Skocz do zawartości

Części do chłodzenia wodnego


Recommended Posts

Witam,

Potrzebuję pomocy w doborze części do chłodzenia wodnego:

 

Proc: Intel Core i5 3570K @4.5 GHz ~1.465 V

Grafika: Asus GTX 770 DCU II

Obudowa: Corsair Obsidian 350D

Mobo: Asus Maximus V Gene

 

Potrzebuję:

 

-blok wodny CPU

-blok wodny GPU

-płyn chłodzący, który wytrzyma minimum półtora roku

-pompkę

-czerwone węże

-rezerwuar (który się zmieści oczywiście do Obsidiana 350D, ale nie w zatokę 5.25")

-złączki do węży

-chłodnic 1x240 i 1x120

-poradnika jak to wszystko zamontować jak najbardziej optymalnie

 

Pierwszy raz robię coś takiego :D

Aha i mam same dyski 2.5" (odkręciłem zatoki 3.5" żeby było miejsce na pompkę z rezerwuarem :)

 

Jak zoptymalizować też przewiew powietrza w tej obudowie ?

 

No i jakie wentylatory wybrać, żeby były ciche, wydajne i z czerwonymi LEDami ?

 

Zależy mi żeby całość kosztowała max 650-800 zł :)

Link to post
Share on other sites

Dorzuć do budżetu minimum 1000zł i da się coś zrobić :)

 

Proszę nie żartuj sobie --__--

 

Widziałem takie chłodzenia (choć podejrzewam że marnej wydajności ) za 600 zł --__--

 

P.S. 1000 zł tak ? Daj to sobie sprawię takie chłodzenie za 2k :D

Edytowane przez Lubiem placki
Link to post
Share on other sites

Składałem totalnie po kosztach (używki z Allegro, co trzeba to nowe) i wydałem ~1,6-1,7k

 

blok wodny cpu - ok. 200zl

blok wodny gpu - ok. 400zl 

pompa - ok. 200zł

rezerwuar - ok. 150zł

chłodnice - ok. 400zł za 2 

wąż i złączki - ok. 150zł

akcesoria typu płyn, zaciski, pasty - ok. 70zł

wentylatory na chłodnice - ok. 150zł za 3 szt.

 

Z wysyłkami wychodzi 1750zł. Na sam procesor można złożyć za 8 stów spokojnie, bo odchodzi jedna chłodnica, odchodzi wentylator, odchodzi kilka złączek, odchodzi bardzo drogi blok GPU, można wówczas rezerwuar zastąpić trójnikiem.

 

Natomiast kompletnego układu LC typu CPU+GPU żeby miało to ręce i nogi, to poniżej ~1,7k nie ma co kombinować. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kolego o przedziwnym nicku "Lubiem placki" przeczytaj jeszcze raz co napisali koledzy powyżej (bo Ci dobrze napisali).

Za cenę, którą podałeś nie zwodujesz CPU na nowych częściach.

Mod lokalny Ci to pięknie wyjaśnił. Nie trybisz czy co?

 

Mnie zwodowanie CPU i GPU na mocno używanym sprzęcie i chłodnicy z Forda Transita (NOWEJ i to jedyna nowa rzecz w zestawie) wydałem grubo ponad 1200zł.

 

WC to droga zabawa i nie oczekuj, że zwodujesz CPU za 800zł na nowym sprzęcie.

 

Robisz to pierwszy raz? Rozumiem, że ceny Cię zaskakują ale przyjmij to jako FAKT.

Link to post
Share on other sites

Więc tak, możliwie prosty układ (CPU ->2 chłodnice -> pompa) z wykorzystaniem trójnika i kawałka węża jako rezerwuaru. Będzie  dużo zabawy z odpowietrzeniem i napełnieniem ale można zaoszczędzić 150zł.

 

Do tego trzeba dokupić wodę destylowaną i PetrygoQ na stacji Orlen (koszt ok. 10zł) i zrobić mieszaninę 1:1 #ciecz chłodząca. Oraz zadbać o to by było czym zaślepić wąż wystający z trójnika, może to być np. korek od wina (taki plastikowy). 

 

https://www.cooling.pl/add_to_cart.php?product_0=554165&quantity_0=1&product_1=552041&quantity_1=1&product_2=551936&quantity_2=1&product_3=1818&quantity_3=1&product_4=1814&quantity_4=1&product_5=552292&quantity_5=8&product_6=551274&quantity_6=1&product_7=323089&quantity_7=3&product_8=550867&quantity_8=1&product_9=552956&quantity_9=2&product_10=550639&quantity_10=1


Koszt na chwilę obecną ok 830zł 

Link to post
Share on other sites

Można zamiast zacisków użyć tego i w jakiej ilości ?

 

https://www.cooling.pl/feser-szybkozlaczka-prosta-sm1016-g14-black-nickel,produkt,553122.html

 

I jakiejś lepiej wyglądającej pompki ? ( buda z oknem :/ )

Edytowane przez Lubiem placki
Link to post
Share on other sites

Więc tak, możliwie prosty układ (CPU ->2 chłodnice -> pompa) z wykorzystaniem trójnika i kawałka węża jako rezerwuaru. Będzie  dużo zabawy z odpowietrzeniem i napełnieniem ale można zaoszczędzić 150zł.

 

Do tego trzeba dokupić wodę destylowaną i PetrygoQ na stacji Orlen (koszt ok. 10zł) i zrobić mieszaninę 1:1 #ciecz chłodząca. Oraz zadbać o to by było czym zaślepić wąż wystający z trójnika, może to być np. korek od wina (taki plastikowy). 

 

https://www.cooling.pl/add_to_cart.php?product_0=554165&quantity_0=1&product_1=552041&quantity_1=1&product_2=551936&quantity_2=1&product_3=1818&quantity_3=1&product_4=1814&quantity_4=1&product_5=552292&quantity_5=8&product_6=551274&quantity_6=1&product_7=323089&quantity_7=3&product_8=550867&quantity_8=1&product_9=552956&quantity_9=2&product_10=550639&quantity_10=1

Koszt na chwilę obecną ok 830zł 

Bardzo dobre rozwiązanie.

Jedno ale. Jeśli kolega "Lubiem placki" będzie chciał w przyszłości zwodować GPU to ta pompka może okazać się za słaba. Lepiej kupić używkę Laing DDC-1 to pewne konstrukcje.

 

Co do braku rezerwuaru, można z całą pewnością zastosować trójnik. Kiedyś będziesz miał kasę to dokupisz i rezerwuar.

Link to post
Share on other sites

@xprzemcio Miałem pod DCP 2.2 obecny układ i wszystko było ok. Wymieniłem na 4.0 tylko dlatego, że sąsiad się jej pozbywał za 50zł.

 

@autorze Ta pompa wcale źle nie wygląda, trudno żeby pompa była ładna. Pompa ma działać. W praktyce high-endowe Laingi ładne są dopiero po wymianie topu, a to koszt ~500zł za samą pompę! Można zobaczyć u mnie w profilu że DCP 4.0 (taka sama, ale większa) wcale źle się nie prezentuje (mam też te tańsze złączki, tyle że z zaciskami z Castoramy).


PS: Do tych złączek wąż 10/15.4 bo 10/16 zes*asz się a nie dokręcisz :) 

Link to post
Share on other sites

Takie złączki jak ja dałem wkręca się w chłodnicę, a wąż na nie nakłada. Następnie należy go czymś zacisnąć dla pewności. Najtańsze rozwiązanie to po prostu plastikowa opaska kablowa (również dorzuciłem do zestawu).

 

Takie złączki jak podałeś Ty wkręca się w chłodnicę, wąż nakłada na trzpień, po czym zakręca nakrętkę. Wyglądają ładnie, ale trzeba dobrać odpowiedni wąż bo są dość ciasne i czasem skręcanie nie przebiega tak jakbyśmy chcieli. Początkującym zawsze polecam choinki (te pierwsze), nie tylko ze względu na cenę ale i łatwość montażu (sam korzystam do dzisiaj ;p). 

Link to post
Share on other sites

OMG, czytałem ,ciężko się czyta, dla początkujących w skręcaniu nie kompaktowego LC (przynajmniej dla mnie) nie jest w 100% zrozumiały :/

 

Aha, jeszcze jedno pytania odnośnie płynu chłodzącego: Czemu akurat PetrygoQ ? Używany najczęściej i polecany czy sam używasz ? I dlaczego z wodą destylowaną ? :D

 

Aha i czy ten blok jest lepszy niż ten co podałeś ?

 

https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ek-supremacy-clean-acetal-nickel-csq,produkt,554398.html


P.S. A taki zestaw jest dobry ? Głównie chodzi mi o to czy węże będą pasować i czy blok jest lepszy niż w zestawie wiele postów wyżej ?

 

https://www.cooling.pl/add_to_cart.php?product_0=554398&quantity_0=1&product_1=1814&quantity_1=2&product_2=1818&quantity_2=1&product_3=551937&quantity_3=1&product_4=552292&quantity_4=8&product_5=552956&quantity_5=1&product_6=550867&quantity_6=1&product_7=553700&quantity_7=1

Edytowane przez Lubiem placki
Link to post
Share on other sites

1) Blok jest lepszy od LTX, to po prostu wyższy model w ofercie tego producenta.

2) Czemu PetrygoQ? Bo Borygo masz 3 rodzaje z których 2 są na prawdę gęste i nie dam sobie ręki uciąć który jest najlepszy, a PetrygoQ używałem sam i byłem zadowolony. Rozcieńczenie z destylką zmniejsza gęstość, poprawiając wydajność pompy. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...