Skocz do zawartości

Temperatury w moim zestawie: i7 4790k + MSI GTX 970


Recommended Posts

Dobra. Wybieramy obudowę. 8-)

 

Zastanawiam się między tymi:

Fractal Design ARC midi R2

Fractal Design Define R4

Fractal Design Define R5

 

Postawiłem na Fractale, bo są proste, estetyczne, solidne i funkcjonalne. Model ARC, wiadomo - bardziej przewiewny, ale i głośniejszy. Modele Define - wyciszone, ale czy cały czas przewiewne?

Opinii na temat tych obudów jest multum. Najlepiej byłoby kupić dwie (ARC i R4 lub R5) i samemu przetestować. Jeśli wybiorę ARC, to czy warto dopłacać do modelu z możliwością zamontowania wentyla na boku? Jeśli Define to czy temperatury będą znacznie wyższe w stosunku do tego pierwszego?

 

Dzisiaj znowu przeprowadziłem test z otwartą obudową, przy czym podkręciłem ustawienia graficzne (GTA V chodziło na granicy 30 kl/s), żeby jeszcze bardziej zmęczyć procesor i grafikę. Temperatury dla CPU i GPU wynosiły praktycznie 67-68 stopni. Tak więc zakładam, że problemem cały czas jest w moim przypadku ciasna obudowa, bez możliwości sensownego uporządkowania kabli. Przy przeprowadzce do nowej obudowy, mogę jeszcze raz nałożyć pastę dla świętego spokoju. Czy znowu smarować Pactum PT-1, którą dostałem z Grandisem, czy wyłożyć na coś innego?

Link to post
Share on other sites

U mnie jest zaaplikowana GC-Extre­me i jest nieźle tu masz test past termoprzewodzących http://chlodzenie.net/reviews/test-past-termoprzewodzacych-mity-i-fakty/4/a tu drugi http://www.overclock.pl/articles/show/id/461,32,37,testy i teraz bądź mądry. Co do obudowy i wentylatora na boku, to jestem za. Przerobiłem już trzecią obudowę na możliwość zamontowania wentylatora na boku. Ja jednak nie dopłacałbym za ten otwór, bo zlokalizowany jest za bardzo w tyle. Ja wycinam otwór na wrpost chipsetu i poniżej karty graicznej. W ten sposób wentylator wspomaga chlodzenie obydwu. .

Link to post
Share on other sites

Spójrz na specyfikację wntylatorów, wydaje mi się, że ich głośność 19 DB, a to jest cicho. Tylko nie pamiętam która. Mnie podoba się Fractal Design Define R4, ale to rzecz gustu. Tak jak wcześniej pisałem, te gąbki jednak hamują przepływ powietrza, ale nie aż na tyle, żeby temperatury poważnie wzrosły.

Link to post
Share on other sites

Miałem obie i Arc i Define r4 i bardziej polecam pierwszą. Dlaczego? Po pierwsze trzeba przeanalizować budowę obydwu. Define ma przedni panel wykonany z pełnego plastiku, powietrze zasysa tylko z bocznych kratek. Na topie jeżeli nie zdecydujesz się na montaż wentylatorów to będziesz mieć piekarnik. Jak je założysz to weź pod uwagę że tam nie ma żadnych filtrów więc kurz leci kilogramami. Arc jest wolny od tych wad. Ponieważ praktycznie wszędzie masz flitry. Z przodu na górze i z boku. Dodatkowo na topie masz miejsce na 3 wentylatory. Ja zresztą właśnie r4 zmieniłem na Arc i służył dopóki nie przeszedłem na itx. Na którym notabene mam jeszcze niszczą temperatury :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobrze wygląda. ^^

 

Ja już swoją zamówiłem, jutro powinna być. Na razie nie napiszę co wybrałem żeby nie zapeszać. :P Nie wiem czy to był do końca dobry wybór, ale spokojnie, jak złożę sprzęt to skrobnę parę słów na temat temperatur, bo o tym ten wątek. :D

 

+edit

 

Bebechy przeniesione do nowego domku.  :P  Wybrałem typ obudowy, który powinienem raczej unikać z uwagi na moje wysokie temperatury. Trochę się bałem, że źle wybrałem, bo już miałem zamawiać FD Arc Midi R2, jednak coś mnie podkusiło żeby pójść mimo wszystko w stronę ciszy i tak kupiłem FD Define R5. ;)

 

Testowałem dzisiaj jak się będą grzać komponenty w nowym nabytku. W pokoju miałem temperaturę 28 stopni i po katowaniu GTA 5 temperatury procesora i karty graficznej dochodziły maksymalnie do 72 stopni. Wychodzi na to, że samą obudową temperatury zbiłem o 10 stopni. :roll: Znacznie większa przestrzeń i pochowane kable robią swoje.

Na razie mam tam włożone dwa wentylatory 140mm (Fractal Design Dynamic GP-14), które otrzymałem w zestawie. Chętnie dorzuciłbym jeszcze jeden na przód i jeden na górę. Kupić dwa takie same czy coś innego jest warte uwagi? Zależy mi na ciszy i żywotności.


+edit

 

Alpenfohn Wing Boost 2 Plus 140mm - czy ten wentylator to faktycznie najlepsza opcja do 50 zł.? Niby świetny stosunek ceny do jakości. Do tego naprawdę dobry przepływ powietrza i cisza. Żywotne to i nie będzie mu straszna praca w poziomie?


+edit

 

Puściłem szybki test w OCCT. Nie wiem czy dobrze zaznaczyłem wszystkie opcje. Zmieniłem jeszcze tylko maksymalną temperaturę na 95. Temperatura w pokoju 27 stopni.

 

Zerknijcie proszę:

 

http://images70.fotosik.pl/1063/4e4253b5160afa1c.jpg

 

Jak to wygląda w Waszej ocenie?

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

Jeżeli chcesz przetestować sprawność obudowy, to zapuść w OCCT test Power Supply. Wtedy grzeją wszystkie podzespoły PC. Dalej uważam, że coś jest nie tak z coolerem ponieważ masz zbyt wysokie temperatury ( core #1 54st.C) bez ogciążenia. Zaznacz w ustawieniach OCCT monitorowanie i prezentację obrotów wentylatora CPU. Ciekawe jaką wartość osiągają?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chcesz przetestować sprawność obudowy, to zapuść w OCCT test Power Supply. Wtedy grzeją wszystkie podzespoły PC.

 

Mógłbyś napisać co tam w tym programie pozaznaczać do tego testu?

 

Dalej uważam, że coś jest nie tak z coolerem ponieważ masz zbyt wysokie temperatury ( core #1 54st.C) bez ogciążenia.

 

Nie wiem na jakiej zasadzie ten program czyta temperatury, ale przed uruchomieniem testu każdy rdzeń ma po 34-35 stopni. Dopiero po kliknięciu ON ta minimalna wartość skacze i nie ma tu reguły czy to Core 0, 1, 2 czy 3. Zawsze któryś z nich wyróżni się wysoką minimalną temperaturą.

 

Zaznacz w ustawieniach OCCT monitorowanie i prezentację obrotów wentylatora CPU. Ciekawe jaką wartość osiągają?

 

Kurcze, nie widzę tego. Mam do wyboru monitorowanie wentylatorów w obudowie i GPU, jednak CPU tam nie ma. :/

 

Jednak z tego co zaobserwowałem w Speedfanie to kręci się on praktycznie na maksa.

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

Ad.1 Na górnym pasku zaznacz Power Supply i potem wciskasz ON.

Ad.2 Wynika z tego, że pod wpływem wysokiej temperatury występuje thermal throttling (CPU zbjia taktowanie)

Ad.3 Uruchom HWiNFO64 z apletu Sensor i podczas testu CPU będziesz widział w oknie HWiNFO obroty wentylatora pod pozycją CPU, a także wrtość procentową thermal throttling.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jezeli bez obciążenia temperatury rdzeni CPU są na poziomie 36 St. C, a przy nawet niewielkim obciążeniu, jakim jest uruchomienie OCCT skacze na 49 St. taką notuje program jako najniższą, to myślę, że wymiana obudowy w tej kwestii za bardzo nie pomogła. Zwróć uwagę na to, że procesor temperaturowo zachowuje stabilność jedynie przez 4 min. potem jest to już jakaś przypadkowość. Obejrzyj jeszcze wykres z CPU Usage tam powinno być odzwierciedlenie tej temperaturowej szarpaniny. Ewidentnie wartość temperatury CPU na poziomie 85 St. C w testach, a w użytkowaniu ( gry lub renderowanie filmu) około 75 St. w dłuższym czasie będzie obniżać parametry CPU. Podejrzewam, że w programie LinX-0.6.5, który bardziej wygrzewa CPU, wyskoczyłby BŁĄD. 

Link to post
Share on other sites

Proszę:

 

http://images69.fotosik.pl/1067/431c2c1b7692f38e.png

 

Czyli co sugerujesz w związku z moimi temperaturami? Wymiana obudowy obniżyła temperaturę CPU i GPU o ponad 10 stopni, do tego podczas testów z wentylatorem na boku, temperatura GPU dochodzi maksymalnie do 65 stopni, co daje różnicę 15 stopni w stosunku do tego co miałem we wcześniejszej budzie. Co mam przez to rozumieć, że wymiana obudowy niewiele pomogła?

 

Co do procesora... Mam go reklamować? Wymienić chłodzenie? Na H100i przy obecnych temperaturach ludzie osiągają po 60 stopni z hakiem, u mnie te temperatury kręcą się wokół 70 stopni (Grandis kosztuje 150 zł., H100i prawie 500 zł.). Wymieniając Grandisa na Noctuę temperatury zbiję co najwyżej o 3 stopnie, a to też różnica nawet 200 zł. między jednym, a drugim. Już się pogubiłem. Nie wiem do czego dążymy. :(

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

Nie sugeruję bezzasadności wymiany obudowy i jej wpływu na temperatury na podzespoły PC jak również inwestowania  w chłodzenie wodne jedynie, abyś sprawdził czy nie ma możliwości na obniżenia temperatur CPU ( wymiana pasty, różna metoda aplikacji i sprawdzenie powierzchni przylegania cooler- CPU)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Już się pogubiłem. Nie wiem do czego dążymy.

 

Zostaw tak jak jest. Przecież temperatury nie są tragiczne, zbiłeś już je o ponad 10 stopni , a możesz jeszcze bardziej rozkręcić wentylatory.. Ten procesor prawie każdemu się grzeje , taki jego urok. Ludzie z tego powodu go skalpują. Ciekawe co mają powiedzieć posiadacze chłodzenia boxowego z którym ten procesor jest sprzedawany..

..

Edytowane przez tomek11
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Spróbuję jeszcze raz założyć chłodzenie, ale to już nie dzisiaj. Muszę się nastawić psychicznie, bo bardzo nie lubię tego robić. :P

Zawsze mam problem z siłą docisku radiatora do procesora, boję się, że za mocno go przykręcę i coś uszkodzę.

Link to post
Share on other sites

U siebie paste nakładałem trzy razy różnymi metodami. Najlepszy efekt osiągnąłem metodą na X. wydaje mi się, że znaczenie ma kształt powierzchni IHS, bo w poprzednim procesorze miałęm na ziarnko i była to metoda najlepsza a w jeszcze wcześniejszym najlepsze wyniki miałem przy metodzie równomiernego nałożenia pasty na CPU i stopę coolera.

Link to post
Share on other sites

Jeszcze raz, a nawet dwa nałożyłem pastę. Wybór padł na Gelid GC Extreme. Przy pierwszej próbie nałożyłem ją metodą na X. Wynik? Temperatury w OCCT dochodziły nawet do 94 stopni na jednym rdzeniu! Następne podejście: metoda ziarenka ryżu. Tutaj temperatury dochodzą do 89 stopni. I to wszystko przy temperaturze pokoju 24 stopni, czyli 3 mniej niż przy pierwszych testach na paście PT-1. Dziękuję za takie (drogie) wynalazki.

 

Poczekam jeszcze z tydzień, zobaczę czy pasta się "ułoży i wygrzeje" (chociaż nie wierzę w magię) i jeśli nic się nie zmieni to nałożę ponownie pastę Pactum PT-1 rozprowadzając ją równomiernie na procesorze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...