Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Komputer nie widzi dysku WD ELEMENTS

dysk zewnętrzny kod błędu 10 wd 5tb

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#21 COD_WAWA

COD_WAWA
  • Amator

• 28 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 23 wrzesień 2018 - 15:46

Nie chodzi o fabryczną kalibrację a o to że niektóre kontrolery USB wykorzystywane do tych dysków szyfrują dane. Pracuję przy tym na co dzień i znam te dyski. Każdego dnia mamy kilku klientów co z prostej usterki zrobią skomplikowaną układankę, bo nie wiedzą co robią. Tak samo kontrolery dysków SSD szyfrują dane w locie i na kościach są one w takiej postaci zapisane. Od strony użytkownika jest to niezauważalne.

• 0

Motto: Kopia zapasowa to Twój najlepszy przyjaciel. 

#22 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11552 postów
  • 3DMark 06:24404

Napisano 24 wrzesień 2018 - 12:21

Tak samo kontrolery dysków SSD szyfrują dane w locie i na kościach są one w takiej postaci zapisane. Od strony użytkownika jest to niezauważalne.

To to prawda, ale nikt nie będzie próbował odczytać danych bez pomocy kontrolera, no bo co zrobisz bez FTL-a. 

Podasz jakieś przykłady konkretnych kontrolerów USB, niezintegrowanych z PCB, lub konkretne modele HDD. Bo tu szczerze nie ma to znaczenia, przy zintegrowanym kontrolerze USB i tak musimy przejść przez kontroler aby się do danych dostać w domowych warunkach. 

Choć tobie pewnie chodzi o problemy przy podmianie płytek PCB, ale tu najczęściej problemy są chyba spowodowane uszkodzeniem chipu z danymi kalibracji HDD, z tego co się orientuję (popraw mnie jak się mylę).  

• 0

Spoiler

#23 COD_WAWA

COD_WAWA
  • Amator

• 28 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 24 wrzesień 2018 - 15:11

Nie podam Ci z głowy, a jak dysk jest uszkodzony to nie wykonuje się operacji przez USB tylko po przeróbce po SATA. Oczywiście moje podejście jest związane z zawodem jaki wykonuję i procedury są dopracowane pod kątem jak najmniejszego ryzyka kolejnych uszkodzeń. Wszystko jest oczywiście kwestią ważności danych.

Jedna sprawa to ROM - w którym masz  w wielkim skrócie informacje kalibracyjne i to jest unikalne dla danego dysku.

Druga to kontrolery USB, który szyfruje dane.

Proszę uwierz mi już na słowo - Ja tych dysków przewalam dziesiątki miesięcznie ( tu pracuję jak coś https://centrumodzyskiwaniadanych.pl )

Użytkownik COD_WAWA edytował ten post 24 wrzesień 2018 - 16:01

• 0

Motto: Kopia zapasowa to Twój najlepszy przyjaciel. 

#24 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11552 postów
  • 3DMark 06:24404

Napisano 24 wrzesień 2018 - 16:07

Ja miałem styczność tylko z takimi bez zintegrowanego kontrolera i zazwyczaj wystarczy rozwalić kieszeń usb i podpiąć hdd pod sata o ile sama elektronika hdd jest sprawna ( tu dalej już odzyskiwanie danych, nawet teraz jestem w ciągu odzyskiwania danych z jednego właśnie zewnętrznego ). Nie spotkałam się jeszcze z szyfrowaniem sprzętowy w takich ( choć nie miałem ich dużo w rękach ) Nigdy nie bawiłem się w przeszczepy, nie podjął bym się obecnie ( w obawie o dane użytkownika ). Choć może zacznę coś trenować z przeszczepami, bo w pracy mam masę hdd dostępnych, do utylizacji, choć sprawnych.
  • 0

#25 levy22

levy22
  • Nowicjusz

• 1 postów

Napisano 02 maj 2019 - 20:13

Nie podam Ci z głowy, a jak dysk jest uszkodzony to nie wykonuje się operacji przez USB tylko po przeróbce po SATA. Oczywiście moje podejście jest związane z zawodem jaki wykonuję i procedury są dopracowane pod kątem jak najmniejszego ryzyka kolejnych uszkodzeń. Wszystko jest oczywiście kwestią ważności danych.

Jedna sprawa to ROM - w którym masz  w wielkim skrócie informacje kalibracyjne i to jest unikalne dla danego dysku.

Druga to kontrolery USB, który szyfruje dane.

Proszę uwierz mi już na słowo - Ja tych dysków przewalam dziesiątki miesięcznie ( tu pracuję jak coś https://centrumodzyskiwaniadanych.pl )

Mam taki sam problem jak autor tematu. Podejrzewałem elektronikę dysku wiec ją wymieniłem na inną, wraz z podmianką biusu oczywiście. Sytuacja po wymianie jest dokładnie taka sama jak przed. Dysk słychać, że się uruchamia, brak jakichkolwiek niepokojących dźwięków. Dysk gdy podpinam pod adapter usb inny niż w obudowie to nadal jest nie wykrywalny w biosie itp. Czy może być tak, że padł kontroler USB a dysk był z nim sparowany? 

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dysk zewnętrzny, kod błędu 10, wd, 5tb

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych