Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Mam skonfigurowany na komputerze z płytą Intel sprzętowy kontroler RAID 1 Mirror (dwa tyski seagate 1 TB).

Jeden z nich dziwnie się zachowywał więc oddałem go do analizy, a w tym czasie system windows normalnie był uruchamiany z jednego dysku.

Jednak dysk okazał się sprawny i teraz zamierzam go włożyć ponownie na swoje miejsce, ale mam wątpliwość, z którego dysku na który dane zostaną uzupełnione? 

Normalnie jest tak w RAID 1 (jeśli jestem w błędzie to proszę mnie poprawić), że dysk kiedy ulegnie uszkodzeniu i zostanie wymieniony na nowy, po włożeniu na miejsce jest uzupełniany danymi z tego działającego dysku. Jednak w tym przypadku nie wiem, który dysk jest tym nadrzędnym i dlatego proszę Was o wyjaśnienie jak uniknąć sytuacji, w której "uszkodzony" dysk nadpisze swoimi danymi ten poprawny.

Edytowane przez gorus1
Link to post
Share on other sites

Czy wykasowanie dysku zabezpieczy przez nadpisaniem dobrego pustym podczas odbudowy macierzy? Nie sądzę. Lepiej poczytaj dokumentację lub pooglądaj tutoriale na youtube. W kontrolerach Perc jest takie coś jak make global hs. Ale w twoim przypadku jak to się robi to nie mam pojęcia.

Link to post
Share on other sites

szczerze, miałem podobną zagwozdkę jak mi macierz RAID 1 padła, jeden dysk wyzerowałem, 2-gi miał dane, ale nadal nie wiedziałem który to który (były podpisane po modelu, a nie pamiętałem ich kolejności przy tworzeniu RAID, bo kolejność powinna być zachowana, jeśli ich nie przepinałeś ), skończyło się na tym, że zrobiłem format, założyłem pustą macierz RAID 1 i skopiowałem dane z backupu przez sieć. 
Szczerze to mogłem strzelać, bo i tak chciałem zgrywać z backupu, ale myślałem, że przez sieć będzie szybciej.   

Link to post
Share on other sites

No właśnie Panowie, chodzi o to, że przy odbudowie macierzy RAID jest zapewne jakaś kolejność, ale nigdzie w dokumentacji 

Intel Server S3420GP (taka płyta główna)

nigdzie nie ma napisane, który dysk jest nadrzędny, który nie i w związku z tym nie wiem jak się zachowa kontroler RAID w przypadku wymiany dysku i odbudowy macierzy...

Jeszcze się nie przybrałem do wpięcia tego dysku, ale kopię i tak zamierzam zrobić na różnych poziomach przed tą operacją (cały dysk, cała partycja, same dane oraz obraz systemu windows).

Jak to się zachowa przy wymianie dam znać.

Link to post
Share on other sites

Od ogółu dyski powinny wyskoczyć po kolej od 0 gniazda sata wzwyż, tylko pytanie czy kontroler je potem ustawia w kolejce od dołu, czy góry (kolejność portów sata powinna być w spec, lub na samej płycie), ale ja bym to sprawdził podpinając kilka różnych modeli dysków i patrzył jak je kontroler ustawia w kolejce do tworzenia RAID (bo wtedy je po modelu rozpoznasz, który podpięty gdzie, gdzie jest w kolejce ustawiany)
Oczywiście backup przed tym i tak bym zrobił. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam,

Podzielę się na szybko spostrzeżeniami po przywróceniu RAID.

Sprawny działający dysk był wpięty pod sata0, a więc na samym początku.

Zacząłem rzecz jasna od wykonania kopii, a potem "wyzerowałem" ten drugi dysk.

Wszystko poszło ok, a wolumin RAID 1 odbudował się po paru godzinach (odbudowa trwała również podczas uruchomionego systemu).

Akurat te kopie okazały się zbędne, ale dalej nie jestem pewien czy odbudowa macierzy nastąpiłaby również wtedy jak ten dobry dysk byłby podpięty pod sata1 i można to by kiedyś sprawdzić tak samo jak można by by sprawdzić czy odbudowa macierzy nastąpiłaby również wtedy, kiedy ten drugi dysk nie byłby zerowany...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...