Skocz do zawartości

Przegrzewanie PC


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez dawidkam,

Recommended Posts

Witam, jako że chodzę na kółko informatyczne w szkole (liceum), to pomagam nauczycielce ogarnąć pracownię. Niestety teraz napotkaliśmy problem, którego nie potrafimy rozwiązać. Otóż HDD i GPU w komputerze bardzo się nagrzewają nawet w idle już po 10 min chodzenia kompa. Są to maszynki wiekowe, generacji 512 MB ram. Sprawdzaliśmy z innym zasilaczem - to samo, inny dysk - to samo... Nie mam pomysłu - obstawiam to co zostało - GPU albo CPU - nigdzie nie ma kurzu, obydwa coolery działają. Nie obstawiam MOBO, bo chyba by się wgl nie włączył PC.

 

Pomóżcie proszę

Link to post
Share on other sites

Co to znaczy że bardzo się nagrzewają? Konkrety, jaka temperatura? Sprawdźcie ją jakimś programem np: hwmonitor Zmieńcie pastę termoprzewodzącą na procesorze i rdzeniu karty graficznej, wiekowy komputer więc pewnie został goły metal :D! Jak nic nie pomorze to petycje do dyrektora żeby zakupili nowy sprzęt :D

Edytowane przez Kamillus
Link to post
Share on other sites

 

na dotyk tylko sprawdzaliśmy

:rotfl:

Dysk może spokojnie pracować przy temperaturach rzędu 40 *C co jest w dotyku od ciepłe do bardzo ciepłe.

Karta graficzna to już dopiero bajka, bo może spokojnie osiągać temperatury rzędu 50-60*C w spoczynku (tym bardziej że to stary hebel jest) co w dotyku może już parzyć. Procesor to samo.

 

Tak jak kolega wspomniał należy sprawdzić temperatury jakimś programem. Jak faktycznie będą za wysokie to wymieniamy pastę termoprzewodzącą.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ok, sprawdzimy, ale w innych pc tak nie ma.  Powiem tyle, że dysk to ata maxtor raczej 80GB a MOBO od MSI, procesor nie wiem, aha zasilacz jest z czarnej listy  oc (modecom chyba), ale nie podkręcaliśmy nic:), GPU jeszcze na agp i ram ddr1


aha jeszcze jeden bardzo ważny szczegół: nie sprawdzałem temperatur ani obciążenia nie robiłem(nwm czemu, ale to wpadło mi  do głowy żeby zrobić), dlatego że pani dlatego do tego kompa zajrzała, bo zaczęło z niego "mocno śmierdzieć" i ściągałem 3dbenchmark  ale pani sie bała że coś sie spali i przerwaliśmy:( to tyle ze szczegółów, w pon podam temperatury:)


to w poniedziałek zainstaluje z pendrive te hwtemp occt i jeszcze jakiś dla dysku i gpu,  żeby nie ściągać tak długo na tym pc żeby się nei sfajczył :) a jaki program kompleksowy (benchmark) polecacie do sprawdzenia osiągów i diagnostyki awarii (win xp)?

Edytowane przez dawidkam
Link to post
Share on other sites

Na zasilacze z czarnej listy należy uważać niezależnie czy było oc, czy nie. One mogą paść w każdym przypadku, czy to przy pulpicie czy podczas obciążenia. Jeżeli śmierdziało spalenizną to już jest przewalone.

W hwmonitor oprócz temperatur będziesz widział napięcia. Może nie jest to zbyt dokładne ale zawsze daje jakiś pogląd na sprawę. One w tym przypadku będą również bardzo ważne.

Najlepiej po włączeniu programu obciąż na chwilę czymkolwiek ten komputer. W przypadku tak starego hebla wystarczy odpalić jakiś filmik na youtube w rozdzielczości 720p czy 1080p.

Po kilku minutach zrób screenshota programu i zapodaj go nam.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

nie wiem skąd  śmierdzi ale ponoć mocno. I pomyśleć że gimp, office, inkscape i kilka innych programów na tych pc dobrze działa


Jak myślicie, skąd tak mogło brzydko pachnieć? Który podzespół?


aha sprawdzaliśmy oprócz dysku i zasilacza jeszcze ram, ale nic to nie zmieniało w temperaturach, nie wiem czy dobrze robiliśmy, ale to co wpadło do głowy, z tego wszystkiego najcieplejsza jest karta graficzna, ale że pomyślałem że tak jest w każdym kompie a czasu nie mieliśmy to jej nie wymienialiśmy.


http://www.image-share.com/upload/2272/61m.jpg to screen z idle, to co widzimy to jedne napięcie jesst za niskie, w stressie nie zdążyłem


nie zdążyłem bo się wyłączył


zasilacz modecom feel 400w


temat nieaktualny szlak go trafił

Edytowane przez dawidkam
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...