Skocz do zawartości

Problem z kompem po próbie reanimacji napędu DVD


Recommended Posts

Witam i przepraszam, że temat taki ogólny i nic niemówiący, ale nie potrafię tego dokładnie i zwięźle opisać. Problem wygląda tak: od dawna mam problem z nagrywarką DVD Szajsunga (model SH-222 AL), której system często w ogóle nie wykrywał (choć była widoczna w biosie), działy się różne cyrki z kompem przy próbie np. odczytu audio CD (winamp się zawieszał, komp robił się zamulony, tzn. reagował na kliknięcia myszką z dużym opóźnieniem, miałem nawet problem z instalowaniem gier, bo proces instalacji zatrzymywał się w pewnym momencie i wywalał jakiś błąd). W związku z powyższym odłączyłem napęd i radziłem sobie bez niego, a komp wrócił do dawnej sprawności. Kilka dni temu pomyślałem, że jednak przydałby się napęd i pomyślałem, że spróbuję go reanimować przez wgranie nowego firmwareu. Po tej operacji napęd działał (tzn. był wykrywany przez Windowsa i odtwarzał płyty audio), ale z kompem znowu zaczęły się problemy: np. kopiowanie danych z dysku zewn. na dysk systemowy trwało niemiłosiernie długo (np. obraz ważący ok. 7 GB miał szacunkowy czas kopiowania na poziomie 7 godzin), pojawiły się duże opóźnienie na kliknięcia myszką, system zamyka się kilka minut, nawet usuwanie plików z kosza potrafi trwać kilkadziesiąt sekund a w Gridzie 2 przestały działać sejwy a wybranie nowego profilu powoduje zawieszenie się gry. Przy próbie ponownej instalacji wywala błąd... Generalnie cyrk na kółkach. 2 razy po włączeniu kopa włączył się CHDSK i coś tam naprawiał. Odinstalowałem w Menedżerze Urządzeń kontrolery ATA i IDE, ale to nie pomogło. Odłączyłem napęd w cholerę (zarówno kabel sata jak i zasilanie), ale problemy pozostały. No i tu moje pytanie: co z tym zrobić? Jak zdiagnozować czy to jest problem z napędem czy jakimś kontrolerem na płycie głównej (może coś z narzędzi na Hiren's Boor CD? w innych wątkach poleca się program MHDD do takiej diagnostyki)? Skorzystać z narzędzia przywracania systemu? Wolałbym nie robić reinstalacji, ponieważ mam w chacie wyłącznie mobilny internet, który działa tragicznie i ściąganie sterowników (lub czegokolwiek) jest problematyczne. Poradźcie co z tym fantem robić? Dzięki.

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...