Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Projekt "Black Raven" by Maragast

WC LC Modding Worklog

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 maragast

maragast
  • Gaduła

• 459 postów
  • Miejscowość:Koszalin

Napisano 08 maj 2014 - 13:50

Pamiętasz swoje Pierwsze LC??? I swoją pierwszą budę do LC?
Ja pamiętam doskonale, zwłaszcza że wciąż ją mam.
Był to Silverstone Raven (pierwszy Raven rzecz jasna).

http://www.legendarycomputers.com.au/images/silverstone_raven_rv01_intro.png
http://xtreview.com/images/raven%20RV0101.jpg
Wersja bez okna, z niepomalowanym środkiem.
Okropna dla LC, układ w niej prezentował się nadzwyczajnie brzydko.
Ale buda sama w sobie jest bardzo ciekawa i bardzo ładna.

Dlatego też jakiś czas temu pojawił się taki pomysł:
A gdyby tak wykorzystać Raven i stare części do zbudowania pobocznego projektu?
Tylko tym razem dopieszczonego i ładnego.
A ponieważ Silverstone Raven nie jest łatwa do budowy LC zaapowiada się wyzwanie i niezła zabawa.

Więc do dzieła!
Projekt będzie się nazywał:

BLACK RAVEN

Moje pierwsze LC w budzie Silverstone Raven wyglądało następująco:

i1bj.jpg

Buda nie miała okna i wygląd układu jeszcze wtedy się dla nie nie liczył więc dlatego wygląda to tak okropnie.

JAK POSTANOWIŁEM ZBUDOWAĆ NOWY UKŁAD W RAVEN???

Plan jest taki:

ckr2.jpg

Obrazek wykonany tylko w paint'cie ale na tyle prosty i przejrzysty, że doskonale widać gdzie będą jakie elementy.

Oczywiście buda została roznitowana i poszła do proszkowego malowania na czarno.

SPECYFIKACJA PROJEKTU "BLACK RAVEN":

W większości specyfikacja tego układu opiera się na posiadanych podzespołach, które zostawały stopniowo wymieniane podczas budowy projektu RED TITAN, a kilka brakujących podzespołów/elementów zostało dokupionych.

Jak pisałem komp jest dla znajomego, więc wszelkie peryferia (musz, klawiatura, monitor, drukarkę) posiada on swoje.

Tak więc wygląda specyfikacja projektu:

PODZESPOŁY:

Procesor: I7 3770k 3,5 Ghz (Jest to nowy egzemplarz, który wrócił z reklamacji po nieudanej próbie wymianie pasty pod IHS);
Płyta Główna: Asus Maximus V Formula (posiadana we wcześniejszym układzie);
Karta Graficzna: EVGA GTX 670 FTW 2048 DDR5 (kupiona okazyjnie na allegro);
Pamięć Ram:  Corsair Dominator 2x 8 GB 1866 Mhx DDR3 (posiadana we wcześniejszym układzie);
Dysk SSD: Kingston HyperX SSD 120 GB (posiadany we wcześniejszym układzie);
Dysk HDD: znajomy  dla którego robię ten projekt posiada wystarczający dysk na dane, nie wiem jaki;
Napęd: LG Blu-ray Rom (posiadany we wcześniejszym układzie)
Zasilacz: Seasonic X-660 (kupiony okazyjnie na allegro);
Obudowa: Silverstone Raven 1 (oczywiście posiadana w pierwszym układzie),

KOMPONENTY CHŁODZENIA CIECZĄ:

Bloki na CPU, MOBO, Ram: komplet bloków EK (posiadany we wcześniejszym układzie RED TITAN);

Blok na GPU: Bitspower VG-NGTX680 ICE Black Acrylic Top (kupiony okazyjnie);

Chłodnice: dwie grube  240 (jedna od EK, a druga od TFC (obie posiadane we wcześniejszych układach);

Wentylatory na dolną chłodnicę: 2x Enermax UCTB12P TB Silence (jeden mi został, jeden dokupiłem);

Wentylatory na górną chłodnicę: 2x SilentiumPC Sigma EVO 120mm (posiadane wcześniej);

Pompa: Swifteca MCP350 (posiadana we wcześniejszych układach);

Rezerwuar: EK 250 mm (z wcześniejszego układu, jakby był za duży, posiadam dokupioną 150);

Panel: Aquaero 4 (kupiony okazujnie na allegro);

Przepływomierz: Koolance z elektroniką (kupiony okazyjnie na allegro);

Czujnik temperatury: od Aquacomputer (z wcześniejszego układu);

Wąż: Tygon 10x16 (nówka, dokupiony);

Złączki: srebrne skręcane od EK + adaptery 90 stopni od EK i kilka 45 stopni od Bitsa (wszystkie posiadane we wcześniejszym układzie)

To tyle jeśli idzie o zawartość wnętrza projektu BLACK RAVEN. Jak widać opiera się on na zdecydowanej większości posiadanych wcześniej podzespołów i elementów więc jest to taki tani, budżetowy projekt. Idealny prezent dla dobrego kolegi, którego nie stać na zakup takiego zestawu (a dla mnie cała przyjemna zabawa związana z budową kolejnego projektu :D).

Na razie to tyle. Reszta wkrótce...

POMALOWANE ELEMENTY I WSTĘPNE PRZYMIARKI

POMALOWANE ELEMENTY:

Odebrałem pomalowane na czarne elementy budy:

sam_1301lqkz1.jpg

Tu jest podłoga budy i część dogradzająca piwnicę z wyciętymi otworami na chłodnicę i grillami jakie będą tam zamontowane (nawierciłem też otwory do przykręcenia grillów):

sam_13065vjz0.jpg

sam_130824ki0.jpg

Otwory do prowadzenia węży i ładne ogumienie zdjęte z pleców budy:

sam_1310lzkmk.jpg

PRZYMIARKI PIWNICY:

W budzie Raven piwnica jest fatalnie rozplanowana.
Zasilacz nie jest  montowany na końcu, tylko częściowo przesunięty do środka przez co niemożliwe jest zamontowanie tam chłodnicy 240: http://images.bit-te...-preview/16.jpg
Potrzebny tu jest modding polegający na usunięciu obecnego mocowania zasilacza i zamontowaniu nowego.

Dlatego wykonałem nowy element do mocowania zasilacza:

sam_1303qsjkr.jpg

Przymiarki podłogi i elementów w piwnicy:

sam_1312fej3e.jpg

sam_1315xyj88.jpg

sam_1319czj75.jpg

sam_13232ojrw.jpg

NITOWANIE BUDY:

sam_1325wnkbs.jpg

Na razie tyle udało się wykonać. Dalsze prace stanęły z prostej przyczyny - zabrakło odpowiednich nitów.
Po zakupie nitów i śrubek do przykręcenia grill'ów ciąg dalszy...

Użytkownik maragast edytował ten post 08 maj 2014 - 13:51

• 8

#2 Pitirus

Pitirus
  • Nerd

• 98 postów
  • Miejscowość:Gdańsk

Napisano 08 maj 2014 - 17:55

Zasilacz nie powinien przypadkiem być umieszczony wiatrakiem "do dołu"??

• 0

CPU: Intel i5-3570K Cooler CPU: be quiet! Dark Rock Pro 2 MOBO: MSI Z77 MPOWER GPU: MSI GTX 770 Gaming OC 2GB RAM: G.Skill Ripjaws 4x4GB CL9 1600MHz SSD: Crucial M4-CT512M4SSD2 512GB PSU: Fractal Design Newton R3 600W CASE: Fractal Design Define XL R2 Black Pearl

Mój worklog

#3 Etemity

Etemity
  • Nałogowiec

• 1627 postów
  • Miejscowość:Warszawa/Płock

Napisano 08 maj 2014 - 19:03

To już zależy od preferencji, ja też mam do góry bo lepiej się prezentuje.

• 0
Spoiler

#4 Kielek44

Kielek44
  • Dyskutant

• 156 postów

Napisano 08 maj 2014 - 20:57

Też możesz zostać moim znajomym i złożyć mi takie cudo  :D 

Podpinam się  ;)

• 0

#5 maragast

maragast
  • Autor tematu
  • Gaduła

• 459 postów

Napisano 08 maj 2014 - 20:57

Bardziej zależy to od możliwości wentylacji. Jak buda ma na dole wentylację to jak najbardziej zasilacz niech będzie wiatrakiem do dołu (chyba, jak kolega powyżej wybieramy inną opcję). W tym projekcie nie będzie wentylacji od dołu więc, wentylator idzie do góry.

• 0

#6 jarrino

jarrino
  • Maniak

• 10324 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 08 maj 2014 - 21:11

No to będzie Ci tłukł ciepłe powietrze do środka a nie na zewnątrz.Przepraszam ale dla mnie to bez sensu.

• 0

i5 9600K; EVGA Z370 ;32Gb Hyperx 2666 ; MSI 1070 ;Thermaltake Smart SE 630W

#7 PatrykT

PatrykT
  • misterT.design

• 3311 postów
  • Miejscowość:Karczew

Napisano 08 maj 2014 - 21:50

No to będzie Ci tłukł ciepłe powietrze do środka a nie na zewnątrz.Przepraszam ale dla mnie to bez sensu.

A w jaki sposób on to będzie robił ? o0

• 0

i7 5960X/Asus RVE/Evga ddr4 ram/SLI GTX 980Ti/LiteOn NVME SSD RAID0/Bq DP PRO 850w/TJ-07/AIM SC808/DT 770 Pro 80Ohm/AOC Q32279VWF/SteelSeries Apex/Steel Series Rival/ LC by Bitspower

MrT Design                                         Profesjonalny delid Intel cpu

#8 Etemity

Etemity
  • Nałogowiec

• 1627 postów
  • Miejscowość:Warszawa/Płock

Napisano 08 maj 2014 - 22:10

Raczej będzie brał powietrze ze środka i je wyrzucał :)

• 0
Spoiler

#9 maragast

maragast
  • Autor tematu
  • Gaduła

• 459 postów

Napisano 10 maj 2014 - 21:44

Dokładnie, chodzi o pobieranie powietrza. Ponadto jest to zasilacz pół-pasywny, włącza się pod obciążeniem.

Kielek44 nie ma sprawy, możemy zacząć się przyjaźnić. Jak będę potrzebował jakiejś pomocy przy nagłaśnianiu, kupowania sprzętu, lutowaniu kabli, naprawię mikrofonów, wymianie gniazdek będę dzwonił do Ciebie, wiedząc, że zaraz mi pomożesz, a gdy będę próbował zapłacić to prędzej mnie zabijesz niż na to się zgodzisz.

Za taką dostępność i pomoc w każdym momencie każdemu przyjacielowi złożę super kompa :]  Tylko, że nie ma wiele takich osób.

CIĄG DALSZY PRAC

Po dokupieniu nitów buda została już w całości znitowana:

sam_1328bojs8.jpg

(uważne oko zwróci uwagę, że dolna blacha od zatok została przycięta)

Przygotowane miejsca na chłodnicę (dolną i górną):

sam_1331dxk4w.jpg

sam_1333c9j3h.jpg

Otwory na prowadzenie węzy i kabli zasilania:

sam_13352kjsx.jpg

Mocowanie zasilacza:

sam_1338n2k14.jpg

sam_1342b6k8x.jpg

Wcześniej przygotowana blaszka do przykręcenia zasilacza już przykręcona na miejsce (przynajmniej częściowo, muszę jeszcze nawiercić dziury by przykręcić ją do podłogi budy).
Zasilacz zostanie oczywiście zabudowany coverami.

Na pleckach budy widać wychodzące śrubki przykręcające nakrętki ale w finale będą one nie widoczne.
Producent na tył budy przygotował ładny cover, który ukryje te śrubki (tak samo ukryje śrubki którymi będzie przymocowany rez):

sam_1339ikjtp.jpg

Na razie tyle, czasu mało, a to całe wiercenie, cięcie i przymierzanie jest czasochłonne.

Użytkownik maragast edytował ten post 10 maj 2014 - 21:45

• 1

#10 ernig

ernig
  • Stary Piernik

• 1463 postów
  • Miejscowość:Szczecin

Napisano 11 maj 2014 - 11:43

będziesz malował nity i śruby czy zostawiasz w oryginalnym kolorze??

• 0

Zapraszam do oglądania i wyrażania opinii

CM ELITE 331 v2 , NAS drewniak, BIG TT, MiniPC, biurko

Spoiler

#11 maragast

maragast
  • Autor tematu
  • Gaduła

• 459 postów

Napisano 14 maj 2014 - 23:01

Śrubki dałem te tylko do zdjęć, zamontuje komplet czarnych jak je dokupię.

Co do nitów to dużej części nie będzie widać bo przyjdzie bardzo dużo plastikowych elementów, które je zasłonią. Resztę jak najbardziej chcę przemalować, by nie kłuły w oczy.

PS Czym najlepiej malować nity???

PARĘ DROBIAZGÓW

Do pomalowania nitów wykorzystałem poleconej przez Eldera farby do zaprawek karoserii samochodów (taki zestaw wyglądający jak butelka z lakierem do paznokci z małym pędzelkiem):

p12207852tsra.jpg

Pomalowałem nity i poprzykręcałem plastikowe elementy do obudowy (nieźle się z tym namęczyłem, dojść gdzie jak śrubka i jak to wszystko było pomontowane).

MAŁE MALOWANIE (chłodnica, dwa elementy do obudowy i plaster miodu, który został z poprzedniego projektu):

sam_1343tsbhz.jpg

sam_1345feaso.jpg

PROTOTYPY COVERÓW (covery wykona oczywiście mistrz Elder, już mu przekazałem wymiary):

sam_1350rtyrc.jpg

sam_1351udavh.jpg

MOCOWANIE REZERWUARU (i przymiarka reza):

sam_1352rjjr1.jpg

OTWORY NA PROWADZENIE KABLI SATA

Do lepszego prowadzenia i utrzymania porządku w kablach postanowiłem zrobić otwory, z których wy wychodziły kable sata.

Ponawiercane otwory:

sam_1359j2kal.jpg

sam_1361aukcl.jpg

Godzinka pilnikowania i wyrównane:

sam_1364lgkqe.jpg

Przymiarka z przewodem:

sam_13668ck1m.jpg

PROJEKT FRONTU KOMPA:

Na froncie zamontowałem napęd, Aquaero 4, zatokę z portami USB 3.0 (niestety buda ich nie posiada) i zamontowanym wyłącznikiem oświetlenia.
Nad tym wstawiłem niewykorzystany cover z poprzedniej rewizji głównego projektu zamontowałem na foncie by zobaczyć jakby to wyglądało.

sam_137164j0s.jpg

sam_1372nca50.jpg

I muszę powiedzieć, że nie podoba mi się to.
Myślałem by zamontować zwykły akrylowy cover (oklejony matową folią)) i taka samą matową folią okleić panel z portami USB).

A wy co o tym myślicie???

Użytkownik maragast edytował ten post 14 maj 2014 - 23:01

• 1

#12 PatrykT

PatrykT
  • misterT.design

• 3311 postów

Napisano 14 maj 2014 - 23:10

Jak byś ten cover z logiem ładnie okleił folią matową, to by to całkiem nieźle wyglądało. IMO ten cover lepiej tu pasuje jak w cosmosie ;)

• 0

i7 5960X/Asus RVE/Evga ddr4 ram/SLI GTX 980Ti/LiteOn NVME SSD RAID0/Bq DP PRO 850w/TJ-07/AIM SC808/DT 770 Pro 80Ohm/AOC Q32279VWF/SteelSeries Apex/Steel Series Rival/ LC by Bitspower

MrT Design                                         Profesjonalny delid Intel cpu

#13 maragast

maragast
  • Autor tematu
  • Gaduła

• 459 postów

Napisano 15 maj 2014 - 08:32

A Może jeszcze inne logo: znak Raven z dopisek BLACK (by była cała nazwa projektu) i na dole By Maragast???

Taki zrobiony na szybko prototyp:

raven_logo_by_blazing36kwy.jpg

Prosto ale moim zdaniem klimatycznie.

Wydrukowałem na kartce i zrobiłem wstępną przymiarkę napisu BLACK RAVEN:

sam_1374y9d93.jpg

sam_13752tifv.jpg

I jeszcze wymyśliłem coś takiego:
- ramkę Aquaero oklejam matową folią;
- bezpośrednio nad Aquaero jest ten napis BLACK RAVEN oklejony taka samą matową folią;
- nad napisem jest ta zatoka z wyłącznikiem i portami USB 3.0 ale nie jako oddzielny element w zatoce tylko oklejony tym samym kawałkiem folii co napis, przez co wygląda to jak jedna całość.

Co o tym sądzicie???

Użytkownik maragast edytował ten post 15 maj 2014 - 08:33

• 0

#14 BattleCrit

BattleCrit
  • Nałogowiec

• 1548 postów

Napisano 15 maj 2014 - 08:41

Tak szczerze ten napis mi wszystko psuje

• 0

desmon=BattleCrit

Spoiler

#15 PatrykT

PatrykT
  • misterT.design

• 3311 postów

Napisano 15 maj 2014 - 09:32

No jakoś też mi nie pasuje do końca ten black raven , ale to tez pewnie inaczej gotowy cover będzie wyglądał jak ten projekt
  • 0

#16 ErwixPr0

ErwixPr0
  • Amator

• 42 postów

Napisano 15 maj 2014 - 13:54

Ciekawy pomysł na cover. Lecz moim zdaniem lepiej wyglądałoby bez napisu: " by Maragast"

Użytkownik ErwixPr0 edytował ten post 15 maj 2014 - 13:55

• 0

#17 MrPatryk

MrPatryk
  • Bywalec

• 149 postów

Napisano 15 maj 2014 - 17:28

Mi się podoba takie jak jest teraz, lecz to ty zadecydujesz i zrobisz tak jak ci będzie pasowało.

• 0

CPU: Intel I5-3350P Cooler: Fera 2 pasywnie + MX2 Mobo: MSI Z77A-G45 GPU: MSI R9 270 Gaming 2G RAM: Kingston HyperX Beast 8GB (2x4gb) DDR3 1600MHz (2133MHz :) ) PSU: Antec TruePower CLASSIC 550W GOLD SSD: Crucial M500 240GB Case: ZALMAN Z3 PLUS

#18 patryk0493

patryk0493
  • Gaduła

• 307 postów
  • GG:8186874

Napisano 15 maj 2014 - 20:09

Zdanie od malkontenta - od kiedy to kruk (raven) nie jest czarny, aby to podkreślić może wart było nieco innej nazwy np: white raven?

• 0

CPU: AMD RYZEN 5 2600 @3.8GHz // MOBO: MSI B450M MORTAR /// RAM: G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (2x8GB) /// GPU: Palit GeForce RTX 2060 Gaming Pro OC 6GB /// HDD: WD RED 2TB /// SSD: Crucial 250GB MX500 /// PSU: Thermaltake Smart SE Modular 530W /// CASE: Bitfenix Prodigy M

AUDIO: iBasso D14 Bushmaster # BEYERDYNAMIC DT 990 PRO 250 # Microlab 7C

Worklog #2

Mój WORKLOG #1

#19 maragast

maragast
  • Autor tematu
  • Gaduła

• 459 postów

Napisano 16 maj 2014 - 23:05

MOCOWANIE ZASILACZA - FINAŁ

Jak pisałem wcześniej zasilacz został przesunięty i do jego zamocowania została wycięta blaszka:

sam_1303qsjkr.jpg

Zamocowanie jej nie było łatwe ze względu na różnicę poziomów między piwnicą budy, a plastikowym elementem, na którym też zasilacz będzie się opierał się po przesunięciu.
O co chodzi widać na tych zdjęciach: http://abload.de/img/sam_1312fej3e.jpg  http://abload.de/img/sam_13352kjsx.jpg

By zasilacz był równo trzeba było przykleić jedną warstwę plexy na część plastikową i dwie warstwy na piwnicę budy:

sam_1379mwk7w.jpg

Jak te poziomy się wyrównały to przyszedł jeszcze jeden kawałek akrylu, tym razem na całość:

sam_13845ek8o.jpg

Dopiero do tego można było zamocować blachę z zasilaczem (do podłogi przyklejona do pleców budy przykręcona):

sam_1392o3jqr.jpg

sam_1389gcxbu.jpg

Placki budy na miejscu zakrywają nakrętki na śrubki i niepomalowane nity:

sam_13961olpa.jpg

Wszystko weszło na styk, niewiele zabrakło by śrubki od zasilacza przeszkadzały w montażu tylnego panelu:

sam_1398aoa5l.jpg

I boczny panel budy na miejscu:

sam_1402i6lal.jpg

Oczywiście te miejsca gdzie widać zasilacz zostaną zabudowane coverami:

sam_1399iklmx.jpg

Panele boczne mają fajny system wentylacji, akurat tam gdzie jest wlot powietrza do zasilacza:

sam_1400x9bim.jpg

Na razie tyle. Wiem, że fotki słabe ale zabrakło już światła dnia.
Buda jest już prawie gotowa, brakuje tylko coverów. Niestety z montażem podzespołów muszę zaczekać na covery zabudowujące mobo i lezące na podłodze.
W międzyczasie uzbroję mobo, wymyje bloki i chłodnice, przefiltruje płyn oraz pozamawiam oploty.

Zdanie od malkontenta - od kiedy to kruk (raven) nie jest czarny, aby to podkreślić może wart było nieco innej nazwy np: white raven?

W sumie racja :o ...

Ale ponieważ BLACK RAVEN lepiej brzmi (przynajmniej moim zdaniem) to zostaje :D

PROJEKT FRONTU

Po długich przemyśleniach, wszystkich za i przeciw, zdecydowałem się na taki front:

sam_13752tifv6vkot.jpg

Czyli krutkomówiąc jak pisałem wcześniej zatoka z portami USB 3.o i wyłacznikiem oświetlniea idzie do góry. pomiędzy Aquaero a zatokę z napędami idzie cover z napisem BLACK RAVEN, ale bedzie on połączony z tą górną zatoką i oklejony jednym kawałkiem matowej folii (by to wszystko wyglądało jak jeden element). Ponadto Ramkę Aquaero okleję takim samym kawałkiem folii, by nie miała innego odcienia.

Myslę, że to najlepsza opcja frontu kompa.

Użytkownik maragast edytował ten post 16 maj 2014 - 23:05

• 0

#20 Klikacz

Klikacz
  • 2/10

• 2718 postów
  • 3DMark 06:-2

Napisano 17 maj 2014 - 00:02

Nowy projekt od Maragasta? Obserwacja w ciemno! :D 

Powodzenia i cierpliwości kolego, bo Red Titan wyszedł Ci niesamowicie.

Nie myślałeś o tym, żeby tą tabliczkę z przodu zrobić jakoś delikatnie podświetlaną np ledami z białym światłem? Mogłoby dać to wieczorem ciekawy efekt.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: WC, LC Modding, Worklog

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych