Skocz do zawartości

Dysk HDD nie wstaje po wybudzeniu z uśpienia Win 10


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Hej

Na początek może podam sprzęt:

MOBO: MSI P67A-C45

SSD: Silicon Power S55 Slim 120GB

HDD1: Samsung HD502HI 500GB

HDD2: Seagate ST500DM002 500GB

OS: Windows 10 1803

 

Problem polega na tym że czasem (jakieś 40% przypadków) dysk Seagate nie wstaje poprawnie z uśpienia. Widać go wtedy normalnie w explorerze i w diskmgmt ale nie pokazuje pojemności a system plików wyświetla jako nieznany. Do tego na obudowie dioda od HDD świeci ciągle. Za każdym razem pomaga ponowne uruchomienie systemu. Zauważyłem też że dzieje się tak raczej po automatycznym uśpieniu po 30 minutach np. po nocy kiedy wieczorem usypiam na filmie. Gdy usypiam ręcznie to działa normalnie. SMART dysku jest OK, przestawianie Hot Plug w BIOSie ani zmiana gniazda SATA nic nie daje. Ma ktoś jakiś pomysł co to może być? Problem nie jest duży bo komputer uruchamia się dość szybko ale trochę irytuje. Chciałbym też uniknąć formata bo system stoi niecały rok i wszystko inne działa jak należy. Dodam jeszcze że miałem podobny problem z poprzednią kartą graficzną. czasem po wybudzeniu monitor się nie załączał ale na obecnej jest OK. Chętnie udzielę dodatkowych informacji jeśli ktoś ma pomysły i sugestie.

 

 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

o ile jest hot plug włączony, to w teorii zawsze powinien być widoczny. 
SMART jest czysty, jeśli masz miejsce aby zgrać gdzie dane, to ja bym spróbował konwersji na GPT (usuwa dane na całym HDD oczywiście)  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Problem pozostał bo rano znowu było to samo. Narazie nic nie ruszam bo nie chce mi się bawić w zgrywanie danych a tak jak pisałem problem nie jest zbyt uciążliwy. Przy okazji jak kupię następny dysk to ustawię wszystkie na GPT i wymienię kabelki. Dzięki za pomoc, temat można zamknąć.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Nie mogę edytować poprzedniego posta więc piszę osobno. Problem ustał bez formatowania, dysk wychodzi normalnie z uśpienia. Nie wiem co dokładnie było przyczyną ale na pewno nie c-states bo mam z powrotem na "no limit". W międzyczasie wymieniłem kabel sygnałowy i podpiąłem pod sata III (był na sata II) oraz wyłączyłem autostart crystaldiskinfo. Zaktualizowałem też windowsa do wersji 1810.

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...