Skocz do zawartości

Nowa karta graficzna i artefakty/czarny ekran


Recommended Posts

Witam,

Dokładnie w zeszłym tygodniu (w środę) odebrałem nową kartę graficzną (GTX 1050 od Gigabyte), po włożeniu jej do PC zauważyłem dziwne artefakty, postanowiłem zrobić reinstall Win 10, niestety bez skutku. Kartę wymieniłem, ponieważ poprzednia (GTX 660Ti od Asusa) spaliła się podczas pracy jednostki.

 

Artefakty występują zarówno w grach (kilku tytułach) jak i w przeglądarce. Oczywiście nie występują cały czas, ot tak jak im się zachce (chociaż w grach jestem w stanie je "wywołać" z dość dużą skutecznością).

Mniej, więcej wygląda to tak (przepraszam za paralityczne trzymanie kamery, można zacząć od 0:15):

https://youtu.be/QkksPLjwmgQ

 

 

1) Problem dotyczy zarówno obu monitorów, jak i każdego z osobna
2) Zasilacz w IDLE (mierzone multimetrem) 12.11V 5.11V 3.37V ← mierzone we wtyczce 24-pinowej
3) Zasilacz przy użyciu OCCT Power Supply test 12.13V 5.11V 3.38V ← również wtyczka 24-pinowa

4) Artefaktów nie udało uzyskać się przy 3DMark FireStrike oraz FurMark
5) Monitory działają poprawnie przy innym sprzęcie
6) Komputer przy każdym wyłączeniu łapie BSoD'a (screen w spoilerze)

 

xgLgdo1.jpg

 

7) BIOS ustawiony do fabrycznych (RAM + CPU po "OC" przez BCLK, taktowania RAMu były przestawione z 9-9-9-24 na 8-8-8-22)

8) Temperatury są w porządku

9) Oba monitory są podpięte kablami HDMI (jeden jest starszy, drugi całkiem nowy)
10) Sterowniki są najnowsze

 

Stara karta przestała działać w piątek (16.02) podczas gry komputer najpierw wyświetlił czarny ekran, zrestartował się, nie przeszedł POSTu, zrestartował i wyłączył. Po naciśnięciu POWER wentylatory drgnęły i nic więcej. Gdy wyjąłem kartę graficzną komputer przechodził POST (brak integry powodował błąd, przez który nie mogłem odpalić PC "do końca"). Pojechałem na test do kolegi, tzn. włożyłem jego zasilacz do swojego PC, bez skutku (wentylatory drgnęły ale komputer nie uruchomił się), włożyłem jego kartę graficzną i mój zasilacz, komputer uruchomił się. Swojej grafiki (GTX 660Ti) nie testowałem, nie chciałem mu uszkodzić płyty głównej (kto wie co się stało).

 

Sprzęt:

CPU: Intel i5-3350P
CPU cooler: SPC Fortis 3 v2
Mobo: Asus P8H77V-LE
GPU: Gigabyte GTX 1050 (wcześniej Asus GTX 660Ti)
RAM: 2x4GB DDR3 1333MHz CL9 od GoodRam
PSU: SPC Deus G1 500W
HDD: WD Blue 1TB
OS: Win 10 Pro x64

 

Teraz nasuwa się pytanie, co mogło paść? Mam pecha i dostałem felerną grafikę czy coś jeszcze jest do wymiany? Jedyne co przychodzi mi do głowy, żeby jeszcze sprawdzić to przełożyć gpu do drugiego slotu pcie 3.0, ewentualnie w biosie sprawdzić czy slot pcie ustawiony jest na tryb 3.0 czy może inny.

Link to post
Share on other sites

Porobił bym pomiary na wtyczce dla karty graficznej i zasilania procesora P4/P8 ze względu że zasilacz ma dwie linie 24 A dla napięcia +12V (wtyczka 24 pin jest pewnie zasilana jedną linią +12V).

http://overclock.pl/articles/showall/id/252,jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12-v

 

Sterowniki najnowsze najlepiej by były bez programu GeForce Expirence ( sporo potrafi namieszać ten program).

Do testowania karty graficznej polecam benchmark Heaven 4.0.

 

Czy resetowane były ustawienia BIOS ? Na przykład przez wyciągniecie wtyczki zasilającej odczekanie kilka sekund i wyciągnięcie baterii na minutę ( można zresetować ustawienia BIOS przez zwarcie odpowiednich zworek, które to zworki znajdzie w instrukcji obsługi).

Po włączeniu komputera i wejściu w BIOS włączenie domyślnych ustawień.

Dla pamięci RAM sprawdził bym czy nie jest wczytany profil XMP.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Karta graficzna nie wymaga, ani nie posiada wejść na dodatkowe zasilanie, aczkolwiek sprawdzić mogę.

 

Co do wtyczki pod zasilanie CPU, ciężko przez Fortisa 3 dostać się do niej.

 

Sterowniki są razem z GeForce Expirence (wrócę z pracy to usunę go), po pracy również odpalę tego benchmarka Heaven 4.0

BIOS był restartowany przez wyjęcie baterii (płyta leżała bez baterii i zasilania przez 3 dni). Odpalę jeszcze dla pewności MemTesta na czas, gdy nie będzie mnie w domu.

 

 

Edit: Pierwszy test przeszedł bezbłędnie na przetaktowanej pamięci RAM przez BCLK 105Mhz i timingi na 8-8-8-22

Edytowane przez DeathArmy
Link to post
Share on other sites

Dla pewności żeby wykluczyć problem od strony sterowników do karty graficznej najlepiej jest odinstalować, zrobić reset i wejść w tryb awaryjny wtedy użyć program DDU do oczyszczenia z resztek sterowników, oraz do wyczyszczenia systemowego rejestru z zbędnych wpisów użyć programu FreeRegisry Cleaner lub jedną z opcji popularnego CCleaner-a.

Po normalnym uruchomieniu systemu zainstalować sterowniki bez expirence.

Z innych aktualizacji warto sprawdzić czy są nowsze sterowniki od chipsetu płyty głównej.

 

Była by jeszcze jedna opcja sprawdzenia sprzętu Linux-em, poprzez uruchomienie z poziomu BIOS jakiegoś discro live CD Linux-a (trzeba w BIOS ustawić do ładowania sytemu jako pierwszy, przenośną pamięć USB/ DVD w zależności na czym jest Linux).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

- Benchmark heaven 4.0 ustawienia ultra, brak artefaktów, temperatura dobiła maksymalnie do 69 C.

- Minidumpów nie ma, ale włączyłem zapisywanie, więc następny BSoD da nam minidumpa.

- System pobrany przez narzędzie Media Creation Tool, powinien mieć najnowsze aktualizacje, windows update nie wyszukuje nowych (jeżeli chodzi o problematyczność nowych aktualizacji to na starym systemie, z wyłączonymi aktualizacjami, problem z paskami i czarnymi ekranami również występował)

- Memtest nic nie wykazał
- Jeśli chodzi o inne sterowniki do płyty, nowszych nie ma i nie będzie już, nie instalowałem z płyty dołączonej do płyty głównej, a prosto ze strony asusa

 

Jutro z rana zrobię linuxa live cd i zobaczę czy coś się zmieni, pomierzę też drugą linię 12V mojego PSU. Myślę, że minidump pojawi się wraz z wyłączeniem komputera.

 

Edit #1

 

GDZIE / IDLE / OCCT
Molex / 12.14V / 12.18V
Molex / 5.11V / 5.14V
6-pin / 12.14V / 12.21V
24-pin / 3.37V / 3.38V
24-pin / 5.10V / 5.11V
24-pin / 12.12V / 12.13V

 

co do kości 8pin, nie mogę się dostać do niej przez Fortis'a.

 

Dodatkowo podczas OCCT "Power Supply Test" pojawił się czarny ekran. Czarny ekran potwierdza, że usunięcie GeForce Expirience nie wniosło nic.
 

Edytowane przez DeathArmy
Link to post
Share on other sites

 

 

Kartę wymieniłem, ponieważ poprzednia (GTX 660Ti od Asusa) spaliła się podczas pracy jednostki.
To właśnie jest problematyczne w podjęciu jednoznacznej oceny, gdyby nie ten fakt od razu radziłbym odsyłać kartę do reklamacji. Nie wiadomo czy poprzednie uszkodzenie nie spowodowało jakiej usterki płyty gł.Jeżeli masz możliwość to sprawdź na jakiejś innej karcie. Może być słabsza, chodzi o weryfikację poprawności działania slotu PCI Express. Możesz jeszcze tą kartę przełożyć do drugiego slotu PCI expres i sprawdzić czy pojawią się artefakty lub czarny ekran.
Link to post
Share on other sites

Napięcia są w porządku mieszczą się w normie ATX 2.2.

Pozostaje to co pisałem wyżej o odpaleniu Live CD Linux-a i testowaniu pod nim.

Z innych opcji prócz to co opisywał Autor tematu zmiany w podłączeniu karty graficznej w slocie PCI Express na płycie głównej, zostaje zmiana na inną sprawdzoną kartę Ge Force (żeby zapobiec ewentualnemu bałaganowi w systemie instalując kartę AMD).

Lub złożenie komputera w wersji minimalistycznej bez dodatkowej karty graficznej, jeśli na innej karcie i zintegrowanej będą te artefakty, wina będzie płyty głównej lub podstawki LGA 1155 (wygięty pin procesora).

EDIT

Pomyliłem podstawki i nie sprawdzałem czy jest zintegrowana w procesorze, więc zostaje to co pisałem inna sprawdzona karta.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Siedzę teraz na LiveCD, póki co nic, aczkolwiek na przeglądarce tak często te problemy nie występowały. Drugim problemem jest rozdzielczość (1024x768), która nie jest zbytnio wymagająca.

 

Co do postu wyżej, karty zintegrowanej ten procesor nie posiada, więc bez żadnej po prostu się nie uruchomi.

 

Posiedzę troszkę na tym LiveCD i przełoże kartę do drugiego pcie.

Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o MESSER-a.

 

Przełożyłem grafikę do drugiego PCIe, efekt dalej ten sam, czarne ekrany, czasami poprzedzony zielonkawymi paskami poziomymi.

 

Edit #1
Czarny ekran wyskakuje np. podczas przewijania filmiku na YouTube, alt tabowania pomiędzy aplikacjami, przed chwilą podczas bezpiecznego usuwania pendrive i krótko po tym, w momencie wyjęcia penka z usb

 

Edit #2

Mimo ustawienia pełnego zrzutu i opcji, żeby minidumpy nie były usuwane, po paru bsodach, nie ma żadnego minidumpa. Karta wróciła na pierwotny slot, RAM przełożyłem w drugi dual channel, czarny ekran praktycznie zaraz po starcie wyskoczył.

Edytowane przez DeathArmy
Link to post
Share on other sites

Zrezygnuj z tego oc bo ciągle powoduje bluescreeny, a wzrost wydajności żaden.

Nie masz ostatniej wersji bios, zainstaluj. https://www.asus.com/pl/Motherboards/P8H77V_LE/HelpDesk_BIOS/

 

 

 

Jeśli chodzi o inne sterowniki do płyty, nowszych nie ma i nie będzie już, nie instalowałem z płyty dołączonej do płyty głównej, a prosto ze strony asusa

A co z sterownikami bezpośrednio od intela, realtek?

Edytowane przez vicodin
Link to post
Share on other sites

Na starej karcie graficznej po tym "OC" pc latał bez problemów ponad rok, teraz i tak jest bez podkreconej szyny bclk. RAM rowniez na bazowych timingach. BIOS może i nie najnowszy, ale chodził wcześniej, po pracy spróbuję go zaktualizować. Przypominam, że BSoDy występują tylko podczas zamykania systemu.

Link to post
Share on other sites

Bios to podstawa od tego powinieneś zacząć. Aktualizację powinieneś zrobić jeszcze przed wyminą karty. Sprawdź dokładnie zasilacz. Pierwsze modele SPC nie należały do udanych. Pomierz napięcia miernikiem podczas obciążenia, bo karty grafiki nie padają bez przyczyny. 

Link to post
Share on other sites

Bios to podstawa od tego powinieneś zacząć. Aktualizację powinieneś zrobić jeszcze przed wyminą karty. Sprawdź dokładnie zasilacz. Pierwsze modele SPC nie należały do udanych. Pomierz napięcia miernikiem podczas obciążenia, bo karty grafiki nie padają bez przyczyny. 

 

 

[...]

Edit #1

 

GDZIE / IDLE / OCCT

Molex / 12.14V / 12.18V

Molex / 5.11V / 5.14V

6-pin / 12.14V / 12.21V

24-pin / 3.37V / 3.38V

24-pin / 5.10V / 5.11V

24-pin / 12.12V / 12.13V

 

co do kości 8pin, nie mogę się dostać do niej przez Fortis'a.

 

Dodatkowo podczas OCCT "Power Supply Test" pojawił się czarny ekran. Czarny ekran potwierdza, że usunięcie GeForce Expirience nie wniosło nic.

 

 

Wersja mojego BIOSu 1304, najnowsza dostępna 1307 (wydana w 2014 roku, następca wersji 1304 który wnosi "Improve memory compatibility") nie sądzę, żeby BIOS był winny czemukolwiek i po raz kolejny zaznaczam, iż komputer działał poprawnie na starej karcie i tym samym BIOSie. Odezwę się jak znajdę czas, żeby przetestować sprzęt u kogoś innego.

Link to post
Share on other sites

W przypadku komputerów wszystko może mieć znaczenie.  Jeśli nie zrobisz aktualizacji nie wykluczysz jednej z prawdopodobnych przyczyn ale owszem bios nie zwiera informacji o oprawie współpracy z urządzeniami PCI-X lub VGA Card. Mimo to zalecam aktualizację. Może też być tak, że nie odpalisz już nowej karty graficznej na Swojej płycie. Przez brak wsparcia producenta dla tego chipsetu i modelu płyty nie wiele da się zrobić. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jest coś nie tak w systemie lub, tak jak pisałem możliwe uszkodzenie płyty gł. przez GTX 660. W pliku DMP system nie rozpoznał konkretnej przyczyny awarii systemu. Rozpoznanie problemu wygląda tak:

                  SYMBOL_NAME:  PAGE_NOT_ ZERO       
                  FOLLOWUP_NAME:  MachineOwner
                  MODULE_NAME: Unknown_Module
                  IMAGE_NAME:  Unknown_Image
                  DEBUG_FLR_IMAGE_TIMESTAMP:  0
                  BUCKET_ID:  PAGE_NOT_ZERO

Czyli nic nie wiadomo. jedyna informacja to, ze w bluescreenie brał udział proces wininit.exe, a ten jeżeli nie jest zarażony odpowiada za uruchamianie usług systemowych lub usług innych programów. Jak sprawdzisz Swoją kartę u kolegi i będzie poprawnie i sterownik grafiki masz przeinstalowany za pomocą DDU to jeszcze spróbuj na świeżo zainstalowanym systemie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Przepraszam, że zeszło mi to tak długo, aczkolwiek nie miałem czasu w zeszłym tygodniu podskoczyć do kolegi.

 

1) Podpiąłem u kolegi (Win 7 64b) swojego GTX 1050, testowałem podobne gry etc. nie udało mi się wywołać czarnego ekranu czy artefaktów (użyłem mojego monitora) ~40 minut testów

2) Podpiąłem RAM od kolegi (tylko 4GB DDR3 te samo taktowanie) i przez 15 minut testów nie udało się wywołać czarnego ekranu w moim PC.

 

Teraz nasuwa się pytanie, czy jest możliwe, iż mój RAM jest uszkodzony i nie wykrywa tego MemOk! (funkcja z płyty głównej), MemTest86 i diagnozowanie pamięci spod windy?

 

Edit: Przy 4GB RAMu nie wystąpił również blue screen przy wyłączaniu komputera.

Edytowane przez DeathArmy
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...