Skocz do zawartości

Wybór wentylatorów do chłodzenia wodnego


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez natsu,

Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Doszły do mnie części do chłodzenia wodnego, jednak na śmierć zapomniałem kupić wentylatory. Pytanie co wybrać.

 

Ogólnie układ to dwie chłodnice :360 na topie (w konfiguracji pull, gdyż ma 55 mm grubości) i chłodnica na froncie 240 mm (tutaj raczej będzie konfiguracja push-pull). Wiem że wiele osób poleca Scytha AP-15 ale szczerze mówiąc wentylatory są dość paskudne i nie są do końca tak ciche (mimo łożyska nidec), dlatego pomyślałem o wcześniej przez mnie używanym, Enermaxie TB silence UCTB12P. Parametry ma zbliżone do AP15 jednak z moich obserwacji jest ultra cichy. Przy okazji jest trochę tańszy (choć jest to sprawa absolutnie trzeciorzędna).

 

W kopie chodzą na razie na stockowych zegarach GTX680 od Zotaca w wersji AMP! i i7 3820.

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ale SP to są właśnie niesamowite suszarki, weź coś raczej z rodziny BeQuiet np. SilentWigns 2 ;)

ciszę wentylatora możesz tylko porównywać w odniesieniu do wydajności, inaczej to nie ma sensu.

 

Ten BQ ma na 1500 obrotów wydajność jaką Corsarz 120SP oferuje na 1200 RPM, a wtedy corsair jest sporo cichszy.

 

Przejrzyj test, (dużo wentylatorów) polecam

http://infobit.pl/kategoria/hardware/wielki-test-120-i-140-milimetrowych-wentylatorow

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Silent Wingsy są wg. mnie za szybkie żeby były ciche :|

 

 

ciszę wentylatora możesz tylko porównywać w odniesieniu do wydajności, inaczej to nie ma sensu.

 

Ten BQ ma na 1500 obrotów wydajność jaką Corsarz 120SP oferuje na 1200 RPM, a wtedy corsair jest sporo cichszy.

 

Przejrzyj test, (dużo wentylatorów) polecam

http://infobit.pl/kategoria/hardware/wielki-test-120-i-140-milimetrowych-wentylatorow

 

Panowie nawet ich nie słyszeliście nigdy! Są świetnymi wentylkami których na 1500rpm naprawdę w ogóle nie słychać, jedynie szum powietrza lekki po przybliżeniu ucha ;) Naprawdę nie wiem po co głośniejsze i szybciej się kręcące wentylatory dawać na chłodnicę. Ewentualnie jak autor nie ma tylu środków to może wziąć o 10 zł tańsze Noiseblockery.

Link to post
Share on other sites

O nie nie nie. Tylko nie NB. Miałem kilka sztuk z colling.pl i wierzcie lub nie na 7 wentyli (140 i 120) 5 po jakimś czasie zaczęły walić łożyska. Nigdy więcej, kosztowały kupę kasy a teraz leżą w szufladzie bo zwykłe zalmany okazały się cichsze. Właśnie dlatego zwróciłem swoją uwagę na AP-15/14 i TB silent. Te drugie miałem (w wersji 92mm) na gtx480 (set złożony z trzech pod PWM z zmienianą linią i radiatorem zalman vf3000f) i były super ciche nawet w 100% stresie a karta (istne piekło) ładnie chłodzona (max ok 55st). Dlatego pytanie do ekspertów, którzy mają LC (jak Natsu) czy parametry wystarczą do wydajnego chłodzenia bez wchodzie na max obroty (chciałbym utrzymać w zakresie 800-1000obr bo wiem ze wtedy są super ciche).

 

Tu jest problem. Kasa jest i dla mnie różnica 10 czy 15 zł to żadna różnica. Chcę kupić raz a dobrze. Żadnych tłukących się łożysk i innych "suszarek". Po to wydałem kupę kasy na LC, żeby mieć cicho a nie tak jak poprzednio na AC.

Link to post
Share on other sites

To bierz BeQuiety i naprawdę nie pożałujesz, sam jakbym miał pieniądze to bym je do swojego LC wziął ;) Bo tak to do budy wystarczyłyby mi spokojnie Corsairy AF nawet Quiet Edition. Nic cichszego i bardziej wydajnego od BeQuietów już nie znajdziesz, Enermaxy są powyżej 1300rpm już słyszalne(niestety), noctua ma jeszcze w miarę dobre wentylki tylko ten ich kolor.

Ale jak masz pieniądze, bequiet silentwings 2 ;)

Link to post
Share on other sites

Daje Ci kilka możliwości bo może któryś Ci się nie spodobać

http://www.coneco.net/PriceList/1130612455/ - dobre do 1300rpm potem zaczyna być słyszalny

http://www.coneco.net/PriceList/1111030215/ - to chyba będzie najlepszy wybór 

http://www.coneco.net/PriceList/1121225025/ - też świetny wentyl ;)

http://www.coneco.net/PriceList/1120620739/ - weź te do chłodnicy i nie będziesz narzekał, nie są zbytnio słyszalne na max obrotach, a wydaje mi się że nawet quiet edition da sobie spokojnie radę

Ale zobaczę co Ty tam jeszcze masz,

Link to post
Share on other sites

Najlepsze by były noisblockery, noctua, gentle typhoon ap-14. E-loop'y są podobno świetne,ale strasznie drogie tak samo jak noctua. Ap-14 sam używam i są ciche nawet przy 1850rpm (porównując do tych samych prędkości u innych) a ap14 mają 1500 rpm i dość siły żeby dobrze pchać powietrze nawet przy 7v (jeśli 12v za głośne będzie)

 

W sumie nikt nie wie jakie to są chłodnice,ale skoro wolnoobrotowe wentyle chcesz to pewnie coś lowFPI

Edytowane przez natsu
Link to post
Share on other sites

Stary to masz dokładnie to samo co ja miałem z NB z serii X (o ile pamiętam). Na początku były naprawdę świetne a potem zaczęły odzywać się łożyska. Pierwsze po miesiącu a po pół roku większość wyleciała z hukiem z budy. Nie no jak nic innego nie będzie to wezmę może te AP-14. Są paskudne z wyglądu (zwłaszcza kolor wirnika) ale chodzi mi o maksymalną ciszę przy maksymalnej wydajności (chyba każdy tak chce). Może uda mi się w sklepie namówić obsługę aby powyciągali te wentyle z pudełek i podłączyli to na zasadzie organoleptycznej sprawdzę jak chodzą.

 

Ciekawe bo w sieci sprawdziłem TB silent od enermaxa i łożyska są jakieś dziwne co stoi w opozycji do tych 92mm (trzy) które montowałem w gtx480. Ogólnie dobór wentylatorów to ciężka sprawa. Nie jestem jakoś super wyczulony ale myślę sobie tak, że jak wsadzę do budy powiedzmy 6 x120mm (3 na rada 360, 2 na rada 240 i jeden na tylnej ściance) to wszystkie małe odgłosy z łożysk itd. zsumują się a więc nie będzie tak cicho. Dlatego napisałem, że kasa nie ma większego znaczenia, bo wiem że za jakość trzeba zapłacić, a kto kupuje tanio - kupuje dwa razy.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...