Skocz do zawartości

Mikro zacięcia systemy Windows 10


Recommended Posts

Cześć!

Jestem tu świeży, więc z góry przepraszam za wszelkiego rodzaju błędy bądź nieogarnięcie

Do rzeczy:

Od jakiegoś czasu zauważyłem mikro przycięcia systemu, mniej więcej co 11-12 sekund na dosłownie ułamek sekundy. Były jednak one frustrujące, głównie podczas oglądania filmików na youtube czy filmów na netflix bądź z dysku. 

Zacząłem własną diagnostykę - CCleaner, AdwCleaner, Malwarebytes, skanowanie antywirusem Eset, scannow i restorehealth etc.
Wydawało mi się, że użyłem wszystkich metod związanych z wirusami i złośliwym oprogramowaniem - nie pomogło. Zdecydowałem się sprawdzić dysk programem HD Tune i CrystalDiskInfo - wyniki poniżej na screenach.

Proszę o pomoc i dalsze postępowanie. Jeśli potrzeba jakieś jeszcze informacje, to oczywiście dołącze je.

Pozdrawiam i dziękuję z góry! :)

EESbtLg.jpgPnUSM6E.jpgRvMJUvJ.pngAhnWG37.jpgJp5uDtU.jpghpfWVeK.jpg

Link to post
Share on other sites

Strasznie się gotuje jak na M.2 AHCI, patrzyłeś czy przypadkiem te przycięcia nie są kiedy SSD jest gorący?

Tak prawdopodobnie jest, przed chwilą zaraz po włączeniu po całej nocy miał około 30 stopni, odpaliłem youtube i nic nie przycinało.

 

Teraz, po kolejnych 15 minutach i korzystaniu tylko z Google Chrome temperatura wynosi 46 stopni i powolutku rośnie.

 

Co jest przyczyną tak wysokiej temperatury? Jak oceniasz stan dysku?

Link to post
Share on other sites

Imo po pierwsze najważniejsze sprawdź dzienniki systemu w zakładkach Aplikacja i System, czy nie ma tam widocznych błędów w momentach przyciinania, jeśli są np. błędy w próbach zapisu/odczytu z dysku powinny być tam widoczne, a być może coś innego powoduje te przycięcia i też się tam zapisze.

Link to post
Share on other sites

Imo po pierwsze najważniejsze sprawdź dzienniki systemu w zakładkach Aplikacja i System, czy nie ma tam widocznych błędów w momentach przyciinania, jeśli są np. błędy w próbach zapisu/odczytu z dysku powinny być tam widoczne, a być może coś innego powoduje te przycięcia i też się tam zapisze.

Poniżej screeny z błędów i ostrzeżeń. Sporo tego chyba. 

 

Ostatnia grafika - błędów jest aż do tamtego momentu

ueZiEwD.jpg

uy7TZgE.jpg

gLAvv6I.jpg

0j63yHr.jpg

Link to post
Share on other sites

A wklej zawartość ktoregoś z tych systemowych co tak gęsto je sypie co kilka sekund w ostatnim screenie. Od razu od startu systemu tak się dzieje bez włączania żadnych aplikacji? To win 10 jest?

 

Czy aby problemy nie występują właśnie podczas korzystania z sieci? Odpal services.msc i sprawdź jaki status ma usługa "publikacja zasobów odnajdywania", jeśli ręczny, to spróbuj przestawić na utomat opóźniony, restart pc i sprawdź log. Polecają też sprawdzić i ustawić na auto opóźnione następujące funkcje, znane błędy po którejś poprawce MS:

 

    Host dostawcy odnajdowania funkcji
    Publikacja zasobów odnajdowania funkcji
    Połączenia sieciowe
    Host urządzenia UPnP
    Protokół rozpoznawania nazw równorzędnych
    Grupowanie sieci równorzędnej
    Menedżer tożsamości sieci równorzędnej

Edytowane przez dimmiu
Link to post
Share on other sites

Czasami mam podobne problemy w moim alienware R2 z 2011 roku z Windows 10. O dziwo pomaga mi adwcleaner który nic nie znajduje ale na koniec ma opcje basic ustawienia systemu. Które można pominąć, ale jak się je uruchomi i zrestartuje system. Wszystko zaczyna działać bez problemów. Dysk nowy SSD 240GB z systemem, RAM nowy 16GB.

 

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Z tym nowym windowsem nerwicy czasem idzie dostać. Ja np mam teraz problem po którejś aktualizacji taki, że jak gram w Diablo 3, i tylko w Diablo 3, to też mam takie przycinki, tyle że długie, czasem jedynie reset pomaga, a w logach sypie błędami od zapisu na dysk. Pomaga jedynie ustawienie IDE w BIOS zamiast AHCI. System do reinstalki. Najgorzej jak się ma upgradeowane wersje.

Kiedyś bawiłem się w szukanie błędów i naprawę, bo szkoda mi było czasu na reinstalkę win 7, sterowników itd. Od win 10 jak pojawiają się jakieś problemy, to pierwsze co robię, to reinstalacja systemu. Pobrany obraz z witryny MS jest zawsze aktualny, z pendrive instaluje się błyskawicznie. Dopiero jak świeża instalka nie pomaga, to szuka się problemów raczej sprzętowych. Moim zdaniem szkoda czasu na walkę w win 10 z problemami, lepiej szybko przeinstalować, co wykluczy problemy z systemem i ewentualnie wtedy szukać sprzętowych jeśli reinstalka nie pomogła.

Link to post
Share on other sites

A wklej zawartość ktoregoś z tych systemowych co tak gęsto je sypie co kilka sekund w ostatnim screenie. Od razu od startu systemu tak się dzieje bez włączania żadnych aplikacji? To win 10 jest?

 

Czy aby problemy nie występują właśnie podczas korzystania z sieci? Odpal services.msc i sprawdź jaki status ma usługa "publikacja zasobów odnajdywania", jeśli ręczny, to spróbuj przestawić na utomat opóźniony, restart pc i sprawdź log. Polecają też sprawdzić i ustawić na auto opóźnione następujące funkcje, znane błędy po którejś poprawce MS:

 

    Host dostawcy odnajdowania funkcji

    Publikacja zasobów odnajdowania funkcji

    Połączenia sieciowe

    Host urządzenia UPnP

    Protokół rozpoznawania nazw równorzędnych

    Grupowanie sieci równorzędnej

    Menedżer tożsamości sieci równorzędnej

Problemy pojawiają się od razu po starcie systemu, temperatura jednak nie ma wpływu na to, bo nawet przy 30 stopniach zdarzały się przycinki. Tak, jest to Windows 10. Poniżej screen z tego błędu:

 

3XnRP8n.jpg

Tak dysk ma realokowane sektory, ale one same nie powinny dawać takich objawów ( choć wyjątki zawsze się znajdą ).

To jest SSD m.2 co nie?

Tak, jest to SSD m.2

 

Weryfikuje info o zacinaniu przy wysokich temperaturach - jednak przy niskich, od razu po starcie systemu youtube i film z dysku przycinały. Wtedy widocznie był jakiś wyjątek

Link to post
Share on other sites

Na dobry początek zawsze w przypadku podejrzenia jakichkolwiek błędów na dysku jedziemy chociażby z podstawowym skanem windowsowym. Odpal cmd, koniecznie jako administrator i wpisz będąc na dysku C: chkdsk /f /r

Potwierdź "t" i restart maszyny..

Masz jakieś problemy z usługami sieciowymi, to może zanim zrobisz restart do check diska to wyłącz jeszcze usługę o którą się burzy w tym komunikacie, jest to usługa od proxy, którego chyba raczej nie używasz, nawet ze względów bezpieczeństwa dobrze mieć to wyłączone.

Panel Sterowania -> Sieć i Internet -> Opcje Internetowe -> zakładka Połączenia -> Ustawienia Sieci i Lan" i odhacz "Automatycznie wykryj ustawienia".

Zrób restart i zobacz co w logach i jak po skanie się system zachowuje.

Link to post
Share on other sites

Cześć, wracam do was po tygodniu.

W tym czasie laptop leżał w diagnozie w serwisie komputerowym. Panowie stwierdzili, że przyczyną jest uszkodzenie dysku i trzeba go wymienić. Czyli generalnie wszystko, o czym tutaj rozmawialiśmy. Ja postanowiłem jednak, że format nic nie będzie mniej kosztował, więc cofnąłem laptopa do ustawień początkowych wcześniej zgrywając najważniejsze pliki prywatne.

Efekty? Laptop się nie zacina, chodzi płynnie, jedyne z czym jest problem, to kliknięcie prawego przycisku myszy na pulpicie (bardzo długo "myśli" zanim wyświetli ten panel). Jak myślicie, czego to może być przyczyna?

Czy pomoc techniczna firmy Dell i jej wykrywanie sterowników systemu jest miarodajne?

Link to post
Share on other sites

Masz uszkodzony wpis w menu kontekstowym dlatego to menu długo się otwiera lub nie otwiera wcale(zawieszenie explorera). Pobierz sobie program ShellMenuView https://www.nirsoft.net/utils/shell_menu_view.html i język polski do tego, uruchom program i szukaj wpisów w rekordzie Typ(Menu kontekstowe). Powinny być posortowane alfabetycznie. W menu prawej myszy w tym programie możesz wyłączyć zaznaczony lub podejrzany wpis(klawisz F7). A potem sprawdzasz czy menu kontekstowe explorera działa. Aktualizacje sterowników przeprowadź programem Driver booster albo Driver easy, będziesz miał dużo bardziej aktualne sterowniki. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...