Skocz do zawartości

Konto oszczędnościowe ?


Recommended Posts

Dzień dobry , rozchodzi mi się czy któryś z forumowiczów siedzi w finansach ? , z małżonką uzbieraliśmy około 43tysięcy , pieniędzy nie chcemy trzymać w domu , myśleliśmy o koncie oszczędnościowym ? czy to dobry pomysł ?, dodam że nie mamy jakiś bliskich planów z tą kasą związanych  i mamy nadzieje że co miesiąc uda nam się jeszcze coś do kupki dorzucić. 

Edytowane przez xamarx
Link to post
Share on other sites

tia... wystarczyło napisać że uzbierałeś x kasy ;)

ale tak czy siak, oprocentowania są śmiechu warte, 3,5-4% rocznie przy inflacji rzędu chyba 3,5% w tym roku, do tego podatek belki i wychodzi się na 0 (chociaż w stosunku do trzymania w skarpecie i tak się jest trochę do przodu)

ewentualnie może jakiś fundusz z gwarancją kapitału więc nawet jak się nie uda zarobić to się nic nie straci

Link to post
Share on other sites

Dzień dobry , rozchodzi mi się czy któryś z forumowiczów siedzi w finansach ? , z małżonką uzbieraliśmy około 43tysięcy , pieniędzy nie chcemy trzymać w domu , myśleliśmy o koncie oszczędnościowym ? czy to dobry pomysł ?, dodam że nie mamy jakiś bliskich planów z tą kasą związanych  i mamy nadzieje że co miesiąc uda nam się jeszcze coś do kupki dorzucić. 

Konto oszczędnościowe - nie :P. Lepsza jakakolwiek lokata. Może obligacje? Nie tak duży zysk jak w akcjach, ale też większy niż na koncie oszczędnościowym. I kasa w miarę pewna. Można też spróbować zainwestować w złoto, ale to już raczej na okres conajmniej kilku lat.

Tak czy siak - nigdy, przenigdy nie wsadzaj niczego w jedną opcję. Dywersifikacja - dzielenie - kasy to podstawa. Część w lokatę, część na jakieś inne opcje, część na złoto.

Link to post
Share on other sites

tak... w złoto które na chwilę obecną ma tendencję spadkową, osobiście złoto traktuję jako pewną lokatę kapitału ponieważ zawsze będzie miało ono wartość, a to że wtedy tak skoczyło było głównie za sprawą tych wszystkich spekulantów ambergoldowych i wcześniejszych

Link to post
Share on other sites

Tak czy siak, zasoby złota nie są nieograniczone. Prędzej czy później znowu pójdzie do góry. Jest to zdecydowanie pewniejsza inwestycja niż np. akcje ;). I oczywiście, nie wszystło w złoto - to byłoby samobójstwo. Myślę, że autor tematu mógłby przeznaczyć na to 5-10 tysięcy, skoro nie planuje żadnych wydatków, i schować to gdzieś głęboko w celu odsprzedaży za kilka, kilkanaście lat. Resztę można przeznaczyć na papiery wartościowe, konta, lokaty itp :).

Link to post
Share on other sites

ale tak czy siak, oprocentowania są śmiechu warte, 3,5-4% rocznie przy inflacji rzędu chyba 3,5% w tym roku, do tego podatek belki i wychodzi się na 0

OMG

 

Oprocentowanie lokat jest proporcjonalne do stóp procentowych i inflacji. Czyli jak jest inflacja 3%, to lokaty masz np. te 6-7%.

 

Obecnie lokaty są 2-3%, bo mamy deflację. Nie wiem czy to takie trudne pojęcie dla Ciebie, ale jest to ujemna inflacja. Oznacza to, że gospodarka zwalnia i pieniądz zyskuje na wartości, ceny spadają, itd.

 

Czyli za 100zł kupisz 400 bułek, a za rok za te 100zł kupisz 450 bułek. Dlatego nawet nie dając kasy na lokaty i tak jakby wartość oszczędności rośnie, bo za jakiś czas za tę samą kwotę kupisz więcej.

 

---------

 

Wracając do tematu - jeśli tylko odkładacie pieniądze na lata, np. na samochód czy mieszkanie, to lepiej poszukać dobrej lokaty ;)

 

Jeśli natomiast zamierzacie tam czasem coś dokładać, a czasem sięgać, a przy okazji chcecie żeby trochę procentowało, to dobrze jest mieć konto oszczędnościowe.

Ze swojej strony polecam konto w BGZ Optima, bo tam można bez limitu żonglować środkami bez opłat, w przeciwieństwie do innych banków :P

Edytowane przez jacekgothic
Link to post
Share on other sites

@mICh@eL

czy ja cię obrażam?

skąd masz te rewelacyjne dane o ujemnej inflacji na rok 2013 który się jeszcze nie skończył, ze szczątkowych informacji do których ja byłem w stanie dotrzeć wychodziło że dla pierwszego kwartału zawierała się średnio w granicy 1% oraz przewidywaniach że na koniec roku wyniesie około 1,5%

podawałem dane dla 2012 bo było to łatwiejsze i przede wszystkim pewniejsze dane gdy wyniosła ona wg GUS 3,7%

chciałbym też wiedzieć skąd ta implikacja że oprocentowanie lokaty jest w jakiś nierozerwalny sposób powiązane z inflacją, bank daje ci tyle ile uważa za stosowne, a to od ciebie zależy czy chcesz ulokować u nich pieniądze, jeżeli nie pomyślisz i nie obliczysz sobie realnej stopy zwrotu to już twój problem, oczywiście że bank chcąc przyciągnąć klientów da wyższy procent, ale często jest on jeszcze obwarowany kosztami

 

dla przykładu lokata z twojego polecanego BGŻ to 3% na 12msc, więc zakładając że inflacja wg prognoz wyniesie średnio dla całego roku niech będzie że 1% możemy wyliczyć sobie że realna stopa zwrotu to 1,98%, czyli dla 10tys pozostawionych na tej lokacie otrzymujemy 10198, ale jeszcze musimy od naszego zysku odjąć podatek od dochodów kapitałowych więc zostaje nam 10168,38zł, a nie tak jak byś chciał 300zł

oczywiście można się bawić w takie rzeczy jak dzienna kapitalizacja odsetek itd itp ale różnica będzie naprawdę mała

 

nie wiem czy w ogóle wychodzisz czasem z domu czy jedynym twoim zajęciem jest obrażanie ludzi na forach ale jakoś nie zauważyłem w spożywczym aby jakiekolwiek produkty potaniały, szczególnie patrząc na produkt sezonowy jakim jest mleko które od grudnia 2012 zdrożało o 30gr/l

 

tak samo twój przykład z bułkami jest wzięty znikąd bez podania sensownych danych

 

a co do twojego polecania kont oszczędnościowych to na nich w przeważającej ilości oprocentowanie jest niższe lub równe inflacji i tutaj jeszcze odnosząc się do mojego wcześniejszego posta w którym opisałem taką właśnie sytuację gdzie stopa zwrotu jest na poziomie inflacji co powoduje że tak naprawdę nic nie zyskujemy, oczywiście pojawiają się odsetki na koncie i ilościowo pieniędzy jest więcej ale ich wartość nabywcza jest ciągle taka sama

Link to post
Share on other sites

 

 

dla przykładu lokata z twojego polecanego BGŻ to 3% na 12msc, więc zakładając że inflacja wg prognoz wyniesie średnio dla całego roku niech będzie że 1% możemy wyliczyć sobie że realna stopa zwrotu to 1,98%, czyli dla 10tys pozostawionych na tej lokacie otrzymujemy 10198, ale jeszcze musimy od naszego zysku odjąć podatek od dochodów kapitałowych więc zostaje nam 10168,38zł, a nie tak jak byś chciał 300zł

:rotfl:

 

A jak pieniądze trzymasz w skarpecie, to z 10 000 zostanie 9 900zł... oh wait, dalej to będzie 10 000 zł, tylko przez inflację mniej za to kupimy :majty:

 

Jaki związek ma realna stopa zwrotu a kasa z odsetkami na koncie? Nawet nie umiesz policzyć odsetek z lokaty :hahaha:

Link to post
Share on other sites

następnym razem czytaj post jako całość a nie wycinki z kontekstu do których próbujesz się nieudolnie przyczepiać, zwróć uwagę że również odniosłem się do mojego poprzedniego postu... więcej pokory i samokrytycyzmu, aż dziw że administracja toleruje takie wybryki na pozornie poważnym forum

 

z mojej strony bezcelowa dyskusja z takim gówniarzem jak ty, który pozjadał wszystkie rozumy jest skończona, najważniejsze że ty wiesz wszystko o wszystkim...

Link to post
Share on other sites

sprawa załatwiona , założyłem lokate "dynamiczną" na 6 miesięcy w banku wbk na 2.57% (średnio) 

 

czemu średnio ? bo za pierwszy miesiąc dostaje 1.5% kolejny 1.75 , dalej 2% , 2,5% , 3% i ostatni 3,5% 

 

byłem w banku pko i tam się załamałem , lokata 9+9 , czyli 18 miesięczna , oprocentowana na 1,5%

Link to post
Share on other sites

z mojej strony bezcelowa dyskusja z takim gówniarzem jak ty, który pozjadał wszystkie rozumy jest skończona, najważniejsze że ty wiesz wszystko o wszystkim...

Ja już znacznie wcześniej zrezygnowałem z prowadzenia z Tobą jałowej dyskusji, bo zaraz byś mnie sprowadził do swojego poziomu, a potem pokonał doświadczeniem :rotfl:

 

a nie wycinki z kontekstu do których próbujesz się nieudolnie przyczepiać

bez komentarza... wytykasz takiemu, że nawet nie umie policzyć odsetek lokaty, nie rozumie pojęć takich jak roczna stopa zwrotu, ale nie! odwracamy kota ogonem, że czepiam się, że wyrwane z kontekstu, że zupa za słona i swędzi mnie oko %-)

 

EOT.

Link to post
Share on other sites
  • 11 miesięcy temu...

Cóż, nie da się zaprzeczyć, że dzisiaj stopy oprocentowania są niższe niż jeszcze kilka lat temu. Jeszcze z 4- 5 lat temu spokojnie można było znaleźć konta oprocentowana na 6-7% . Dzisiaj to już niemożliwe, ale to nie oznacza, że nie opłaca się oszczędzać. Wystarczy tylko poszukać dobrego konta oszczędnościowego, np. w bankach, które są znane od pewnego czasu, ale dopiero teraz zaczynają działać na szerszą skalę, jak np. ten: http://www.vwbank.pl/konto-oszczednosciowe.html

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...