Skocz do zawartości

[UPGRADE max 900zł] Procesor + płyta +ram


Recommended Posts

Witam!

Czuję potrzebę polepszenia parametrów drugiego komputera. Nie chcę wydawać majątku i robić z niego jakiejś doskonałej maszyny do grania, ale koniecznie muszę go jakoś ulepszyć, ponieważ tytuły z ostatniego roku działają źle /b.źle :)

 

Co mam teraz:

C2D E4500 2,2GHz

Gigabyte GA-P35-DS3

4GB DDR2 800Mhz

MSI GF GTS 450

Zasilacz Chieftec 400W (jak wrócę do domu zaktualizuje jego dokładne parametry).

 

Więc pierwszym pomysłem była tylko wymiana procesora na Q6600 lub Q9300 ale stwierdziłem, że chyba mija się to z celem i postanowiłem zainwestować trochę więcej. 

 

Aktualnie kusi mnie zakup:

 

 

Części kupię na pewno na http://www.gral.pl/Konfigurator_PC.html więc ewentualne typy proszę podawać wg. ich cennika.

 

 

Wiem, że w tej cenie miałbym i3, ale na prawdę chęć sprawdzenia produktu AMD, który wg. testów tak bardzo od intela (tego i3) nie odstaje napawa mnie ciekawością.

 

Mam tylko takie zastrzeżenia co do zasilacza. 400W nie wydaje się trochę mało? Wymieniłbym go kiedyś przy zakupie jakiejś używanej GTX460, ale na razie dobrze by było gdyby wytrzymał.

 

PS. Jakby co w domu mam już kompa z i5 3570k, więc nie musicie mi prawić o super zaletach Intelów :P

PS2. Ciekawi mnie czy czasem w przyszłości te udawane 6 rdzeni od AMD nie będą lepsze od 2 rdzeni i3. 

Edytowane przez Radek7C4
Link to post
Share on other sites

Składałem jakiś czas temu (w biegu) zestaw dla klienta na tej płycie i procku tyle, że procesor w wersji z "Turbo". + HD7870.

 

 

Nie miałem czasu na dłuższe testy kilka Tytułów odpaliłem typu TR i Crysis3.

 

Czego oczekujesz od tego zestawu?

 

(Box cooler obowiązkowo do zmiany)

 

//nie cytuj ostatniej wypowiedzi .daft

Edytowane przez .daft
cytowanie
Link to post
Share on other sites

Cudów nie oczekuję, to wiadomo. No ale chciałbym czasami pograć na nim w BF-a 3, Guild Wars 2, MoH Warfighter i jakieś inne tytuły. Widziałem, w testach, że BF3 działa nawet dobrze. U mnie i tak karta będzie wąskim gardłem, ale aktualnie to mój C2D dostaje największej zadyszki, więc muszę go zmienić :P  

Link to post
Share on other sites

Trudno mi więcej coś doradzić. Na pewno zamiana na FX-6300 będzie lepszym pomysłem niż na quada (tu mam osobiste porównanie) ale zostajesz z "marną" kartą.

 

FX6300 spokojnie nadąży za HD7870 i HD7970 w nowy tytułach (to tak przyszłościowo) porównania do i3 niestety nie mam.

 

Co będzie dalej w dziedzinie optymalizacji gier pod układy CPU + GPU? Puki co TR2013 ma świetną optymalizację pod słabe procki. Może więcej producentów pójdzie w tę stronę?

Link to post
Share on other sites

@up

Jest tak jak piszesz. 

 

 

Na przyszłość zostawiam:

+ 4 GB RAM;

+ zasilacz;

+ grafika.

 

@Azarus

Dobrze wiedzieć, że kiedyś można myśleć nawet o 7970.  A co do optymalizacji to bardziej chodziło mi o porównanie 2 rdzenie vs 6 (pseudo)rdzeni. Aktualnie różnica między dwujajowym i3 a fx6300 jest minimalna, a dodatkowo to i3 potrafi często wyprzedzić 6-rdzeniowego kolegę. Tak właśnie się zastanawiam, czy po wyjściu next-genów i kolejnej batalii na grafikę, to po prostu wielordzeniowy AMD nie odskoczy dalej (poza tym w konsolach nawet dostaniemy pochodne AMD więc, architektura od tych samych ludzi). Jakiś tam potencjał w końcu w nim jest (mamy jeszcze z 1GHz do OC)

Link to post
Share on other sites

. Tak właśnie się zastanawiam, czy po wyjściu next-genów i kolejnej batalii na grafikę, to po prostu wielordzeniowy AMD nie odskoczy dalej (poza tym w konsolach nawet dostaniemy pochodne AMD więc, architektura od tych samych ludzi). Jakiś tam potencjał w końcu w nim jest (mamy jeszcze z 1GHz do OC)

Żebys był świadomy te architektury to dwa różne światy o kod gier nie będzie pisany pod modułową budowę.

O OC na tej płycie możesz zapomnieć http://www.gral.pl/img_php/im/name/g55094.jpg Asus M5A97 EVO R2.0 z tego sklepu 50zł drożej jak kasy nie masz

http://www.gral.pl/img_php/im/name/g55093.jpg Asus M5A97 R2.0

 

APM będziesz musiał wyłączyć a na gigusiu tego nie zrobisz.

Link to post
Share on other sites

Tragedia I5 2400 z allegro 500zł.

Nowa płytka P67 250zł

Ram 120zł

 

Jak wszystko ma być nowe to I3 3220.


Ja już widziałem test FX6300 + GTX760 full detail MOH 1920x1080 spadki do 50 fps, w multi w BF3 spadki nawet do 45fps.

A wy piszecie że można mu wsadzić 7970 tylko po co żeby się zrównał z GTX760.

Przy FX6300 pewnie wszystkie karty od GTX660TI w górę będą miały tyle samo fps.


http://www.agito.pl/procesor-intel-core-i3-3220-3-3ghz-box-81-645292.html?utm_medium=Feed&utm_source=ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=645292

 

Ja bym taki procesor kupił.

Link to post
Share on other sites

Gwoli ścisłości i wyjaśnień:

- nie chcę z tego komputera robić demona -jeden już stoi (i5 3570k +MSI Z77+ 7970 OC);

- na 90% procesor, który kupie zostanie w tym komputerze do końca swoich dni (i3 vs fx), nie obchodzi mnie, że kupując podstawkę 1155 otwiera mi się droga przed np. i5 3570k, bo go na pewno nie kupie.

- karta graficzna to pewnie (kieeeedyś) jakiś max 7870, może nawet mniej.

- nie zamykam się na intela, ale jeżeli między i3 a fx jest mała różnica to nawet chyba z ciekawości wybiorę AMD.  Oczywiście jeżeli mi go ładnie nie odradzicie :)

 

@maxforces

Kurcze a byłem pewny, że na podanej płycie można wyłączyć APM. Znalazłem o tym info, dlatego byłem pewny. Jeżeli wybiorę FX-a to kupię tego pierwszego ASUA.

 

Żebys był świadomy te architektury to dwa różne światy o kod gier nie będzie pisany pod modułową budowę.

 

 

Pff mój błąd, co innego myślę, co innego piszę. Jeżeli gry będą wykorzystywać większą ilość rdzeni to (gdybam) AMD może pokazać więcej niż 2-rdzeniowy I3. Znaczy się to są takie moje małe przypuszczenia :)

 

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że najczęściej włączanymi grami na tym komputerze będą pewnie MMORPG-i. Na pewno: Guild Wars 2, WoW, marzy mi się "możliwość" zagrania w Everquesta NEXT, ale najpierw musiałbym znać jego wymagania. Może to Was bardziej nakieruje, otwarte przestrzenie, dużo ludzi - I3 vs FX? ;>

Link to post
Share on other sites

Tylko że FX nie ma 6 rdzeni, 6 rdzeni to ma Phenom x6 lub I7 3930K.

skoro masz kompa z 3570K to po co dokupujesz części do tego starego truposza?


W przyszłości to I3 i FX będą za słabe do gier :)

Ludzie myślą że kiedyś FX nagle stanie się wydajny, chyba liczą na cud to samo było z phenom ludzie tak czekali aż się procesor zestarzał i tak czy inaczej trzeba było go wymienić.

Link to post
Share on other sites

@up

Jakbyś przeczytał uważnie wszędzie piszę "udawane 6 rdzeni", "(pseudo)rdzeni" itp. :) Chcę zrobić upgrade, ponieważ zdarzają się sytuacje kiedy fajnie byłoby pograć w dwie osoby - jakaś arena, coop czy cokolwiek innego. Im większa przepaść między komputerami tym liczba gier się zawęża. W domu już od dawna wychodzę z zasadą trzech komputerów, choć ostatnio doszedł mały serwer więc używane są aż 4 maszyny (są jeszcze dwie ale korzystamy z nich sporadycznie) - jak to określam: do grania, wspomagający granie, biurowy no i serwer z media center.

Edytowane przez Radek7C4
Link to post
Share on other sites

Kusi mnie żeby tu podać zestaw łamiący budżet ale podam go :D

 

Procesor 

 

http://www.skapiec.pl/site/cat/1/comp/5401465

 

Płyta 

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-990fxa-gd80-403192/

 

 

Wiem, zaszalałem ale jeśli nie chcesz przekroczyć budżetu to brał bym tę płytę co podałem i 6300

Link to post
Share on other sites

@up lekkie przegięcie :P

 

Poza tym co masz na myśli " jeśli nie chcesz przekroczyć budżetu" ;> Twoja płyta 600 zł + procesor 450 zł i już mam 150 zł ponad plan, a jestem bez RAM-u :) Wydaje mi się, że to co wypisałem wyżej wystarczy. Zawsze istnieje cień szansy, że mimo zarzekania się, że ten procesor będzie tym ostatnim, będę go i tak go kiedyś zmieniał. Nie wiadomo co człowiekowi odbije, a nóż Steamroller wyjdzie na AM3+ i to mnie akurat skusi. Wolałbym jednak nie ale,....

Link to post
Share on other sites

pojawiły się nowe haswelle dual core, i3, i5

Intel Core i3-4130 3,4 GHz 3MB cache s. 1150 Box. - 485,00
MSI B85M-G43 Intel B85 LGA 1150. - 275,00    
Kingston HyperX 4GB DDR3-1600 Non-ECC CL9 KHX1600C9D3/4G. - 125,00        
razem brutto:     885,00    
 

Link to post
Share on other sites

Kurde... Za ok 1h-2h wychodze z pracy i chcialem od razu isc zamawiac, a tu taki news... Wiec wg. mojego cennika gral.pl

 

Intel Core i3 4130 2x3.40 GHz BOX (LGA1150, 3MB, HD4400, 54W)

MSI B85-G43, B85, HDMI, DVI, DSUB, DDR3, SATA3, GBLAN, ATX, LGA1150

DDR3 4GB 1600MHz Kingston HyperX Blu CL9

 

cena - 968zł

 

Pchać się w to? Płyta poradziłaby sobie w przyszłości?

 

PS. Czy naciagajac jeszcze troche budzet oplaca sie wymienic plyte na
MSI H87-G43, H87, HDMI, DVI, DSUB, DDR3, SATA3, GBLAN, Raid, MATX, LGA1150 ?

Edytowane przez Radek7C4
Link to post
Share on other sites

jak chodzi o G43 to róznica między b85-h87-z87 to porty sata, obsługa szybszych RAM, sekcja zasilania (chyba), wyglądem są (prawie) takie same. no i na każdej podkręcisz jak wiadomo procki z K...

 

bierz bierz haswella chociaż cena nie jest super rewelacyjna ale od gufna na am3 na pewno wydajniejsze.

Link to post
Share on other sites

Zaryzykowałem i wstępnie zamówiłem to co podałem wyżej:

 

i3 4130

MSI B85-G43

4 GB DDR3 Kingston HyperX Blu VL9

 

Teraz jednak naszło mnie trochę wątpliwości... Czy najsłabszy Haswell (z rodziny "i") to nie za mało. Nie wiem na ile wiarygodny jest znaleziony przeze mnie ranking ale tutaj fx-6300 ma ponad 1000 pkt (w wydajnosci ogolnej) przewagi nad i4130.

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD+FX-6300+Six-Core&id=1781

Edytowane przez Radek7C4
Link to post
Share on other sites

Dozbierać nic nie muszę, fundusze są. Na razie nie chcę jednak  generować niepotrzebnych kosztów. Założyłem sobie, że wydam teraz na modernizację drugiego PC-ta 900zł. Ze względu na oględziny rynku, górny limit zwiększyłem do 1000 zł i tak prawdę mówiąc nie chcę wydać ani złotówki więcej.

 

Patrzyłem na FX-y 8320 ale w 1000 zł trochę ciężko się zmieścić w momencie gdybym chciał kupić jakąś lepszą płytę. Poza tym mój zasilacz (CHIEFTEC GPS-400AA-101A) raczej go nie utrzyma:

 

 

AMD FX-8320 (3.5GHz, Eight Core, 8MB, 8MB, 125W, AM3+)

Gigabyte GA-970A-DS3, AMD 970, DDR3, SATA3, RAID, USB3.0, GBLAN, ATX, AM3+

DDR3 4GB 1600MHz Kingston HyperX Blu CL9

986 zł

 

Pewnie bez podkręcania ta płytka by sobie jakoś radziła, ale nie jestem przekonany do takich płyt (za mniej niz 300zł :))

 

EDIT--------------------------------------------------------------------------------------------------------EDIT

Nastał chyba ostateczny dzień podjęcia decyzji. Ze względu na to, że chciałbym mieć już sprzęt w poniedziałek dzisiaj musiałbym złożyć w sklepie ewentualną korektę. Tak więc, jak to w oknach transferowych itp., gdy już emocje sięgają zenitu wykładam dodatkowe 200 zł :)

 

1200 zł do wydania na CPU,MOBO,RAM z założeniami:

- tymczasowo musi działać na CHIEFTEC GPS-400AA-101A (dla przypomnienia aktualna karta to GTS450 Cyclone OC)

- uwzględniamy brak późniejszych wymian procesora;

- w przyszłości - wymiana zasilacza, karty, dodanie pamięci

- cennik tutaj: http://www.gral.pl/Konfigurator_PC.html

- koszty tym razem na prawdę ostateczne, niepodlegające negocjacji, beż żadnych naciągnięć (max 5zł wzywż :))

 

Moje typy:

 

Zestaw LGA1155

 

 

 

Razem: 1177 zł

 

Zestaw LGA1150

Intel Core i5 4570 4x3.20 GHz BOX (LGA1150, 6MB, HD4600, 84W)

MSI H87M-G43, H87, DP, HDMI, DVI, DSUB, DDR3, SATA3, GBLAN, Raid, MATX, LGA1150

DDR3 4GB 1600MHz Kingston HyperX Blu CL9

Razem: 1169 zł

 

Zestaw AM3+

AMD FX-8320 (3.5GHz, Eight Core, 8MB, 8MB, 125W, AM3+)

Asus M5A97 EVO R2.0, AMD 970, DDR3, SATA3, RAID, GBLAN, ATX, AM3+

DDR3 4GB 1600MHz Kingston HyperX Blu CL9

Razem: 1135 zł

 

Nie powiem, kusi mnie ostatni zestaw, bo potencjał OC na przyszłość jakiś w nim siedzi, płyta z tego co wyczytałem też by się do tego nadała. Jeżeli wierzyć kalkulatorom pokroju http://www.bequiet.com/pl/psucalculator/expert  zasilacz też powinien tymczasowo wyrobić. Dodatkowo można go zaprząc do cięższych prac niż granie.

 

PS. No i 30 zł tańszy niż pozostałe :P

Edytowane przez Radek7C4
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...