Skocz do zawartości

Programistyka czy Grafik komputerowy


Recommended Posts

chciałbym iść po szkole  do szkoły informatycznej tylko nie wiem co wybrać konkretnie Programistyka czy Grafik komputerowy (nie znam się na tych rzeczach  ale w szkole nauczą ;) )

 

chodzi mi gdzie bardziej się opłaca iść i co będzie bardziej ciekawe

 

 

Link to post
Share on other sites

ale w szkole nauczą

Dobre :D W szkole nauczą Cię do czego masz zajawkę? To tak nie działa. To Ty musisz to wiedzieć.

 

Poza tym mam wrażenie , że mówisz o technikum. Z tego co się orientuję to grafika w technikum ogranicza się do podstaw Gimpa oraz Blendera. Sęk w tym że grafika to nie obsługa programów a umiejętność odtwarzania oraz projektowania. Ostatnio pewien człowiek ( można powiedzieć lekko starszy) , rzeźbiarz postanowił spróbować komputera. Długo mu nie zajęło by wyrzeźbić w Zbrushu poprawnie anatomicznie człowieka. Tak samo jest z ludźmi którzy rysuja/malują.

 

Na studiach wiedzę dostaniesz , spotkasz ludzi z tą samą zajawką. Ale i tak trzeba duuuzo dłubać samemu w domu. Bez tego dużo nie osiągniesz.

 

A zarobki? Zależy co i gdzie robisz. Początkujący "grafik 2D" raczej na więcej niż początkujący programista nie ma co liczyć. Im dalej w las to sie to zmienia ale mam wrażenie że programowanie daje większą gwarancję przynajmniej na start.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie dział IT to dobra inwestycja. Jednak wszystko zależy od twoich predyspozycji. Co rozumiesz pod pojęciem grafika oraz programisty? Czy czujesz się osobą, która w przyszłości będzie w stanie projektować rozwiązania (w grafice na pewno talent by ułatwił, czy taki posiadasz)?, czy wystarczy ci część rzemieślnicza praca, masz gotowy projekt i go obrabiasz (w grafice np. przycinasz , wycinasz, nakładasz filtry, ale ktoś już ci powiedział jak to ma wygląda,  w programowaniu to taki bardziej koder, czyli ma podane jak aplikacja ma działać, jak wyglądają poszczególne kawałki (baza, funkcję itd ...) a Ty masz to "tylko" wprowadzić w życie za pomocy kodu). Oczywiście spłyciłem poziomy trudności, nie wiem czy sens jest w miarę klarowny (czy nie zamotałem).

 

Warto, jakbyś sprawdził co de facto dana szkoła ma w programie na dany kierunek. Ogólnie pojęcia programista, grafik są dość ogólne. Oczywiście pamiętam, jak wybierałem szkoły, sam nie wiedziałem kim chcę zostać i co z czym się je, poszedłem po prostu za swoim hobby. No ale większość informatyków to hobbiści :P

Link to post
Share on other sites

Nie ma czegos takiego jak talent! Licza sie godziny cwiczen, obserwacji i nauki. Talent jest dla ludzi ktorym w zyciu nic nie wychodzi - tylko po to by mogli usprawiedlieiac sie jego brakiem.

Co do rzemieslniczej roboty i tego calego wycinania, przycinania. To kazdy potrafi. Od rzemieslnika wymaga sie czegos wiecej. A projektowanie tez jest rzemieslnicze. Bo wynika ze znajomosci pewnych prawidel i obserwacji. Wszystkiego da sie nauczyc.

 

No i mam nadzieje ze nie laczysz informatyki z grafika. Podstawowy blad dzisiejszych czasow. Z grafika to taki informatyk jak i z muzyka albo blizej fotografa :D

Link to post
Share on other sites

"Uzdolnienie (talent) – wrodzone predyspozycje w dziedzinie intelektualnej, ruchowej lub artystycznej przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej. W cybernetycznej teorii systemów autonomicznych (autonomów) talent to preferencyjność korelatora."

Link to post
Share on other sites

Prosze o solidne badania na ten temat. Dzieci, dorosli, badania DNA i ich droga do sukcesu. Slyszalem ze ktos kiedys sie na cos takiego pokusil ale wnioski byly takie ze o ile talent istnieje to jego wplyw zamyka sie w max 5% a o ile byl rozwijany w dziecinstwie.

Link to post
Share on other sites

Według mnie to i jedno i drugie trzeba po prostu lubić, a jak się lubi to się nie ma problemów z wyborem. Podejście co się bardziej opłaca skończy się tym, że albo zdobędziesz papier i nic nie będziesz wiedział, albo sobie dasz spokój. To nie jest takie hop siup, że programistów się robi taśmowo w szkole i nagle bum, zarabiasz 10k miesięcznie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@patryk414,

 

"Programistyka" nazywa się programowaniem. Jeżeli ktoś powiedział, że programista to 12k miesięcznie w wieku 25lat, 5 ofert pracy tygodniowo, biuro z konsolami, piłkarzykami i opłacone obiady w restauracji, bezstresowa atmosfera, gdzie sam wybierasz sobie zadania, to mówił prawdę, ale tylko, gdy:

  • Poświęcisz kilka tysięcy godzin na naukę
  • Przeniesiesz się do Warszawy/Wrocka/Krakowa
  • Wybierzesz webówkę/mobile w chodliwej technologii (Java/.NET)

A w Toruniu/Rzeszowie dla programisty PHP możesz trafić na oferty za 3000 brutto.

 

Poza tym programowanie to nie jest klepanie kodu przez kilka godzin. To są bazy danych, ogarnianie pracy razem z zespołem, nauka tuzina technologii i narzędzi używanych w firmie, szukanie dziur w działającym systemie, integrowanie modułów, konfiguracja serwerów, komunikacja między systemami i tona innych. Do tego frameworki, dobre zwyczaje, projektowanie kodu, architektura sysetmów, wzorce projektowe. Ani szkoła, ani polskie studia tego nie uczą. To jest duża inwestycja czasu w naukę. Znudzisz się po miesiącu, jeśli Ciebie to nie interesuje.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...