Skocz do zawartości

Praca programisty. Od czego zacząć?


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Chciałbym zająć się programowaniem w celach zarobkowych. Styczności z programowaniem jako takiej nie miałem, także zwracam się z pytaniem do was. Od czego zacząć?
Jak wiadomo języków programowania jest wiele, przeczytałem już nie jeden artykuł i prawie wszędzie każdy radzi zacząć od

C++ a następnie przejść na PHP.
Inni radzą zacząć od razu od .NET gdyż zarobki na tym stanowisku są największe.

Zdaję sobie sprawę że każdy język rożni się od siebie, lecz poświęcenie się jednemu i bycie w nim dobrym to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia.
Zależy mi na tym aby dobrze zarabiać : )

Rozważałem już pracę jako Web Developer, FRONT-END , lecz nie wiem jak z zarobkami na tych stanowiskach.

Proszę o opinie ekspercką!.

 


Dodatkowo byłbym wdzięczny za podesłanie materiałów do nauki :)

Link to post
Share on other sites

kotowaru powinien dodać, że jeżeli zależy Ci na wysokich zarobkach to powinieneś zostać politykiem lub dyrektorem ewentualnie członkiem zarządu w jakiejś korporacji. Kasą wytrzepiesz tam większą niż na jakimś nędznym programowaniu. A i nawet kawę na zawołanie dostaniesz.

Rób to co lubisz robić, co sprawia Ci przyjemność. Teraz kasę można trzepać na wszystkim. Np. Woda ... w butelkach. Masz ją w kranie a i tak pójdziesz po tą ze sklepu :D

BARDZO podstawowy kurs z C++ znajdzuesz tu: http://cpp0x.pl/
Jak się nie zrazisz, a Ci się spodoba to może coś z tego będzie.

Link to post
Share on other sites

Jeśli zaczynasz od 0, PHP to zły wybór moim zdaniem. Po pierwsze, pozwala na niechlujne kodowanie, a jeśli trafisz na materiały o niskiej jakości – nawet nie będziesz tego świadom. Poza tym, zarobki, na które kładziesz nacisk, są znacznie niższe (nawet dwukrotnie). Oczywiście w PHP też się trafiaja oferty za 10tys+ ale są rzadkie, podczas gdy w niektórych językach sa standardem (oczywiście nie na start).

 

Od razu zaznaczę też, że opinie typu “Znasz jeden język programowania, szybko nauczysz się kolejnego” uważam za kompletną bzdurę. Może i tak było 15lat temu. Jest to prawda, gdy pisze się proste programy (np. na studia) bez użycia wyrafinowanych rozwiązań. Zaawansowane mechanizmy języków programowania potrafią sie od siebie różnic. Jeden język coś oferuje, a drugi nie. W jednym coś działa tak, a w drugim inaczej. Są to detale ale liczne. Jednak przede wszystkiem rozchodzi się o poboczne technologie, biblioteki i narzędzia. Ich nauka to jakieś 80% tego, co jest potrzebne w pracy. I są one kompletnie różne w zalezności od wybranego języka oraz tego, co się chce programować (web/gry/mobilne/etc).

 

Wracając do glównego tematu - na chwilę obecną na rynku najbardziej potrzeba programistów do aplikacji webowych. Systemy bankowe, telekomunikacyjne, sklepy internetowe, itd. Co do zarobków – wg mnie najłatwiej jest w Javie. Ofert jest multum i wiele z nich jest dobrze platnych. Wspomniany przez Ciebie .NET jest na drugim miejscu pod względem ilości ofert pracy. Pieniądze też dobre.

 

Jeśli pozostajemy przy finansach – tak, jak pisalem – Java i .NET. Należy też pamiętać, że dobre zarobki w Polsce to tylko niektóre miasta: Warszawa, Wrocław, Kraków. Nie wiem, jak Poznań i Łódź. W Gdańsku jest też bardzo dobrze płacąca firma (najlepiej w Polsce?). We Wrocku po studiach dla osoby bez doświadczenia komercyjnego, która sama w wolnym czasie coś dłubie i się rozwija możliwe jest 4-5tys na rękę. Są też ofery za znacznie mniej. Dla seniora z dużą wiedzą I kilkuletnim stażem jest to chyba jakieś 10-12.

 

Co do nauki – ciężka sprawa. :D Na początku wybrałbym jakikolwiek język z silną kontrolą typów (C/C++, Java, C#), żeby zobaczyć, jak to wyglada od kuchni. Niektórzy polecają języki skryptowe, które dają wiekszą swobodę, ale moim zdaniem na start to nie jest dobry pomysł. Wg mnie zaczynać sie powinno od języka, który nie pozwala na robienie bałaganu, żeby uniknąć złych nawyków oraz dobrze poznać podstawową ideologię stojaca za typami danych.

 

Który z nich na samym starcie to mało istotne. Skoro startujesz od zera, będziesz poznawał takie podstawy, jak IF, FOR etc, które działaja wszędzie tak samo. Potem pewnie przyjdzie pora na funkcje, rekurencję, typy danych, itd. Zejdzie na to z miesiąc. Wtedy należałoby postawić na konkretny język i przejść do nauki programowania obiektowego, dowiedzieć sie, co to są kolekcje. Ze 3-4 mies popisać programy sumulujące działanie czegoś. Np. przechowywać i przetwarzać dane o pracownikach jakiejś firmy, liczyć ile ich jest, średnie zarobki, sortować, wyszukiwać tego, co najdłużej pracuje, itd. Typowe zadanka z 1. semestru studiów informatycznych. Jeśli praca będzie systematyczna, to wg mnie po roku można w miarę sprawnie pisać takie proste programiki wypisujące coś tekstowo na ekran.

 

Tutaj przyjdzie czas na wybór, co faktycznie chcesz programować. Android, serwisy www, antywirusy, gry czy cokolwiek innego. Na tym etapie na pewno nie będziesz miał problemów z wygooglowaniem odpowiednich materiałów. Wyszukasz, które biblioteki i technologie (o których pisałem na poczatku) mają się dobrze z tym, co i w czym chcesz programować.

 

W międzyczasie wypadałoby się coś dowiedzieć o bazach danych I napisać jakikolwiek program, który coś w niej zapisze I odczyta.

 

Co do praktyki – ja od roku pracuję w Javie i dość łatwo jest wyszukać, czego będą wymagać na rozmowie kwalifikacyjnej:

http://www.praca.pl/s-mlodszy,programista,java.html

 

Ciekawa jest też ta strona, bo bardzo często podają wynagrodzenie:

http://4programmers.net/Praca

Dodatjowo, powyzszy serwis ma spore forum dotyczace tylko programowania, kariery, itp

 

Dobry materiał na start jest tutaj: http://www.cs.put.poznan.pl/arybarczyk/Kurs%20C++.pdf. Dotyczy C++, ale fajnie porusza ogólne tematy zwiazane z programowaniem, komputerem, pamięcią, itp. Jeśli to zrozumiesz i uznasz za ciekawe – możesz spokojnie kontynuować naukę w wybranym kierunku.

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Zależy mi na tym aby dobrze zarabiać : )

Proponuję zmienić podejście. Jak będziesz wybierał zawód wyłącznie przez pryzmat zarobków to daleko nie zajdziesz. Bez pasji najczęściej nie ma umiejętności - programowanie wymaga dużo wyobraźni, inwencji i ciekawości w stosunku do tego tematu. To nie praca w fabryce.

 

 

 

Styczności z programowaniem jako takiej nie miałem, także zwracam się z pytaniem do was. Od czego zacząć?

 

Jeśli jesteś zielony, to po prostu od podstaw. Zacznij np. od "Symfonia C++" - książka dla początkujących, powoli ale skutecznie wprowadza w te rzeczy. I nie ma znaczenia, że nie będziesz zawodowo programował w C++ - podstawy programowania obiektowego są uniwersalne, a ten język uczy moim zdaniem pokory. A dalej to już co będziesz wolał - C#, Java, ewentualnie PHP.

Poza tym standardowo, obowiązkowo HTML, CSS, Javascript. Bez tego nie ma webdevelopera.

Edytowane przez Luki91
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

symfonia C++ to imo kiepska książka. Lepsze są już tutoriale na necie o ile ktoś ma ścisły umysł.  Ale to w dużej mierze indywidualna kwestia.

 

IMO ty chyba głównie praktyczne zastosowania w danych problemach pozwalają studentom zrozumieć "programowanie" + wstępna teoria ale też do programowania, a nie kodowania. Nauka kodowanie z książki to już w ogóle pomyłka.

Link to post
Share on other sites

 

 

IMO ty chyba głównie praktyczne zastosowania w danych problemach pozwalają studentom zrozumieć "programowanie" + wstępna teoria ale też do programowania, a nie kodowania. Nauka kodowanie z książki to już w ogóle pomyłka.

 

Oczywiście, że książka nie nauczy programować. Sam nie jestem zwolennikiem nauki poprzez teorię - 90% tego co umiem nauczyłem się w trakcie pisania projektów, zarówno na studiach jak i w pracy. Natomiast na samym początku, gdy jest się kompletnie zielonym, ważne jest, żeby mieć jakiś punkt zaczepienia - poznać język i ogólne zasady programowania, w tym przypadku obiektowego.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

W momencie kiedy uczysz się pdostaw to samo. 10 razy lepiej jest zrobić jakiś prosty tutorial najpierw z C potem C++ potem jakiejś obiektówki, niż sięgać po książki.

 

Tutorial masz 10 stron C+, potem 15 stron C++, a lepiej pozwala to zrozumieć idee niż pasja C++.

 

Poza tym nie zaczynałbym od razu od ujęcia obiektowego. Jakieś podstawy trzeba mieć chociaż na wszelki wypadek. Czasami trzeba napisać coś własnego z nie korzystać z gotowych bibliotek, a jeszcze rzadziej to coś musi być dobrze zoptymalizowane ( chociaż co do ostatniego stwierdzenia to w dzisiejszych czasach oprócz przemysłowej informatyki to właściwie już nie.....a potem flash zamula najnowszego i7, bo to "bardzo zaawansowana gierka wzorowana na tekstowych" )

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • 2 lata później...
  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli ktoś szuka pracy w IT to zdecydowanie polecam firmę Altimi. Duże szanse rozwoju, przyjazna atmosfera, stałe wsparcie oraz wdrażanie własnych rozwiązań, możliwość zdobycia wiedzy za granicą. Naprawdę warto spróbować nawet początkującym programistom. Firma jest otwarta dla ludzi i docenia swoich pracowników nie tylko przez adekwatne zarobki, ale przez szereg warsztatów podnoszących kompetencje oraz liczne spotkania integracyjne.

 

Link dla zainteresowanych  https://altimi.com/praca-it/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...