Edit: oczywiście płyta nie jest bez wad. Te, które najbardziej mi dokuczają to brak czujnika temperatury przy VRM i tylko 3 gniazda wentylatorów do obudowy.

 

Czyli model niższa od tej co podałem. Ta z kolej obcina sloty PCIe, ale chyba to akurat przeżyję. Szczerze mówiąc wolałbym chyba żeby było 8 sata i niech sobie 4 obcina, 4 mi wystarczą, a takich płyt niewiele. :(

Widzę masz na niej topowego ryśka, wszystko ok, nie grzeje się zbyt mocno?

Myślisz, że da rade pociągnąć przyszłą generację, czy raczej i tak będzie zmiana?

Czy przed nowym ryzenem 3xxx potrzebna jest aktualizacja BIOS-u, sklepy to ogarniają, czy trzeba samemu?

Masz na niej 2 evo plus m.2? Właśnie taki konfig chciałbym u siebie, jeden mniejszy na OS, a drugi pod gierki mmo, te wymagają szybkich dysków. Oba chodzą z pełną prędkością? Gdzieś czytałem, że chipset x470 tylko jeden slot NVMe potrafi obsłużyć z pełną prędkością, nawet na szybkiego znalazłem:

"Advantage of x570 are only PCIe 4 and with it faster NVMe SSDs in both M.2 slots running at NVMe speed while x470 can only do NVMe in one slot. Also possibly being only ones to work with next gen, Ryzen 4000. That part is not clear yet."

Edytowane przez dimmiu
Link to post
Share on other sites

Na B450 spokojnie Ci ruszy 8R/16W, z Ryzen 4000 włącznie, istotnym elementem jest sekcja VRM i to jak jest chłodzona. U msi płyta z dopiskiem MAX oznacza fabrycznie Bios z obsługą R3000.

 

Co zaś się tyczy wsparcia od AMD - oficjalnie X370 nie ma zagwarantowanych updatów dla R3000 - i co? Taki Asus wypuścił już update z AGESA 1.0.0.3 ABBA dla wszystkich swoich płyt X370. Jestem niemalże pewien, że płyty serii 400 dostaną bez problemu wsparcie dla R4000.

 

W temacie dwóch dysków nvme: Asus Prime X570-P zawiera dwa sloty m.2 podpięte bezpośrednio do Cpu oraz 6 portów Sata.

Link to post
Share on other sites

 

 

skoro chipset B450 to raczej marne szanse na rozbudowę do 8R/16H

.Why? po czym wnosisz? Mam b450-a pro z 8/16 z OC i temperatury vrm są bardzo przyzwoite. 

 

 

 

a w szczególności o przyszłą generację?

 

bo? TDP skoczy 2x? 

 

 

 

Do tego chciałbym płytę, która równolegle obsłuży mi 2 szybkie dyski M.2 bez utraty nie wiadomo ilu portów sata czy prędkości pcie. Czy wśród B450 jest w ogóle taka płyta?
 

 

Dokładnie "nie wiadomo ilu portów" to ilu portów potrzebujesz?  X570 się kłania jeśli chcesz mieć lepiej wyposażone mobo. b450 to bądź co bądź budżetowy chipset. Zawsze pozostaje opcja adapterów sata na PCI-E ok. 10 dolków na ali. 

 

 

 

Nie wspominam już nawet o ewentualnych problemach B450 z biosem pod najnowszą generację.
To jest fakt, nie wszyscy je mają ale jednak są, chodzi tutaj głownie o tzw. cold boot. 

I to jest jakiś tam argument. Bo niby nie przeszkadza to w pracy ale może denerwować.

 

 

 

to ceny topowych modeli długo się trzymają wysoko

 

no jeśli intel dotrzyma słowa z polityką cenową i HT to powiem Ci że ceny obecnej generacji polecą w dół dużo szybciej niż miało to miejsce do tej pory.

 

 

 

Co to znaczy "fajnych"? Że są ledy?
 

no ledy to podstawa, a kolor laminatu nie jest "sraczkowaty". jest też kiepawe integraded wi-fi i "topowa" dźwiękówka, no i nie zapominajmy o najważniejszym musi być bajerancki I/O cover. Co tam jakieś VRM a komu to potrzebne.

Link to post
Share on other sites

Na B450 spokojnie Ci ruszy 8R/16W, z Ryzen 4000 włącznie, istotnym elementem jest sekcja VRM i to jak jest chłodzona. U msi płyta z dopiskiem MAX oznacza fabrycznie Bios z obsługą R3000.

 

Co zaś się tyczy wsparcia od AMD - oficjalnie X370 nie ma zagwarantowanych updatów dla R3000 - i co? Taki Asus wypuścił już update z AGESA 1.0.0.3 ABBA dla wszystkich swoich płyt X370. Jestem niemalże pewien, że płyty serii 400 dostaną bez problemu wsparcie dla R4000.

 

W temacie dwóch dysków nvme: Asus Prime X570-P zawiera dwa sloty m.2 podpięte bezpośrednio do Cpu oraz 6 portów Sata.

 

Szczerze mówiąc powoli mnie to wkurzać zaczyna wszystko. :(

Ceny poszalały kompletnie, o dostępności sprzętu tez nie mówiąc, monitor mam od pół roku, a PC nadal się nie mogę zdecydować.

Naczytałem się już tyle, że mnie głowa boli....

Co do płyt i NVMe, to już chyba wszystko wiem, co mogłem wyczytać, ale to też chore, że trzeba pół internetu przeryć, żeby dotrzeć do właściwych informacji. Asus Prime jednak odpada, z komentarzy userów wynika, że nie da się zainstalować OS z dwoma wpiętymi NVMe. Po instalacji na jednym i podpięciu z powrotem drugiego okazuje się, że prędkość tego drugiego to jedynie 50%,a do tego jeszcze problemy z działaniem USB itp. Bez sensu. Większość płyt realizuje też 1 slot na procesorze, a drugi na chipsecie, o ograniczeniach w użyciu linii SATA czy PCIe, thunderbolt itp. nie wspominając. Co płyta to inna sytuacja.

Spośród wszystkich x470 z tego co doczytałem jedyną 100% płytą obsługującą przez procesor 2x NVMe jest ROG CROSSHAIR VII HERO, ale chyba sam ja miałeś o ile pamiętam i odpuściłeś?

Pozostaje jednak chyba rozsądek i 1x NVMe na OS, a drugi zwykły jakiś Crucial MX500 na SATA, bo szkoda kasy na NVMe jeśli użycie drugiego slotu M.2 jest wciąż tak problematyczne.

 

Szkoda, że w sektorze nowych płyt tak ubogo. Przyjdzie jeszcze poczekać na stabilizacje i to co wniesie ze sobą wypust B550.

Link to post
Share on other sites

Ceny CL i CLR tak szybko nie polecą w dół (o ile cokolwiek) - Intel o to już zadbał, wprowadzając nową podstawkę.

 

Identyczne założenia miałem po premierze kawy - i niestety po chwilowym spadku cen i5/i7 na 1151v1 te odbiły w górę i nadal mają się tragicznie :/ 450 pln za zablokowane 4R/4W? 700 pln za zablokowane 4R/8W? Używany 7700k drożej niż nowy 9600k?

 

@dimmiu

 

T, C7h poszedł w inne ręce a na złożenie kompa czeka właśnie wspomniany X570-P. Kupując tego Crosshaira wcześniej chciałem się pojawić BCLK - to Asus te opcję przy R3000 usunął. Pcie 4.0 dodali a następnie usunęli. Do dzisiaj bodajże nie wyszedł fix do PBO - pewnie w końcu wyjdzie ale ile można czekać? Zawiodłem się strasznie, bo z 2700x ta płyta "zwijała asfalt".

 

Co do konfigu m2: w pierwszym slocie będzie systemowy nvme (intel z sygnatury), w drugi wejdzie jakiś 2TB ale najpewniej będzie to m2 po SATA (chce się pozbyć zbędnych kabli).

Link to post
Share on other sites

Czyli model niższa od tej co podałem. Ta z kolej obcina sloty PCIe, ale chyba to akurat przeżyję. Szczerze mówiąc wolałbym chyba żeby było 8 sata i niech sobie 4 obcina, 4 mi wystarczą, a takich płyt niewiele. :(

 

 

Jeden PCie zostaje nawet po obsadzeniu dwóch nvme. Mam zapakowany grabber HDMI i nie ma z nim żadnego problemu. Trzeba tylko dokładnie przeczytać instrukcję.

 

Widzę masz na niej topowego ryśka, wszystko ok, nie grzeje się zbyt mocno?

 

Miałem 2700X wcześniej, teraz 3900X. Żadnych problemów z RAMem, VRM, temperaturami.

 

Myślisz, że da rade pociągnąć przyszłą generację, czy raczej i tak będzie zmiana?

 

Zobaczymy, myślę że nie będzie problemów, biosy są wydawane dość szybko, Niemcy mają jakiegoś "insidera" w Asusie i bety często wyciekają więc support jakby co jest.

 

Czy przed nowym ryzenem 3xxx potrzebna jest aktualizacja BIOS-u, sklepy to ogarniają, czy trzeba samemu?

 

Koleś z konkurencyjnego forum kupował koło dwóch tygodni temu i był bios 5216, zgodny z Zen2 i naklejka Ryzen 3000 ready.

 

Masz na niej 2 evo plus m.2? Właśnie taki konfig chciałbym u siebie, jeden mniejszy na OS, a drugi pod gierki mmo, te wymagają szybkich dysków. Oba chodzą z pełną prędkością? Gdzieś czytałem, że chipset x470 tylko jeden slot NVMe potrafi obsłużyć z pełną prędkością, nawet na szybkiego znalazłem:

"Advantage of x570 are only PCIe 4 and with it faster NVMe SSDs in both M.2 slots running at NVMe speed while x470 can only do NVMe in one slot. Also possibly being only ones to work with next gen, Ryzen 4000. That part is not clear yet."

Pierwszy M.2 (ten z radiatorem) działa z pełną szybkością (3.5GB/s seq read), drugi to pcie gen3 x2 (x470 to tylko pcie gen3 i nie ma za dużo linii do podziału między promontory, a M.2). Żadna płyta przed X570 nie ma 2x pcie gen3 x4 (mają albo Gen2 x4 - wooolne i zazwyczaj obcina SATA, albo gen3 x2 jak Asus), bo zabrakłoby linii dla chipsetu. W x570 można "wyciąć" więcej linii gen3 z gen4.

Ale... drugi M.2 ma i tak ponad 2GB/s seq read, o ile pamiętam - różnicy nie widać bez użycia jakiegoś benchmarka. U mnie pierwszy Szajsung jest na Linuksa, drugi (mniejszy) na Windowsa (chętnie bym się go pozbył ale oprogramowanie Lattice, Xilinx i Altera niestety jest tylko na Windows, albo dobrze działa tylko na Windows, i nawet dla uruchomienia dwa razy do roku muszę ten dysk trzymać). Dane mam na 860EVO (SATA) i nie widzę spowolnień.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

?

Tak właśnie reagują osoby posiadające płyty Gigabyte na doniesienia o nieczytelnym UEFFI  :D 

 

Jeżeli autor wcześniej nie przesiadywał regularnie w BIOSie to żadnych uciążliwości czy problemów ze znalezieniem opcji nie zauważy. Jeżeli zaś ma porównanie to już inna sprawa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W tej samej cenie jest wspomniany Asus X570-P, z dużo lepiej chłodzoną sekcja zasilania. Jeżeli zamierzasz zostać na dłużej z Ryzen 5 3600 to nie widzę sensu w kupowaniu X570. Jeżeli chcesz koniecznie dwa nvme pod pełne pasmo pcie 3.0 x4 to kupujesz płytę z dwoma slotami pcie X16 i wsadzasz drugi dysk przez adapter.

Link to post
Share on other sites

cena tego asusa to 800zł, więc odpada, i to nie jest mój temat odnośnie dwóch nvme, mi styknie 1 ssd, podłączony przez sata

chodzi o to, że jeżeli zaszłaby taka możliwość to w przyszłości zmieniałbym procesor, szukam płyty, która dałaby jak najwięcej teraz i zostawiła okno na ewentualną zmianę procesora z tej generacji w przeciągu 3 lat, bo nowa generacja zen4 przyniesie nową podstawkę

komp bedzie służył do wszystkiego co dam radę na nim zrobić, grania, streamowania, tworzenia filmów, grafiki, programów budowlanych itd


wielkie dzięki za pomoc i poświęcony czas :)

Edytowane przez Wujek Ze
Link to post
Share on other sites

Solidna sekcja zasilania, z całkiem przyzwoitym chłodzeniem. Jeżeli ogarniasz Bios od GB to "ograniczony UEFI" nie będzie dla Ciebie czymś istotnym - jeżeli jednak robisz przesiadkę z Asusa / MSI to może być trudno na początek.

 

Co do Coolera - Noctua NH-D15s.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...