Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Posiadam dysk WD10EARS-00Y5B1. Komputer strasznie na nim muli nawet po reinstalacji systemu. Bad sektorów nie znalazło. Postanowiłem kupić nowy i myślę żeby od razu kupić również SSD na system. Co polecacie? Nie mam SATA III ale i tak pewnie zrobi różnice przy działaniu systemu i uruchamianiu się. Dysk myślę że 1TB, SSD 128GB. Kwota do wydania: 400zł

 

Screen z HD-TUNE

http://i1172.photobucket.com/albums/r573/besafenowpl/Bez%20tytuu_zpseofknh2j.jpg

Link to post
Share on other sites

Z smart wyniki, że masz tylko jeden sektor niestabilny, więc nie jest tragicznie i to nie powinno mieć wpływu na system. ( możemy spróbować go usunąć, choć może to narazić dane na dysku, )  


Co do zakupu, to raczej zostawiłbym ten na dane a system i programy umieścił na większym SSD 240-256GB ( bo jak kupisz SSD to już cię nie będzie obchodzić, że ten obecny hdd jest wolny ) 

tu propozycje dysków SSD jednak to tylko lista, przed zakupem skonsultuj się jeszcze raz

Link to post
Share on other sites

Który będzie lepszym wyborem? 

 

http://www.x-kom.pl/p/229199-dysk-ssd-goodram-240gb-25-sata-ssd-iridium-pro.html

 

http://www.x-kom.pl/p/223511-dysk-ssd-crucial-250gb-25-sata-ssd-mx200-7mm.html


GoodRam Iridium PRO 240GB przekonał mnie do siebie:

-Szybki oczyt/zapis

-Produkt Polski

-Lepszy wynik ogólny

-Gwarancja na X-Komie aż 5 lat

-Cena

Link to post
Share on other sites

 

 

Bad sektorów nie znalazło.
Jak robiłeś skan z HDTune, to nie zawsze znajduje bady, w szybkim skanie jak i nawet wolniejszym.

 

 

 

Z smart wyniki, że masz tylko jeden sektor niestabilny, więc nie jest tragicznie i to nie powinno mieć wpływu na system
No akurat smart, sugeruje że może być bad sector, wyznacznikiem takiej tezy jest wykaz 1 przy C5 I C6. Akurat miałem przypadek że jeden sektor bad / niestabilny, przyczynił się jak się okazało, do znacznego z powolnienia działania systemu. Więc zależy, jakie dane systemowe newralgiczne znajdują się na uszkodzonym/ ch sektorze/ ach. I jak się u mnie okazało wystarczył jeden sektor i pech że był umiejscowiony plik systemowy i problemy. Więc dobrze by było jednak doprowadzić do stanu aby smart był czysty. Nie tylko że jest system ale i nawet same dane, oraz że masz zakupić dysk SSD. Do tego celu jest polecany MHDD uruchamiany z cd czy pena i skan i wykaz dokładniejszy, potwierdzenie istnienia bada / ów czy wolnych sektorów, bo nie wiemy co skan wykaże. W moim przypadku pomogło uruchomić operację naprawczą remap z dobrym skutkiem. Można ewentualnie dla większej ostrożności czy rozeznania po skanie MHDD, na którym LBA jest bad, z orientować się w jakim obszarze dysku/ woluminie jak jest więcej jak jeden, się znajduje, aby mieć obraz sytuacji.
Link to post
Share on other sites

@@golin,mam HDD z serii WD EARS tylko model 2TB i parametr C6, oraz C8 nie są monitorowane
- parametr C6 po prostu przyjmuje wartość C5 
- parametr C8 jest zawsze równy 1

jeśli ma gdzie skopiować dane, to zawsze może spróbować zerowania ( przed remapem ) ( usuwa wszystkie dane ) Jeśli się powiedzie, to nie będzie miał realokowanych sektorów 
Oczywiście jest więcej zachodu, oraz bad sektory mogą wrócić, ale przynajmniej jest szansa.
Choć z drugiej strony, jeśli będzie korzystał z HDD tylko do danych, to jeden lub pare realokowanych sektorów nie zrobi dużej różnicy 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites
HDD z serii WD EARS tylko model 2TB i parametr C6, oraz C8 nie są monitorowane - parametr C6 po prostu przyjmuje wartość C5 - parametr C8 jest zawsze równy 1

C6 jest pomocnicze do C5 i może nie musi być równe z C5. Akurat wychodzi że się pokrywa w przypadku autora i Twoim jak przyznajesz. I siłą rzeczy nie może być że parametr C6 nie jest monitorowane. Jak i C8, jak ma tylko 1, mogło tak wyjść fabrycznie ,czy zbieżność w obu egzemplarzach. Nie ma co się sztywno wpatrywać co pokazuje sam smart, tylko zbadać dodatkowo MHDD żeby coś można było więcej powiedzieć. Bo np. sam smart, czasem pokazuje co już jest nieaktualne czy błąd albo tak jest w danym modelu. A jeszcze lepiej to widać w dyskach Seagate, ale też zdarza się w niektórych modelach innych firm.

 

Jak autor zgłasza problem i jak się potwierdzi że jest od dysku, to chyba wskazuje, że smart w tym przypadku coś wykazuje nie bezpodstawnie.

 

Panie kokoshn, tak na marginesie, jak masz przy C8 ,,1,, to dasz znać za miesiąc, o ile stan nie będzie się pogarszał. Czy ta ,,1,, zniknie, i o ile przy C5 i C6 też będzie czysto, to postarać się aby było.

Edytowane przez golin
Link to post
Share on other sites

C8 mam na "1" już 5 lat od nowości i nic się nie rusza, a smartctl wykazuje c6 i c8 jako parametry offline ( niemonitorowane ) 
z tym że c8 jest po prostu na 1 a c6 = c5 mimo że nie jest monitorowany tak widziałem w paru zrzutach smart tej serii, stąd moja hipoteza 


dysk ma już 21tys godzin przepracowanych z 600 tys parkowań ( nadal brak jakichkolwiek problemów mimo że ok 4 lata pracował jako systemowy ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

@kokoshn i wniosek nasuwa się , że do tego co pokazuje smart, trzeba umiejętnie rozpatrywać. A nie na sztywno podchodzić i przeklejać opisy z atrybutów smart, bo nie zawsze takie podejście się sprawdza, tylko indywidualnie podchodzić. Tobie akurat taki wykaz smart, nie skutkuje problemami. Ale autor zgłasza problemy i skłania w Jego przypadku, do skanu MHDD.

Link to post
Share on other sites

GoodRam Iridium PRO 240GB zamontowany. System na nim zainstalowałem i działa teraz komputer super. Szkoda że w zestawie do dysku nie było kieszeni na dysk i luzem leży w środku zamontowany opaską zaciskową. Co do tego HDD to surfowanie po nim stało się szybsze pewnie dlatego że został odciążony od bycia dyskiem systemowym. Dzięki za pomoc chłopaki :) 

Link to post
Share on other sites

@@golin, Nie zrozum mnie źle. Ja chciałem nakierować tylko na to, że jedynie parametr C5 odstaje od normy ( a c6 i c8 po prostu takie są w tej serii ) bo reszta parametrów była ok. 

skan oczywiście nawet przy jednym sektorze niestabilnym wychwyconym przez SMART, należałoby zrobić  

Link to post
Share on other sites

@kokosnh, oczywiście każda informacja poparta pewnymi dowodami czy powtórzeniami, jest warta uwagi. I jestem otwarty na takie podejście. We wcześniejszym poście wspomniałem, żeby nie podchodzić sztywno do wykazów smart. I może nie zrozumiałeś mnie do końca, skoro już na początku ostatniego posta napisałeś, z sugestią żebym się nie obrażał, a jestem otwarty na wszelkie rozpatrywania Jeśli chodzi o meritum zagłębionego tematu, to czy C5 odstaje od normy danego modelu, to można powiedzieć dopiero po skanie MHDD. A w zasadzie to co opisałeś, to odstaje od ogólnej normy i jak niektóre wspomniane parametry mają tak od nowości, to jak to się mówi nieraz potocznie , ten model tak ma. Dziękuję Panie kokosnh za rzeczową dyskusję, chyba jest wyjaśnione co do tego modelu dysku i chyba temat pod tym względem został wyczerpany. Dalsze dyskusje, dopiero jak autor da znać coś nowego, odnośnie tego modelu, egzemplarzu dysku HDD.

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie. 
Po pełnym skanowaniu tak wyglądało okno programu. Myślałem że MHDD automatycznie zapisuje logi na pendrive. Niestety nic nie ma i chyba 3,5H na marne poszło. Z tego wyniku widać że poza bad sektorem nie ma żadnych innych błędów.

http://i1172.photobucket.com/albums/r573/besafenowpl/20160630_172733_zpszoq5xdj3.jpg

Edytowane przez kolorowek123
Link to post
Share on other sites

No i wygląda na to, że smart w tym przypadku pokrywa się ze skanem. Wykryty sektor z większym problemem UNC zapewne jest wykazane z C5 w liczbie 1. Jeśli chodzi o C6 pokrywające się z c5, może nie musi oznaczać, że to jest bad sector fizyczny. Zostaje więc uruchomić remap, który nie usuwa danych, pod warunkiem że operacja remap da rady odzyskać dane jak są i z kopiować na sektor zapasowy, który będzie w użyciu. Z tym że remap w MHDD , doświadczyłem to niejednokrotnie, nie konieczne zamienia sektor na zapasowy. Jak sektor ma uszkodzenie logiczne, i sprawi że może, zniknie wykaz 1 UNC i w smart C5 na 0, a parametr 05 z HDTune nie zostanie naruszony czyli 0 pomimo operacji remap. Co do C8, nie można wykluczyć że był jednorazowy problem z próba zapisu. Albo jak zasugerował kokosnh, może tak mieć ten model.

Czyli reasumując, uruchomić remap, sprawdzić ponownym skanem jakie dało efekty. Jak zniknie 1 UNC i przy C5, to zrobił robotę. Co do sektorów z czasem dostępu w okolicach do 150 ms, remap prawdopodobnie nie naprawi. To zostało by zrobić pełne zerowanie, jakbyś chciał koniecznie, i bez gwarancji powodzenia. No i  zerowanie wymazuje dane i jak nie masz gdzie dane z kopiować na inny fizyczny dysk, to poprzestaj na remapie. Jak używasz tego dysku jako na dane i odczułeś poprawę w działaniu, to remap powinien wystarczyć i sprawdzić efekty skanem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...