Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Posiadam już jakiś czas dysk dokładnie Seagate ST31000524AS i chciałbym was poprosić o to abyście zerknęli na te screeny, i ocenili w jakim jest on stanie dokładnie. Demonem prędkości to on już na pewno nie jest, ale to nie o to chodzi. Chcę wiedzieć czy wszystko jest z nim w porządku i czy ile jeszcze potrzyma, bo kilka lat już dysk ma i czy nie padnie z dnia na dzień bo mam na nim dużo rzeczy i bym się chyba załamał.

Jeśli będzie trzeba wykonać jeszcze jakiś test to proszę piszcie.

 

 

http://i.imgur.com/TrRGqcB.jpghttp://i.imgur.com/D5tLRnU.jpg

http://i.imgur.com/WhLHECj.jpg

 

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Smart podpowiada, że ten warning dotyczący liczby błędów CRC może być spowodowany uszkodzonym kablem. Próbowałeś użyć innego albo podpiąć dysk do innego złącza na płycie głównej?

 

Ten wykres nie powinien mieć takich skoków, ale może z dysku coś stale korzysta albo winą jest właśnie ten lipny kabel.

Link to post
Share on other sites

To znaczy z dyskiem narazie nic się nie dzieje, tylko tak diagnostycznie, założyłem temat żebyście ocenili.

 

Chociaż jakby się tak zastanowić to przy kopiuj/wklej są często spadki prędkości do małych wartości a potem znów norma. Przyczyna-kabel?

 

Co do wykresu zrobiłem test odrazu po uruchomieniu komputera, a w autostarcie mam tylko antywirusa i jakieś lekkie programy. Co do kabla to jest on nowy ma ok 3 miesiące bo wtedy kupowałem całą resztę, ale jutro sprawdzę innym kablem i podepnę się w inne złącze. Ale prócz tego kabla to dysk jest ok? Muszę się martwić i zgrywać dane co pare dni? Normalnie zgrywałem raz w miesiącu na zewnętrzny.

Edytowane przez matys243
Link to post
Share on other sites

Zmień kabel i zobacz czy to się powiększa ten CRC, ja tak miałem 3 błędy zmieniłem kabel i stoi w miejscu czyli miałem walnięty kabel.

Już to zrobiłem, ciągle ten sam błąd, wartości te same. Podłączyłem ssd tym samym kablem i w te samo złącze i problemu o dziwo nie ma.

Edytowane przez matys243
Link to post
Share on other sites
uż to zrobiłem, ciągle ten sam błąd, wartości te same.

 

JAk wartości te same to wszystko OK

Wartości c7 nie zmaleją ( jak zmienisz kabel na dobry, to wartość raw po prostu nie będzie się powiększać, ale programy jak HD tune i tak będą ci podświetlać ten parametr ( ważne żeby po zmianie kabla, wartość raw nie rosła

 

Oczywiście błędy CRC to może być walnięte gniazdo ( w dysku, czy płycie ), czy nawet problem aż z kontrolerem, ale w większości przypadków jest to kabel ( sam miałem taki co mi sypał błędami, co prawda mało, ale sypał ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Krótkie pytanko : Co jest lepsze dla zdrowia dysku, jak po pewnym czasie np. 10min bezczynności, (czasami odchodzę od komputera) dysk się wyłączy, czy żeby pracował cały czas co szczerze nie jest mi na rękę bo denerwuje i głośny jest?

Edytowane przez matys243
Link to post
Share on other sites

Dla dysku lepiej jest się kręcić, niż ciągle wyłączać i włączać. ( ale jak ci przeszkadza to twój wybór, nie jest to coś co zabije go natychmiast, tylko skróci jego żywotność ) 

A jeszcze małe wyjaśnienie co do smart, to jest taki log, większość parametrów jest przyrostowych, nigdy się nie zmniejszają, tylko kilka co oznacza aktualne zdarzenia mogą wracać do 0, ale to nie jest C7. 

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wyjaśnienie.

Pozdrawiam

Witam, nie będę tworzył nowego tematu bo po co zaśmiecać forum otóż mam problem z drugim dyskiem ale tym razem zewnętrznym również firmy Seagate. Problem polega na tym ze proces kopiowania/wklejania trwa bardzo długo z powodu spadku transferu. Wygląda to tak, że kopiuje się przez np. 10 sekund z prędkoscią 20-40mb/s a potem nagle spada do 0 i te 0 utrzymuję się przez ok 20sekund i znów 20-40mb/s i tak na okrągło. Myślę, że nie powinno tak być bo dysk jest zasadniczo nowy co widać w programie CrystalDiskInfo.

Załączam zdj.

 

http://i.imgur.com/anQrf6d.jpghttp://i.imgur.com/Xp39Ux1.jpg

 

Proszę o pomoc co o tym sądzicie.

Edytowane przez matys243
Link to post
Share on other sites

szczerze, spróbuj użyć krótszego kabla USB ( razem z dyskiem powinien być taki mały )
Dysk podpięty pod USB 3.0 ? 

W smart jest kilka błędów zapisu i dużo odłączeń, i podłączeń ( może kabel zły, sam taki miałem, na początku działał, a po pół roku przestał ). 


próbowałeś przegrywać pliki spakowane w archiwum ? 
Jak nie, to spróbuj i zobacz czy też są spadki. 

Link to post
Share on other sites

Tylko i wyłącznie używam tego kabla dołączonego z dyskiem bo dysk ma specyficzne wejście.

Owszem dysk podpięty pod 3.0.

Co do kopiowania plików spakowanych archiwum - skopiowałem nie duży (3gb) .rar i prędkość utrzymywała się na poziomie 80mb/s i były 3-4 spadki do 20-25mb/s ale nie do 0 co jest zdecydowanie lepiej, ale mimo wszystko nie po drodze mi pakowanie plików w .rar, ponieważ kopiuje pliki często na stary komputer i zanim on wypakuje to minie dużo czasu, aczkolwiek nie wiedziałem, że to zadziała (dzięki za patent).

Co do tych odłączeń to masz rację podczas przegrywania plików często dysk się wyłączał.

Link to post
Share on other sites

Jedyne co przychodzi mi jeszcze na myśl to brak defragmentacji, spróbuj format i zapisać na nim dane poniwnie ( tylko nie szybki format ).

 

Jeśli to nie pomoże, to możliwe że coś nie tak jest z dyskiem ( bo ma w końcu kilka błędów zapisu ).

 

Co do tego patentu z archiwum to działa bo nie zajeżdżasz głowicy przez masę io.

 

Jeszcze przeinstalowania sterowników usb 3.0 można spróbować

Link to post
Share on other sites

Przed chwilą podczas próby kopiowania na dysk wyłączyły się wszystkie rzeczy podpięte do USB tj. mysz, klawiatura, dysk i telefon. Może to USB jest winne ? (Dodam do tego, że zdarza się rzadko, ale jednak, że w losowym momencie odłączy się klawiatura zgaśnie podświetlenie i po chwili znów się włączy oświetlenie, ale nie da się pisać muszę wyciągnąć i włożyć z powrotem wtyczkę).

 

A co do formatu, to teraz licha sprawa bo mam zapchany dysk innymi rzeczami i nie ma opcji, że zrzucę z dysku na swojego twardziela.

 

 

Co sądzisz o powyższej sytuacji ? I tą z dyskiem i tą z klawiaturą.

Dzięki oczywiście za wszelką pomoc i udzielanie się w temacie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez matys243
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...