Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Zastosowanie komputera : Gry,Streamowanie głównie oraz multimedia,
   

Maksymalna kwota : 1600 zł.

    Kiedy zamierzam kupić komputer? : Jeszcze dziś w godzinach 15-17 lub jutro
    Których części potrzebuję : Procesor, Płyta główna, Pamięci ram.
    Czy będę podkręcać sprzęt? : Tak.
    Rozdzielczość mojego monitora i model : LG Flatron 22 C E2260
    Specjalne wymagania : Streamowanie w niedalekiej przyszłości.
    Własna propozycja zestawu : Brak

    Inne :
    Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) :

 

CPU: AMD Phenom x4 955 3,2 ghz Black Edition
Cooler: Scythe Ninja 3@Scythe Slip Stream x120@Arctic Cooling MX-4|
Mobo: AsRock 880G PRO3
HDD: Seagate Barracuda 500 GB 7200,12
Ram: GoodRam 2x2 GB 1333Mhz Cl9
DVD: LG GHNS50
GPU: Gainward GeForce GTX 470 1280 mb
PowerSupply: Fortron 600W Aurum + 80 Gold
Case: Fractal Black Pearl R3 + x3 120 Revoltec Dark Led Blue+ x2 120 Fractal Design
 

 

 

Mam kilka pytań, jeżeli wybór padnie na Ryzena:

 

1. Czy nie będzie problemu z montażem nowej płyty głównej AM4 w pierwszej wersji obudowy Fractal R3? to samo tyczy się chłodzenia Scythe Ninja 3

 

2. Na nowej płycie głównej w lewym górnym rogu jest wejście na 8 Pin mój zasilacz prawdopodobnie ma tylko 6 Pin, choć mogę się mylić, nie będzie problemu?

 

3. Czy mogę kupić np 4 kości pamięci po 4 GB jedna?

 

4. Obecnie posiadam dysk HDD o pojemności 320 gb z przesyłaniem danych do 3 gb/s, czy on przypadkiem nie będzie sprawiał problemów w grach? Dysk pochodzi z komputera, który był kupowany w 2007 roku :-)

 

Na ten moment, to chyba tyle, jak sobie coś przypomnę, to edytuję posta. Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites

Cześć.

 

1.

nie będzie problemów o ile płyta główna będzie z tych pozycji M/B compatibility: Mini ITX, Micro ATX and ATX. Chłodzenia Scythe Ninja 3 nie jest kompatybilne z podstawką AM4.

 

2.

6 pin (zapewne+2) to pci-e, a tego się nie używa do podłączania cpu. Napewno twój zasilacz ma kabel CPU 8 pin( P4+P4). Jak również na starej płycie występuję, to złącze w podobnym miejscu co na nowej i jest zapewne w użyciu.

 

3.

możesz kupić ram 4x4GB, ale może być bardziej problematyczne lub nawet wcale nie działać. Lepiej brać 2x8GB

 

4.

stary dysk może być za wolny. Jeżeli nie ma błędów nadaje się tylko na magazyn(filmy, muzyka, instalki). 

Edytowane przez tazik21
Link to post
Share on other sites

3.

możesz kupić ram 4x4GB, ale może być bardziej problematyczne lub nawet wcale nie działać. Lepiej brać 2x8GB

 

Masz jakieś dowody na poparcie powyższego stwierdzenia?

Jeśli RAM-y będą kompatybilne i sprawne, to nie mają prawa nie działać niezleżenie o liczby modułów.

 

Do Autora wątku:

Ryzen Ci nie wyjdzie w tych pieniądzach. Poniżej  R5 1600 za 755 zł nie ma sensu schodzić, kiedy  I3 8100 kosztuje 455 zł. do tego 8GB RAM  https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-2x4gb-3000mhz-cl16-cmk8gx4m2c3000c16-1678490/, za 419 zł, MOBO https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-pro4-1533534/ za 449 zł i  SSD https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-premier-pro-sp920-128gb-sata3-asp920ss3-128gm-c-635787/ 215 zł. Razem 1538. Ewentualnie pojemniejszy SSD 240 GB +~ 200 zł.

 

Zasilacz i GPU zostają. System i najważniejsze gry postawisz na SSD. Wtedy wydajność HDD nie będzie miała znaczenia.

 

Edit: zapomniałem o chłodzeniu - może być Fera 3 za 100 zł.

Edytowane przez knopler
Link to post
Share on other sites

W przypadku i3 8100 chłodzenie BOX w zupełności wystarczy.

No nie wiem. Przy graniu i streamowaniu procek będzie miał co robić, więc na boxie można spodziewać się suszarki.  Niemniej cooler można dokupić później, jeśli box okaże się za słaby.

 

Edit: ten Scythe Ninja jest kompatybilny z  socketem 1150, więc powinien też pasować do 1151. Rozstaw otworów montażowych jest taki sam.

Edytowane przez knopler
Link to post
Share on other sites

Masz jakieś dowody na poparcie powyższego stwierdzenia?

Jeśli RAM-y będą kompatybilne i sprawne, to nie mają prawa nie działać niezleżenie o liczby modułów.

 

a co ja napisałem? ze może, ale mogą być problemy.

 

i3 jest za słabe do stremowania.

 

r5 1600 755 zł + asrock 370x 500 zł + ram to najlepiej 16 GB

Edytowane przez tazik21
Link to post
Share on other sites

Najwydajniej będzie tak:

procesor https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-8400-2-80ghz-9mb-box-bx80684i58400-978216/ w grach zniszczy Ryzena  

płyta główna https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-pro4-1533534/ jedna z najtańszych obecnie  płyt pod Cofee Lake, możesz się wstrzymać do premiery b360 i h310 one będą z pewnością trochę tańsze

pamięć https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-2x4gb-3000mhz-cl16-cmk8gx4m2c3000c16-1678490/ Chyba że zamierzasz mieć 16GB, to kup teraz jedną kość 8GB, później dokupisz drugą zawsze trochę tak zaoszczędzisz. Tylko nie wiadomo właśnie czy ten dysk już nie jest zajechany, trochę lat ma... Ale jeżeli jest sprawny to zostawiłbym go i normalnie na nim działał.

Edytowane przez barpiw
Link to post
Share on other sites

Masz jakieś dowody na poparcie powyższego stwierdzenia?

Jeśli RAM-y będą kompatybilne i sprawne, to nie mają prawa nie działać niezleżenie o liczby modułów.

(...)

 

Oczywiście, że mogą wystąpić problemy jak słusznie kolega wyżej zauważył. Przykładowo jedna z par banków pamięci może być kapryśna i uniemożliwić załadowanie profilu XMP czy jakiekolwiek OC. Sytuacja taka ma miejsce u mnie na B350 PC MATE. I nie jestem pewien, czy to urok płyty czy update BIOSu. Tak czy inaczej różne cuda się zdarzają.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...