Skocz do zawartości

Dziwna praca wentylatotra Lenovo Z70-80


Recommended Posts

Od jakiegos czasu cos dziwnego dzieje sie z moim laptopem. Zaczelo sie od tego,ze pewnego dnia wywalilo mi bez niczego sterowniki od USB i kamerki, wgralem stery od chipsetu od nowa i bylo dobrze. Pozostal jeszcze jeden problem wiatrak zaczal wariowac. Mianowicie wiatrac chodzi jakby rownolegle do zuzycia procesora. Gdy wlacze przegladarke potrafi rozkrecic sie do bardzo duzych obrotow halasujac przy tym mimo, ze wydmuchuje zimne powietrze po czgm zwalnia i za chwile znowu przyspiesza... Wczesniej mial bardzo dobra kulture pracy i byl bardzo cichy, teraz to jakas katorga. Laptop ma 2 tygodnie i nic mechanicznie mu sie nie stalo, albo nic mi o tym nie wiadomo... Prosze o rade... :(

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Cześć.

 

Kupiłem niedawno Lenovo Z70-80 i mam dokładnie taki sam problem z wentylatorem.

Wygląda, że prędkość wentylatora uzależniona jest od obrotów procesora, potrafi zmieniać się co 5 sekund podczas pracy w Windowie.

Jeżeli temperatura jest w miarę stała algorytm bierze pod uwagę obroty procesora i cały czas przyśpiesza i zwalnia chłodzenie.

Bardzo denerwująca sprawa i zupełnie bezsensowna.

 

@radgar95

Zainstalowałem wszystkie najnowsze sterowniki (chipset, BIOS, power management, itp), bez zmian.

Napisałeś, że u Ciebie pojawiło się to po instalcji sterowników do chipsetu (nowszych?), a wcześniej było ok. Czyli jest szansa, że

istnieją jakieś starsze sterowniki bez tego błędu.

 

Czy mógłbyś napisać czy udało Ci się rozwiązać ten problem? Ewentualnie czego jeszcze próbowałeś.

Laptop ogólnie jest świetny, ale ten błąd wentylatora wkurza strasznie.

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Fajnie @cs-raven, że się ze mną skontaktowałeś! Bardzo chciałbym pomóc, jednak nie da się chyba nic z tym zrobić, oprócz wysłania lapka do serwisu. Mój kilka dni po opisaniu tego problemu na forum zepsuł się do reszty :P Położyłem się na łóżku odpaliłem This War of Mine i zacząłem grać. Kiedy przesunąłem laptopa po pościeli nagle wywaliło mi artefakty na całym ekranie. Miałem je wszędzie nawet na pulpicie. Wygrywanie sterowników, robienie recovery nic nie pomagało. Mimo,że to głupie, tłumaczyłem sobie, że może przesuwając po pościeli przez tarcie powstało wyładowanie elektrostatyczne i poszło na płytę główną (wydaje się to niedorzeczne :D). W efekcie finalnym zadzwoniłem do serwisu, odebrali zgłoszenie, dali mi etykietę na paczkę, spakowalem lapka w zastępcze pudełko i zaniosłem na pocztę. Po około 4 dniach paczka dotarła do serwisu Mediom w Niemczech. Naprawa trwała około miesiąca. Paczka z Niemiec do Polski dotarła w jeden dzień, a nie w 4 (czemu mnie to nie dziwi :D). Według dokumentacji wymienili mi całą płytę główną i zaktualizowali BIOS, choć to dziwne bo miałem nowszy. Jak ja instalowałem BIOS miałem nowe logo Lenovo, teraz znów jest stare. Fakt jest taki, że wszystko teraz działa jak powinno, wiatraki działają prawidłowo i nie ma żadnych nieprawidłowości. Jeśli nie potrzebujesz tak bardzo lapka na codzień to wyślij do serwisu. Ja jakoś dałem radę na studiach :D Trochę ciezko jak student nie ma w co pograć na studiach w wolnym czasie, ale zawsze można skombinować starego lapka i pograć z kolegami na LANie w Heroesa III albo Strongholda :D A i stary lapek pozwala się pouczyc, gorzej z projektami :P

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia z serwisem, oby uwinęli się szybko! :)

Link to post
Share on other sites

@worm:

Przerobiłem program Notebook Fan Control. Z tego co widzę to żaden z istniejących profili nie umożliwia mi sterowania wentylatorem.

Próbowałem stworzyć własny profil. W programie "RW-everything" analizuję rejestry dla "Embedded controller". Na razie widzę tylko, że w rejestrze 176 wrzucane są wartości, które rosną wraz z prędkością wentylatora, zwykle od 2A (hex) do 3D (hex). Niestety wyglądają po prostu jak temperatura procesora (po przeliczeniu na Dec).

 

Ten rejestr nadpisywany jest automatycznie co 2000-3000 ms. Potrafię obejść ten automatyczny zapis i nadpisywać go co np, 100 ms, żeby ustanowić w miarę "stałą wartość", ale nie ma to wpływu na pracę wentylatora (i tak robi co chce). Będę jeszcze badał sprawę, może jest jakiś rejestr, który ma więcej możliwości. Jakby ktoś miał gotowy config dla Z70-80 to proszę o podzielenie się :)

 

------------------------------

 

@radgar95:

Czyli wynika, że wcześniejsza wersja BIOS-u nie ma tej wady, wentylator pracuje ok.

Próbowałem BIOS-y dostępne na stronie Lenovo:

 

- ver. 95 (abcn95ww.exe)

- ver. 96 (abcn96ww.exe)

 

Niestety ciągle to samo, ilość obrotów wentylatora zależna jest od obciążenia procesora i zmienia się co kilka sekund. Może istnieje jakiś jeszcze wcześniejszy BIOS.

 

Podczas czytania różnych recenzji laptopa zauważyłem, że w niektórych wspominano o "chaotycznej" pracy wentylatora, a w niektórych nie. To potwierdza tezę, że nie jest to wspólna cecha wszystkich Z70-80 i zależy od aktualnego oprogramowania (BIOS, chipset, itp). A zatem powinna być możliwość naprawienia tego.

 

 

Czy mógłbyś powiedzieć:

-------------------------------

1. Jaką wersję BIOS-u masz obecnie wgraną? Da się to sprawdzić np. w programie Aida64.

2. Jak wygląda logo "Lenovo" jakie teraz masz przy starcie laptopa? (możesz dać linka pod którym jest pokazane).

Edytowane przez cs-raven
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Witam.

Koledzy uporaliście się z uciążliwym problemem załączającego się wentylatora? Zakupiłem nowy laptop Z70-80 i7 5500U z 256GB SSD, problem ten jest od razu, od pierwszego uruchomienia. Oryginalnie miałem BIOS ABCN80WW a zainstalowałem najnowszy ABCN96WW i nadal to samo. Monitoruję temperaturę i reczywiście jest nieco ponad 30 stopni a wentylator włącza się cały czas nawet przy otwarciu i czytaniu jednego panelj w przeglądarce. Nie mam już sił na to. 2 lata temu zakupiłem identyczny laptop i on nie ma tego problemu, BIOS tam to ABCN95WW. Czatowałem z serwisem technicznym lenovo, nie potrafili mi pomóc, myślałem, że wielu użytkowników im to zgłaszało i może jakoś rozwiązali ten problem...
Dziękuję za odpowiedź:-)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...