Skocz do zawartości

Warto zrobić SLI z niereferentów?


Recommended Posts

Posiadam kartę graficzną o pełnej nazwie EVGA GeForce GTX980 Superclocked ACX 2.0 i myślę nad dorzuceniem drugiej, tyle że nasłuchałem się o problemach z chłodzeniem kart niereferencyjnych a zwłaszcza tej z wentylatorami zastawionymi drugą kartą. Czy ktoś posiada praktyczną wiedzę na temat czy takie coś da radę? Można śmiało pakować drugą? Płyta to AsRock Z87 Extreme 4. Buda bardzo dobrze chłodzona.

Link to post
Share on other sites

Wieki temu miałem dwie Ewy 780 zwykłe sc acx i w dość dobrze wentylowanej budzie pierwsza karta się gotowała (do 87 C) w paru tytułach czy smarkach no i było dość głośno. Jeden slot wolny między kartami a jak zrobisz większy odstęp między nimi to może nie będzie tragedii, zwłaszcza, że 980 są chłodniejsze. Na ścisk karta na karcie nie przejdzie.

Link to post
Share on other sites

Miałem dwa gigabait hd7950 .

Nie polecam.

Górną gotuje.

Ale jakby górna była z turbiną jak referenty, to by było na pewno lepiej.

Żeby nie dmuchała na dół tylko na zewnątrz i wiatrak z boku i powinno być ok.

Sam się zastanawia czy do asusa 7970 nie dołożyć drugiego 7970, tylko z turbiną, jak wspomniałem.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze dwa tygodnie temu miałem X2 r9 290x od Asusa Direct cuii i wszystko pod warunkiem że dasz wszystkie wentylatory na wyciąg z budy.Robilem dużo testów między innymi gdzie dwa na przodzie zasysały a tył i góra wyciągał i była lipa bo temp. dochodziła do 94* bo zmianie tylko na wyciąg nie przekroczyły 90*.

Link to post
Share on other sites

 

 

Racja.Ta płyta ma 3 złącza PCI-E.
 

 

Tylko czy napewno mozesz dowolnie wybrac drugie zlacze PCIE? Nie jestem pewny czy to plyta nie dyktuje ktorego zlacza mozna uzyc, a z opisu na stronie Asrocka wyglada to tak:

 

3 x PCI Express 3.0 x16 slots (PCIE2/PCIE4/PCIE5: single at x16 (PCIE2); dual at x8 (PCIE2) / x8 (PCIE4); triple at x8 (PCIE2) / x4 ) (PCIE4) / x4 (PCIE5)

 

Do SLI potrzebujesz dwoch zlaczy "x8" ,a te najnizej moze dawac tylko "x4" .

 

Co do tematu to jak kupisz druga karte z referencyjnym chlodzeniem nie bedzie klopotu, ale wyglada to zle jesli to akurat wazne .  

Link to post
Share on other sites

Tzn że przy łączeniu dwóch kart muszę je umieścić w slotach x8? To nie jest tak że każda ma swój slot x16?

To zależey od płyty w twoim wypadku przy dóch kartach będą działały po x8 ale na to nie patrz bo testowałem osobiście na jednej karcie używając x4 x8 i x16 i różnicy w wydajności niema , ( jest tak mała że można ją zaliczyć jako błąd pomiarowy :))

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, ze warto połączyć karty przez SLI. Aczkolwiek jest to droga opcja. Która wymaga posiadania:

- dużej markowej, dobrze wyciszonej, wentylowanej obudowy,

- mocnego markowego zasilacz.

 

To opcja dla pasjonatów oraz ludzi, którzy mają odpowiednio wysokie środki finansowe. 

SLI to nie opcja dla ludzi, którzy się szczypią z kasą. Nie mówiąc o tym, że nie widzę sensu łącznia dwóch 980. Lepiej jedną sprzedaj i dołóż do 980ti G1 i będziesz miał taniej, tak samo wydajnie, bez problemów.

Link to post
Share on other sites
To zależey od płyty w twoim wypadku przy dóch kartach będą działały po x8 ale na to nie patrz bo testowałem osobiście na jednej karcie używając x4 x8 i x16 i różnicy w wydajności niema , ( jest tak mała że można ją zaliczyć jako błąd pomiarowy )

 

SLI  wymaga min. "x8" dla kazdej karty . Moze mowisz o crossfire gdzie dopuszczalne jest "x4"? 

Edytowane przez keczu
Link to post
Share on other sites

Oczywiście, ze warto połączyć karty przez SLI. Aczkolwiek jest to droga opcja. Która wymaga posiadania:

- dużej markowej, dobrze wyciszonej, wentylowanej obudowy,

- mocnego markowego zasilacz.

 

To opcja dla pasjonatów oraz ludzi, którzy mają odpowiednio wysokie środki finansowe. 

SLI to nie opcja dla ludzi, którzy się szczypią z kasą. Nie mówiąc o tym, że nie widzę sensu łącznia dwóch 980. Lepiej jedną sprzedaj i dołóż do 980ti G1 i będziesz miał taniej, tak samo wydajnie, bez problemów.

Wydajniejsze będzie Sli, ale z 980Ti nie ma problemów :P

Link to post
Share on other sites

 

 

Tylko czy napewno mozesz dowolnie wybrac drugie zlacze PCIE? Nie jestem pewny czy to plyta nie dyktuje ktorego zlacza mozna uzyc, a z opisu na stronie Asrocka wyglada to tak:

 

3 x PCI Express 3.0 x16 slots (PCIE2/PCIE4/PCIE5: single at x16 (PCIE2); dual at x8 (PCIE2) / x8 (PCIE4); triple at x8 (PCIE2) / x4 ) (PCIE4) / x4 (PCIE5)

 

Do SLI potrzebujesz dwoch zlaczy "x8" ,a te najnizej moze dawac tylko "x4" .

 

Co do tematu to jak kupisz druga karte z referencyjnym chlodzeniem nie bedzie klopotu, ale wyglada to zle jesli to akurat wazne .  

 

 

Jego płyta ma trzy sloty x16, więc to nie problem.

A CF/SLI nawet przy x4 bangla... :)

 

Jeżeli obudowa pozwala to tak jak pisałem, karty w 1 oraz 3 slocie i będzie dobrze.

 

Link to post
Share on other sites

Miałem do niedawna dwa niereferencyjne 970 GTX połączone w SLI na płycie Z-97 PRO Gamer Asus'a. I rzeczywiście był problem ze schłodzeniem tego, ale udało mi się ogarnąć montując dodatkowe wentylatory: na górze, boczny (nawiew na górną kartę) i jeden 120 mm w środku obudowy (przymocowany do dorobionej klamry, wisiał zaraz nad klatką na dyski) nawiewający strumień powietrza między karty. Problem w tym, że z mocno wyciszonego kompa zrobił się trochę odkurzacz dlatego dałem sobie spokój, sprzedałem obie i przeszedłem na 980 ti. Wydajność porównywalna (troszkę niższa niż 970 SLI), a problemów mniej. No i zawsze można dołożyć drugiego 980 ti. 

Przy 980 w SLI będziesz miał dużo większą wydajność niż 1x 980 ti, ale tak, jak ludzie piszą powyżej lepiej jest, jak karty są z turbiną, bo wtedy wywalają gorące powietrze na zewnątrz obudowy. Pytanie na czym Ci zależy - na wydajności, czy na ciszy.

Ja, jak mnie kiedyś znowu najdzie na SLI, to na pewno kupię karty referencyjne od razu z założonym fabrycznie blokiem wodnym (EVGA i Asus robią takie). Wtedy problem z głowy. 

Link to post
Share on other sites

Ja jak kolega wyżej jestem zdania że lepsza 1 karta niż sli. Referenty w lecie strasznie podwyższają temperaturę otoczenia, co z tego, że procek ma mniej niż przy nie referencie, jak w pokoju ma się piekarnik po paru godzinach grania. Jak zmieniłem z referenta na windforca chłodzenie to mam o wiele większy komfort grania. Do sli chyba referenty najlepsze bo obie kary wyrzucają powietrze z obudowy i nie ogrzewają się nawzajem.

Link to post
Share on other sites

A czemu niby PCIE5 odpada?

Bo elektrycznie slot PCIE5 jest tylko x4

PCIE4 - x8

PCIE2 - x16

W SLI PCIE2 i 4 działają x8

PCIE5 przyda się tylko w 3way crosfirex

Wystarczy zerknąć do instrukcji.

Analogicznie dla 1 GPU najlepszym rozwiązaniem jest użycie PCIE2

Edytowane przez mulator
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...