Skocz do zawartości

Który procesor z podanych najlepszy?


Recommended Posts

Witam. Po prostu mam do wyboru jeden z trzech laptopów i nie wiem z jakim procesorem wybrać. Najtaniej o 100 zł wyszłoby z 987M, taka sama cena natomiast i3 i ten 2127U.

 

http://wstaw.org/m/2013/09/10/LOL.pngTutaj miałem takie porównanie dzięki jednemu z użytkowników benchmarku, jednak i tak nie wiem co wybrać.

 

Czy mimo iż i3 nie radzi sobie najlepiej jak na powyższym screenie to laptop z tym procesorem jest wart uwagi? i3 ma niskie taktowanie - 1,4 GHz, ale za to 4 wątki i nowszą generację w porównaniu do Pentiuma. 

To mi trzeba na studia - przeglądanie neta i otwarte kilka kart w przeglądarce, korzystanie z pakietu Office... Gry jakieś słabe wymaganiowo odpalę, ale tu nie chodzi o granie tylko aby na systemie Win 7 / 8 nie muliło jak będą pootwierane różne aplikacje żeby duże obciążenie nie było proca.

Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

Szczerze - do internetu 4 wątków ci nie trzeba. I tak mało aplikacji potrafi w pełni wykorzystać 4 wątki. Poza tym, oba procesory mają tyle samo rdzeni fizycznych, zaś Pentium ma wyższe taktowania. Wg mnie będzie on lepszym wyborem do zwykłego użytkowania. A same wątki to po prostu rozdzielenie wydajności jednego rdzenia fizycznego na dwa procesy równoległe - inaczej mówiąc, w Pentium masz 2 rdzenie x 1,9GHz, zaś w Core i3 2 rdzenie x1,4GHz. Różnica jest tylko taka, że ten core lepiej sobie poradzi z kilkoma wątkami naraz.

I tutaj zmyłka - to Pentium jest nowszą generacją ;). Ten core i3 wyszedł w 2011 roku, w technologii 32nm, zaś Pentium wyszedł pod koniec zeszłego roku, w procesie 22nm :P

Edytowane przez wujekdobryzbojek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Każda aplikacja może być umieszczona na osobnym wątku, więc teoretycznie na I3 wszystko powinno chodzić sprawnie, choć w praktyce to różnie wypada.

 

A ten Pentium 2127U to odpada? Zbyt drogi laptop, czy to tylko do porównania?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie też mógłby być, bo jest w tej samej cenie, choć już bez SSD tak jak ten z i3.

Jeśli ten z i3 jest z SSD to bierz bez zastaniania się. Co do wydajności procków - Pentium będzie tutaj ciut wydajniejszy w aplikacjach jednowątkowych i standardowym codziennym użytkowaniu, tzn takim, w którym nie korzystamy aktywnie z aplikacji wielowątkowych (przykładowy zestaw "word, przeglądarka, muzyka w tle" na pewno nie przyspieszy na i3). Podzielenie rdzeni na wątkach zwiększa wydajność, ale tylko w aplikachach, które potrafią dobrze wykorzystać te kilka wątków. Wg mnie lepsze 2 rdzenie 1,9GHz niż 2 rdzenie 1,4GHz podzielone na 4 wątki, tym bardziej skoro ten Pentium jest wykonany w nowszym procesie technologicznym, a więc może też brać ciut mniej energii i się mniej nagrzewać. Ale - skoro zestaw z i3 ma SSD, to nie zastanawiaj się - przewaga w działanu SSD nad zwykłym twardzielem jest ogromna, i o ile będzie ciut mniejsza wydajność w aplikacjach jedno wątkowych, to wygoda używania SSD (szybkość uruchamiania systemu, programów, wszelkie wczytywania) na pewno to zrekompensuje. Podsumowując - jeśli masz do wyboru te i3+SSD albo Pentium+HDD - bierz pierwszą opcję. Różnica w pracy będzie widoczna gołym okiem.

Edytowane przez wujekdobryzbojek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1400 zł max.

 

@UP 24 GB ma SSD choć nie pisze chyba nawet jakiej firmy, ale jak kupię w x-komie ten laptop z tym Pentiumem to jeszcze będę miał rabat trochę no i ewentualną zniżkę na monitor :)

No 24GB to malutko. Miesiąc, dwa używania i się zapełni :P. Gdyby ten SSD miał chociaż z 60gb, to można by brać. W takim wypadku bierz Pentiuma :)

Edytowane przez wujekdobryzbojek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...